Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

toczeń czy trądzik różowaty?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Czw Lip 14, 2016 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
odebrałam dzisiaj wyniki IgA IgM IgE w normie Smile
za tydzień wyniki Ana 1
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lip 14, 2016 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę że wiesz że ANA są mało diagnostyczne. To że ktoś je ma nie swiadczy o tym że jest chory . Zdarza się że ludzie zdrowi także mają dodatnie ANA.
Cytat:
ANA - przeciwciała przeciwjądrowe

Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA występuje prawie u wszystkich chorych na SLE (97 %) i jest najwrażliwszą aktualnie dostępną metodą diagnostyczną, ponieważ potwierdza diagnozę SLE jeśli towarzyszą mu inne kliniczne objawy: zmiany skórne, bóle mięśni, stawów, zapalenie opłucnej, anormalne wyniki krwi, choroba nerek, etc.

Jednakże, pozytywny wynik ANA, sam w sobie, nie dowodzi występowanie tocznia, ponieważ przeciwciała te obecne są także w:

1. innych chorobach tkanki łącznej:
* skleroderma
* Syndrom Sjogrena
* rzs
2. u osób zażywających leki zawierające:
* procainamide
* hydralazine
* isoniazid
* chlorpromazine
* amizepin,acebutolol,sulffonamidy
3. wirusowe:
* HCV
* mononukleoza
* trąd
* malaria
4. choroby skóry:
* łuszczyca
* pęcherzyca
* liszaj płaski
5. choroby płuc: pierwotne nadciśnienie płucne, azbestoza, idiopatyczne
zwłóknienie płuc
6. choroby wątroby: pierwotna marskość żółciowa, poalkoholowe zap.
7. choroby krwi: niedokrwistość autoimmunohemolityczna, samoistna plamica małopłytkowa
8. inne choroby autoimmunologiczne:
* cukrzyca1
* zapalne choroby jelit: CU, L-C
* zapalenia tarczycy: Gravesa-Basedowa, Hashimoto
* stwardnienie rozsiane
9. nowotwory: chłoniaki, białaczki, guzy lite-nerek, płuc, jajnika,
czerniak
10. 30-40 % krewnych pierwszego stopnia ludzi chorych na tocznia
(rodzeństwo, rodzice i dzieci).
11. 5% zdrowych: kobiety, ciąża, po przeszczepach


Słabo pozytywny wynik ANA
Wynik może być słabo pozytywny nawet u około 20 % zdrowych ludzi. U niewielu z nich rozwiną się objawy tocznia, ale większość nigdy nie zachoruje. Szanse na pozytywny wynik ANA rosną wraz z wiekiem.

_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 14, 2016 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

filomena
Czy badania IgA, IgM, IgE z krwi? A LBT z IgG robiłaś? U mnie te poprzednie, z ANA włącznie, zawsze były nierozstrzygające, tylko LBT z IgG wykazał ++.
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Pią Lip 15, 2016 7:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak zrobić to Lbt to muszę iść do chirurga? Czy dermatolog może mi wyciąć kawałek tkanki?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 15, 2016 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pisałem Ci wcześniej. Znajdź (nie wiem z jakiej jesteś miejscowości) w Twojej okolicy punkt pobrań Diagnostyki (diag.pl) - mają w całej Polsce i tam wszystko zrobią. To jest bezbolesne. Miejscowe zamrożenie i pobranie wycinka, wszystko u nich.
Smile
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Nie Lip 24, 2016 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bogusław, a czy zostaje po tym blizna? chciałabym, żeby pobrali mi go z policzka.

Wynik Ana 1 ujemny, drugi raz robiony. Już nie wiem co o tym myśleć niby się cieszę ale z drugiej strony jest dalej ta niepewność bo wiadomo, że czasami wychodzi ujemne. U mnie objawy typowo skórno - stawowe z okresami dziwnego przemęczenia, dziwnego bo w sumie nic takiego nie robię, żeby się zmęczyć
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 24, 2016 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, jest mała blizna, a raczej tylko odbarwienie (pół małego paznokcia), ale jest - po prostu jest ścięta z wierzchu bezboleśnie skóra. Ale myślę, że kosmetyki bez problemu to przykryją.
Pozostałe wyniki zawsze miałem ujemne (w ub. roku pojawił się ANA 1:80, ale tego nie bierze się pod uwagę, dopiero 1:320 lub 640 ma znaczenie). Inne objawy, zresztą jeszcze więcej, mam jak u Ciebie.
Smile Smile Smile
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Nie Lip 24, 2016 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na ramieniu pojawiły mi się wypukle czerwone plamy więc to raczej nie jest trądzik różowaty
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 24, 2016 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tym bardziej trzeba właśnie to zbadać!
Trzymam kciuki za Ciebie! Smile
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuję Smile będę się odzywać co i jak, tym bardziej że pojawiły się plamy na udach. ciekawe co dermatolog na to powie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 9:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przebarwienia i zmiany mogą pojawiać się w różnych miejscach (śluzówki, dziąsła). Bywa tak, że organizm traktuje jakieś podrażnienia naskórka czy otarcia jako atak na siebie i próbuje 'niszczyć przeciwnika'.
Czy u Ciebie nie ma problemów z nadwrażliwością na słońce, opalanie się? Choroby z autoagresji na ogół nie przepadają za nasłonecznieniem.
Smile
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś opalalam się na brązowo, odrazu mnie słonko brało i nie byłam czerwona tylko brązowa.
W te lato to istna masakra. Muszę nosić kapelusz, chustke na dekolt, długie spodnie czasami założę krótki rękaw to mam te dziwne wypukle plamy podobne do ugryzienia tylko wielkości pieciozlotowki i nie swędzi mnie to. Pełno popekanych naczynek, rogowacenie mieszkowe, motyl wypukły na twarzy, bo nie jest to tylko rumień ja się czuje z tym dziwnie tak jakbym miała maskę na twarzy. Jak naloze puder to i tak wszystko przebija i spływa po godzinie. Byłam jeden dzień nad morzem i pomimo filtru ramiona spieczone jak u raka. To są moje objawy i to wszystko w przeciągu 8 miesięcy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

filomena1992 napisał:
Kiedyś opalalam się na brązowo, odrazu mnie słonko brało i nie byłam czerwona tylko brązowa.
W te lato to istna masakra. Muszę nosić kapelusz, chustke na dekolt, długie spodnie czasami założę krótki rękaw to mam te dziwne wypukle plamy podobne do ugryzienia tylko wielkości pieciozlotowki i nie swędzi mnie to. Pełno popekanych naczynek, rogowacenie mieszkowe, motyl wypukły na twarzy, bo nie jest to tylko rumień ja się czuje z tym dziwnie tak jakbym miała maskę na twarzy. Jak naloze puder to i tak wszystko przebija i spływa po godzinie. Byłam jeden dzień nad morzem i pomimo filtru ramiona spieczone jak u raka. To są moje objawy i to wszystko w przeciągu 8 miesięcy

teraz mam więcej czasu to się rozpisze
czytałam dużo o tradziku rozowatym, wnioskuję że to jednak nie to... mam 24 lata, dermatolodzy stawiali rozne diagnozy od azs po grzybicę i nie miałam wcześniej problemów z rumienieniem się a u mnie pojawiło się to z dnia na dzień po każdym kremie i lekach na trądzik różowaty moja cera reagowała histerycznie,
nie zauważyłam związku z piciem ciepłych napoi rumień nie znika wcale po laserowym usuwaniu naczynek też nie
skrzydelka nosa mam blade tylko grzbiet czerwony
alkoholu nie pije wcale bo jestem uprzedzona co do picia raz na pół roku coś wypije
u mnie w rodzinie nikt nie ma cery naczynkowej ani rogowacenia mieszkowego
krostki na policzku zeszły same pozostawiając blizny gdzie w tradziku rozowatym nie zostają blizny i przeważnie krosty nie schodzą ot tak poprostu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to się wyjaśniło.
Rada b. pilna dla Ciebie:
- znaleźć dermatologa który rozumie pojęcie fotodermatozy (i wie, że to się mierzy specjalnym testowym naświetlaniem), i nie traktuje tego jako wymysł pacjentki - ja znalazłem właściwa panią doktor po kilkunastu latach i kilkudziesięciu różnych dermatologach...
- ZAWSZE gdy słońce stosować mleczko/krem 50+ (najlepiej dla dzieci - mniej chemii),
- nie opalać się (wiem, to bolesne...),
- zawsze kapelusz, chronić dekolt, twarz, szyję (z tyłu też!)
U mnie nadwrażliwość na słońce pojawiła się gdy miałem 21 i tak pozostało dotąd (czyli ++ całkiem sporo...), tylko coraz bardziej. Każde opalanie się było praktycznie poparzeniem, pigment nie wychodził tylko rumień.
Ważne spostrzeżenie z 'rogowaceniem mieszkowatym', ale trzeba poczekać na LBT, do tego wrócę.
Coraz mniej wskazuje na trądzik różowaty.
Smile
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
filomena1992
Senior
Senior


Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 61

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak wiesz jak to jest znajomi się dziwią czemu nie wychodzę na słońce, przez to mam wrażenie że grono przyjaciół się zmniejszyło
mam małe dziecko i tak czy siak codziennie wychodzę z nią na dwór smaruje się filtrem aż cala biała jestem Very Happy
tylko u mnie nawet ten 50+ działa max godzinę. najlepszym wyjściem okazał się kapelusz chustki noszę na dekolt bo raz takiej pokrzywki dostałam swedzialo jak cholera pozatym mam na dekolcie zaburzenia naczyniowe mam białe plamy laciata jestem Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group