Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sport, wysiłek fizyczny a toczeń
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
awania
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 1119
Skąd: polska

PostWysłany: Pon Kwi 08, 2013 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja chwilowo pauzuję z aktywnościami ruchowymi do odwołania Sad
Ale zamierzam jeszcze odwołać pauzę jak najbardziej.
terecha - jak nie masz siły, to pamiętaj, że na końcu to "nie chce się" siedzi w głowie Smile Jeżeli nie masz fizycznych przeciwskazań do sportu - po prostu powalcz z poczuciem osłabienia, powoli i spokojnie wróć "na ring" Smile powodzenia Smile
_________________
***mal_kontent***
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kasia_Zabrze
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 18
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Nie Lip 21, 2013 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może ktoś z Was mógłby mi doradzić jakąś dyscyplinę sportu?
Mój problem polega na tym, że odkąd zachorowałam przestałam chodzić na WF, bo Pani Doktor, wypisywała mi zwolnienia ze względu na stan zdrowia oczywiście (choruję na toczeń). Nie mogę znaleźć dyscypliny, którą mogłabym uprawiać. Na basen nie lubię chodzić, poza tym nie mogę bo często mam baterie w moczu. Na rowerze nie mogę jeździć, bo "nie mogę trzepać nerkami", podobnie z bieganiem. Kilka miesięcy temu kupiłam sobie rowerek stacjonarny i bardzo lubię na nim jeździć, nie sprawia mi to żadnego problemu, ale zauważyłam, że kiedy jeżdżę dłuższy okres czasu od razu podnosi mi się poziom białka w moczu, który jest obecnie moim największym problemem... Z rolkami jest podobnie. Czy to oznacza, że jakikolwiek wysiłek nie jest wskazany? Zostają mi tylko spacery i nic więcej? Może macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IvyBlue
Senior
Senior


Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pon Lip 22, 2013 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia_Zabrze napisał:
Może ktoś z Was mógłby mi doradzić jakąś dyscyplinę sportu?
Mój problem polega na tym, że odkąd zachorowałam przestałam chodzić na WF, bo Pani Doktor, wypisywała mi zwolnienia ze względu na stan zdrowia oczywiście (choruję na toczeń). Nie mogę znaleźć dyscypliny, którą mogłabym uprawiać. Na basen nie lubię chodzić, poza tym nie mogę bo często mam baterie w moczu. Na rowerze nie mogę jeździć, bo "nie mogę trzepać nerkami", podobnie z bieganiem. Kilka miesięcy temu kupiłam sobie rowerek stacjonarny i bardzo lubię na nim jeździć, nie sprawia mi to żadnego problemu, ale zauważyłam, że kiedy jeżdżę dłuższy okres czasu od razu podnosi mi się poziom białka w moczu, który jest obecnie moim największym problemem... Z rolkami jest podobnie. Czy to oznacza, że jakikolwiek wysiłek nie jest wskazany? Zostają mi tylko spacery i nic więcej? Może macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?


Może jakiś fitness/aerobik? A nie pytałaś swojego lekarza co mogłabyś ćwiczyć?
_________________
If you could return to the past, is there anything you'd have changed? There's nothing I'd whant to change. Be it good or bad, it's all a part of me! It's an irreplaceble part of my life and I accept it ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kasia_Zabrze
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 18
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Pon Lip 22, 2013 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytałam, ale nie mogę skakać, biegać, jeździć na rowerze, że w drogach są dziury, a jak już wcześniej napisałam, nie mogę "trzepać nerkami". Kilkoro lekarzy mówiło właśnie o rowerku stacjonarnym i spacerach, tylko po rowerku wzrosło mi białko z 5g/ dobę do 8g/dobę. Niedawno udało się zredukować do ok. 2g/dobę, ale to roweru mam 3,86g/dobę.
Nie wiem co mam robić, bo przecież ruszać się trzeba, a same spacery to trochę mało
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lip 22, 2013 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie choruję na nerki ale to "trzepanie nerkami " to trochę dziwne pojęcie, sam wysilek moze powodować wzrost białkomoczu a nie trzepanie nerkami ,bo one nie sa na gumce. ( to tylko moje przypuszczenia )
nie znam takiego pojęcia ale jak juz zaznaczylam nie choruję na nerki, może ktoras cos podpowie
u mnie wysilek fizyczny powoduje wysoka temperaturę a wiec w jakis sposob organizm reaguje jednak.U jednych tak jak u ciebie u innych w inny sposob
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Małgosia1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 1600
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon Lip 22, 2013 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsze słyszę, że nie można roweru. Moje dziecko ma nerczycę od 2 roku życia, ale od małego jeździł dużo na rowerze. Na Mazurach górki i pagórki, drogi wyboiste. Nic mu nigdy nie było Lekarze nam nie zabraniali. Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kasia_Zabrze
Junior
Junior


Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 18
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Wto Lip 23, 2013 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwe, że to zależy od organizmu, ale przypuszczam, że skoro rośnie mi białko, kiedy jeżdżę na stacjonarnym, to z tradycyjnym byłoby tak samo.. Możliwe, w takim razie, że to zależy od organizmu, kiedy jeszcze byłam dzieckiem, pamiętam, że leżała ze mną na sali dziewczynka, która jeździła na rowerze i miała mocz koloru coca coli, może dlatego mi zabronili
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aiwka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 4048

PostWysłany: Wto Lip 23, 2013 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia, białko rośnie od każdego wysiłku. Co do trzepania nerkami...hmm...wiem tyle, że chore zapalnie nerki bolą przy wstrząsie... i tyle Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gosiagosia
Junior
Junior


Dołączył: 13 Wrz 2013
Posty: 9

PostWysłany: Wto Wrz 17, 2013 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do momentu, kiedy zaczęły sie objawy, byłam w sekcji pływackiej, siłownia 4 razy w tygodniu i uprawiałam wspinaczkę wysokogórską, jako hobby, sport i moją miłość życia. Smile Obecnie, po 3 miesiącach brania sterydów, jestem tak słaba że boję się wsiąść do tramwaju, żeby po drodze nie zasłabnąć. Do tego drżenie mięśni i skoki ciśnień, wszystko mi jakby sztywnieje. Nie wyobrażam sobie braku aktywności fizycznej, więc jestem załamana. czy taki stan minie kiedy zacznę zmniejszać dawkę sterydów?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Violka
Kadet
Kadet


Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 40
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o kurcze, nie wierzę w to, co czytam.

naprawdę w leczonym toczniu można wrócić do aktywności fizycznej?!!!

ja mam 23 lata, jeszcze nie postawili mi diagnozy, ale na tyle mam problemy z normalnym chodzeniem, że musiałam wziąć urlop dziekański na studiach i nawet na rehabilitację nie jeżdżę od 2 tyg, bo nie mogę się ruszać. moje życie jest kompletnie sparaliżowane ruchowo, a ja czuję się jak inwalida. czy u Was to też tak wyglądało i po leczeniu udało się wrócić do normalnego poruszania się, jazdy na rowerze itd?

dla mnie rower to w tym momencie szczyt marzeń. dzisiaj płakałam pod prysznicem myjąc głowę, bo nie mogę ruszać lewą ręką, a do tego boli mnie coś pod skórą na powierzchni całej czaszki. nawet leżenie mnie boli. a lekarze mnie z tym zostawili na pół roku.

te wszystkie terapie sterydowe pozwalają żyć bez tego bólu?

przepraszam, jeżeli to pytanie jest głupie, jestem zielona w temacie, bo niestety jeszcze mnie nie zaczęli leczyć Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Violu,
Czasem trzeba poczekac na dzialanie lekow ale to i tak powinno podniesc Cie na duchu. Wink
Sterydy dzialaja dosc szybko. Maja rowniez skutki uboczne ale nie wszyscy je odczuwamy. Cool
Kiedys duzo jezdzilam na rowerze, tez to lubilam. Wink Teraz wole szybki chod po 15 mil wzdłuż wybrzeza z pieskiem u boku. Daje mnostwo satysfakcji a mniej obciaza stawy. Wiele z nas na rowerku jednak pomyka. Very Happy

Cierpliwosci, choc wiem, ze to trudne.. Wink
Trzymam kciuki. Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Violka
Kadet
Kadet


Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 40
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo dziękuję za odpowiedź Smile

to dla mnie bardzo ważne. zatem nie mogę się doczekać leczenia. już przechodziłam miesiące rozpaczy nad swoim losem i faktem, że studia były zmarnowanym czasem, bo i tak nie zacznę pracować, ale jeżeli ten ból można jakoś pokonać, to jest to wspaniała wiadomość! Smile))

tramadol z paracetamolem nie pomaga wcale
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie , wszystko wróci do normy jesli będzie odpowiednie leczenie
Na pewno nie będziesz uprawiać sportu wyczynowo ale jednak normalnie funkcjonować.
chorzy chodzą po górach, chodza do szkól tanca, jeżdza na rowerze, biegają,plywają i co tylko zechcesz.
Zycie powoli wroci do normy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szarlotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 639
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Sro Lis 13, 2013 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Violu- wszystko zależy od organizmu i aktualnego stanu zdrowia w jakim jesteś.. Ja zachorowałam na drugim roku studiów- funkcjonowałam jak każdy student- uczelnia, weekendy praca, imprezy;) Później znalazłam pracę i tez było jako-tako (oczywiście od samego początku diagnozy były leki, rehabilitacja, czasem szpital). Niestety w pewnym momencie coś organizm oszalał- jestem na rencie, zaatakowany poważnie układ nerwowy -kiedyś samodzielne podniesienie się z łóżka było marzeniem -teraz śmigam sama choć o rowerze mogę zapomnieć- przynajmniej na razie.
Nasz organizm to zagadka- podstawa to cierpliwość, leki, rehabilitacja. Wszystko wróci do normy, zregeneruje się- zobaczysz
pozdrawiam i powodzenia! Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Violka
Kadet
Kadet


Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 40
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pią Lis 15, 2013 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo dziękuję za odpowiedzi Smile jest mi jakoś raźniej, kiedy słyszę, że nie tylko mnie to dotknęło w tym wieku, chociaż bardzo mi przykro, że musisz to przechodzić Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group