Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Choroba Stilla
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Sty 04, 2007 10:25 pm    Temat postu: Choroba Stilla Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś ma jakieś wiadomości na temat owej przypadłości? To, co udało mi się znależć w internecie wydaje się jakieś takie okrojone Confused Napiszcie, co ciekawego wiecie na ten temat. Pozdrawiam, Ani.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 04, 2007 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z polskich stron niewiele się dowiesz. Jak zwykle zresztą. Chyba, że zapłacisz.

Na razie tyle - fragment z artykułu na www.termedia.pl (darmowy serwis, ale trzeba się logować. Też za free!)

Cytat:
Choroba Stilla jest jedną z postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. U chorych, u których pierwsze objawy występują przed 16. rokiem życia, określa się ją jako chorobę Stilla z początkiem w wieku dorosłym (adult onset Still’s disease), która jest jedną z nietypowych postaci reumatoidalnego zapalenia stawów [1]. Po raz pierwszy objawy choroby Stilla występujące u dorosłych chorych opisał Bywaters w 1971 r. [2].
Etiopatogeneza tej jednostki chorobowej do tej pory nie jest poznana. Bierze się pod uwagę wpływ infekcji wirusowych (np. różyczki, świnki, cytomegalii,
Epstein-Barr, Coxsackie, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C) i bakteryjnych (np. Mycoplasma pneumonia, Chlamydia pneumonia, Yersinia enterocolitica, Borrelia burgdorferi), a także predyspozycje genetyczne (związek z antygenami zgodności tkankowej: HLA-B14, B17, B18, B35, DR2, DR7) [3].
(.....)

W leczeniu choroby Stilla nadal pierwszoplanową rolę odgrywają glikokortykosteroidy, których skuteczność została wielokrotnie udokumentowana [5–7]. W przypadku braku zadowalającego rezultatu terapii glikokortykosteroidami oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) do leczenia dołącza się leki immunosupresyjne i/lub cytostatyki, najczęściej Mtx, na które reaguje tylko ok. 40% chorych [3]. Przy nadal utrzymującym się braku odpowiedzi na leczenie można dołączyć leki biologiczne (etanercept, infliksimab) [8, 9].
W dostępnej literaturze znaleziono 2 artykuły dotyczące leczenia chorych na chorobę Stilla CsA [10, 11]. Przedstawiony przypadek jest następnym, w którym uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie CsA. W terapeutycznym algorytmie leczenia choroby Stilla [3] lekami pierwszego rzutu są glikokortykosteroidy i metotreksat, następnie leki biologiczne i dopiero w przypadku braku rezultatu po leczeniu tymi ostatnimi lekami zaleca się zastosowanie w terapii CsA i/lub innych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh). Jednakże, z uwagi na małą dostępność leczenia lekami biologicznymi w Polsce wydaje się, że CsA może być stosowana w wybranych przypadkach jako alternatywa dla Mtx.
--------------------------
Piśmiennictwo:

1. Zimmermann-Gorska I, Senger-Kuczynska. Choroba Stilla u dorosłych. Pol Arch Med Wewn 1986; 76: 59-64.
2. Bywaters EG. Still’s disease in the adult. Ann Rheum Dis 1971; 30: 121-33.
3. Efthimiou P, Paik PK, Bielory L. Diagnosis and management of adult onset Still’s disease. Ann Rheum Dis 2006; 65: 564-72.
4. Yamaguchi M, Ohta A, Tsunematsu T, et al. Preliminary criteria for classification of adult Still’s disease. J Rheumatol 1992; 19: 424-30.
5. Pouchot J, Sampalis JS, Beaudet F, et al. Adult Still’s disease: manifestations, disease course, and outcome in 62 patients. Medicine (Baltimore) 1991; 70: 118-36.
6. Masson C, Le Loet X, Liote F, et al. Adult Still’s disease. Part II. Management, outcome, and prognostic factors. Rev Rhum Engl Ed 1995; 62: 758-65.
7. Wouters JM, van de Putte LB. Adult-onset Still’s disease; clinical and laboratory features, treatment and progress of 45 cases. Q J Med 1986; 61: 1055-65.
8. Fautrel B, Sibilia J, Mariette X, et al. Club Rhumatismes et Inflammation. Tumour necrosis factor alpha blocking agents in refractory adult Still’s disease: an observational study of 20 cases. Ann Rheum Dis 2005; 64: 262-6.
9. Lewicki M, Kotulska A, Kucharz EJ. Zastosowanie etanerceptu w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i choroby Stilla z początkiem w wieku dorosłym. Pol Arch Med Wew 2005; 113: 505-8.
10. Shojania K, Chalmers A, Rangno K. Cyclosporin A in the treatment of adult Still’s disease. J Rheumatol 1995; 22: 1391-2.
11. Marchesoni A, Ceravolo GP, Battafarano N, et al. Cyclosporin A in the treatment of adult onset Still’s disease. J Rheumatol 1997; 24: 1582-7.

Cyklosporyna A w leczeniu choroby Stilla, 4.01.2007

Jutro może coś wpadnie w ręce. Na jakiekolwiek tłumaczenia ja na razie nie mam czasu. Sad Zresztą, dwa artykuły leżą i czekają, celem uzupełnienia paru wątków.

Inne dobre źródło (po angielsku):
Still's disease (Systemic-Onset Juvenile Rheumatoid Arthritis)
www.stillsdisease.org ----> International Still's Disease Foundation (cała witryna fundacji, forum itd.)

Oraz:
Choroba Stilla - na podst. przypadku; rozpoznanie wstępne, opis (po polsku)
Reumatyzm na resmedica.pl


PS. Jeśli można - są jakieś podejrzenia powyższego u Ciebie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano właśnie są, ale pełna diagnostyka będzie dotyczyła różnicowania międzi SLE i ch. Stilla.
Dzięki za artykuły i namiary na nie. Poszperam jeszcze w necie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tu jest troche ogólników do poczytania, bo głównie o samym "młodzieńczym":
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
choć przyjmuje się że ta choroba moze występowac także w wieku dorosłym,
TRUDNOŚCI DIAGNOSTYCZNE POSTACI DOROSŁYCH CHOROBY STILLA – PREZENTACJA PRZYPADKU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zawwsze myślałam, ze choroba dotyczy tylko dzieci, w wieku rozwojowym Shocked
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no mi tez się coś nie zgadzało, więc albo u Ani choroba wystąpiła przed 16 rokiem życia i ciągle jest niezdiagnozowana, albo chodzi o niezmierną rzadkośc postaci dorosłej...
tylko nie wiem czemu nie podejrzewać raczej rzs'u tylko akurat Stilla, ale ponieważ nie znam się ani na jednym ani na drugim, więc nie będę wnikac...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie to tylko powielam słowa lekarza, ale rzeczywiście we wszystkich wzmiankach internetowych choroba tyczy się głównie dzieci Confused Ano zobaczymy, co z tego wyniknie Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no coz , moze pózniej zwrócą się do rzs , a ja bym jednak postawila na boleriozę , sama wiem jakie daje dziwne objawy, dopiero po zdiagnozowaniu
można sie dowiedziec ile dolegliwości kryje się za ta diagnozą
ale chyba lekarze wiedzą co robią my mozemy jedynie przypuszczać ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dotyczy głównie dzieci, ale u dorosłych też jest stwierdzana. Ani, czytałaś teksty, które podesłałem powyżej? Myślę, że jednak nie warto tutaj dyskutować, bo i tak z nas laicy w tej sprawie, ale z takimi chorobami bywa różnie:

Cytat:
Występowanie tej postaci zapalenia stawów u osób dorosłych opisał po raz pierwszy w 1971 roku Eric Bywaters. Rozpoczyna się ona wówczas zwykle przed 35. rokiem życia i może przybierać jedną z 3 form: samoograniczającą się (z remisją w ciągu 6-9 miesięcy), przebiegającą w postaci powtarzających się rzutów choroby (niekiedy w wielomiesięcznych odstępach) bądź przewlekłą z postępującym uszkodzeniem stawów, wymagającym niekiedy zabiegów aloplastyki.

Choroba Stilla - na podst. przypadku; rozpoznanie wstępne, opis

Od 1971 roku minęło już sporo czasu, a nauka idzie do przodu. W każdym razie informuj na bieżąco. Może czegoś ciekawego się dowiemy. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem w tym, że nigdy w życiu nie ugryzł mnie żaden kleszcz, chyba, że tak skrycie, paskud jeden Evil or Very Mad

Czytałam, Robert, czytałam, i właśnie ten przypadek jest nieco podobny do mojego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz, udział krętek (nie tylko borrelia burgd.) zwykle bierze się pod uwagę. Mnie też testowali pod tym kątem, ale było czysto. Czyli mówiąc ogólnie - pozostaję przypadkiem, który w momencie diagnozy wyniki miał całkiem niezłe. Później trochę się rozregulowało, ale na krótko. Teraz remisja i trudno byłoby rzucić na cokolwiek jakieś podejrzenie mówiąc o czynniku teoretycznie mogącym mieć udział w rozwoju choroby. Nie mówię o "przyczynie", bo ta wciąż pozostaje nieznana.
Musisz przez wszystko przejść dla pewności.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem w tym, że 26 stycznia wyjeżdżam na narty, jako opiekun i ratownik i nie wiem, czy do tego czasu zdążę ze wszystkimi badaniami, tym bardziej, że nawał pracy mnie powala, rzadko zdarza się taki wieczór jak ten Crying or Very sad Lekarz mówi, że nie powinnam jechać bez diagnozy, a ja się już zobowiązałam...ech... W sumie nawet nie zapytałam, ile trwa taka diagnostyka?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy. Jak widzę konieczne jest szersze spektrum badań, zatem będziesz musiała się nachodzić tak czy siak.
Może zdążysz przed wyjazdem (jeśli lekarz się postara). Skoro czujesz, że coś jest nie tak ze zdrowiem, to potraktuj to priorytetowo. Fizycznie się wykończysz. Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda na razie jest ok, nawet gorączek ostatnio nie łapię, ale kondycja się jednak posypała Crying or Very sad zobaczę jak to będzie, postaram się załatwić jak najwięcej do wyjazdu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powodzenia w takim razie!

Znalazłem jeszcze jeden artykuł: Juvenile Rheumatoid Arthritis na www.emedicine.com (a jak! Wink ) Tu jest o tyle ciekawie, bo dołączają dokumentację fotograficzną do artykułu. Nie zawsze, ale często obrazują omawiany problem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group