Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Celiakia + Sjogren - jak zatrzymać postepującą chorobę
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Pon Mar 09, 2009 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chorobę trzewną prowadzi mi dr Wierzbicki i dietetyczka dr Dawidiuk - i tutaj jest chyba ok, natomiast diagnozowany yłem reumatologicznie w ASK na Borowskiej lek. Chyra. Wybieram się w srodę do prof. Szechińskiego
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Mar 09, 2009 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm dobrze trafiłeś na Borowską Razz tam są dobrzy lekarze, serio-pewnie sam i tak to wiesz Very Happy
czasem niestety trzeba czasu, by postawić trafną diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie

daj znać, co powie prof Szechiński Exclamation Razz
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Pon Mar 09, 2009 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko sie boję, że później będize zbyt późno. W ogóle możeliwe to jest, że przy sjorgenie wysychają mi tylko dłonie od wewnątrz i głowa a skóra na nogach, brzuch, plcach nawet szyji jest bardzo nawilżona?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Wto Mar 10, 2009 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam Sjogrena od 10 lat, steryd biorę od 2. I arechinę. Czuję się z tym dobrze. Ale biorę niemiecki calcort, który ma mniej objawów ubocznych. Po nim nie tyję itp.
Wierzę też w przeciwzapalne działanie wit. D zawartej w tranie.
Piję dużo wody, żeby śluzówki były ogólnie dobrze nawilżone.
Jak mam "atak" suchego oka, to nic nie pomaga, tylko wypoczynek i przeczekanie.
Muszę uważać na leki, bo wiele branych z innych przyczyn może nasilać objawy, np sirdalud.
Pozdrawiam
Mgła Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Mgła,
dzieki za informacjęWink powiedz mi jeszcze czy przy suchym oku masz uposledzone wydzielanie warstwy wodnej? ja mam w miarę wodną ok jak do tej pory, natomiast gruczoły meiboma w powiece nie wydzielają u mnie warstwy lipidowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 8:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie,
byłem wczoraj u profesora Szechińskiego - naprawdę polecam; bardzo rzeczowy, konkretny człowiek. Wytłumaczył wszystko co i jak, na co zwracać uwagę itd. Powiedział, że nie mam nic w wynikach co by wskazywało na jakiś duży stan zapalny (moje ob wynosi 1, crp też w normie, leukocyty też). Zmiany które wyszły na badaniu his-pat. mówią o tym, że jest naciek na śliniaki podobny do Sjoregna ale wcale nie musi to być Sjorgen dlatego trzeba obserwowac, zgłaszać się do poradni reumatologicznej i robic badania kontrolne. Zaczynam mysleć, że to celiakia tak mnie wykończyła nie leczona tyle lat.
Był ktoś w podobnej sytuacji? tzn. wyniki ok a później po wielu latach okazuje się jednak, że był chory na sjorgena?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj,
taka sytuacja jest często typowa dla wielu ch.autoagresywnych-błąkam sie z podejrzeniem twardziny już troche ponad 20l.-dopiero 4l.temu jedne z p.ciał miałam dodatnie,a przy powtórzonym badaniu-wynik był już ok.
Daltego tak ważny jest cały obraz kliniczny pacjenta.Tak więc-zgłaszaj się na wyznaczone terminy do poradni i badania oraz sie obserwuj.Powodzenia Smile
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 9:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy odpowiadając na Twoje pytanie: to całkiem możliwe, że coś podejrzewają, a potem okazuje się, że tego nie ma Very Happy

była na forum taka jedna osoba-ba! jej to nawet diagnozę postawili (widać za szybko)

teraz musisz czekać, kontrolować się i myśleć pozytywnie Smile

pozdrawiam Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojny nie wiem czy Cię to pocieszy , czy też nie ale ja w dalszym ciągu nie mam diagnozy.Słyszę tylko głośniej bądź ciszej o sjogrenie. Początkowo bardzo mnie frustrowało to zalecane czekanie na "dalszy ciąg" bo wyobrażałam sobie,że lada moment totalnie zaschnę i zaatakuje kolejne narządy .wiem ,że łatwo się takie rzeczy pisze a trudniej się do nich zastosować- ale weź moje słowa pod uwagę gdyż pisze na podstawie własnych doświadczeń- grunt to nie dać się zwariować, nie stresować się tym na co i tak mamy połowiczny wpływ.Brzmi to jak truzim ale często jest bagatelizowane. Zauważyłam ,że odkąd nad tym pracuję jest lepiej (choć od stresu jestem chyba uzależniona).
Mimo wszystko - i szczęśliwie- ślinę mam nadal a z oczami to różnie bywa.
Więc to co możesz dla siebie zrobić to dbanie o siebie. I spokój Wink
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
biedronka999
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 174
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam włacze sie do dyskusji Smile
Zastanawiam sie czy to wlasnie o mnie mowisz Kiniu Very Happy
Miałam najpierw postawiona diagnoze - toczen ukladowy.
3 tyg temu lezalam w szpitalu. Podczas pobytu diagnoza zmienila sie wlasnie na zespol sjogrena. Wszystko jednak sie odwrocilo po odebraniu wynikow w piatek. Pokazaly sie przeciwciala przeciw endomysium i pare innych ktore wskazuja na celiakie tym bardziej ze od 2 do 6 roku zycia bylam na diecie bezglutenowej z calkowitym zanikiem kosmkow jelitowych.
Zaznacze ze Pani profesor reumatolog, ktora mnie prowadzila byla wrecz przekonana o trafności diagnozy na tle reumatologicznym.
Okazalo sie jednak, ze powodem jest nawrot - a moze nie nawrot tylko uaktywnienie sie uspionej celiakii. Uszkodzona watroba, zmiany pokrzywkowe czy przeciwciala charakterystyczne dla chorob tkanki lacznej sa prawdopodobnie efektem naglego ataku choroby trzewnej, ktora nieleczona moze rownie dobrze doprowadzic do chorob autoimmunologicznych reumatologicznych.
_________________
Dum spiro, spero - Dopóki oddycham, mam nadzieję.
_______________________________________
Kasia. Dzieścia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akurat nie o Tobie, Biedroneczko, ale też jesteś doskonałym przykładem, że diagnoza często bywa błędna i okazuje się potem, że to całkiem co innego Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Nie Mar 15, 2009 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do biedroneczki999
Ciekaw jestem na jakiej podstawie postawili ci diagnozę tocznia oraz zespołu sjogrena. Czy to było na podstawie badań krwi, biopsji w przypadku sjogrena, czy brali pod uwagę tylko objawy. Z tego co napisałaś , że pojawiły się przeciwciała charakterystyczne dla tkanki łącznej to dowodzi że jednak jakąś chorobę tkanki łącznej masz. W moim rozumowaniu jeśli taka choroba się uaktywniła to znaczy że jest i jeśli nawet wrócisz na dietę bezglutenową to ta choroba / choroby ci pozostanie(staną). Jeśli zaś chodzi o uszkodzoną wątrobę to ciekaw jestem co ja uszkodziło - celiakia?.
Żaden lekarz mi nie powiedział że przy celiace są jakiekolwiek problemy z wątrobą. Słyszałem tylko, że często są problem z tarczycą. Jeśli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości to zapraszam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
biedronka999
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 174
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Nie Mar 15, 2009 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chojny997 napisał:
Do biedroneczki999
Ciekaw jestem na jakiej podstawie postawili ci diagnozę tocznia oraz zespołu sjogrena. Czy to było na podstawie badań krwi, biopsji w przypadku sjogrena, czy brali pod uwagę tylko objawy. Z tego co napisałaś , że pojawiły się przeciwciała charakterystyczne dla tkanki łącznej to dowodzi że jednak jakąś chorobę tkanki łącznej masz. W moim rozumowaniu jeśli taka choroba się uaktywniła to znaczy że jest i jeśli nawet wrócisz na dietę bezglutenową to ta choroba / choroby ci pozostanie(staną). Jeśli zaś chodzi o uszkodzoną wątrobę to ciekaw jestem co ja uszkodziło - celiakia?.
Żaden lekarz mi nie powiedział że przy celiace są jakiekolwiek problemy z wątrobą. Słyszałem tylko, że często są problem z tarczycą. Jeśli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości to zapraszam.


Diagnoza tocznia była postawiona na podstawie objawów i badań krwi wykonywanych ambulatoryjnie. Owszem wyszły mi przeciwciała i to w bardzo wysokim mianie, przeciwjądrowe.Z kolei 3 tyg temu podczas pobytu na oddziale chorob tkanki lacznej wyszly - UJEMNE (?) - mimo iz 3 miesiace temu jeszcze byly, ponadto rowniez inne badania wykluczyly toczen. Zespol Sjogrena wowczas okazal sie najbardziej prawdopodobnym gdyz mialam problemy z wezlami chlonnymi ( nie liczac zmian pokrzywkowych i paru innych objawow klinicznych ). Jednak okazalo sie ze powiekszenie wezlow chlonnych jest wynikiem zarazenia wirusem EBV i wynikajacej z niego mononukleozy. Uszkodzenie watroby prawdopodobnie nastapilo podczas podania antybiotykow przez lekarza rodzinnego w trakcie trwania mononukleozy ktorej nie rozpoznal, a ktore sa kategorycznie zabronione podczas tej choroby. Tak wiec nie sadze aby byl to wynik celiakii. Ponadto przez mononukleoze mam spore problemy z powiekszona sledziona ale to juz inna bajka.
Co do celiakii tak jak pisalam - jako kilkuletnie dziecko bylam pare lat na diecie bezglutenowej przez wzglad na calkowity zanik kosmkow jelitowych. Teraz pojawily sie znowu przeciwciala charakterystyczne dla tej choroby i wiele objawow wczesniej ( jak widac ) mylonych z toczniem jest wynikiem nawrotu (przebudzenia ?) celiakii.
Jesli masz jeszcze jakies pytania lub cos jeszcze jest niejasne prosze pytaj.
_________________
Dum spiro, spero - Dopóki oddycham, mam nadzieję.
_______________________________________
Kasia. Dzieścia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
chojny997
Junior
Junior


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 27
Skąd: wrocław

PostWysłany: Sob Mar 21, 2009 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie.
Dla mnie fakty są takie:
Jestem chory na celiakie, jest to choroba którą miałem pewnie całe życie, tyle, że wyraźne znaki pojawiły sie od 2004 roku. Nie leczona spowodowała wtórny zespół sjogrena
- potwierdzony biopsją ( focus score 3 )
- odczucia w oczach i ustach
- przeciwciała brak gdyż nie są charakterystyczne dla wtórnego zespołu sjogrena
zmierzam do tego co pisze na stronie
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=755
"Wtórny zespół Sjögrena (sSS) występuje w przebiegu innych chorób o podłożu autoimmunologicznym."
Tyle że czytając artykuły o celiace natknąłem się na stwierdzenie że nie spożywanie glutenu powoduje że choroba się wycofuje i człowiek jest tak samo zdrowy jak każdy inny. Można by było powiedzieć że przy przestrzeganiu diety bezglutenowej ta choroba nie istnieje. Właściwie to tak wyczytałem w tym artykule tyle że nie mogę już go znaleźć żeby podać link do strony na której był zamieszczony.
Jeśli nie ma choroby podstawowej to jak wygląda sprawa z wtórnym zespołem sjogrena. Z góry dziękuję za pomoc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Mar 21, 2009 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może Ty masz pierwotny zespół Sjorgena? błędnie postawiona diagnoza to nie jest rzadkość
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group