Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jestem przerażona - pytania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Carmie994
Junior
Junior


Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 2

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 2:48 pm    Temat postu: Jestem przerażona - pytania Odpowiedz z cytatem

Tak się składa, że tydzień temu ostatecznie zdiagnozowano u mnie tocznia rumieniowatego i tak się składa, że przerażają mnie 3 rzeczy związane z toczniem, więc proszę o jak najszybsze odpowiedzi na pytania:

1) Na internecie wyczytałam, że rokowanie wynosi albo 5 labo 10 lat. To znaczy, że mimo że będę brała te ohydne leki i dbała o zdrowie to i tak i tak czeka mnie śmierć ???

2) Tak się składa, że mam tocznia który głównie zaatakował OUN i cierpie z powodu niego na padaczkę oraz zaburzenia świadomości i snu + depresja i napady lękowe, ale przeraża mnie ta psychoza o.O !! Czyli co - przez tą chorobę mogę kogoś zabić, oskarżać ludzi o spisek przeciwko mnie być agresywna wobec wszystkich ludzi (jestem altruistką oraz pacyfistką) albo że mogę stać się wariatką i mogą zamknąć mnie w psychiatryku ? Sorry ale ja psychoze to znam tylko z filmów i nie wiem jak mam rozumieć pojęcie "psychoza toczniowa".

3) Zmiany skórne oraz łysienie + tycie po lekach. Tak się składa że jestem bardzo młoda (18 lat) i pracuję w pracy która jest też moim zamiłowaniem i związana jest z marzeniami które chce realizować....a bardzo ważny jest w niej wygląd. Czy ładując mase kosmetyków, leków na wzmocnienie włosów i odżywiając się samymi warzywami (jestem skazana na to bo mam nietolerancje na białko oraz laktoze) ćwicząć (prowadze aktywny tryb życia) nie pogorszy się mój wygląd ?

Wiem, że możecie mnie uważać za szczeniaka czy nie wiadomo kogo, ale ja z chorobą zamierzam walczyć do upadłego i mimo niej prowadzić życie zawodowe i realizować swoje marzenia w pracy mojej która jest dosyć wymagająca co do wyglądu.

A diagnoza i info o toczniu mnie wpieły w fotel...
Btw. przepraszam za pomyłke działów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Liluu
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 2463
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Carmie994!

Witaj na naszym forum Smile
Po pierwsze i najważniejsze nie wpadaj w panikę i nie wierz we wszystko co wyczytasz na jakiś dziwnych stronach.
Rokowanie co do życia 5-10 lat są bardzo starą informacją i wielce nieprawdziwą, na tym forum są dziewczyny, które chorują już bardzo długo i nie wybierają się jeszcze na tamten świat Wink
Co do paranoi i innych ja się nie wypowiadam, ale osobiście o takich przypadkach nie słyszałam, depresja, nerwy związane z chorobą pojawiają się czasem, ale takie rzeczy są normalne i u bardzo zdrowych ludzi, więc nie panikujmy Wink

Co do wyglądu, wiadomo sterydy na organizm działają różnie, jedni tyją, a inni nie, ja sama jestem chudziną mimo ciągłego przyjmowania różnych leków, włosy, skóra to także bardzo indywidualne sprawy.

Normalnie żyjemy, pracujemy, mamy rodziny, dzieci. Ta choroba naprawdę pozwala na normalne funkcjonowanie.

Przejrzyj wątki z poradami, zajrzyj do kawiarenki, skorzystaj z wyszukiwarki, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cie pytań.

Jeżeli nie znajdziesz wszystkich informacji pytaj, zawsze znajdzie się osoba chętna do odpowiedzi Smile

Nie panikuj, powodzenia i dużo zdrówka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Carmie994
Junior
Junior


Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 2

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Liluu napisał:
Cześć Carmie994!

Witaj na naszym forum Smile
Po pierwsze i najważniejsze nie wpadaj w panikę i nie wierz we wszystko co wyczytasz na jakiś dziwnych stronach.
Rokowanie co do życia 5-10 lat są bardzo starą informacją i wielce nieprawdziwą, na tym forum są dziewczyny, które chorują już bardzo długo i nie wybierają się jeszcze na tamten świat Wink
Co do paranoi i innych ja się nie wypowiadam, ale osobiście o takich przypadkach nie słyszałam, depresja, nerwy związane z chorobą pojawiają się czasem, ale takie rzeczy są normalne i u bardzo zdrowych ludzi, więc nie panikujmy Wink

Co do wyglądu, wiadomo sterydy na organizm działają różnie, jedni tyją, a inni nie, ja sama jestem chudziną mimo ciągłego przyjmowania różnych leków, włosy, skóra to także bardzo indywidualne sprawy.

Normalnie żyjemy, pracujemy, mamy rodziny, dzieci. Ta choroba naprawdę pozwala na normalne funkcjonowanie.

Przejrzyj wątki z poradami, zajrzyj do kawiarenki, skorzystaj z wyszukiwarki, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cie pytań.

Jeżeli nie znajdziesz wszystkich informacji pytaj, zawsze znajdzie się osoba chętna do odpowiedzi Smile

Nie panikuj, powodzenia i dużo zdrówka Smile


Dzięki.
Przepraszam że takie dziwne pytania zadaję ale po prostu jestem typem osoby która ma wiele zainteresowań (moda,kosmetyki,podróże, programowanie xD) i głównie dzięki pracy rozwija się i szuka zawsze okazji by poszerzać swoje horyzonty no i satarjaca sie rozwiazac problem nie myslac o nim (przyklad padaczka - olewam to ze moge w kazdej chwili pasc na ziemie, nie mysle o tym, zreszta wiem ze ludzie moga pomoc ale wogole nie mysle o tym xd)

Ja ogólnie mam silny metabolizm po matce bo od lat choruje na epilepsje i biore leki które powoduja tycie (w teorii) oraz stosuje antykoncepcje i poza jednym przypadkiem zatrzymania wody to zawsze z lekka niedowaga Very Happy ale to głównie wina diety opartej na samych warzywach i owocach no i wymagania w pracy co do wagi. Po prostu naczytałam się, że sterydy są bardzo silnymi lekami mające dużo skutków ubocznych.

Co do tej psychozy - pytam się bo jednak słowo brzmi groźnie a pozatym nie wiem też czy toczeń wywołuje taka sama psychoze jaka maja ludzie z schizofrenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj sama choruję na toczen od prawie 24 lat - tak tak, a są tu osoby które choruja dłużej Very Happy
mam także padaczkę i zajety OUN
takich osób tu wiele Very Happy
Myslę że jesli poczytasz dłużej forum sama znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania .
Spokojnie się rozejrzyj

zapytaj lekarza o leki antykoncepcyjne - w toczniu nie powinnaś ich brać
tu masz sporo w tym temacie http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1881&postdays=0&postorder=asc&highlight=antykoncepcja+toczniu&start=30
Cytat:
Czyli co - przez tą chorobę mogę kogoś zabić, oskarżać ludzi o spisek przeciwko mnie być agresywna wobec wszystkich ludzi (jestem altruistką oraz pacyfistką) albo że mogę stać się wariatką i mogą zamknąć mnie w psychiatryku ? Sorry ale ja psychoze to znam tylko z filmów i nie wiem jak mam rozumieć pojęcie "psychoza toczniowa".


nie słyszałam żeby ktoś z chorujących rzucił się na inną osobę z powodu choroby- spokojnie , raczej chodzi tu o stany depresyjne i wahania nastroju . To wszystko da się uregulować Wink

podobno na sterydach się pięknieje a nie brzydnie - jesli dawki nie będą duże a raczej obecnie są tendencje do stosowania mniejszych dawek -będziesz wyglądać ładnie

Wszystko będzie dobrze. Jesli padaczka Ci nie straszna to reszta też nie powinna Cię niepokoić
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 9:23 pm    Temat postu: Re: Jestem przerażona - pytania Odpowiedz z cytatem

Witaj Carmie994

Odnosząc się do poszczególnych pytań:
Ad.1) Bzdura: rokowania o 5-10 letniej przeżywalności możesz włożyć między bajki. Sam zapalenie skórno-mięśniowe mam prawie 7,5 roku i zapewniam, że drzewa z których zrobią moją trumnę nie są jeszcze nawet nasionami Smile
Ad.2) O psychozie wiem niewiele, ale na 99% jest to obniżenie nastroju, a nie agresja. Rzecz jasna, psychoza nie musi u Ciebie wystąpić, tak samo jak nie każdy objaw.
Ad. 3) patrz pkt. 2: większość z nas wygląda normalnie, radykalne zmiany wyglądu rzadko się trafiają. Zapraszam do podziwiania "Naszej galerii", sama się przekonasz.

I jeszcze jedna uwaga:
Carmie994 napisał:
Wiem, że możecie mnie uważać za szczeniaka czy nie wiadomo kogo, ale ja z chorobą zamierzam walczyć do upadłego i mimo niej prowadzić życie zawodowe i realizować swoje marzenia w pracy mojej która jest dosyć wymagająca co do wyglądu.
Wiek, czy krótki staż w chorowaniu nie sprawia, że ktoś jest gorzej, czy lepiej traktowany. Na nikogo nie patrzymy "z góry", każda osoba wchodząca tutaj, dostaje "w pakiecie" wsparcie i kciuki za poprawę, co też niezwłocznie przekazuję.

Trzymaj się.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szarlotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 639
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Czw Lut 19, 2015 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej! Laughing
Witaj na forum.

odp.1) choruję 13-sty rok- "rokowania" to bzdura,
odp.2) Mąż czasem mamrota, że jestem szurnięta, ale naukowo nic nie stwierdzono Wink
odp.3) ja po sterydach chudnę Cool każdy organizm reaguje inaczej...a może za jakiś czas wcale nie będziesz ich brała? Co do wyglądu- rozumiem Twoje obawy jako każda tutaj kobitka. Przyznam się, że moje ciało nie jest jak kiedyś ale bardziej to sprawka reumatoidalnego zapalenia stawów (oprócz tocznia mam rzs).

Pozdrawiam! Very Happy
_________________
SZCZĘŚCIE TO NIC INNEGO JAK ZDROWIE I KIEPSKA PAMIĘĆ J.L.Wisniewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pią Lut 20, 2015 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.


Do pierwszej odpowiedzi to ja choruję 25 lat sama mam 38 Very Happy
Co do drugiej spokojnie , nie obawiaj się od razu że wszystko będzie najgorzej.
Jeśli chodzi o tycie cóż ja podobnie jak szarlotka do tych co tracą wagę się zaliczam .
Cytat:
Wiem, że możecie mnie uważać za szczeniaka czy nie wiadomo kogo, ale ja z chorobą zamierzam walczyć do upadłego i mimo niej prowadzić życie zawodowe i realizować swoje marzenia w pracy mojej która jest dosyć wymagająca co do wyglądu.
Nikt tak nie uważa ,prawie każdego choroba na początku przeraża i nie tylko z chorobą można walczyć , zaakceptować ją i pokazać jej kto rządzi . Powodzenia 3m się !
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Lut 20, 2015 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Smile

Wszystko juz zostalo napisane wiec nic innego mi nie pozostaje jak cieplutko Cie przywitac!

Witam zatem. Very Happy
Milej lektury forum-jest tego "troche" Wink
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 2:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj wśród nas . Powodzenia w leczeniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć Smile
u mnie już 16 lat z SLE, czyli ponad połowa życia Very Happy

co do wagi podpisuję się pod słowami Szarlotki Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
motylek14
Junior
Junior


Dołączył: 24 Lut 2015
Posty: 7

PostWysłany: Sro Lut 25, 2015 2:27 am    Temat postu: Re: Jestem przerażona - pytania Odpowiedz z cytatem

Carmie994 cześć, początki są zawsze trudne. Ja choruje od roku wiec tez nie jestem jakoś mega doświadczona. Przestrzegam diety, biorę tabletki, chodze często na spacery i jest ok ok. Jedynym problem jest zmęczenie, takie chwilowe wyczerpania energii. Po sterydach przytyłam max 2kg, rysy twarzy bez zmian, Straciłam włosy ale już odrastają. jest czasem ciężko i smutno ale pamiętaj, że nie jesteś sama! Dasz rade!! Życzę dużo zdrowka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group