Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Leki na wszelki wypadek?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anna.mac25
Junior
Junior


Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 24
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 1:19 pm    Temat postu: Leki na wszelki wypadek? Odpowiedz z cytatem

Jestem po pierwszej partii badań i jak do tej pory nie usłyszałam diagnozy, poza stwierdzeniem "coś się dzieje". Mam przepisany Arechin i Metypred. Wyniki poza leukopenią i niskim poziomem limfocytów oraz słabo pozytywnym SS-R w normie, nie wykryto antykoagulatu toczniowego. Nie mam jakichś wyraźnych objawów, zawsze byłam chorowita i ciągle coś mi tam dolega, natomiast z kryteriów diagnozowania tocznia spełniam 2, jeśli nie liczyć prawie ciągle występujących odkąd pamiętam aft. Boję się leków głównie dlatego, że mogą powodować bezsenność (a ja i tak słabo śpię) oraz osłabiać wzrok (z tym też u mnie coraz marniej - duża wada plus osłabienie pracą przy komputerze). Odbierając wyniki nawet nie miałam możliwości zapytania lekarza o szczegóły, teraz na wizytę muszę czekać do stycznia, chyba, że zapiszę się do jakiegoś dość przypadkowego specjalisty. Nie oczekuję diagnozy, ale czy ktoś z Was tak ma, że bierze leki, nie wiedząc do końca, co - i czy w ogóle coś - mu jest?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Aniu.
Przenioslam Twoj post do "Pierwszych Krokow"-pomyslalam, ze tu bedzie dla niego odpowiednie miejsce. Wink (To bedzie Twoj watek-tak jest bardziej czytelnie Wink )

Czyli wychodzi na to, ze i u Ciebie ( pamietam, ze wczesniej pisalas o mamie) sa podejrzenia chorob autoimunologicznych.

Pytasz o leki "na wszelki wypadek". Spotkalam sie juz z takimi decyzjami lekarzy. Jesli leki beda powodowaly zmniejszenie dolegliwosci to, mysle, ze warto sprobowac. Diagnozowanie moze trwac latami a najwazniejsze jest to aby pomoc pacjentowi i aby poczul sie lepiej, prawda? Decyzja powinna byc podjęta wspolnie z lekarzem-tak sadze.. Wszystko zalezy od Twojego samopoczucia i uciazliwosci dolegliwosci. ( Przynajmniej takie podejscie zdaje mi sie logiczne).

Przy przyjmowaniu lekow przeciwmalarycznych kontrola okulistyczna jest zalecana (niektorzy pisza o 3, a niektorzy o 6 msc.). Moga wystapic powiklania ale tylko moga, nie musza. (Sama przyjmuje tego typu leki od lat wielu i nie uszkodzily mi wzroku). Tak wiec nie martw sie na zapas.Wazne abys poczula sie lepiej.

Pozdrawiam. Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Aniu Smile

rzadko zdarza się, że choroba rozpoznana jest od razu, ale widać są podejrzenia skoro bierzesz konkretne leki, jeśli pomagają to najważniejsze, a skutkami ubocznymi straszą wszędzie, nie oznacza to, że Ty je będziesz mieć Wink

Pozdrawiam cieplutko Smile
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Smile ja chyba spróbowałabym leczenia Smile tez jestem w podobnej do Ciebie sytuacji, coś się dzieje, ale nie wiadomo co Sad

jedne wyniki zaprzeczają kolejnym, 12.XII mam konsultację u reumatologa i jeśli zapisze mi małe dawki sterydów spróbuję

no chyba, że do 12.XII coś się więcej wyjaśni, czekam jeszcze na 3 wyniki przeciwciał...

ANA2 i ANA3 mam ujemne, ANA ''podstawowe" ostatnio 1:640 typ homogenny i ziarnisty,

ANA miałam robione już 3x i za każdym był inny typ świecenia lub jakiś mix :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Aniu Very Happy
na początek - jakiej specjalizacji jest Twój lekarz? Reumatolog, dermatolog czy ogólny internista pierwszy kontakt?
Ja przestrzegam kilku zasad: jeśli jestem już pod czyjąś opieką, przestrzegam tego co przepisuje lekarz. Ale jeśli mam wątpliwości (tzn. np brak efektów albo pogorszenie) wówczas zmieniam lekarza. W sumie miałem przez wiele lat ponad 20 dermatologów i dopiero w lutym br. pojawiła się lekarka, która postawiła trafną diagnozę (SCLE ). Potem, gdy już wiedziałem o co chodzi, okazało się że jest 7/11... no i idzie w "dobrą stronę"... Confused

Arechin na wszelki wypadek budzi moje wątpliwości. Biorę od marca, miałem sporo niesympatycznych sytuacji, jednak wyraźnie pomaga.
Jeśli nie będzie to zbyt długo, nawet kilka miesięcy, nie powinien zaszkodzić, jednak są różne reakcje. Kontrola pola widzenia bezwzględnie co pół roku (lubi odkładać się w siatkówce), ale gdy są jakieś niedobre objawy, jak najszybciej trzeba robić badanie.
No i słuchać lekarza, albo zmieniać, gdy jest uzasadnienie (i jest jakiś wybórCrying or Very sad ). I obserwować, obserwować i douczać się tej lupusowej działki...
Najważniejsze, że trafiłaś na to Forum. Znajdziesz bardzo wiele wspaniałych, życzliwych osób.
Pozdrawiam Very Happy
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa


Ostatnio zmieniony przez boguslaw4321 dnia Pią Lis 29, 2013 10:58 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Niepewność to najgorsza rzecz, która może przytrafić się w chorobie.

Mam nadzieję, że wnet dowiesz się nie tylko, że "coś się dzieje", ale i co się dzieje. Tymczasem rozgość się i nie daj się zwariować.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
anna.mac25
Junior
Junior


Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 24
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

boguslaw4321 napisał:
Witaj Aniu  na początek - jakiej specjalizacji jest Twój lekarz? Reumatolog, dermatolog czy ogólny internista pierwszy kontakt? 


Mam chyba jednego z lepszych reumatologów w Lublinie, niestety, trudno się do niego dostać, więc muszę czekać na następną wizytę do stycznia. Zlecił mi badania, ale już po wynikach nie miałam możliwości się z nim skonsultować, nie wiem, czy decyzja o leczeniu była jego, czy innej Pani Doktor na oddziale. Ja nie mam jakichś poważnych dolegliwości, ot, czasem coś tam poboli, dlatego nie jestem przekonana do konieczności brania leków - ale z drugiej strony siostra mojej mamy przez jakieś pół roku pobrała i teraz lekarka jej odstawiła Chyba zaryzykuję wobec tego.

ewela.t napisał:
Hej Aniu.
Przenioslam Twoj post do "Pierwszych Krokow"-pomyslalam, ze tu bedzie dla niego odpowiednie miejsce. Wink (To bedzie Twoj watek-tak jest bardziej czytelnie Wink )

Czyli wychodzi na to, ze i u Ciebie ( pamietam, ze wczesniej pisalas o mamie) sa podejrzenia chorob autoimunologicznych.


Tak, reumatolog, do którego poszłyśmy razem, mówił, że tak jeszcze nie miałSmile Podczas badań pracowniczych wykryto mi parę miesięcy temu leukopenię i tak po nitce do kłębka...

Aniu polaczylam Twoje oba posty. Nie piszemy posta pod postem (swoim) w tak krotkim odstepie czasu. Kazdy wlasny post mozesz edytowac i sie w nim dopisac. (funkcja: edit) Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Małgosia1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 1600
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Aniu.

Mi po ośmiu latach od podejrzenia potwierdził się SLE. Acard dostałam od razu po roku dołożyli mi Arechin. Brałam przez kilka lat , później przeszłam na Quensyl. Arechin dostałam na bolące stawy. Moim zdaniem , jak mają podejrzenia i dostałaś leki na pewno w jakimś celu. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IvyBlue
Senior
Senior


Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Lis 30, 2013 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

anna.mac25 napisał:


Mam chyba jednego z lepszych reumatologów w Lublinie, niestety, trudno się do niego dostać


A możesz podać nazwisko tego reumatologa? Smile

Ja Arechin biorę od listopada 2012 i faktycznie przez pierwsze pół roku brania miałam problemy ze snem, ale od jakichś 4 miesięcy przesypiam już całe noce Smile Aż lepiej się czuję, mam dużo energii , sińce pod oczami znacznie się zmniejszyły Wink Pogorszenia wzroku też na szczęście nie ma, a co 3 miesiące chodzę na wizyty kontrolne do okulisty i wszystko jest ok z oczami. Metypred brałam z krotką przerwą przez 7 miesięcy, reumatolog zdecydowała się go odstawić na początku sierpnia tego roku, także teraz jestem na samym Arechinie i jest dobrze Smile W styczniu kolejna wizyta u reumatologa Smile
_________________
If you could return to the past, is there anything you'd have changed? There's nothing I'd whant to change. Be it good or bad, it's all a part of me! It's an irreplaceble part of my life and I accept it ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anna.mac25
Junior
Junior


Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 24
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Lis 30, 2013 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IvyBlue napisał:
anna.mac25 napisał:


Mam chyba jednego z lepszych reumatologów w Lublinie, niestety, trudno się do niego dostać


A możesz podać nazwisko tego reumatologa? Smile


dr Chudzik:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group