Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy Plaquenil zastąpi Arechin?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 20, 2014 1:22 pm    Temat postu: Czy Plaquenil zastąpi Arechin? Odpowiedz z cytatem

Celem notki jest przedstawienie ocen skuteczności oraz profilu bezpieczeństwa hydroksychlorichiny (Plaquenil), zawartych w rekomendacjach Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych nr 33/2013 z dn. 18.03.2013 r. oraz nr 141/2013 z dn. 14.10.2013 r.:

www.aotm.gov.pl/bip/assets/files/zlecenia_mz/2013/022/REK/RP_33_2013_Plaquenil.pdf

www.aotm.gov.pl/bip/assets/files/zlecenia_mz/2013/244/REK/RP_141_2013_AL_Plaqenil.pdf

Rekomendacje powstały na podstawie stanowisk Rady Przejrzystości AOTM przygotowanych na zlecenie Ministra Zdrowia, odwołujących się do specjalistycznych publikacji i doniesień badawczych.
Rekomendacje ograniczone są do wskazania zasadności refundacji Plaquenilu w przypadku niezróżnicowanej choroby tkanki łącznej oraz mieszanej choroby tkanki łącznej i bezpośrednio nie uwzględniają innych chorób pokrewnych. Jednakże zawarte w nich oceny skuteczności i profili bezpieczeństwa Plaquenilu są bardziej miarodajne niż występujące niekiedy wzajemne sprzeczne opinie specjalistów zmagających się z chorobami autoimmunizacyjnymi, gdy nakładające się objawy wykraczają poza ich specjalizację.

Zachęcam do przeczytania materiałów zawartych w linkach. Poniżej przedstawiam hasłowo istotne opinie i oceny zawarte w rekomendacjach, starając się zachować nie wyrwane z kontekstu oryginalne sformułowania. Zwracam uwagę, że autorzy nie przedstawiają opinii jako przesądzających i wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań.

- Mechanizmy działań antyreumatycznych środków przeciwmalarycznych (m.in. hydroksychlorochiny) nie zostały w pełni poznane. Wykazano jednak, że hamują one aktywację receptorów TLR, tworzących jeden z głównych systemów wczesnego ostrzegania w układzie immunologicznym.

- Chlorochina (Arechin), ze względu na gorszy profil bezpieczeństwa, prawdopodobnie może być zastąpiona przez hydroksychlorochinę (Plaquenil).

- Wyniki znalezionych badań sugerują, że stosowanie hyroksychlorochiny w czasie ciąży jest bezpieczne i uzasadnione. Aktualne dane sugerują brak toksyczności ocznej płodowej. Ilość otrzymanej z mlekiem matki hydroksychlorochiny jest bardzo niska i może być uznana za nietoksyczną.

- Zaobserwowano lepszy profil bezpieczeństwa hydroksychlorochiny w stosunku do chlorochiny (Arechin) pod względem występowania zaburzeń przewodzenia serca (jednak w dyskusji wskazano potrzebę powtórzenia obserwacji na większej grupie pacjentów).

- W przypadku stosowania hydroksychlorochiny niekorzystne działania okulistyczne występują istotnie statystycznie rzadziej niż w przypadku chlorochiny (Arechin).

- Plaquenil dopuszczony jest do obrotu (USA, UK i in.) we wskazaniach: RZS, krążkowy i układowy toczeń rumieniowaty, w UK dodatkowo: choroby dermatologiczne pod wpływem światła słonecznego, młodzieńcze układowe zapalenie stawów.

Jednakże w informacjach rejestracyjnych hydroksychlorochiny amerykańska agencja FDA wskazała, że:
- u niektórych pacjentów zaobserwowane nieodwracalne uszkodzenie nerek;
- występuje możliwość retinopatii, zależąca od wielkości stosowanej dawki – w przypadku długotrwałej terapii zalecenie co 3 miesiące badanie wzroku (m.in. ostrość, pole widzenia, dno oka);
- jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania nerek lub zaburzenia wzroku, należy natychmiast zaprzestać podawania leku;
- należy okresowo sprawdzać odruchy kolanowe, a w razie stwierdzenia osłabienia mięśni zakończyć podawanie leku;
- lek może być stosowany w czasie ciąży, jeśli zdaniem lekarza korzyści przekraczają potencjalne ryzyka;
- do możliwych reakcji niepożądanych należą: nerwowość, bóle i zawroty głowy, atoksja, zaburzenie widzenia, drżenie mięśni, retinopatia, łysienie, wyblakłość włosów, skazy krwi i inne.

Uwaga:

- Nie tylko poprzedni akapit, ale również szereg wypowiedzi w ramach wątku „Porady i Doświadczenia > Plaquenil, Quensyl”, wskazują możliwość występowania licznych reakcji indywidualnych, skłaniających do zaprzestania podawania hydroksychlorochiny. Pomimo wyższego od Arechiny profilu bezpieczeństwa, Plaquenil musi być stosowany bezwzględnie pod kontrolą lekarza.

- Hydroksychlorochina (siarczan) jako substancja aktywna dopuszczona jest do obrotu pod różnymi nazwami handlowymi, będącymi w praktyce identycznymi produktami, np. Plaquenil (USA, UK, wiele krajów UE), Quensyl (Niemcy), Hydroxychloroquine sulphate (UK).

- Okoliczności zdają się wskazywać na postępujące uelastycznienie polityki refundacyjnej MZ dotyczącej Plaquenilu. W latach 2012 – sierpień 2013 w ramach importu docelowego MZ wydało tylko 26 zgód na refundację Plaquenilu. W styczniu 2014 r. uzyskałem zgodę na refundację Plaquenilu (2 x 60 tab. – 3,20 zł za opakowanie), pomimo, że choroba (w zaświadczeniu wskazano toczeń skórny DLE) nie występuje w omawianych wyżej rekomendacjach refundacyjnych Prezesa AOTM.
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group