Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

problemy żołądkowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gość
Gość





PostWysłany: Czw Paź 21, 2004 2:05 pm    Temat postu: problemy żołądkowe Odpowiedz z cytatem

wstydzę się ,że tak czesto piszę ,ale muszę poprosic Cie o pomoc mój problem to żołądek biorę sterydy od 20-lat najpierw metypryd obecnie solu-medrol 8mg zeszłam bo było nawet 40 choruje na rzs w chwili obecnej stawy prawie mnie nie bola ,chociaz występuje jeszcze od czasu do czasu stan podgoraczkowy .Najgorzej dokucza mi żołądek strasznie mnie boli po zjedzeniu żołądek i brzuch ,lekarz powiedział zebym nie brała ranigast bo bardzo szkodliwy na osłonę żołądka biore controlox 2tabl i piję siemie .Nie wiem może szkodzi mi to co jem ,zaznaczam że usunełam w sierpniu ub,roku mały kamyczek nie stosuje diety może to jest przyczyną dzisiaj zjadłam 7-pierogów i mam ból gorszy niż stawowy
TY NA PEWNO MI COS DORADZISZ !!!!

NAPISZ MI NA CHŁOPSKI ROZUM. nie odsyłaj do linków proszę bo jestem prosta kobieta i nie wszystko rozumiem

z góry dziekuję Ci i czekam na odpis

Maria
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 21, 2004 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze, wiesz że nie jestem lekarzem, prawda? (a tacy czasami tu zaglądają - coś podpowiedzą?) i weź pod uwagę że tak naprawdę to nie wiadomo co Ci jest faktycznie. No można przypuszczać, że żołądek ma dość sterydów, ale czy to jedyny powód dolegliwości? Piszesz o bólach „brzucha” a to cholernie ogólne pojęcie...
Jaki ten ból i kiedy?
Przede wszystkim należałoby ustalić przyczynę, gastroskopia powinna wykazać owrzodzenia, pobrane wycinki stan zapalny śluzówki żołądka czy dwunastnicy (ból ok. 30 min po jedzeniu - najczęściej choroba wrzodowa żołądka, jeśli 1-3 godz. po jedzeniu, w nocy lub nad ranem (na czczo) – wrzody dwunastnicy).

Kamień w woreczku żółciowym? I pierogi? Z kapustą pewnie jeszcze. No mnie by już rozniosło na strzępy Laughing

Ja ci mogę doradzić najwyżej racjonalną dietę stosowaną przy chorobie wrzodowej ale jeśli nie nawet nie masz wrzodów to ci na pewno nie zaszkodzi!

Najważniejsze zasady diety

· Twoje pożywienie powinno być pełnowartościowe. Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość białka, składników mineralnych i witamin, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów chorobowych.
· Jedz posiłki w niewielkich porcjach, co 2-3 godziny. Jest to ważne w czasie zaostrzenia choroby, gdyż zapobiega obciążeniu żołądka, umożliwiając szybkie gojenie wrzodu.
· Pamiętaj o rozdrabnianiu spożywanych produktów. Ich mielenie lub przecieranie ułatwia trawienie.
· Zrezygnuj ze smażenia potraw i spożywania wywarów mięsnych. Wywołują nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Najlepsze jest gotowanie, zwłaszcza na parze, pieczenie w folii, duszenie bez obsmażania.
· Zastąp przecierami i sokami warzywno-owocowymi świeże warzywa i owoce. Dotyczy to szczególnie okresu zaostrzenia choroby, w którym trzeba zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych.
· Wyeliminuj z jadłospisu ciężko strawne produkty. Wywołują bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Należą do nich m.in. nasiona roślin strączkowych, kapusta, pieczywo ciemne, wędzone wędliny, ryby wędzone, niedojrzałe owoce.
· Nie jedz zbyt gorących potraw. Może to spowodować przekrwienie błony śluzowej żołądka, dlatego dania i napoje powinny mieć umiarkowaną temperaturę.
· Ogranicz ilość przypraw w posiłkach. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich przypraw ostrych, takich jak pieprz, papryka, musztarda, gorczyca, chili, curry. Niewskazany jest również ocet, jak i produkty go zawierające, np. ogórki konserwowe, grzybki marynowane. Natomiast są polecane przyprawy łagodne (koperek, wanilia, sok z cytryny, kminek), nie pobudzające wydzielania soku żołądkowego.
· W okresie remisji (ustąpienia objawów) nie zapominaj o częstym i regularnym jedzeniu urozmaiconych posiłków. Dania powinny być niewielkie, spożywane w stanie odprężenia nerwowego, powoli (trzeba żuć dokładnie, co najmniej 20 razy), o ustalonej porze, a ostatni lekki posiłek - bezpośrednio przed snem.
· Unikaj używek. Kawa i mocna herbata silnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Dotyczy to również alkoholu, który dodatkowo podrażnia błonę śluzową żołądka, oraz tytoniu - zmniejsza ukrwienie śluzówki wyściełającej żołądek i dwunastnicę.

[źródło http://www.resmedica.pl/zdart11987.html]

Siemie lniane mielone to też bardzo dobry pomysł!
Nie łykałabym co prawda więcej prochów (PANTOPRAZOLUM chyba wystarczy), ale może warto zapytać lekarz czy nie zaszkodziłoby jakieś wspomaganie przy trawieniu (coś żółciopędnego np. albo wspomagającego wątrobę)
Dlatego lista przykładowych preparatów:

na niestrawność

Manti US Pharmacia
· skład - wodorotlenek magnezu i glinu, simetikon
· jak działa - zobojętnia nadmiar soków żołądkowych; likwiduje zgagę, ból żołądka i wzdęcia
· dawkowanie - 1 łyżka stołowa w razie potrzeby
· uwagi - kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci mogą go używać po konsultacji z lekarzem

Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
· skład - wyciąg z owocu ostropestu plamistego, korzeń mniszka lekarskiego, owoc kminku, liść mięty, kora kruszyny
· jak działa - pobudza wytwarzanie żółci, rozluźnia jelita i drogi żółciowe; likwiduje zgagę, wzdęcia i uczucie pełności w żołądku
· dawkowanie - jednorazowo 2-3 tabletki
· uwagi - nie zażywaj ich, gdy masz miesiączkę

na wzdęcia

Espumisan Berlin-Chemie
· skład - simetikon
· jak działa - zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach
· dawkowanie - 2 kapsułki, gdy pojawią się wzdęcia
· uwagi - można go stosować długo (nawet przez kilka lat), a także w czasie ciąży i karmienia piersią

Argentum-Dagomed 5
skład - azotan srebra, kulczyba (preparat homeopatyczny)
· jak działa - łagodzi bóle wątroby, wzdęcia, odbijanie, nudności i uczucie pełności w żołądku
· dawkowanie - ssać 5 granulek co 15-30 minut, aż dolegliwości ustąpią
· uwagi - przyjmuj go nie krócej niż pół godziny przed posiłkiem i nie wcześniej niż godzinę po jedzeniu

na kłopoty z wątrobą

Raphacholin C Herbapol
· skład - wyciąg z czarnej rzodkwi, węgiel leczniczy, kwas dehydrocholowy, olejek miętowy
· jak działa - pobudza wytwarzanie i wydzielanie żółci, wzmaga ruchy robaczkowe jelit, działa przeciwbakteryjnie; wzięty na czczo w większej dawce działa lekko przeczyszczająco
· dawkowanie - jednorazowo 1-2 tabletki
· uwagi - można podawać dzieciom powyżej 10. roku życia; likwiduje też uczucie pełności po obfitych posiłkach

Boldaloin Herbapol
skład - wyciąg z liści rośliny boldo i aloesu
· jak działa - pobudza wytwarzanie i wydzielanie żółci oraz żołądkowego, pobudza ruchy robaczkowe jelit
· dawkowanie - 1-3 tabletki dziennie
· uwagi - bez recepty możesz kupić jedno małe opakowanie; nie powinny go zażywać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci do 14. roku życia i wrzodowcy

przy chorobie wrzodowej

Gealcid GlaxoSmithKline
skład - kwas alginowy, wodorowęglan sodu, wodorotlenek glinu
· jak działa - zobojętnia treść żołądkową, zabezpiecza błonę śluzową przed podrażnieniem; łagodzi ból brzucha, zgagę, wzdęcia i odbijanie
· dawkowanie - w razie potrzeby weź 1-2 tabletki
· uwagi - przed połknięciem tabletkę dokładnie pogryź; mogą go przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią

Maalox Rhone-Poulenc Rorer
skład - wodorotlenki glinu i magnezu
· jak działa - jw.
· dawkowanie - 1-2 tabletki podczas ataku bólu
· uwagi - po konsultacji z lekarzem można go podawać dzieciom poniżej 6 lat
[źródło: http://www.samozdrowie.pl/zdrowie/lekcja_anatomii/news?inf=486498]

Pozdrawiam i życzę szybkiego ukojenia dolegliwości!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Paź 21, 2004 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestes niesamowita nenya
Powrót do góry
karolina
Senior
Senior


Dołączył: 13 Lis 2003
Posty: 56
Skąd: lębork

PostWysłany: Sob Paź 23, 2004 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ojejku !

mario piszesz ze ranigast jest "niezdrowy" kurcze a ja go biore juz 8 rok Sad
chyba trzeba to zmienic
_________________
pozdrawiam
karolina
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group