Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zalecenia EULAR dotyczące postępowania w SLE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ziarenko
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 2042

PostWysłany: Czw Sie 07, 2008 11:42 pm    Temat postu: Zalecenia EULAR dotyczące postępowania w SLE Odpowiedz z cytatem

Szukałam, ale niestety albo ja nie potrafię znaleźć albo nie jest dostępna pełna treść artykułu w internecie.
Proszę o pomoc.

Medycyna Praktyczna 2008/07
Zalecenia EULAR dotyczące postępowania w toczniu rumieniowatym układowym

EULAR recommendations for the management of systemic lupus erythematosus: Report of a Task Force of the EULAR Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics
G. Bertsias, J.P.A. Ioannidis, J. Boletis, S. Bombardieri, R. Cervera, C. Dostal, J. Font, I.M. Gilboe, F. Houssiau, T. Huizinga, D. Isenberg, C.G.M. Kallenberg, M. Khamashta, J.C. Piette, M. Schneider, J. Smolen, G. Sturfelt, A. Tincani, R. van Vollenhoven, C. Gordon, D.T. Boumpas
Annals of the Rheumatic Diseases, 2008; 67: 195-205
komentarz: prof. dr hab. med. Hanna Chwalińska-Sadowska
str. 67-84

Artykuł zawiera 12 zaleceń wraz z uzasadnieniem, wydanych przez Europejską Ligę do Walki z Chorobami Reumatycznymi, dotyczących wybranych aspektów postępowania w toczniu rumieniowatym układowym, w tym: rokowania, monitorowania, chorób współistniejących, tocznia neuropsychiatrycznego, implikacji choroby u kobiet w ciąży, zespołu antyfosfolipidowego i nefropatii toczniowej.
_________________

rozjaśnia się we mnie
wyjaśnia jaśniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6892
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Sie 08, 2008 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest dostępna pełna treść, ale płatna jedynie. Jak większość informacji zresztą.
Może to przyda się choć trochę: Polskie Towarzystwo Reumatologiczne - Standardy diagnostyczno-terapeutyczne w najczęstszych chorobach reumatycznych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6892
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Sie 24, 2008 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daniel J. Wallace MD
Arrow Aktualne zalecenia europejskie (EULAR 2008) dotyczące postępowania w toczniu rumieniowatym układowym - z perspektywy amerykańskiej

Cytat:
European League Against Rheumatism (EULAR) niedawno opracowała zalecenia dotyczące postępowania w toczniu rumieniowatym układowym (SLE). Grupa 19 ekspertów w dziedzinie SLE, opierając się na danych naukowych z recenzowanego piśmiennictwa, sformułowała 12 zaleceń dotyczących rokowania, rozpoznania, monitorowania i leczenia SLE. Jako osoba spoza tej grupy, z drugiej strony Atlantyku, poproszona o krytyczne spojrzenie na tę pracę i jej skomentowanie, postawiłem kilka pytań, na które odpowiadam poniżej.

1. Czy są potrzebne nowe wytyczne postępowania w SLE?
Tak. W tym stuleciu nie ukazały się żadne, a wcześniejsze wytyczne pochodziły sprzed ery leków biologicznych, odkryć klinicznych oraz nowych metod diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, w tym serologicznej. Aktualne zalecenia europejskie (EULAR 2008) dotyczące postępowania w toczniu rumieniowatym układowym - z perspektywy amerykańskiej....


Do pobrania w pdf:
http://tip.org.pl/pamw/issue/article/199.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
eseista
Junior
Junior


Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 17
Skąd: katowice/dania

PostWysłany: Wto Lip 07, 2009 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trochę to zajęło, ale oto wynik moich usilnych starań translatorskich...

Cel: Ogólnoustrojowy toczeń rumieniowaty (SLE) jest chorobą o zmiennym, złożonym wygladzie, przebiegu oraz przyszłych prognozach. W raporcie tym dążono do opracowania opartych na dowodach naukowych, zaleceń dotyczących istotnych problemów w zakresie leczenia i traktowania SLE.

Metody: The Task Force EULAR SLE (nazwa badania) obejmował 19 specjalistów i klinicznych epidemiologów. Kluczowe pytania dla traktowania SLE zostały sporządzone przy użyciu techniki Delphi. A systematyczne poszukiwania PubMed i Cochrane Library Raporty zostały wykonane przy użyciu McMaster /strategii związanych z oceną, prognozowaniem, monitorowaniem i leczeniem SLE. Dla neuropsychiatrycznych, ciążowych i antyfosfolipidowych objawów pytania - zostały przeprowadzone przy użyciu szeregu odpowiednich warunków. Porozumienie w sprawie oświadczenia zostało zaakceptowane przez całą 19 specjalistów.

Wyniki: Dwanaście pytań zostało wygenerowanych w zakresie prognozowania, diagnostyki, monitorowania i leczenia SLE, w tym neuropsychiatrycznego SLE, ciąży, antiphospholipid syndrome i toczniowego zapalenia nerek. Propozycja każdgo argumentu (pytania) była wartościowana i oceniana. Po przeprowadzeniu dyskusji i głosowania, ostateczne zalecenia zostały przedstawione za pomocą krótkiego oświadczenia. Średnia wartość porozumienia między ekspertami wyniosła 8,8 na 10.

Wniosek: Zalecenia dotyczące zarządzania SLE zostały opracowane przy użyciu opartych na dowodach podejść, zastosowanych przez ekspertów i popartych konsensusem z wysokim poziomem porozumienia między ekspertami.
Około pół miliona osób w Europie i jedna czwarta miliona ludzi w USA (prognozy w oparciu o wskaźniki z 30-50 na 100 000) ma systemowy toczeń rumieniowaty (SLE) . W większości przypadków to kobiety, w wieku młodzieńczym. SLE to złożona choroba o zmiennym wyglądzie,przebiegu, oraz rokowaniach, charakteryzująca się okresami remisji i wybuchów. Ze względu na systemowy charakter tej choroby, wiele specjalności medycznych jest zaangażowanych w opiekę nad pacjentami. Aby uniknąć rozdrobnienia i optymalizacji zarządzania, istnieje obecnie potrzeba ustanowienia zintegrowanego podejścia w oparciu o powszechnie przyjęte zasady i zalecenia oparte na dowodach.
Rekomendacje i / lub wytyczne stanowią popularny sposób integrowania dowodów medycznych opartych na praktyce klinicznej. Są one systematycznie rozwijane, aby pomóc ,zarówno lekarzowi jak i pacjentowi, w podjęciu decyzji o odpowiedniej opiece zdrowotnej dla poszczególnych przypadków. W tym celu i pod auspicjami EULAR, podjęła zadanie opracowania wytycznych dla zarządzania różnymi aspektami SLE. Aby zapewnić wysoki poziom jakość i porównywalność tej metody, użyliśmy w EULAR standardowych operacyjnych procedur. Przedstawiamy tutaj 12 kluczowych zaleceń, wybranych z panelu ekspertów,odpowiadających za zarządzanie (diagnostyka, leczenie, monitorowanie) SLE

METODY: dyskusje pomiędzy ekspertami w tej dziedzinie odnosiły się do zdefiniowania i określenia populacji docelowej i operacyjnej definicji pojęcia "zarządzanie",czy też „traktowanie”, a następnie osiągnięcie konsensusu w oparciu o aktualnie dostępną literaturę (w oparciu o dowody), w połączeniu z opiniami ekspertów, jeśli to konieczne. Eksperci zgodzili się na 12 tematów, w tym ogólne zarządzanie SLE (5 pytań), neuropsychiatryczny lupus (2 pytania), lupus w ciąży (1 pytanie), antiphospholipid syndrome (1 pytanie) i toczniowe zapalenie nerek (3 pytania). Wyszukane zagadnienia zostały poddane kwalifikacji w oparciu o ich tytuł , streszczenie i / lub pełną zawartość. Wyniki wyszukiwania w literaturze zostały podsumowane, zagregowane i rozprowadzane wśród ekspertów. Po dyskusji, głosowaniu i dostosowaniu sformułowań i wniosków, eksperci ustalili 12 końcowych zaleceń dotyczących zarządzania SLE.


WYNIKI: przebieg SLE jest bardzo zmienny, dlatego rozpoznawanie i oznaczanie wiarygodnych wskaźników aktywnej choroby, jej nasilenia i uszkodzeń powodowanych przez nią jest bardzo ważne. Niektóre objawy kliniczne (discoid lesions, arthritis, serositis, renal involvement, psychosis or seizures) badania laboratoryjne (niedokrwistość, małopłytkowość, leukopenia, surowicy cretatinine), badania immunologiczne (anty -dsDNA,anty-C1q, antiphospholipid , anty-RNP, 18 anti-Ro/SSA, anti-La/SSB przeciwciała), MRI7 mózgu i nerek czy biopsje, korelują z wynikami w zakresie rozwoju głównych organów zaangażowania (zapalenie nerek, neuropsychiatryczne lupus), końcowe stadium choroby nerek (ESRD) i szkód memoriałowych lub zmniejszenia przeżycia.

Monitorowanie SLE jest często skomplikowane i przez różnorodność i wielość obajwów oraz przebiegu, o różnym nasileniu. Kilka globalnych wskaźników aktywności jest jednak wykorzystywanych w ocenie pacjentów SLE w rutynowej praktyce klinicznej i klinicznych badaniach. Powszechnie stosowane są British Isles Lupus Assessement Group Scale (BILAG), European Consensus Lupus Activity Measure (ECLAM), and the Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index (SLEDAI). Wskaźniki te zostały opracowane w kontekście długoterminowych badań obserwacyjnych, są dobrymi wskaźnikami uszkodzenia i śmiertelności i odzwierciedlają zmiany w aktywności choroby. Komisja zachęca do korzystania z co najmniej jednego z tych wskaźników do monitorowania przebiegu choroby. Ponadto, nowe objawy kliniczne (uszkodzenia skóry, niedokrwistość, lymphopenia lub małopłytkowość, niskie C3 surowicy i / lub stężenie C4, anty-dsDNA, i anty-C1q) koreluja z nasileniem choroby i można przewidzieć ich przyszły przebieg.

Podczas opracowywania i badania tych wskaźników i testów diagnostycznych może być kilka możliwości diagnostycznych do monitorowania choroby, żadna z nich nie została oceniona w randomizowanych badaniach klinicznych, na zdolność do zarządzania i kompleksowej oceny pacjenta. Poziom zmian, jest nieznany i różny u każdego pacjenta. Na przykład, intensyfikacja leczenia opartego na badaniach serologicznych, w szczególności wzrost miana anty-dsDNA, powoduje ryzyko zbyt intensywnego traktowania pacjentów. Większość ekspertów doradza bliższą obserwację działalności choroby i indywidualne podejście do poszczególnych pacjentów.

Choroby współistniejące – u pacjentów z SLE może występować zwiększone ryzyko wystąpienia kilku współistniejących chorób, których leczenie nie może być łatwo oddzielone od choroby głównej, a więc ważne jest również podnoszenie kwestii, czy ich występowanie może powodować efekt synergiczny lub istotnie pogarszać stan pacjenta. Pacjenci z SLE mają prawie 5-krotnie większe ryzyko zgonu w porównaniu z ogólną populacją. Kilka grup chorób zostało określonych i zdiagnozowanych w toku kontroli badań: zakażenia, nadciśnienie, dyslipidaemia, cukrzyca, miażdżyca, choroba wieńcowa, osteoporoza, avascular kości i niektórych rodzajów raka (non-Hodgkin's chłoniaka, raka płuc, hepatobiliary raka) jako współistniejące i będące przyczyna śmiertelności w przypadku pacjentów z SLE. Jednakże badania kliniczne wskazują, że intensyfikacja kontroli tych chorób poprawiłaby wynik Wybór optymalnej kontroli może również pozwolić na podwyższanie wytrzymałość niektórych z przypadków. Doświadczenia kliniczne i dostępne dane sugerują, że choroby współistniejące są niezwykle ważnym elementem choroby głównej. Komitet zaleca zatem wysoki stopień uwagi i sumienne leczenie i traktowanie ich.

Leczenie w przypaku nie zajętych głównych organów - Glucocorticoids, antimalarials, oraz nieselektywne niesteroidowe leków przeciw-zapalne (NLPZ), a w ciężkich przypadkach immunosupresyjne środki są używane w leczeniu pacjentów SLE bez poważnych zmian organów wewnętrznych. Mimo powszechnego stosowania, istnieje tylko kilka RCTs z wykazaną skutecznością w leczeniu SLE. Ponadto, podczas gdy większość badań wykazała poprawę, nie jest oczywiste, czy pacjenci zostali pozostawieni i zakończyli leczenie z niższą aktywnością choroby i jej zakresem (to znaczy czy faktycznie te leki spowodowały wygaśnięcie aktwności choroby i jej remisję). Dowody zwykle są ograniczone do małej próby. Komitet zaleca racjonalne wykorzystanie tych środków i leków, biorąc pod uwagę możliwość wyrządzenia potencjalnych szkód przez każdy z tych leków.

Uzupełnienie terapii - Wykorzystanie filtrów przeciwsłonecznych może zapobiec rozwojowi uszkodzeń skóry oraz następujących photoprovocation. Chociaż nie są dostępne wiarygodne i wystarczająse dane, w niektórych przypadkach SLE, niskie dawki aspiryny mogą być stosowane u dorosłych pacjentów otrzymujących kortykosteroidy, szczególnie u osób z antiphospholipid przeciwciałami oraz u osób z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka dla tradycyjnych atherosclerotic obajwami. U pacjentów otrzymujących długoterminową terapię glucocorticoid, wapń i witamina D mogą chronić przed utratą masy kostnej. Dwa inne badania wykazały korzystny wpływ biphosphonates w mieszanej populacji chorych na SLE i innych zapalnych czyniików. Ciąża powinna zostać odroczona do 6 miesięcy po wycofaniu biphosphonat. Chociaż używanie estrogenu (hormonu) było związane ze zwiększonym ryzykiem dla rozwoju SLE, stwierdzono, że doustne środki antykoncepcyjne nie zwiększają ryzyka SLE w stabilnych przypadkach choroby. Hormonalno – zastępcza terapia znacznie polepsze zmiany gęstości masy kostnej, bez zwiększania ryzyka pogorszenia czy wybuchu choroby. Wyniki te nie mogą być uogólnione u pacjentów z podwyższonym ryzykiem zachorowalności i zaostrzenia stanu choroby. Wszelkie zagrożenia muszą być dokładne i kompleksowo rozważone przed podjęciem lub przepisaniem terapii hormonalnych.
Pomimo braku konkretnych przykładów w literaturze, kontrola masy ciała, aktywności fizycznej i zaprzestanie palenia są zalecane, zwłaszcza pacjentów ze zwiększonym ryzykiem CVD. Statyny i antihypertensives (inhibitory ACE), powinny być również uwzględnione u wybranych pacjentów.

Diagnoza neuropsychiatryczne lupus - neurologiczne i / lub psychiczne objawy występują częściej u pacjentów SLE i mogą być bezpośrednio związane z chorobą (pierwotne neuropsychiatryczne lupus) lub powikłaniami tej choroby lub jej leczenia (wtórne neuropsychiatryczne lupus). Istnieje kilka badań klinicznych, laboratoryjnych / immunologicznych, neuropsychologiczne i testów obrazowania , które zostały wykorzystane w prezentacji pacjentów z neuropsychiatrycznymi przejawami. Łącznie, badania te sugerują, że nie ma jednego klinicznego, laboratoryjnego, badania obrazowego neuropsychologicznych przypadków, które mogłoby być wykorzystywane w celu odróżnienia neuropsychiatryczne systemowy toczeń rumieniowaty (NPSLE) od pacjentów z podobnymi neuropsychiatrycznymi objawami, niezwiązanymi z SLE. Połączenie ww badań mogą dostarczyć przydatnych informacji w ocenie prezentacji wybranych pacjentów z SLE oraz neuropsychiatrycznymi objawami. Diagnostyczne oceny powinny być podobne do tych, jakie stosuje się u pacjentów będą, którzy wykazują takie same neuropsychiatryczne przejawy, nie powodowane jednak bezpośrednio czy pośrednio przez SLE.


Leczenie ciężkich, zapalnych stanów neuropsychiatrycznych - neuropsychiatryczny lupus występuje przy ustalaniu aktywności tocznia oraz działalności innych organów i obejmuje szereg mechanizmów patogennych w tym immunodyfuzji mediatorów neuronów, wzbudza szkody / demyelination lub śmierci (która jest zwykle wynikiem immunosupresyjnej terapii) i / niedokrwistość lub szkody spowodowane zaburzeniami perfuzji (ze względu na microangiopathy, zakrzepicę lub emboli) często związane z antiphospholipid przeciwciałami, które mogą wymagać antykoagulacji. Znaleźliśmy w jednym przypadku u prowadzonych 32 pacjentów z SLE i aktywne objawy ciężkiego NPSLE takie jak: peryferyjna / czaszkowa neuropatia, zapalenie nerwu ocznego, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, pnia mózgu lub śpiączki. Indukcyjna terapia dożylna z użyciem metyloprednizolon (MP) była kontynuowana miesięcznymi wlwami cyclophosphamide (CY) zamiast dożylnych wlewów MP co 4 miesiące przez 1 roku, a następnie dożylnych CY MP co 3 miesiące przez kolejny rok. Osiemnaście spośród 19 pacjentów otrzymujących CY porównaniu 7 / 13 pacjentów MP (p = 0,03) odpowiedziało na leczenie. CY korzystne efekty w leczeniu ciężkich NPSLE wykazało również w badaniach niekontrolowanych i nieoficajlnych.


Ciąża w toczeń - Zarządzanie w ciąży SLE było zawsze wyzwaniem dla zawodu lekarza, ponieważ ciąża może wpływać na toczeń i vice versa. Nie ma wystarczających dowodów na poparcie szkodliwego wpływu SLE na płód fertility. Ciąża może zwiększać aktywność choroby i powodować łagodne do umiarkowanego przebieg choroby, obejmujących przede wszystkim zmiany skórne, stawowe i zaburzenia krwi. Lupus nephritis i antiphospholipid antibodies zostały zidentyfikowane jako czynnik ryzyka dla nadciśnieniowych komplikacji i stanu przedrzucawkowego. Pacjenci, zwłaszcza ci, z zapaleniem nerek lub antiphospholipid-przeciwciałami są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych wyniki ciążowych, w tym poronienie, przedwczesne i martwego porodu (ryzyko względne od 2,2 do 5,8). Antiphospholipid przeciwciała i zapalenie nerek są także związane z niskim przyrostem naturalnym masy ciała i wzrostu wewnątrz macicy. Wrodzony blok serca jest innym z powikłań SLE w trakcie ciąży (2-4.5%),i jest związany z anti-Ro/SSA lub anti-La/SSB autoprzeciwciałami.

Prednizolon i inne niefluorowane lucocorticoids, azathioprine, ciclosporin A i niskie dawki aspiryny zostały wykorzystane w leczeniu tocznia w czasie ciąży, ale ich skuteczność i bezpieczeństwo nie zostały wykazane w badaniach klinicznych. Skuteczność i bezpieczeństwo hydroxychloroquine w ciąży lupus zostały ocenione w jednym badaniu. Nie ma również dowodów na poparcie stosowania mykofenolanu mofetilu lub CY, i metotreksatem i tych leków należy unikać w czasie ciąży.

Antiphospholipid zespół – w toczniu Antiphospholipid przeciwciała są powszechnie spotykanych u pacjentów i są związane ze zwiększonym ryzykiem thrombo-occlusive incydentów. U takich pacjentów podstawowe i / lub wtórne zapobieganie zakrzepicy jest uzasadnione, ale decyzje kliniczne są często ograniczane przez towarzyszące ryzyko wystąpienia negatywnych skutków leczenia (np. poważne krwawienie). Eksperci zalecają stosowanie niskich dawek aspiryny w SLE pacjentów z antiphospholipid przeciwciała, zwłaszcza gdy itnieją inne czynniki ryzyka współistniejącej zakrzepicy.

Skuteczność antykoagulacji doustnej aspiryny w monoterapii, w zapobieganiu zakrzepicy u (nieciężarnych) pacjentów z SLE została zmierzona i wykazana w retrospektywnych, kontrolowanych badaniach. Dwa badania wykazały wyższość nie wysokiej intensywności (target INR 3.1-4.0) w umiarkowanej intensywności warfaryny (INR 2.0-3.0) we wtórnym zapobieganiu ryzyku krwawienia. Ich wyniki są jednak ograniczone, gdyż większość pacjentów (> 70%) miał wcześniej przypadki żylnej-zakrzepicy tętniczej, i że pacjenci z powtarzającymi się zdarzeniami anticoagulation, zostali wykluczeni z badania. Badania pacjentów z przypadkami zakrzepicy tętniczej lub udaru mózgu wykazały, że wysokiej intensywności warfaryna jest bardziej skuteczna w zapobieganiu zakrzepicy wtórnej bez zwiększania ryzyka krwawień. Komisja proponuje, aby u pacjentów z APS i pierwszym przypadku zakrzepicy żylnej, stosować ustną anticoagulation (INR 2.0-3.0). W przypadku powtarzających się przypadków lub zakrzepicy tętniczej, wysokiej intensywności anticoagulation (target INR 3.0-4.0).
Podobnie jak w przypadku ciąży, pacjentów z SLE APS, Cochrane Review niedawno stwierdził, że w połączeniu heparyny i aspiryny może zmniejszyć ryzyko utraty ciąży (RR 0,46, 95% CI: 0,29 do 0,71). Połączenie niskomolekularnej heparyny i aspiryny też wydaje się być skuteczne (RR 0,78, 95% CI: 0,39 do 1,57). Mimo braku oficjalnych badań oceny przydatności anticoagulation w zapobieganiu nawrotom zakrzepicy w czasie ciąży, eksperci zalecają stosowanie aspiryny i heparyny w zapobieganiu zakrzepicy APS również podczas ciąży.

Lupus zapalenie nerek: diagnozowanie i monitorowanie - U pacjentów z podejrzeniem toczniowego zapalenia nerek, biopsja może być wykorzystywana w celu potwierdzenia diagnozy, oceny aktywności choroby, przewlekłość / szkód i określenia prognozy i odpowiedniego leczenia. Metody wartości drugiej biopsji nerki (tj: po rozpoczęciu leczenia) zostały ocenione w kilku badaniach. Stwierdzono, że pewne patologiczne objawy były związane z odpowiedzią kliniczną i wynikami toczniowego zapalenia nerek. Niemniej jednak, powtórna biopsja nerki może stanowić zagrożenie dla pacjenta i nie może być wykonana u wszystkich pacjentów. Istnieją pewne dowody na poparcie metody analizy osadu moczu w monitorowaniu toczniowego zapalenia nerek. Zmiany w białkomoczu, kreatynina w surowicy, anty-dsDNA i surowicy C3 korelują z niewydolnością nerek. Należy jednakże podkreślić, że badania te nie zostały zaprojektowane specjalnie w celu oceny skuteczności różnych badań w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie na toczniowe zapalenie nerek. Brak jest natomist randomizowanych badaniach oceny korzyści płynących z różnych strategii monitorowania.


Lupus zapalenie nerek: leczenie - Leczenie toczniowego zapalenia nerek często obejmuje okres intensywnej terapii immunosupresyjnej (leczenie indukcyjne), a następnie przez dłuższy okres mniej intensywnej terapii konserwacji. W ostatnich Cochrane Review, CY plus steroidy zmniejszały ryzyko podwojenia poziomu kreatyniny w surowicy w porównaniu do sterydów samodzielnie (RR = 0,6), ale nie miały wpływu na ogólną śmiertelność.Azathioprine plus steroidy zmniejszały zagrożenie dla wszystkich śmiertelność w porównaniu ze steroidami samodzielnie (RR = 0,6), ale nie miały żadnego wpływu na wyniki nerkowe. CY był lepszy od azathioprine i / lub z kortykosteroidami w wysokiej dawce, przerywane podawanie CY (puls terapii) demonstrowało korzystniejszą skuteczność w stosunku do toksyczności niż doustna CY. W długoterminowej obserwacji (mediana 11 lat) z RCT połączeniu z terapią glucocorticoids i CY wykazano skuteczności (83% zachowanych funkcji nerek), bez znacznego zwiększenia ryzyka niepożądanych efektów. Uszkodzenia jajników po CY terapii pozostają poważnym problemem. Ochrona gonad może być możliwa za pomocą analogów GnRH, stwierdzenie to jednak, wymaga dalszego potwierdzenia.
Skuteczność terapii MMF w indukcji została oceniona w 4 seriach badań, które wykazały, że MMF powodował mniejsze ryzyko niepowodzenia leczenia (RR = 0,7) i na końcu pkt kompozytowe śmierci lub ESRD (RR = 0,4) w porównaniu z CY . Przydatność FRP została oceniona w jednym przypadku z 59 pacjentów, którzy otrzymywali leczenie indukcyjne z pulsów IV-CY i glucocorticoids a następnie zostały losowo przydzielone do IV-CY, ustnejazathioprine FRP przez 1-3 lat. Wskaźnik dla punktu końcowego złożonego śmierci lub ESRD był wyższy w aza i MMF niż w CY. Nie była znacznie wyższa częstość trwałej menstruacji w CY grupy
Komitet zaleca, aby lekarze wykorzystanie MMF w indukcyjnej terapii wybierali dla wybranych pacjentów i pod ścisłą obserwacją. Nie udało się osiągnąć znacznej reakcji 6 miesięcy najpóźniej (zdefiniowanego jako poprawa kreatyniny w surowicy i zmniejszenie białkomoczu do <1 g/day131). Powinn to wywoływać dyskusje co do intensyfikacji leczenia. Dla utrzymania terapii MMF może być stosowana u pacjentów będących w stanie tolerować azathioprine lub których objawy rozgorzeć w trakcie leczenia. Chociaż dane z FRP są zachęcające, w opinii ekspertów nie może zastąpić obecnie połączenia dożylnego CY z dożylnym MP jako leczenia ciężkich przypadków lupus nerkowego. Małe, nie kontrolowane badania kliniczne z krótkim okresem obserwacji sugerują że aż do 50% pacjentów z zaostrzeniem do CY mogą mieć klinicznie znaczące odpowiedzi na Rituximab, przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko B cells. Imunosupresyjne nowoczesne terapie są skuteczne, ale żadna z nich nie leczy lupus. Około jedna trzecia z nich prowadzi jedynie do umorzenia. Początkowe zarządzanie umiarkowanym do ciężkiego przypadku wymaga leczenia indukcyjnego z lekami immunosupresyjnymi, które zazwyczaj zapobiegają utracie funkcji nerek

Końcowe stadium tocznia nerkowego - Mimo ostatnich postępów w terapii toczniowego zapalenia nerek, może postępować liczba pacjentów ostatecznie przechodzących do ESRD i będzie wymagać dializowego leczenia lub nawet przeszczepu nerki. Obie, dializa i transplantacja w SLE są stawkami dla długoterminowego przeżycia pacjenta lub. Antiphospholipid przeciwciała są związane ze zwiększonym ryzykiem dla Thrombotic wydarzeń i słabych wyników transplantacji. Nie ma dowodów z badań w celu wsparcia wyższości któregoś z rodzajów leczenie. Niemniej jednak, dwa retrospektywne badania dużej liczby pacjentów z ESRD, wykazały wyższość transplantacji nerek nad dializą w zakresie długoterminowego przeżycia pacjenta (względne ryzyko 0.19-0.32 na 12-18 miesięcy po transplantacji).


DYSKUSJA - Wstępny zestaw oświadczeń i zaleceń dotyczących ważnych aspektów zarządzania SLE został opracowany, na podstawie systematycznego przeglądu literatury i ekspertyzy na doskonałym poziomie konsensusu wśród ekspertów (średnio 8,8 na 10). Te zalecenia powinny ułatwić opiekę medyczną u pacjentów chorych na toczeń bez ograniczania autonomii lekarza, który bierze ostateczną odpowiedzialność za zarządzanie chorobą. Jedynie kilka badań zostało przeprowadzonych w celu ustalenia optymalnego zarządzania SLE oraz kilka istotnych kwestii nie zostało w nich należycie uwzględnionych. Ponadto, nie istnieją oceny skuteczności modyfikacji stylu życia i / lub profilaktyki pierwotnej interwencji skoncentrowane na pacjentów z SLE. Ustalenia te podkreślają, że konieczne jest ustanowienie międzynarodowej sieci w celu ułatwienia badań klinicznych zajmujących się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem i testowaniem nowych terapii. W tym celu eksperci proponują szereg badań na najbliższe lata (tabela 3)


Ustalenie diagnozy i zarządzanie chorobą u pacjentów z SLE wymaga integracji rozpoznania objawów, badań fizykalnych, ustaleń i wyników badań diagnostycznych pacjenta. W przypadku tocznia, istnieją problemy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem oraz finansowe, które nie zostały rozwiązane. Istnieje potrzeba określenia badań laboratoryjnych, które powinny być wykonywane w trakcie wstępnej prezentacji i obserwacji pacjentów SLE, oraz ich częstotliwości. W międzyczasie, zalecenia muszą opierać się wyłącznie na opinii ekspertów. Komitet zaleca badania laboratoryjne i monitorowanie co 3 miesiące, u pacjentów, którzy są w okresie poprawy i dużo częściej dla osób z niekontrolowanym przebiegiem choroby.

Praktyka kliniczna wymaga ram oceny jakości leczenia i zapewnienia, że potencjalne zagrożenia oraz leczenie i badania zostały należycie uwzględnione i są ważne i wykonalne w praktyce. W tym celu użyliśmy jako ramy oceny Wytyczne badań i oceny w sześiu pojedynczych dziedzinach i 23 kluczowych pozycjach. Ze względu na silny niedostatek danych dla kilku kwestii zarządzania, rozwoju i rewizji kryteriów monitorowania i / lub środków do celów kontroli, ustalenie zaleceń jest niewykonalne w tym momencie. Ponadto, nie udało nam się systematycznie zebrać i ustalić poglądów i preferencji pacjenta. Zamierzamy jednak aktualizować zalecenia co 3 lata wraz z pacjentami i osobami z innych istotnych zawodów oraz rozwijać narzędzia ułatwiające rozpowszechnianie i stosowanie zaleceń.


myślę że zalecenia i uwagi są mocno ogólne, ale ostatnie zdania świadczą iż jest nadzieja na szersze zajęcie się problematyką naszych chorób...

http://ard.bmj.com/cgi/content/full/67/2/195
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group