Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

toczeń czy sjogren? brak objawów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
saper314
Junior
Junior


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 3

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 11:52 am    Temat postu: toczeń czy sjogren? brak objawów Odpowiedz z cytatem

Witam, mam stwierdzoną obecność przeciwciał przeciwjądrowych obecnie ANA typ świecenia ziarnisty miano 1:1000 i przeciwciała przeciw jąderkom 1:640. nie mam objawów suchości, bóli stawowych, zmian na skórze, morfologia, mocz w normie, nic mnie nie boli, nie wypadają włosy. Czasem odczuwam zmęczenie, ale mam półroczne dziecko. W 6 tyg ciąży ze względu na wcześniejsze poronienie miałam robionych wiele badań, w tym w kierunku chorób układowych. Stąd wiem o przeciwciałach. W ciąży miano było wysokie 1:2500( ss-a, Ro52, ss-b reszta ok) miałam włączony encorton 10. potem dexamentazon (ze względu na zwiększenie ryzyka bloku serca dziecka). obecnie nie przyjmuję leków. reumatolog do którego chodzę (ale muszę skonsultować) zaleca dalej encorton 5 plus arechin 250mg. Mówi ze mam albo toczeń albo sjogrena. obawiam się skutków przyjmowania tych leków. nie biorę ich narazie, nic mi nie dolega (a po ciąży zazwyczaj nasilają się objawy). aha wzrok mi sie troche pogorszył (ostrość, o pół dioptrii wczesniej było ok). czy na podstawie wyłącznie ANA można stwierdzić chorobę? czy konieczne jest branie tych leków, które przecież nie mają neutralnego wpływu na organizm?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kkk13
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 08 Sie 2014
Posty: 111

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked saper ja nie rozumiem jakie masz dolegliwości (ewentualnie miałaś) bo piszesz, że tylko zmęczenie, a lekarz zaleca Ci encorton i arechin? tylko na podstawie przeciwciał??
ja mam przeciwciała, setki objawów i na razie mam tylko NLPZ i dopiero myślimy o samym arechinie!!! a do encortonu to jeszcze hen hen daleko.
Podejrzenie tocznia czy Sjogrena to na jakiej podstawie (bo są przecież kryteria)? Napisz co Ci dolega.

O przeciwciałach poczytaj w dziale "Porady i doświadczenia" wątek "przeciwciała". Ja tam też umieściłam filmik, w którym masz wyjaśnione przez profesora.
_________________
„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie" Mahatma Gandhi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
saper314
Junior
Junior


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 3

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nic nie dolega, gdyby nie poronienie i zlecenie badań na wszelki wypadek (bo takie robi się po 3 poronieniu) to nie wiedziałabym o przeciwciałach. dlatego nie wiem po co te leki, sterydy i arechin. a reumatolog ma bardzo dobre opinie dlatego poszłam do niego. miałam testy na suchość oczu i nic, podstawowe badania są dobre. mam też anty tg podwyższone ale niewiele i guz na tarczycy (który bardzo powiekszył się w ciązy, teraz jest o wiele ,mniejszy, ale robiłam biopsje i w porzadku).

jedynym objeawem jest zmeczenie, ale to przy dziecku, po 2 godzinnym spacerze lub obowiazkach to chyba nie tragedia. kiedyś miałam kilka razy wirusowe zapalenie spojówek. ale to wynikało z wirusa miało pełno osób w moim otoczeniu. mam tylko przeciwciała charakterystyczne dla tocznia i sjogrena, wykrytre przez przypadek. reumatolog twierdzi ze mam chorobe autoimmunologiczna (albo toczeń albo sjogren) i zeby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom które mogą nastąpić daje sterydy i arechin. ja boje sie brac bo wg mnie te leki moga mi bardziej zaszkodzic niz nie branie leków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Saper Very Happy

Nie podwazalabym opini lekarza.
Poronienia, o ktorych piszesz i wysokie miano jest niepokojce.
W toczniu suchosc nie jest w zaden sposob wyznacznikiem.
Czasem choroba przebiega prawie bezobjawowo a i tak moze wywolac ogromne szkody. Mysle, ze warto opanowac te rozbrykane przeciwciala. Z tego co piszesz jestes mama, mloda mama-warto o tym pamietac.

Porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem, mysle ze bedzie potrafil Cie przekonać do swoich decyzji. Mozesz rowniez sie skonsultowac z innym.
Jak dla mnie troche za bardzo te przeciwciala szaleja...


Pozdrawiam Smile

Ps. Pamietaj, ze mozesz edytowac swoje posty i dopisac sie jesli o czyms zapomnialas. Nie piszemy postu bezposrednio pod wlasnym w tak krotkim odstepie czasu. Wink Poprawione.


Edit: Zapomnialam dodac, ze skutki uboczne leków moga ale nie MUSZA wystapic. Po opanowaniu przeciwciał moze będziesz mogla, pod kontrolą lekarska, rzecz jasna, z nich
pomalu zrezygnowac. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
saper314
Junior
Junior


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 3

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja poroniłam jedną ciąze (chodziło mi ze takie badanie robi sie dopiero po trzecim, a u mnie szybciej je zrobiono dzięki mojej pani doktor)
czytam wszedzie ze trzeba miec kilka kryteriów zeby mówić o toczniu czy sjogrenie a u mnie są tylko przeciwciała, tak sie zastanawiam czy sama obecność przeciwciał jest powodem do wdrożenia sterydów i arechinu jednocześnie. ktoś o czymś takim słyszał?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisalam-porozmawiaj z lekarzem.
Na pewno Ci wyjasni dlaczego widzi potrzebe kontynuowania leczenia...

Sam wynik nie swiadczy o chorobie... moze mial na uwadze Twoje zmeczenie, poronienie...
Jest najlepszym adresatem tych pytan.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
abisynka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2666

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Smile

Ewela ma rację, powinnaś porozmawiać z lekarzem, on rozjaśni twoje wątpliwości, możliwe właśnie że na podstawie tych wyników i tego co do tej pory ci dolagało podjął taką decyzję by choroba się nie rozbrykała, to takie moje gdybanie, dlatego zawsze warto porozmawiać z lekarzem. Może jest jeszcze coś co go do tego skłoniło patrząc na całość obrazu. Jeśli masz wątpliwości porozmawiaj z nim, jeśli nadal je masz, zawsze możesz skonsultować z innym, nie sądzę aby lekarz dał tego typu leczenie a tak na wszelki wypadek, ale mogę się mylić.

pozdrawiam Smile
_________________
"wiedzieć to znać swoje przeznaczenie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 20, 2014 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.

Do opinii poprzedniczek trudno dodać cokolwiek więcej.

Miano przeciwciał faktycznie, wysokie. Powinnaś więc zachować ostrożność.

Trzymaj się.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group