Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

osłabienie mięśni
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lech-u66
Junior
Junior


Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 19
Skąd: Mielec

PostWysłany: Sro Paź 24, 2007 12:08 pm    Temat postu: osłabienie mięśni Odpowiedz z cytatem

mam pytanie, czy miał lub ma ktoś z Was osłabienie mięśni w toczniu, a jeśli tak to z jakiego powodu???
_________________
walczyć do końca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Paź 24, 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to może być kwestia samej sterydoterapii, nawet ja miałam lekkie problemy z mięsniami w trakacie terapii, a nie mam tocznia.
drżenia, wyraźne osłabienie siły - głownie rąk. na szczescie tylko przejściowe, po odstawieniu encortonu wszystko wróciło do normy.

druga sprawa to toczeń we własnej osobie, nie wiem czy czytałes ksiązkę dr Lahity, jeśłi nie to polecam, szczególnie ten fragment powinien cię zainteresować:

Jakie zmiany w mięśniach może powodować toczeń?

Przeciwciała i akcja komórek układu immunologicznego mogą być skiero­wane przeciwko komórkom mięśni, powodując ich lizę (rozpuszcza­nie), a nawet całkowitą destrukcję mięśni. Komórkami atakującymi mię­śnie są tak zwane limfocyty cytotoksyczne (komórki układu immu­no­logicz­nego zabijające inne komórki). W niektórych przypadkach możliwe jest stwier­dzenie obecności przeciwciał atakujących mięśnie za pomocą bada­nia mikroskopowego, zwanego immunofluorescencją mięśni. Polega ono na połączeniu surowicy pacjen­ta ze skrawkiem mięśnia pochodzą­cym od innej osoby lub zwierzęcia laboratoryjnego. Po dodaniu barwnika fluore­scen­cyjnego możliwe jest uwidocznienie związanych z mięśniem prze­ciwciał pochodzących z krwi pacjenta. Pozytywny wynik świadczy o obec­ności w niej autoprzeciwciał przeciwmięśnio­wych.

Jak częste są schorzenia mięśni spowodowane przez toczeń?

Generalnie uważa się, że zmiany w mięśniach występują u prawie wszyst­kich pacjentów z aktywnym toczniem. Głównym symptomem tych zmian jest zapale­nie mięśni.

Na czym polega zapalenie mięśni spowodowane przez toczeń?


W pierwszej kolejności toczeń atakuje mięśnie zlokalizowane blisko środka ciała, jak mięśnie ramion i ud (tak zwane mięśnie proksymalne, lub bliższe). Początkowym objawem jest pieczenie i dość silny ból, a na­stępnie osłabienie mięśni objętych stanem zapalnym.

Jakie badania służą wykrywaniu zmian w mięśniach?

Badanie zmian chorobowych w mięśniach jest wielostopniowe. Pierw­szym etapem jest badanie kliniczne, polegające na ocenie siły mięśni i funkcji nerwów. W tym celu wykonuje się badania odruchów oraz czucia wibracji i dotyku. Następnym etapem jest badanie poziomu enzymów we krwi, wskazujących na stopień uszkodzenia komórek budujących mięśnie. Na­leżą do nich fosfokinaza kreatyninowa (CPK) i aldolaza. Ostatnim bada­niem jest EMG, elektromiogram, polegający na pomiarze impulsów elektrycznych wytwarzanych przez mięśnie i wska­zujący na stopień ich uszko­dzenia.

Dlaczego w trakcie zaostrzeń tocznia dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego?

Powodem obniżenia napięcia mięśni może być stan zapalny lub terapia steroidowa (miopatia steroidowa). Leczenie stanów zapalnych tkanki mię­śniowej jest bardzo ważne, gdyż mogą one prowadzić do zupełnego wy­niszczenia mięśni, utraty ich napięcia i siły. Miopatia steroidowa może być przyczyną przerastania mięśni tkanką tłuszczową, powodując znacz­ne obniżenie sprawności i siły pacjenta.

Jak leczy się schorzenia mięśni w toczniu?

Leczenie zależy od stadium choroby. Najpierw podaje się choremu hor­mony steroidowe, by zatrzymać destrukcję tkanki mięśniowej przez układ immunologiczny. W następnym etapie zleca się fizykoterapię lub gimna­stykę, mające na celu wzmocnienie mięśni. Zarówno terapia hor­monalna, jak i ćwiczenia fizyczne powinny podlegać kontroli lekarza.


Toczeń. Choroba Podstępna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Paź 24, 2007 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja borykam się z tym od poczatku choroby,zmany były juz znaim podjęto leczenie sterydami, jeszcze dodam ze zmiany w miesniach wychodza także z wycinka skorno mięsnowego, reszta tak jak podała Nenya- dzęki ci za dodatkowe informacje
bol jest tak silny ze praktycznie człowieka unieruchamia, silne srodki przeciwbolowe, plus sterydy , oraz leki ktore powodują rozluznienie mięsni to całe lecznie farmakologicznie do tego gimnastyka i fizykoterapia
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lech-u66
Junior
Junior


Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 19
Skąd: Mielec

PostWysłany: Sob Paź 27, 2007 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Nenya za ten opis. Boję się ,że moje objawy są trochę inne. Wygląda to trochę jak długotrwały brak potasu w organizmie lub coś podobnego. Przed kilku laty brałem duże dawki potasu podczas kuracji sterydami, ale później zaniechałem, dodam ,że samowolnie. Na początku choroby miałem badania w związku z podejrzeniem zapalenia skórno-mięśniowego , ale wszystko było w porządku.
_________________
walczyć do końca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Paź 27, 2007 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no bo to tak wygląda, ale to wszystko sie łaczy ja mam stały niedobor tego pierwiastka a wiec wroć do niego, ja biorę go na stałe , co cie najbardziej boli ? mysle ze nogi ? bo u mnie od nog własnie się zaczeło, najpierw zrobiły się bardzo sztywne,jakbym miała szczudła potem juz potworny ból ktory ograniczyl już wiekśzośc mięsni , słabutkie sa bardzo, EMG wykazuje coraz mniejsze przewodnictwo,a wiec większe uszkodzienie a sama widze ze nie jest dobrze,
może tak powtorzyc badnia ?
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 27, 2007 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lech-u66 napisał:
Dzięki Nenya za ten opis. Boję się ,że moje objawy są trochę inne. Wygląda to trochę jak długotrwały brak potasu w organizmie lub coś podobnego. Przed kilku laty brałem duże dawki potasu podczas kuracji sterydami, ale później zaniechałem, dodam ,że samowolnie. Na początku choroby miałem badania w związku z podejrzeniem zapalenia skórno-mięśniowego , ale wszystko było w porządku.


Nie wiem jak wygląda Twoje leczenie, ale faktycznie osłabienie mięśni może być indukowane lekami (efekt uboczny), m. in.
- prednisone in. kortykosteroidy
- leki obniżające cholesterol
- hydroxychloroquine (Plaquenil)...

źródło1
źródło2
źródło3

oraz wzmianka na początku: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=856

Przyczyn jak widać trochę jest.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lech-u66
Junior
Junior


Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 19
Skąd: Mielec

PostWysłany: Nie Paź 28, 2007 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tej chwili to nie jest leczenie, nawet nie wiem jak to nazwać. Po prostu biorę encorton w dawce 15 mg i tyle. Wspomagam się witaminami itp.
_________________
walczyć do końca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Nie Paź 28, 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bierzesz encorton, a on sam może powodować osłabienie mięśni - po prostu
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aniams
Kadet
Kadet


Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 38
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało mi się znależć odpowiedni temat Smile
Ostatnio mam duże problemi z siłą rąk a konkretnie dłoni i palców. Dziś np. wymyłam tylko okno a moje dłonie są okropnie słabe, palcami ledwo ruszam. Do tej pory nie miałam żadnych zmian w przeswietleniu - choć robione było z 6 lat temu. Wyniki mam wszystkie idealne, w normie. Nie biore żadnych leków związanych z toczniem od 5 lat. Chciałam dowiedzieć się czy ktoś też ma takie dziwne objawy.
Do tego kiedyś jak robiłam cos co wymagało więcej siły: np mycie okien lub inne cięższe rzeczy dochodziłam do siebie raptem godz. do kilku godz. Teraz potrzebuje na to 1-2 a nawet czasem 3 dni.
Staram zażywać się witaminy na bierząco ale to nie pomaga a lekarza mam dopiero w marcu.
Może możecie coś mi doradzic......
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze, z siłą w rękach to zawsze problemy mialam- rano nie moge nawet odkrecic sloiczka z tabletkami... czasem też tak mam, że pokroić nawet nie potrafie czegos tylko męczę sie. Pod koniec roku samoistnie przez ponad miesiąc pobolewał mnie nadgarstek- na szczęście przeszło Very Happy . Wiec w takich przepadkach to tylko odciążanie wchodzi w gręSmile
_________________
"Życia nie można wybrać, ale można z niego coś zrobić" <Peter Lippert>
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli umyłas okna to masz bardzo silne ręce, ja od poczatku mam z nimi kłopoty nie potrafię nawet ukroic chleba , wykercic prania , okien nie myje od lat , bo nie potrafię po kilu ruchach ręce mdleją
miałas robone EMG , u mnie od poczatku były zaniki mięsni najwieksze w rekach co ci doradzic , , nie myj okien nie wykonuj prac zwiaznych z zangazowaniem dłoni chleb mozna kupic krojony wedliny także a nawet kapustę o ktorej juz nie mowy abym mogła ja kroic
z tym zyje się normalnie ale trzeba troche ograniczyc prace szczegolnie domowe sprzątanie
wode mineralną i wszystko co wymaga odkręcenia ktos robi to za mnie, zdarza się ze nawet w sklepie prosze ekspedientkę o jej odkręcenie
przeswietlenie jest ok, to mięsnie , nie stawy
mozna to podsumowac tak na pustkowiu mając do jedzenia puszki , oraz wode w butelkach umarłabym z pragnienia i głodu
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, dziwna sprawa. Mi też ostatnio wszystko "leci z rąk" i nie mogę odkręcić żadnej butelki czy słoika, zawsze o to chłopaka proszę. Byle co zrobię, już mam całe ręce omdlałe, drętwieją ciągle. Dawniej tak nie było, nie wiem, może to takie ogólne osłabienie, bo w sumie w ogóle ostatnio nic nie ćwiczę, nie ruszam się, przez te stawy. Confused Czytałam o tym zespole ciesni nadgarstka, ale u mnie to chyba raczej nie dlatego, bo reumatolog by coś powiedziała.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli to z osłabienia to przejdzie samo , jak bedzie tak dłuzej i bedzie sie nasilac , to chyba powinnas zrobić badanie mięsni , czyli Elektromiografię w skrocie EMG ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja już od dawna nie włamię się pierwsza do napoju czy słoika Crying or Very sad
czasem nie mogę umyć włosów bo moje ramiona nie są wznoszone do góry i wiele innych,
z puszkami i butelkami leżąłbym obok Moniki Wink
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ludmiła a wiec nie zapraszam na bezludna wyspe Wink
wlosy myje w wannie podczas kapieli na wszytko jest jakis sposob,
trzba po prostu zrezygowac z rzeczy ktore osłabiają mięsnie ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group