Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jestem nowa. Niby zdiagnozowana, a niby nie....
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, ja to niby wszystko teoretycznie wiem.
A życie, życiem:))
Lekarze też mi nie wierzyli, że na przeciwgrzybicze i to ze wszystkich grup można się uczulić. Otóż udowodniłam, że można. Testy z krwi robiłam i udowodniłam im.... Chociaż wolałabym nie udowadniać i żeby mnie wyleczyli.
Mam grzybicę ustrojową tak nasiloną, że..... hm.... delikatnie rzecz ujmując utrudnia życie. A leczyć mnie się nie da. I co? I żyję i tak.

A z chorobą autoimmunologiczną, to zdaje się nie jest jednak tak, że remisja i z głowy.... Co jakiś czas leczenie się powtarza. Bo co jakiś czas objawy wracają - prawda?
A co by było w sytuacji gdyby nagle się okazało,że komuś nie można podać leków? Morfina na uśmierzanie bólu? Czy jak?

Mam przepisany i wykupiony Metypred i Metotrexat (nie sprawdzałam pisowni, ale pewnie wiecie o co chodzi Wink ). Leżą sobie od roku na półce nienaruszone i dają mi poczucie bezpieczeństwa:)) I niech tak zostanie jak najdłużej:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bratek napisał:


Mam przepisany i wykupiony Metypred i Metotrexat (nie sprawdzałam pisowni, ale pewnie wiecie o co chodzi Wink ). Leżą sobie od roku na półce nienaruszone i dają mi poczucie bezpieczeństwa:)) I niech tak zostanie jak najdłużej:))


Bratku, dorosła jesteś i robisz co uważasz za słuszne, ale myślę, że nie do końca zdajesz sobie sprawę jak te choroby potrafią być wredne i co to znaczy jak przyjdzie rzut. Jeśli dostałaś Metypred i MTX, to zapewne nie bez powodu i były do tego wskazania. Nie leczysz dosyć poważnej choroby mimo wskazań, a choroba zapewne nie śpi. Byłaś chociaż u reumatologa zrobić przez ten rok badania czy choroba nie postępuje?

Testy z krwi np. na flukonazol albo ketokonazol? Gdzie takie robią?

Grzybicy mogłaś się nabawić od antybiotyków, o których wcześniej pisałaś. Musisz stosować ścisłą dietę antygrzybiczą, inaczej żadne leki nie pomogą na dłuższą metę.

bratek napisał:

A z chorobą autoimmunologiczną, to zdaje się nie jest jednak tak, że remisja i z głowy.... Co jakiś czas leczenie się powtarza. Bo co jakiś czas objawy wracają - prawda?
A co by było w sytuacji gdyby nagle się okazało,że komuś nie można podać leków? Morfina na uśmierzanie bólu? Czy jak?



W tych chorobach nie ma reguły. Są na forum osoby, które dostały pulsy dożylnie ze sterydów z powodu ciężkiego już stanu i doszły do takiej remisji, że od kilku lat żadnych leków nie przyjmują. Jest to możliwe. Są takie osoby, które są w remisji i biorą jednak cały czas małą dawkę sterydów podtrzymująco. Nie powtarza się leczenia jak nie ma objawów. Leczy się zaostrzenia.
Nie słyszałam , aby komuś nie można było podać sterydu. Sterydy są podawane w ciężkich atakach uczuleniowych także i ratują ludziom życie w takich sytuacjach. W sytuacji rzutu np. tocznia także są one lekiem ratującym życie i nie słyszałam aby ktoś nie mógł z jakiegoś powodu sterydu przyjąć. To kortyzol, który produkują Twoje nadnercza. Nie słyszałam też, żeby ktoś np. z niedoczynnością tarczycy miał uczulenie na tyroksynę, którą musi przyjmować do końca życia, a bez której by nie żył.
Ja jestem takim przypadkiem, który nie może łykać w zasadzie żadnych leków poza sterydami ze względu na problemy jelitowe, zaburzenia wchłaniania, spadek wagi szybki i jakoś ciągnę na tych sterydach.Nie mam wyboru. Z tymi chorobami nie można igrać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alva_alva napisał:

Byłaś chociaż u reumatologa zrobić przez ten rok badania czy choroba nie postępuje?


Byłam. Nawet u trzech różnych.
Jeden z nich zgadzał się ze mną w 100%, że nie powinnam brać leków, póki sprawy się nie wyjaśnią.
Teraz powtarzam badania. I lada dzień stanę kolejny raz na progu reumatologa. I zobaczymy......

alva_alva napisał:
Testy z krwi np. na flukonazol albo ketokonazol? Gdzie takie robią?


W Krakowie na Długiej.


alva_alva napisał:
Grzybicy mogłaś się nabawić od antybiotyków, o których wcześniej pisałaś. Musisz stosować ścisłą dietę antygrzybiczą, inaczej żadne leki nie pomogą na dłuższą metę.


Nie mam cienia wątpliwości, że i candidy i uczeleń nabyłam od antybiotyków. Jak miałam 23 lata- Pan Profesor Ginekolog Sława Ogólnopolska trzymał mnie na Rulidzie i Diclofenacu przez 1,5 roku z powodu torbieli odnawiających się na jajnikach. Torbiele wyleczył. Alergia i grzybica powstały. Między innymi dlatego średnio wierzę lekarzom. Wtedy byłam młoda i naiwna. Teraz już nie.

alva_alva napisał:
Z tymi chorobami nie można igrać.

Wiem.
I dlatego najpierw diagnoza potem leczenie.
Póki co mam diagnozę (seropozytywne RZS), którą zakwestionowało w sumie 3 specjalistów (ortopeda, reumatolog i ogólny w trakcie stażu z reumatologii). Więc poczekam...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sterydy stosuje się także przy wstrząsie anafilaktycznym - raczej na sterydy uczulić się nie można

Ja jestem z koleji przykładem brania sterydow przez cały czas.od 1996 roku. Nigdy nie miałam dawki podtrzymującej Do tego były tez pulsy z Solumedrolu wiele razy.
wybór jest prosty leczenie albo śmierć.
co wybieramy ?
Jestem tez uczulona na wiele leków . W sytuacji kiedy choroba postępuje trzeba zrobić wszystko żeby ją zatrzymać.Jak potrafi choroba zniszczyć każdy organ wiedzą Ci , ktorych to dotyka.
Leczenie to podstawa - wybor jest prosty , leczenie lub zgoda na odejście .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:

Leczenie to podstawa - wybor jest prosty , leczenie lub zgoda na odejście .

Wiesz.... w RZS raczej nie bywa aż tak dramatycznie (co nie oznacza, że bezboleśnie) więc zaczekam na diagnozę.
Powtarzam- mam zgodę lekarza reumatologa (dobrego) na moje fanaberie:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bratek napisał:

Powtarzam- mam zgodę lekarza reumatologa (dobrego) na moje fanaberie:))


Tego się trzymaj- lekarz wie co robi Wink
Ty tez wiesz jak się czujesz - być może długo leki nie będa potrzebne.
Te leki mają tyle skutków ubocznych że warto 10x pomyśleć zanim zacznie się je brać.
Zyczę Ci żeby się przeteminowały w szafce Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:


Zyczę Ci żeby się przeteminowały w szafce Wink


No ja też tak sobie życzęSmile)
A czy się uda okaże się za jakieś dwa tygodnie.
Wcześniej jeszcze pewnie pozamęczam Was pytaniami (żeby wiedzieć o co pytaćSmile )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:
Sterydy stosuje się także przy wstrząsie anafilaktycznym - raczej na sterydy uczulić się nie można


To samo miałam na myśli pisząc o sterydach jako lekach ratujących życie przy ciężkich przypadkach alergii i czuleń, w tym także na różne leki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 9:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum .Życzę powodzenia . 3m się!
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz dzięki wszystkim za przywitanie!
Smile)
Idę grzecznie do laboratorium powtórzyć badania w środę, umówiłam się też na USG węzłów chłonnych, więc jak widzicie- posłuszna za mnie dziewczynka:))
Ale mam do Was jeszcze trzy pytania i nie wiem czy mnożyć wątki i zadać je jako pytania tematyczne, czy też tutaj.... No nic- zadam tutaj, najwyżej admin poprosi mnie o przeniesienie (lub wyrzuci gdzie indziej).

Pytanie 1- jak było u Was z węzłami chłonnymi. Jak duże? Czy tylko w jednym miejscu? Bolesne?Długo utrzymujące się?

Pytanie 2- jak to jest z tym rumieniem na twarzy? Ja coś takie bardzo delikatnego mam od dawna. Zawsze myślałam, że to cera naczyńkowa i tyle. Przykrywam to makijażem. Nos i pod oczami, jakby mnie kto delikatnie (bardzo delikatnie) pędzlem maznął.

Pytanie 3- o co chodzi z tą nadwrażliwością na światło? Czy chodzi tylko o to, że zmiany skórne bardziej reagują czy też o "światłoczuły wzrok" awersję do światła, czy coś takiego?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzeczna jesteś Wink

1. sama nie mam i nie miałam węzłów powiekszonych, dziewczyny ktore chorują na Sjogrena miewają , je powiekszone ale z tego co kojarzę tylko te pod żuchwą . Są tez bolesne .

2.Nie kazdy ma wyrażnego motylka na twarzy , niektórzy nie mają go wogóle i nigdy nie mieli .U niektorych nasila się on pod wypływem słonca , czy stresu - to jest między innymi nadwazliwośc na światło

3.Nadwrazliwośc na światło - pytanie - czy na słoncu czujesz się dobrze ?
jesli reagujesz wysypką, czy złym samopoczuciem to jest wlasnie to Wink

robisz badania zrób tez morfologię
Możesz zadawać pytania w swoim wątku , mozesz tez poszukać odpowiedniego tematu w Poradach i Doświadczeniach- łatwiej u siebie Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bratek napisał:

Pytanie 1- jak było u Was z węzłami chłonnymi. Jak duże? Czy tylko w jednym miejscu? Bolesne?Długo utrzymujące się?

Pytanie 2- jak to jest z tym rumieniem na twarzy? Ja coś takie bardzo delikatnego mam od dawna. Zawsze myślałam, że to cera naczyńkowa i tyle. Przykrywam to makijażem. Nos i pod oczami, jakby mnie kto delikatnie (bardzo delikatnie) pędzlem maznął.

Pytanie 3- o co chodzi z tą nadwrażliwością na światło? Czy chodzi tylko o to, że zmiany skórne bardziej reagują czy też o "światłoczuły wzrok" awersję do światła, czy coś takiego?


Generalnie powiększone węzły chłonne to nie jest klasyczny objaw chorób tkanki łącznej, w tym tocznia, choć nie oznacza to, że taki objaw nie może się pojawić przy chorobie tkanki łącznej. Z węzłami chłonnymi to jest o tyle problem, że mogą być powiększone z wielu powodów. Jeśli utrzymują się powiększone dłużej, dobrze jest zrobić nawet biopsję.
Może jeszcze inni się wypowiedzą co do węzłów, czy im się powiększały, bo nie kojarzę zbyt wielu takich osób chyba. W Sjogrenie powiększają się od zapalenia ślinianek, ale poza tym nie kojarzę.

Rumień toczniowy reaguje na promieniowanie UV. Po wyjściu na słońce czy dłuższym przebywaniu w świetle jarzeniowym nasila się, skóra piecze, szczypie, zaognia się. Rumień przypomina motyla kształtem, ale nie musi być w takim kształcie. Może zajmować jeden policzek albo także czoło, zdarza się i szyja. Nie przekracza bruzd nosowo wargowych. Nadwrażliwość na promieniowanie UV nie ogranicza się czasem tylko do rumienia na twarzy, ale pojawiać się mogą także objawy neurologiczne typu zawroty głowy, duszność, bóle głowy, poty, słabość itd. Rumień pojawia się też w rzucie choroby, a w okresie remisji choroby czy po wysokich dawkach sterydów znika.
Przy toczniu skóra w miejscach rumienia bywa chropowata, nadmiernie zrogowaciała, czasem przebarwiona w kolor żółto- brązowy.
Cerę naczynkową ma wielu ludzi, to nie musi być w ogóle związane z toczniem. Jeśli ktoś ma już rumień toczniowy, to szybko się raczej orientuje, że słonce go nasila. Trudno jest to przeoczyć. Skóra potwornie szczypie, piecze i czymkolwiek by się nie posmarowało, to jest jeszcze gorzej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję!

Z tą nadwrażliwością na światło, to ja od zawsze (odkąd pamiętam) mówię, ze lubię lata... Wtedy mi się różne rzeczy dzieją: puchnę, mam pryszcze na dekoldzie (teraz mam idealnie gładką skórę, w lecie.... hm.... niczym pryszczata nastolatka), jestem senna, jestem wkurzona.
Mocna żarówka i górne światło też powodują irytację.
Ale zawsze myślałam, że to cecha charakteru:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bratek
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 47

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę sobie i myślę.....
Źle się czuję na słońcu. To nie ulega wątpliwości. Od zawsze i co roku gorzej, to też fakt.
Ten rumień o którym pisałam w moim pierwszym poście (na brzuchu i piersiach, swędzący, potem złuszczający się) też nie pojawił się po raz pierwszy. Przez ostatnich 10 lat miałam go z 5 razy. Za każdym razem w lecie. Ale tylko teraz do tego doszło to paskudztwo ze stopą. Było naprawdę bardzo źle.... I wyleczyły toto antybiotyki. Lekarz tłumaczył mi, że czyrak wywołał obostrzenie choroby autoimmunologicznej, ale czyrak był stanem zapalnym, stąd antybiotyki.
Co o tym sądzicie?

A z innej beczki. Co do moich środowych badań (wiem, wiem.... powinien je zlecić lekarz, ale ja dawno nie byłam u lekarza, więc wolę iść do niego ze świeżymi wynikami, bo inaczej i tak mnie odeśle i umówi się kolejny raz).
Chcę wykonać: mocz, morfologię z rozmazem, OB, CRP, RF, antyCCP, ANA 2. Radzicie coś jeszcze? Jest jakieś specyficzne badanie toczniowe? (tak jak antyCCP- jest charakterystycznym czynnikiem przy RZS?)

Z góry dzięki!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Pon Lis 03, 2014 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dopatrywałabym się w tym raczej objawów nadwrażliwości na promieniowanie UV typowych dla tocznia. Za pryszcze toczeń na pewno nie odpowiada, za irytację także wątpię. Nie o taką nadwrażliwość raczej chodzi. Co do rumienia, to skóra na twarzy tak szczypie po jarzeniówkach albo słońcu, że nie można w nocy spać. To nie jest kwestia tylko tego co widzisz w lusterku, ale to się czuje i jest wyjątkowo męczące. Ja bez lusterka wiem kiedy pojawia się rumień, nie muszę w nie patrzeć.

Co do badań na tocznia, można ewentualnie jeszcze zrobić dopełniacze C3 i C4.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group