Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wycinek - co to za wynik ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nitka
Senior
Senior


Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 78
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 8:15 pm    Temat postu: wycinek - co to za wynik ? Odpowiedz z cytatem

witam,

przyslali mi wynik ze szpitala po pobranu wycinka z wargi.
nie za bardzo wiem o co chodzi. w szpitalu na skierowaniach pisali podejrzenie z. sjorgena i TRU. test schimera wyszedl mi teraz dobrze ale pol roku temu mialam 5 mm.

Pisze tak:
Naciek ogniskuje się wokół naczyń krwionośnych.
Focus score 0.

do lekrza z tym udam sie gdzies za m-c.
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz trochę informacji w wątku sjogrenowym zaraz w pierwszym poście. Tak sądzę:

Cytat:
Ocena histopatologiczna małych gruczołów ślinowych dolnej wargi jest uznaną metodą diagnostyczną w rozpoznaniu zespołu Sjögrena. Wycinki powinno się pobierać z dolnej wargi, w miejscu, w którym pokrywająca błona śluzowa nie wykazuje zmian. Ewentualne zmiany zapalne i pourazowe mogłyby wywoływać również niespecyficzne odczyny zapalne w obrębie badanych ślinianek. Przyjmuje się, że w materiale biopsyjnym powinny być przynajmniej 4 płaciki utkania ślinianki [18].
W ocenie mikroskopowej ślinianki powszechnie uznaje się, że największe znaczenie ma liczba ognisk zapalnych (ang. focus score), złożonych co najmniej z 50 komórek jednojądrowych, do których zalicza się przede wszystkim limfocyty i plazmocyty, na powierzchni 4 mm2 skrawka. Greenspan i wsp. [19] wyróżnili 5 stopni zaawansowania zmian w śliniance w zespole Sjögrena na podstawie liczby ognisk zapalnych na powierzchni 4 mm2 skrawka: stopień 0 oznacza stan prawidłowy, stopień I – nieznaczny naciek, stopień II – średnio nasilony naciek lub mniej niż jedno ognisko, stopień III – jedno ognisko, stopień IV – więcej niż jedno ognisko. W ogniskach nacieków zapalnych mogą pojawiać się także wtórne grudki chłonne, a wśród komórek jednojądrowych mogą być pojedyncze komórki tuczne i makrofagi. Nacieki zapalne są zazwyczaj zlokalizowane wokół przewodów, ale mogą być także, chociaż znacznie rzadziej, wokół naczyń krwionośnych, w których niekiedy dodatkowo można stwierdzić obrzmienie śródbłonków, pogrubienie ścian naczyń, włóknienie i obecność limfocytów w ścianie naczyń (ryc. 1.). Naciekom zapalnym wokół przewodów, szczególnie o większym nasileniu, mogą towarzyszyć cechy zniszczenia oraz zaniku przewodów i cewek, zmiany degeneracyjne i rozplemowe, a także włóknienie okołoprzewodowe. Nacieki zapalne mogą mieć również charakter rozlany o dużym nasileniu, a także można zaobserwować zmianę limfocyto-nabłonkową łagodną, chociaż znacznie rzadziej niż w przypadku dużych gruczołów ślinowych [20].
Al-Hashimi i wsp. [21] zwracają uwagę na potrzebę wykonywania skrawków do badania histopatologicznego na różnych głębokościach badanego wycinka, żeby zwiększyć powtarzalność wyników. Badając 38 wycinków z małych gruczołów ślinowych, stwierdzili oni powtarzalność niezależnie od głębokości jedynie w 80% przypadków ocenionych jako stopień I wg Greenspana i 40% jako stopień IV.


Reszta: http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=755
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nitka
Senior
Senior


Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 78
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki Robercie Smile


wynika ze mam jakis mniej specyficzny naciek bo wokol naczyn krwionosnych a nie przewodow.

ale co oznacza Focus score 0 ? czy to stopien zaawansowania ?
pisze jescze cos takiego: sialadenitis lyphoplasmocytica dispersa et fcalis.

wiem ze to po lacienie chyba ale moze komus cos to mowi ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nitka, masz wszystko powyżej ^ Czytałaś uważnie?

Cytat:
największe znaczenie ma liczba ognisk zapalnych (ang. focus score)


Cytat:
stopień 0 oznacza stan prawidłowy


Co do łaciny: ogólnie rzecz ujmując - chodzi o obecność infiltracji limfoidalnej gruczołów ślinowych, ale nie jestem pewien co do fcalis
To jest do wiadomości lekarza. Nie zawracaj sobie aż tak głowy.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zero to jak wszedzie - znaczy nie ma , brak, czy jak tam to nazwiesz - jest ok, nic nie stwierdzono a konkretnie u uciebie jak wyczytałam w odpowiedzi Roberta 0 - to stan prawidłowy Wink Very Happy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nitka
Senior
Senior


Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 78
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje,

slepak ze mnie i ostatnio troche nerwus.

niedawno wyszlam ze szpitala a jak dzis poszlam z wynikami to okazalo sie ze jutro tez mnie kładą tym razem na urologie. wiec sie juz nawet nie pytalam o ten wynik.

pozdrawiam serdecznie:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group