Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dodatnie ANA i ANA2. Brak diagnozy. Pomóżcie, proszę!
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 9:25 pm    Temat postu: Dodatnie ANA i ANA2. Brak diagnozy. Pomóżcie, proszę! Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Na wstępie wspomnę, że piszę do Was w desperacji, więc pewnie mój opis może się wydać dość chaotyczny. Prosiłam o pomoc na forum endokrynologicznym, ale jak na razie bez odpowiedzi.
Widzę, że u Was jest bardzo wiele mądrych i doświadczonych Użytkowników, a że przez chwilę miałam "toczniową panikę" i Was podczytywałam, to proszę Was o pomoc w nakreśleniu co mi może dolegać i w którym kierunku z tym iść.


Oto historia mojego przypadku zdrowotnego. Opiszę wszystko po kolei, będzie długo i być może nudno, bo w tym roku skończyłam 30 lat, jednak każda informacja może być ważna, więc nie chcę nic pomijać.

Jestem pierwszym dzieckiem, ale w kolejności poczęć trzecim, bo były wcześniej u Mamy 2 poronienia. Niestety nie wiem dlaczego, bo ma ona troszkę dziwne podejście i nie chce się ze mną dzielić informacjami odnośnie swoich tematów zdrowotnych.

Gdy już się urodziłam, prawie od początku miałam bardzo poważne anginy ropne, z paskudnymi migdałami. Nie były one jakoś zaniedbywane, Mama je leczyła antybiotykami, ale zazwyczaj nie dostawałam jakoś sumiennie osłon, albo sobie nie bardzo przypominam. Efektem były oczywiście problemy z żołądkiem, które mam okresowo do dzisiaj.
W wieku ok. 5 lat (albo wcześniej - ale najstarszy wynik jaki znalazłam to 5 latka) pojawiła mi się w moczu krew. Chodzi o erytrocyty, konkretniej raz wyługowane, raz świeże, a raz i takie, i takie. Poziom ok 10-20, 20-30.
Lekarka jakoś niespecjalnie chciała mnie badać, a o nefrologu Mama usłyszała dopiero 5 lat temu, gdy ja jej powiedziałam, ze taki lekarz od nerek w ogóle jest. Stwierdzono w każdym razie, że "pewnie to jakiś piaseczek, albo kamyczek".

Tak się składa, że jak te krwinki się raz pojawiły, tak są do dziś. Ja sama już nieraz byłam u nefrologa, ale brak jest białka w moczu, więc nie chce mnie niczym leczyć. Kazał obserwować.

Dlaczego piszę o anginach, nerkach i krwi w moczu? Bo z tego, co sama wyczytałam, okazuje się, że ten konkretny temat najprawdopodobniej wynika z choroby autoimmunologicznej, neforpatii IGA, która swój początek ma po infekcji górnych dróg oddechowych, jest nieuleczalna i polega na zapaleniu kłębuszków nerkowych. Ale to nie jest pewna diagnoza - bo do dziś nikt nie nazwał tego mojego krwinkomoczu żadną nazwą. Ostatecznie rozwiązuje temat biopsja nerki, ale jest za dużym zagrożeniem i sztuką dla sztuki, gdy nie ma białka.

Ok, odpuściłam więc, dbam o nerki i nie przeziębiam się (staram się). Erytrocyty wyługowane i świeże zawsze są, czasem na poziomie 50-70, czasem 3-5.

Czyli jakby temat autoimmunologiczny towarzyszy mi od dziecka.Idziemy dalej, do teraźniejszości.

Kwiecień 2014 - bez powodu dostaję zapalenia łokcia. Bez obrzęku, bez zaczerwienienia, bez bólu. Po prostu budzę się i nie mogę ruszać lewą ręką. Ale zapalenie łokcia jest, bo byłam na USG i wyszło zapalenie stawu, a nie struktur okołostawowych, ani przyczepów mięśni. USG robiła reumatolożka, która ponoć jest dobrą specjalistką. Nastraszyła mnie, że nie wie, czy odzyskam sprawność w ręce, bo takie nagłe zapalenie stawu bez urazu, czy przeciążenia jest niepokojące.

Poszłam do ortopedy, przepisał Nimesil, zażywałam 10 dni, do tego Cyclo3Fort i po 3 tygodniach ruszałam ręką.
W trakcie tych 3 tygodni odwiedziłam też reumatologa (nie tego, co robił USG) i zrobiłam następujące badania:

08.04.2014 r.

Morfologia krwi - OK,
OB 7 norma: 2 15 N
ALT 12 U/l 0 33 N
Kreatynina 43,00 µmol/l 44,00 80,00 L
eGFR >90 ml/min/1,73m2 OK
Kwas moczowy 195,0 µmol/l 142,8 339,2 N
Glukoza 4,61 mmol/l 3,90 5,50 N
prawidłowa glikemia na czczo: 3,9-5,5 mmol/l
nieprawidłowa glikemia na czczo: 5,6-6,9 mmol/l, wskazane wykonanie testu OGTT
cukrzyca: ≥ 7,0 mmol/l, wynik uzyskany w dwukrotnym badaniu.
Wg PTD 2013.

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG) Cholesterol całkowity 4,79 mmol/l 3,00 5,00 N
Cholesterol HDL 1,97 mmol/l ≥ 1,2 mmol/l zgodnie z zaleceniami PTK i PTDL
Cholesterol LDL 2,56 mmol/l 0,00 3,40 N
<1,8 mmol/l – u osób z bardzo dużym ryzykiem, po zawale serca i udarze mózgu
<2,5 mmol/l u osób z dużym ryzykiem
<3,0 mmol/l u osób zdrowych oraz z umiarkowanym lub małym ryzykiem
Trójglicerydy 0,57 mmol/l ≤ 1,7 mmol/l zgodnie z zaleceniami PTK i PTDL

CRP met.immunochemiczną 1,71 mg/l 0,00 5,00 N
RF, ilościowo 9,60 IU/ml 0,00 14,00 N
TSH 1,640 µIU/ml 0,270 4,200 N
FT3 2,60 pg/ml 2,00 4,40 N
FT4 1,04 ng/dl 0,93 1,70 N

Niby więc wszystko pięknie. Ale ręką ruszać nie mogłam, z takimi wynikami. Reumatolożka mówiła też, żebym zrobiła przeciwciała przeciwjądrowe ANA, ze względu na ten krwinkomocz, ale to badanie kosztowało w LuxMedzie 100 zł, więc chciałam zaczekać na wypłatę Smile Przed wypłatą ręka się zagoiła i ANA nie zrobiłam.

Myślałam, ze wyzdrowiałam. Przez tydzień tak myślałam Wink

16 kwietnia po wstaniu z łóżka nie mogłam nagle chodzić na lewą nogę. Tak mnie bolało biodro. W USG wyszło zapalenie przyczepu mięśnia krętarza większego (czy jakoś tak). Zalecenia: nie spać na tym biodrze, zażywać Cyclo3Fort, smarować Traumonem.
Poszłam do reumatolożki, ale mnie olała, bo uznała, że to nie jest zapalenie stawu, tylko przeciązenie. Brak zaleceń z jej strony.
No to tak kuśtykałam, chyba ze 3 miesiące.

I tu się zaczyna jazda:
W związku z moimi bólami kończyn i stawów, pojechałam na urlop odchudzający, do ośrodka gdzie są głównie emeryci.
Przypominam, że 16 sierpnia skończyłam 30 lat.
Pojechałam na początku sierpnia, bo chciałam do urodzin schudnąć parę kilo, bo od stycznia przybrałam jakieś 3-4 kilo (przeprowadzka i kupowanie mieszkania - zero czasu na pielęgnacją i zdrowe żarcie). Przed wyjazdem ważyłam ok 57 kg przy wzroście 157 cm.

Na urlopie jadłam głównie nabiał, lekkie mięso, warzywa i zboża. Ćwiczyłam ze staruszkami kręgosłup i przesiadywałam 1 godzinę dziennie w grocie solnej. Nigdy nie miałam problemów z tarczycą, więc tak sobie siedziałam.
Z dnia na dzień czułam się tam coraz gorzej, dostałam potwornego zaparcia i Xenna mi nic nie pomogła - wypróżniłam się dopiero po 7 dniach, po powrocie do domu... Ćwiczenia z dziadkami mi nie szły, nie nadążałam za ich tempem. Uznałam, że chyba totalnie nie mam kondycji, choć zazwyczaj coś ćwiczyłam i moja masa to w dużej mierze były mięśnie.

Wróciłam do domu z urlopu, na wadze 16 sierpnia w moje urodziny, po tygodniu urlopu odchudzającego - 60,5 kg!!
Oszalałam... Tak się zdołowałam, ze uznałam, ze chyba jednak coś jest ze mną totalnie nie tak...
Bolały mnie też bardzo kolana, więc na drugi dzień po powrocie poszłam do ortopedy (ciągle chodzę do tego samego). Okazało się, ze w obydwóch kolanach mam płyn! Nie było to zapalenie stawów, ale przeciążeniowy płyn. I ból.
Zalecenia - Cyclo3Fort, odpoczynek i Traumon.

Traumon po wczasach ze staruszkami!!!

Poszłam do reumatolożki, bo wpadłam w panikę, że to toczeń.
Zrobiłam komplet badań przed wizytą:

25.08.2014 r.
Morfologia krwi- wszystko OK.
OB 16 mm/h 2 15 H
Wapń całkowity 2,37 mmol/l 2,15 2,50 N
Żelazo 11,8 µmol/l 5,8 34,5 N
ALT 18 U/l 0 33 N
Kreatynina 57,00 µmol/l 44,00 80,00 N

eGFR >90 ml/min/1,73m2
Wzór wg MDRD (Modification of Diet in Renal Diseases)
> 60 ml/min/1,73 - prawidłowy
< 60 ml/min/1,73 - zaburzenia filtracji nerek

Kwas moczowy 258,0 µmol/l 142,8 339,2 N
Glukoza 4,57 mmol/l 3,90 5,50 N
prawidłowa glikemia na czczo: 3,9-5,5 mmol/l
nieprawidłowa glikemia na czczo: 5,6-6,9 mmol/l, wskazane wykonanie testu OGTT
cukrzyca: ≥ 7,0 mmol/l, wynik uzyskany w dwukrotnym badaniu.

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)
Cholesterol całkowity 5,11 mmol/l 3,00 5,00 H
Cholesterol HDL 1,89 mmol/l
≥ 1,2 mmol/l zgodnie z zaleceniami PTK i PTDL

Cholesterol LDL 2,90 mmol/l
<1,8 mmol/l – u osób z bardzo dużym ryzykiem, po zawale serca i udarze mózgu
<2,5 mmol/l u osób z dużym ryzykiem
<3,0 mmol/l u osób zdrowych oraz z umiarkowanym lub małym ryzykiem

Trójglicerydy 0,71 mmol/l
≤ 1,7 mmol/l zgodnie z zaleceniami PTK i PTDL

CRP met.immunochemiczną 3,97 mg/l 0,00 5,00 N

RF 9,80 IU/ml 0,00 14,00 N

TSH 1,340 µIU/ml 0,270 4,200 N

Do tego mocz, w którym oczywiście wykryto erytrocyty:
Nabłonki płaskie nieliczne
Leukocyty 1-3 wpw 0 5
Erytrocyty świeże 5-10 wpw 0 3
Erytrocyty wyługowane 50-70 wpw 0 3
Bakterie nieliczne
Dla mnie standard z tymi krwinkami, ale na następny dzień skontrolowałam mocz i poziom był niższy:
Nabłonki płaskie nieliczne
Leukocyty 0-1 wpw 0 5
Erytrocyty świeże 0-1 wpw 0 3
Erytr. częściowo wyług. 3-5 wpw 0 3
Erytrocyty wyługowane 1-3 wpw 0 3
Bakterie nieliczne

Zrobiłam też ANA, bo już się poważnie bałam. Wynik ANA:
PPJ test przesiewowy (ANA1) met. IIF dodatni

No więc od razu zleciłam ANA2 i antyCCP:

01.09.2014:
anty-CCP Anty-CCP <7,0 U/ml 0,0 17,0

<17 U/ml - wynik ujemny
>17 U/ml - wynik dodatni

PPJ test kompleksowy (ANA2) met. IIF, DID PPJ test kompleksowy (ANA2) met. IIF, DID dodatni

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia
homogenny i ziarnisty.
Przeciwciała przeciw dsDNA : ujemne.
Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym).
Uzyskane wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego pacjenta.
Badane metodą IIF wykonano testem firmy Euroimmun.


Dobra, więc poszłam z tym kompletem do reumatolożki. Olała. Powiedziała, że nie mam zapaleń stawów, ani rumienia toczniowego, więc pewnie to ANA jest z niczego. Kontrola wg niej za rok i tyle w temacie.

Czułam się coraz gorzej. Napady paniki, nocne poty, ból kości, stawów, skóry. Złość przeplatana deprechą. Ale uznałam,że tak musi być, może mi się organizm regeneruje po stresie związanym z braniem kredytu hipotecznego i przeprowadzką. Nie umiałam się jednak w ogóle cieszyć z tego mieszkania.

No i teraz FINAŁ!

14.10.2014 r.
Budzę się z obrzmieniem pod prawym okiem, tak, jakby mi wzdłuż linii nosa aż po wewnętrzny kącik oka coś spuchło.
Pojechałam natychmiast na USG skóry. Okazało się, że to niegroźny obrzęk, pewnie od zatoki. Ale lekarka przy okazji zrobiła mi USG tarczycy, mimo dobrych wyników TSH, bo rozmawiałyśmy o dodatnich ANA i braku diagnozy. Poniżej wklejam wynik:

https://imagizer.imageshack.us/v2/582x800q90/540/wZaw4t.jpg


No więc zrobiłam badania anty-TPO i anty-TG. Oto wyniki:
16.10.2014 r.
anty-TPO anty-TPO 26,30 IU/ml 0,00 34,00 N

anty-TG anty-TG 401,80 IU/ml 0,00 115,00 H

Tyle wiem na dziś. Nigdy, przenigdy nie sądziłam, ze coś może być nie tak z moją tarczycą. Panikowałam na tocznia, na nerki, ale nigdy nie bałam się o tarczycę.

Czułam się już jak totalna hipochondryczka, odsyłana z kwitkiem od lekarza do lekarza. Gdy mówiłam, że boję się zajść w ciążę, bo Mama poroniła 2 x, lekarze stwierdzali, ze najpierw muszę zajść w ciążę i wtedy będziemy się zastanawiać.

W poniedziałek (jutro) mam wizytę u endokrynologa, ale mogę jeszcze zrobić przed wizytą dodatkowe badania na cito. Tylko jakie?
I czy to, co Wam opisałam pasuje do Hashimoto? A może Graves-Basedowa?
Trochę się przelękłam, bo od 2 tygodnie biorę termogeniki (Therm Line Forte) i ćwiczę.Schudłam z 60 kg do 57 w 2 tygodnie.

Jeśli dobrnęliście do końca, bardzo dziękuję. Czy może mi ktoś z Was pomóc?

Z góry dziękuję za każdy Wasz komentarz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karoola72
Kadet
Kadet


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj insomnia Smile
Ja mam rozpoznane Hashimoto, wiec mogę Ci na swoim przykładzie powiedzieć - miałam podwyższone Anty TPO i Anty TG (w normie miałam TSH, T3 i T4). Mialam robione tez USG tarczycy, w którym wyszło zapalenie typowo przy Hashimoto. Jako, ze mam prawidłowe TSH to nie przyjmuje hormonów jedynie jest do obserwacji. Jeśli nie mialas wykonanego USG to możesz spróbować zrobić.

Objawy o których wspominasz kompletnie nie pasują do moich jeśli chodzi o Hashimoto, wiec trudno powiedziecv czy taka forme u Ciebie przyjęło. Moja endokrynolog mówiła, ze Hashimoto może, ale nie musi doprowadzić do niedoczynności tarczycy, wiec trzeba kontrolować TSH i T3 przede wszystkim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dotarlam Very Happy
Witaj na forum.
Czytalas ten watek?
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957&start=0

Nikt tutaj nie postawi diagnozy.
Dobrze, ze masz wizyte u endokrynologa, może cos wyjasni.
Kontrolne wizyty u reumatologa to tez plus. Jesli nie masz zaufania do tego/tej-poszukaj innego.

Mam nadzieje, ze sprawa szybko sie wyjasni.
Diagnozowanie nie jest proste, niestety. Uzbroi sie w cierpliwosc. Smile

Pizdrawiam.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karoola72 napisał:
Witaj insomnia Smile
Ja mam rozpoznane Hashimoto, wiec mogę Ci na swoim przykładzie powiedzieć - miałam podwyższone Anty TPO i Anty TG (w normie miałam TSH, T3 i T4). Mialam robione tez USG tarczycy, w którym wyszło zapalenie typowo przy Hashimoto. Jako, ze mam prawidłowe TSH to nie przyjmuje hormonów jedynie jest do obserwacji. Jeśli nie mialas wykonanego USG to możesz spróbować zrobić.

Objawy o których wspominasz kompletnie nie pasują do moich jeśli chodzi o Hashimoto, wiec trudno powiedziecv czy taka forme u Ciebie przyjęło. Moja endokrynolog mówiła, ze Hashimoto może, ale nie musi doprowadzić do niedoczynności tarczycy, wiec trzeba kontrolować TSH i T3 przede wszystkim.


Witaj Karola Smile
Wielkie dzięki za odzew! Skan USG załączyłam w linku, ale podepnę jeszcze tutaj, bo może zrobiłam to źle: https://imagizer.imageshack.us/v2/582x800q90/540/wZaw4t.jpg

Możesz napisać jakie miałaś objawy? Bo u mnie jest ich bardzo wiele, a te, które wymieniłam to jedynie wierzchołek góry lodowej :/
Już nie chciałam ich tu wypisywać, bo naprawdę jak piszę co mi dolega, to czuję się jak hipochondryczka. Mój mąż już nie ma do mnie cierpliwości i mówi mi, że narzekam jak stara baba, więc nauczyłam się tak bardziej w sobie przeżywać moje małe tragedie.
Ale naprawdę jestem tak skołowana i przerażona, zwłaszcza tą korelacją ANA2 + erytrocyturia (krwinki wyługowane, czyli z nerek) + anty TG.
Na lekarzy jestem zła, bo w ciągu ostatnich 5 miesięcy byłam chyba ze 30 razy na wizytach- u dermatologa, okulisty, ortopedy, reumatologa, internisty, laryngologa i chyba jeszcze mi tylko psychiatry brakuje :/
ewela.t napisał:
Dotarlam Very Happy
Witaj na forum.
Czytalas ten watek?
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957&start=0

Nikt tutaj nie postawi diagnozy.
Dobrze, ze masz wizyte u endokrynologa, może cos wyjasni.
Kontrolne wizyty u reumatologa to tez plus. Jesli nie masz zaufania do tego/tej-poszukaj innego.

Mam nadzieje, ze sprawa szybko sie wyjasni.
Diagnozowanie nie jest proste, niestety. Uzbroi sie w cierpliwosc. Smile

Pizdrawiam.

Witaj Ewela Smile Dzięki za link, już czytałam. To dzięki niemu w ogóle do Was trafiłam Smile
Wiem, że diagnostyka trwa, a ja już skończyłam 30-stkę, więc gdzieś tam jest nieśmiałe myślenie o dziecku, totalnie przygniecione strachem o zdrowie i niewiedzą co mi dolega Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karoola72
Kadet
Kadet


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, przeoczylam, ze zalaczylas wcześniej Smile

Opis USG i anty TG rzeczywiście mogą wskazywać na chorobę tarczycy, podobno nie zawsze przeciwciała anty tpo wychodza (ale lekarzem nie jestem,wiec pewnych diagnoz nie będę stawiała Smile ).
Myślę, ze najlepiej będzie jak endokrynolog rzuci okiem na wyniki i Ci potwierdzi bądź wykluczy zapalenie tarczycy.

Co do objawów, to w przypadku samego Hashimoto podobno nie ma objawów, głownie jak sa to spowodowane powiklaniami - nadczynność (poczatek) bądź jak do prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Ja mogę Ci powiedzieć, ze jestem przewlekle zmęczona, osłabiona, wypadają mi włosy itd., itp. Ale z racji anemii (dużych zmian w morfologii), zapalenie żołądka (przewlekłego), niedoboru b12, trudno powiedzieć, które objawy sa od czego Smile

Jak rzucisz okiem na przesłany link przez ewele to jak się okazuje, dodatnie ANA mogą mieć przyczynę właśnie w tarczycy czyli tutaj możemy być problem:-)
Trzymam kciuki, życzę powodzenia i szybkiej diagnozy Smile


Wydaje mi się, ze najlepiej sobie spisać na kartce wszystkie objawy, które masz, zabrać wyniki TSH, t3, t4, anty TG, anty tpo i USG tarczycy i pójść do endokrynologa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karoola72 napisał:
Przepraszam, przeoczylam, ze zalaczylas wcześniej Smile

Opis USG i anty TG rzeczywiście mogą wskazywać na chorobę tarczycy, podobno nie zawsze przeciwciała anty tpo wychodza (ale lekarzem nie jestem,wiec pewnych diagnoz nie będę stawiała Smile ).
Myślę, ze najlepiej będzie jak endokrynolog rzuci okiem na wyniki i Ci potwierdzi bądź wykluczy zapalenie tarczycy.

Co do objawów, to w przypadku samego Hashimoto podobno nie ma objawów, głownie jak sa to spowodowane powiklaniami - nadczynność (poczatek) bądź jak do prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Ja mogę Ci powiedzieć, ze jestem przewlekle zmęczona, osłabiona, wypadają mi włosy itd., itp. Ale z racji anemii (dużych zmian w morfologii), zapalenie żołądka (przewlekłego), niedoboru b12, trudno powiedzieć, które objawy sa od czego Smile

Jak rzucisz okiem na przesłany link przez ewele to jak się okazuje, dodatnie ANA mogą mieć przyczynę właśnie w tarczycy czyli tutaj możemy być problem:-)
Trzymam kciuki, życzę powodzenia i szybkiej diagnozy Smile


Wydaje mi się, ze najlepiej sobie spisać na kartce wszystkie objawy, które masz, zabrać wyniki TSH, t3, t4, anty TG, anty tpo i USG tarczycy i pójść do endokrynologa.


Właśnie włosy też mi lecą, z tym, że mam ich sporo, więc jeszcze jest w miarę ok. Ale mąż musi przetykać brodzik co tydzień Wink Wink
Jestem też ospała i taka jakby na ciągłym kacu (choć nie piję).
Ostatnio się polepszyło, bo zaczęłam brać wit. D oraz Oeparol.
Niestety, brałam też Vitapil - a tam jest jod, ponoć niezdrowy przy Hashimoto. Nie wiem też, czy mnie nie załatwiła ta grota solna, bo przeciez tam jest masa jodu w powietrzu.
Biorę też ten Therm Line, a tam znów L-tyrozyna (czy jakoś tak), jak dziś wyczytałam na forum endo fatalna dla tarczycowców...
Już sama nie wiem co robić, bo miałam duże problemy ze schudnięciem (puchnę na twarzy i całym ciele), a ten termogenik mi całkiem pomógł.
Tylko skutkiem ubocznym jest stan podgorączkowy od wczoraj - ok. 37,3.

Jako, że od 2 tygodni się odchudzam, to oprócz suplementacji, jestem na diecie South Beach - więc w I fazie wyłączyłam wszystkie zboża i owoce.
No i czuję się o niebo lepiej.
Boję się więc dodatkowo celiaki, bo jak jadłam normalnie (od dietetyczki na śniadanie np. owsianka z truskawkami), to byłam cały dzień nie do życia - bóle ciała, stawów, głowy, ospałość, i totalna niechęć do czegokolwiek. Po eliminacji produktów mogących zawierac gluten jest o niebo lepiej.
Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem przyjmowania wit. D no i z tym nieplanowanym USG tarczycy.
Teraz nagle, od czwartku, kiedy dostałam wyniki anty TG, zaczyna mi się coś wreszcie rozjaśniać w temacie zdrowia.

Nie musisz cytowac calej wypowiedzi, do ktorej się odnosisz Wink wystarczy jesli wpiszesz nick osoby, do ktorej kierujesz wypowiedz. Cytatów uzywamy do zwrocenia uwagi na dany konkret. Poczytaj przyklejone watki a szybko zoruentujesz co i jak. Smile /ewela.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karoola72
Kadet
Kadet


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sporo masz rożnych objawów, wiec trudno powiedzieć co jest czym spowodowane, myślę, ze najlepiej wybrać się do dobrego endokrynolog a może on Cie nakieruje na dalszy tor. Co do podejrzeń celiakii to takowe miałam (gastroenterolog podejrzewał), wiec miałam zrobione przeciwciala p.endomysium i gliadynie, które wyszły ujemne. Potem miałam gastroskopie i pobrany wycinek z dwunastnicy, który nie wykazal zaniku kosmków (typowe podobno przy celiakii).

Myślę, ze długa droga przed Toba zanim dojdziesz do sedna, odwiedz endokrynologa, może gastroeneterologa na wszelki wypadek - może dalej Cie odpowiednio pokieruje. Ja niestety nie mam pojęcia jaka może być przyczyna Twoich dolegliwości.

Daj znać co Ci powiedział endokrynolog Smile

Powodzenia Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
abisynka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2666

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Insomnia

postaraj się nieco uspokoić, bo to nic nie da, wiem że łatwo się doradza spokój - sama panikowałam, ale faktyczne to nic nie da, nie pomoże, jedynie szkodzi, człowiek się nakręca, a stres nasila wiele objawów zarówno tych fizicznych jak i psychicznych, a tylko silna psychika pomaga stawić czoła wyzwaniu Smile

tak jak dziewczyny napisały, diagnozowanie bywa trudne, nie raz trwa miesiacami, czasem latami

czy nefrolodzy nie szukali przyczyny tego krwinkomoczu, poza ew propozycja biopsji? możliwe że to ona by coś rozjaśniła ale jeśli lekarze nie widzą potrzeby to widocznie nie jest konieczna, w końcu to badanie inwazyjne i robi się je w uzasadnionych przypadkach a nie dla kaprysu. ale czy np nie zlecali jakiś badań obrazowych, innych, w tym labolatoryjnych? czy mówiłaś nefrologowi o wszystkich twoich problemach zdrowotnych?

jeśli faktycznie nie masz zbytniego zaufania do reumatologa, to jak napisała ewela można poszukać innego, albo chociaż podpytać nefrologa jak będziesz na kontroli,

pozdrawiam Smile
_________________
"wiedzieć to znać swoje przeznaczenie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karoola72 napisał:
Sporo masz rożnych objawów, wiec trudno powiedzieć co jest czym spowodowane, myślę, ze najlepiej wybrać się do dobrego endokrynolog a może on Cie nakieruje na dalszy tor. Co do podejrzeń celiakii to takowe miałam (gastroenterolog podejrzewał), wiec miałam zrobione przeciwciala p.endomysium i gliadynie, które wyszły ujemne. Potem miałam gastroskopie i pobrany wycinek z dwunastnicy, który nie wykazal zaniku kosmków (typowe podobno przy celiakii).

Myślę, ze długa droga przed Toba zanim dojdziesz do sedna, odwiedz endokrynologa, może gastroeneterologa na wszelki wypadek - może dalej Cie odpowiednio pokieruje. Ja niestety nie mam pojęcia jaka może być przyczyna Twoich dolegliwości.

Daj znać co Ci powiedział endokrynolog Smile

Powodzenia Smile


Na pewno napiszę Wam jutro po wizycie u endo. A co do gastrologa, często bywam, bo mam okresowo bóle żołądka. Czasem mnie wręcz budzą w nocy i mnie zbiera na wymioty. Ogólnie diagnoza postawiona mi przez gastroenterologa to "zespół jelita drażliwego", choć te bóle są tak silne, że aż nie do końca mogę w tę diagnozę uwierzyć. Miałam 19.03.2013 robione badania na P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tGT). Wyszły ujemne, ale byłam wtedy na diecie, co prawda nei eliminującej gluten, ale nie jadłam fast foodów i podobnych.
Wynik: P/c. anty-tTG IgG: 0,056

do 1,0 - wynik ujemny
1,01 - 2,0 - wynik słabo dodatni
2,01 - 5,0 - wynik dodatni
powyżej 5,01 - wynik wysoko dodatni

hoop, hoop... Laughing Przeczytaj uwage w poprzednim swoim poscie, proszę. /ewela.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karoola72
Kadet
Kadet


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mialas robiona gastroskopie? Ja w sumie nie miałam jakiś silnych objawów ze strony żołądka, ale z racji anemii i niedoboru b12 miałam gastroskopie wykonana. Badalas sobie poziom witaminy b12 i kwasu foliowego? Jeśli nie to zawsze warto sprawdzić.

Jeśli przeciwciala mialas w czasie diety to myślę, ze warto powtórzyć dla pewności.
Widzę, ze Twoja sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż moja, wiec trudno Ci cokolwiek doradzic tym bardziej, ze jesteś pod opieka kilku specjalistów.
Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, ze ostatnio wozu badan zrobilam prywatnie w celu wykluczenia przyczyn moich dolegliwości (borelioza, anty ccp itd.), kosztowne, ale zawsze warto sprawdzić Smile

Mam nadzieje, ze endokrynolog Cie dalej poprowadzi i odpowiednio nakieruje Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

abisynka napisał:
witaj Insomnia

postaraj się nieco uspokoić, bo to nic nie da, wiem że łatwo się doradza spokój - sama panikowałam, ale faktyczne to nic nie da, nie pomoże, jedynie szkodzi, człowiek się nakręca, a stres nasila wiele objawów zarówno tych fizycznych jak i psychicznych, a tylko silna psychika pomaga stawić czoła wyzwaniu Smile

tak jak dziewczyny napisały, diagnozowanie bywa trudne, nie raz trwa miesiacami, czasem latami

czy nefrolodzy nie szukali przyczyny tego krwinkomoczu, poza ew propozycja biopsji? możliwe że to ona by coś rozjaśniła ale jeśli lekarze nie widzą potrzeby to widocznie nie jest konieczna, w końcu to badanie inwazyjne i robi się je w uzasadnionych przypadkach a nie dla kaprysu. ale czy np nie zlecali jakiś badań obrazowych, innych, w tym labolatoryjnych? czy mówiłaś nefrologowi o wszystkich twoich problemach zdrowotnych?

jeśli faktycznie nie masz zbytniego zaufania do reumatologa, to jak napisała ewela można poszukać innego, albo chociaż podpytać nefrologa jak będziesz na kontroli,

pozdrawiam Smile

Witaj Abisynko Smile

Pod opieką nefrologów jestem od kilku lat. Raczej trudno mi powiedzieć, ze są źli, bo najpierw byłam u prof. Smoleńskiego, ówczesnego ordynatora nefrologii w szpitalu Rydygiera w Krakowie, a później przeszłam pod skrzydła dr Markiewicza, obecnego ordynatora.

Miałam pomiędzy tymi nefrologami epizod z nawiedzonym nefrologiem, który mi zbadał ciśnienie (110/70), dał skierowanie na biopsję a później zbadał drugi raz ciśnienie (140/90). Orzekł, że mam nadciśnienie i przepisał Amlozek. Tak to przeżyłam, ze przez 1,5 roku miałam traumę, a w pierwszym tygodniu po tej wizycie klęczałam nad kiblem i szukałam białka w moczu (którego nigdy nie miałam).
Dopiero jak mi trochę przeszła trauma, poszłam do dr-a Markiewicza i mnie on bardzo uspokoił - powiedział, że nerki mam ok, w USG nie ma nic złego (oprócz podwójnego UKM na lewej nerce) i że wyniki są super. Biopsję totalnie odradził.
To mi na długo wystarczało, a dra Markiewicza pokochałam.
Tylko, ze ostatnio u Niego byłam (jest też internistą) z tymi ANA i mówię mu, że się boję o nereczki, a on mi powiedział, że ANA wg niego zupełnie nie ma związku z nerkami, przynajmniej na jego oko.
A ja tak po cichu liczyłam, ze to niespecyficzne miano 1:320 jest właśnie od niezdiagnozowanej, łagodnej w przebiegu nefropatii IGA. To by mi zamknęło temat.
No ale pojawiła się tarczyca. I teraz troszkę panikuję na nowo, zwłaszcza, że nagle mi się wszytko zaczęło układać w całość.

Niewierze! Rechot Rechot Rechot /ewela, niewidzialny mod. Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Insomnia.
Junior
Junior


Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 23

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karoola72 napisał:
A mialas robiona gastroskopie? Ja w sumie nie miałam jakiś silnych objawów ze strony żołądka, ale z racji anemii i niedoboru b12 miałam gastroskopie wykonana. Badalas sobie poziom witaminy b12 i kwasu foliowego? Jeśli nie to zawsze warto sprawdzić.

Jeśli przeciwciala mialas w czasie diety to myślę, ze warto powtórzyć dla pewności.
Widzę, ze Twoja sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż moja, wiec trudno Ci cokolwiek doradzic tym bardziej, ze jesteś pod opieka kilku specjalistów.
Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, ze ostatnio wozu badan zrobilam prywatnie w celu wykluczenia przyczyn moich dolegliwości (borelioza, anty ccp itd.), kosztowne, ale zawsze warto sprawdzić Smile

Mam nadzieje, ze endokrynolog Cie dalej poprowadzi i odpowiednio nakieruje Smile

B12 badałam - był w normie, kwas foliowy nie badałam, ale biorę Folik, więc myślę, że badanie będzie zafałszowane.
Gastroskopii nie miałam, ale mnie raz, że się tak wyrażę, "dojechał" mój gastroenterolog i mi zrobił rektoskopię. Bo poszłam do niego z dużym bólem brzucha i odrobiną krwi na papierze toaletowym. Oczywiście najprzyjemniej nie było, ale po oględzinach powiedział, ze to tylko otarcie. Krew utajona w kale - ujemna, bo badałam wówczas.
Prosiłam go o skierowanie na gastroskopię, ale powiedział, że nie ma wskazań.

Ewela - teraz Cię na zielono zobaczyłam Smile Przepraszam za te cytaty - już nie będę! Wink Smile


Ostatnio zmieniony przez Insomnia. dnia Nie Paź 19, 2014 10:57 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spojrz w swoje poprzednie posty, proszę. .. Rechot Rechot Rechot
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj

zapewniam ze przeczytałam całość
moje spostrzeżenie - bierzesz sporo suplementow- konsultowanych z jakims lekarzem?
nadmiar jest bardziej szkodliwy niż niedobór , pamiętaj o tym
bierzesz tez przyspieszacze spalania tkanki tłuszczowej to tez suplementy
do tego srodki ogolnie wzmacniające ...
fundujesz organizmowi totalny szok,

myslisz o dziecku ?
odstaw to wszystko odczekaj ze 2- 3 miesiące i włacz kwas foliowy
przy takim braniu wszystkiego jak leci doprowadzisz się do katastrofy.

popraw mnie jesl to lekarz dietetyk tak Ci polecił ,
mówiłaś lekarzom co bierzesz? i w jakich ilościach ?
znasz się na tyle dobrze ze wiesz czy jedno drugiego nie wyklucza?

jak na razie nie masz niczego szczególnego co mogłoby sugerowac którąs z naszych chrób - zyczę zeby tak zostało

krew w moczu faktycznie moze być od schodzącego piasu , to bardzo częsty problem .

pamiętaj ze dodatnie ANA mają tez i zdrowe osoby- oraz bywają one także przy wielu chorobach , kompletnie nie związanych z naszymi

mniej internetu i tematów związanych ze zdrowiem - więcej ruchu i zdrowego odżywiania- i odstaw te wszystkie " suplementy .
jesli wtedy będzie się cos działo zacznij szukać- najpierw musisz pozwolić organizmowi wrócić do stanu poprzedniego.

dobrej nocy zyczę
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karoola72
Kadet
Kadet


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 19, 2014 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, ze zostalas porządnie przebadana, szkoda tylko, ze ciągle brak diagnozy. Mam nadzieje, ze po wizycie u endo cos się objasni Smile

Sama wiem jak ciężko jest o diagnozę, od 6 miesięcy chodze po lekarzach i wychodzą coraz to nowsze schorzenia, ale ciągle jest dużo niewiadomych.

Może tak, jak pisały dziewczyny, wybierz się do innej reumatolog, aby zobaczyć co Ci powie, może zleci dodatkowe badania albo cos zasugeruje - zawsze warto zasiegnac opinii dwóch specjalistów Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group