Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witam

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aurora_85
Junior
Junior


Dołączył: 01 Lip 2016
Posty: 3

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 4:58 pm    Temat postu: ANA i antykoagulant toczniowy... Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,

Jestem tu nowa. Długo czytałam to forum bez rejestrowania, jednak po odbiorze wyników (które wykonałam po prostu profilaktycznie przed planowaniem ciąży) okazało się, że są one dodatnie.

PPJ (ANA4) met. IIF i immunoblot (15 antygenów) ANA 2 dodatni

W badanej surowicy krwi STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistym oraz przeciwciał przeciwcytoplazmatycznych w mianie 1:160.
Badanie wykonano pośrednią metodą immunofluorescencji /IIF/ na subtratach firmy Euroimmun (komórki HEp-2, wątroba małpy).

Wartości referencyjne:
miano < 160 - wynik ujemny
miano = 160 - wynik słabo dodatni
miano >=320 - wynik dodatni

Na dodatek otrzymałam ile różnych p/ciał stwierdzono, jednak nie było żadnych wartości referencyjnych. I tak na przykład czy dsDNA równe 6 to dużo czy mało?? Mieliście podobne wyniki? Robiłam je w Diagnostyce.

Sm -0
SS-A 60 -0
RO-52 -1
SS-B -3
Scl-70 -3
PM-Scl100 -1
Jo-1 -1
Centromer B (CB) -1
PCNA (PCNA) -1
dsDNA -6
Histony -0
Rybosomalne białko P -0
AMA-M2 (M2) -0
Nukleosomy (NUC) -1
Kontrola (Ws) -143
DFS70 -4

Na dodatek antykoagulant toczniowy wyszedł mi wątpliwy:

LA1 (dRVVT) 51,9 sek norma - 31,0-44,0 H
LA2 (dRVVT) 34,4 sek norma - 30,0-38,0 N
LA1 / LA2 1,51

LA1 mix 39,6 sek norma-31,0-44,0 N
LA2 mix 33,6 sek norma - 30,0-38,0 N
LA1 mix / LA2 mix 1,18
PTT-LA (APTT sens. LA) 44,9 norma - sek 31,4-43,4 H
PTT-LA mix 36,0 sek norma - 31,4-43,4 N
APTT 37,5 sek norma - 22,00-37,00 H

0,80 - 1,20 - antykoagulant toczniowy nieobecny
1,21 - 1,50 - antykoagulant toczniowy obecny w niewielkiej ilości
1,51 - 2,00 - antykoagulant toczniowy obecny w umiarkowanej ilości
powyżej 2,00 - antykoagulant toczniowy obecny w znacznej ilość

LA1 - odczynnik przesiewowy na bazie testu dRVVT do wykrywania
antykoagulantu toczniowego
LA2 - odczynnik potwierdzenia na bazie testu dRVVT do wykrywania
antykoagulantu toczniowego
PTT LA - odczynnik przesiewowy na bazie testu APTT wrażliwego na LA do
wykrywania antykoagulantu toczniowego
StaClot LA - odczynnik potwierdzenia na bazie testu APTT wrażliwego na LA do wykrywania antykoagulantu toczniowego
LA1 mix, LA2 mix, PTT LA mix - testy mieszania osocza pacjenta z osoczem normalnym

Wynik wątpliwy. Wskazane powtórzenie badania.
Możliwa obecność słabego antykoagulantu toczniowego wykrywanego testem DRVVT, który normalizuje się w teście mieszania.
Możliwy wpływ leków przeciwkrzepliwych.
P/ciała p/kardiolipinowe w obu klasach ujemne.
----------------
Dodam, że większych objawów nie odczuwam. Mam 30lat, dużo pracuję, więc czasami jest zmęczona, poza tym zawsze miałam płytko unaczynioną skórę na policzkach, więc delikatniutki rumień mam, ale od wieeelu lat. Poza tym bóle kręgosłupa od około 20roku życia, ale jest to związane z tym, że jestem dość szczupła i zawsze miałam ten kręgosłup "słaby" (chodzi mi o słaby aparat więzadłowy kręgosłupa, rzadko uprawiam sport).
---------------
TSH, anty-TPO w normie, OB 18 (norma do 15), w morfologii OK, mocz OK, nie staraliśmy się jeszcze o dziecko. Dopiero teraz planujemy.

Czy na podstawie powyższych danych możecie mi coś więcej napisać? Rozpoznać? Czy są to wyniki sugerujące ch.autoimmunologiczną? Będę wdzięczna za pomoc. Oczywiście do lekarza jestem umówiona prywatnie, bo państwowo kilka miesięcy, ale każda wskazówka od Was będzie dla mnie cenna.

Pozdrawiam![/b]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynik Ana jest graniczny.
Wszystko zalezy od pelnego obrazu, tzn., wyniki i objawy.

Sorka, ze tak krotko ale nie mam nic a nic czasu dzis. Wink

Pozdrawiam. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aurora_85
Junior
Junior


Dołączył: 01 Lip 2016
Posty: 3

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ewela.t i tak dziękuję za tak szybkie odpisanie. Wiem, że muszą być objawy, ale przecież są one tak niespecyficzne, że prawie u każdego można je stwierdzić (zmęczenie, wypadanie włosów, itp.). Najgorsze, że zrobiłam te wyniki tak przezornie, na wszelki wypadek a tu taka niespodzianka... Niestety niemiła Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatnie ana wystepuja rownuez u osob zdrowych Idea
Takie objawy o jakich piszesz, sa ,z pewnoscia, niewystarczajace do postawienia jakiejkolwiek diagnozy.
Kryteriów jest wiele.

Skorzystaj z wyszukiwarki a na pewno je znajdziesz.
Pomoglabym ale musze zmykac. Wink

Ps. Widze, ze jakis dobry duszek przeniosl Twoj post w odpowiedniejsze miejsce. Dzieki, Duszku.. sama powinnam to zrobic. Wink
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aurora wydzieliłam dla Ciebie wątek w tym dziale , ponieważ tu się witamy .
Tu też możesz pisać o tym co się dzieje u Ciebie , lub pytac o to , co Cię interesuje .

Piszesz że objawów własciwie nie masz, wyniki są niezłe .
To jeszcze o niczym nie świadczy.Wynik wątpliwy może za jakiś czas okazać się wynikiem ujemnym . ale tez może po dłuższym czasie coś będzie jednak nie tak .Może okazać się że jesteś chora.Może ale nie musi.
Tylko że nikt Ci nie powie jak ewentualna choroba będzie u Ciebie przebiegać . Może być całkiem dobrze .

W sumie dziewczyny z diagnozą leczone od lat zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci.
Nie bierzesz leków , nie dzieje się nic złego to teraz możesz się zdecydować na dziecko .
Nawet jeśli kiedyś zachorujesz to nie jest wyrok . Z toczniem i podobnymi chorobami żyje się bardzo długo. Bez problemu dasz radę wychować dziecko i cieszyć się kiedyś wnukami i wieść dobre życie.
Wiem daleka przyszłośc ale jak ja zachorowałam moje dzieci miały 3 i 5 lat . Teraz mam wnuki dokładnie w tym wieku .

idz z wynikami do lekarza bo masz lekkie odchylenia w wynikach z czasów krzepnięcia . Niech się lekarz wypowie czy to moze namieszać w ewentualnej ciąży. Jak juz dmuchasz na zimne to warto to sprawdzic .

spokojnie sobie poszukaj lekarza i do dzieła Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aurora_85
Junior
Junior


Dołączył: 01 Lip 2016
Posty: 3

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Wam za rady. Do lekarza pójdę, tylko wstepnie chciałam wiedzieć z czym mam do czynienia;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może wszystko jest ok . Tego Ci życzę Very Happy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group