Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Witajcie - toczeń skórny, arechin... obawy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becia
Junior
Junior


Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 5

PostWysłany: Wto Lis 29, 2016 9:30 pm    Temat postu: Witajcie - toczeń skórny, arechin... obawy Odpowiedz z cytatem

Witajcie, wiele razy w ciągu kilku lat tu zaglądałam, bo miałam obawy, że mam tocznia.
Do dzisiaj nikt nigdy go nie potwierdził. W tym roku miałam biopsję skórną z nadgarstka i głowy i wyszły mi takie wyniki:
Nadgarstek: badania tkankowe: dodatni. Wykryto złogi immunoglobulin klasy IgG ( ogniskowo +LBT), klasy IgA (++LBT), oraz klasy IgM (+LBT) na granicy skórno naskórkowej. Ponadto WYKRYTO homogenne złogi immunoglobulin klasy IgG (+) oraz klasy IgA (+) w naczyniach.
Skóra głowy: Badania tkankowe: dodatni.Wykryto złogi immunoglobulin klasy IgM (ogniskowo + LBT) na granicy skórno naskórkowej.

Rozpoznanie histopatologiczne: ogniskowa postać tocznia rumieniowatego.

ANA 3 - ujemne
Przeciwciała przeciwjądrowe: wykryto przeciwciała ANA o typie swiecenia ziarnistym w mianie 1:100 i przeciwciała o typie świecenia cytoplazmatycznym.

Dzisiaj po raz pierwszy zażyłam arechin i bardzo się boję - głównie o oczy.

Jakie mam objawy: 11 lat temu straciłam prawie całe brwi (mam objaw herthog'a - więc niby to tarczyca, ale dopiero po latach wykryto mi lekką niedoczynność. Brwi jednak nie odrosły i lekarz wyklucza, że to z powodu tarczycy). Biorę euthyrox 50.
Miałam kilka epizodów z bólami stawów, czasami dłuższych, co jakiś czas to wraca. Od wielu lat obserwuję przerzedzenie włosów - to już z 10 lat będzie. Zaczynałam od dośc gęstych, obecnie najgorzej jest nad uszami, włosy są ogólnie cieńsze i słabsze. Ostatni rok jest chyba najgorszy pod tym względem, bo wcześniej były duże poprawy (ciągle używam róznych aptecznych wcierek itp). Na policzkach mam okrągłe przebarwienia, skóra jest dziwna, wygląda to jak takie zaniki tkanki podskórnej, pod światło widać, że powierzchnia jest nierówna, są takie wgłębienia jakby taka plama o nierównej teksturze. Mam bardzo słabe paznokcie, pobrużdzone wzdłuż, kilka razy kiedyś wypadły mi prawie całkowicie dolne rzęsy - a rzęsy miałam długie jak sztuczne. Obecnie są długie, ale włoski są cieniutkie i czasami się kruszą. Miałam kiedyś bardzo długie, cienkie włosy na rękach. Od paru lat na rękach mam kilka krótkich włosków. Czuję, że ie lubię być na słońcu. Chyba też wtedy ta moja skóra na policzkach wygląda gorzej.
Ogólnie wyniki badań mam niezłe. Raz pojawiłą się lekka leukopenia w zeszłym roku. Mam ciągle cholesterol w górnej granicy normy albo lekko powyżej. Jestem bardzo wrażliwa, mam zaburzenia snu, kołatania serca.

Jeżeli ktoś ogarnął te moje wyniki i może mi coś więcej powiedzieć, to byłabym wdzięczna. No i może ktoś pocieszy, bo ta arechina mnie przeraża... Sad Z chorobami jestem juz za pan brat. Mój tata zmarł na raka, mama miała raka piersi.
W tym roku skończyłam czterdziestkę.
uff... to tyle na początek....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aisha
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 104

PostWysłany: Wto Lis 29, 2016 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na Forum
Jeśli obawiasz się arechiny, zmień ją na plaquenil, bardziej bezpieczny, już dostępny w Polsce. Ja od kilku lat go biorę, nie daje żadnych skutków ubocznych.
Myśl pozytywnie, zadziałają leki, nadejdzie poprawa:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 6:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Rozgosc sie wsród nas, pewnie odezwą sie osoby, które biora/braly ten lek, wszystko wyjasnią.
Ja jestem 23lata po mastektomii i od strony onkologicznej jest ok.
Nie mysl, ze jest Ci równiez pisana ta choroba.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Becia
Junior
Junior


Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 5

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aisha i Alawa - bardzo dziekuję za wsparcie.

Co do plaquenilu to chyba nie jest dokładnie to samo co arechin? Zerknęłam na ulotkę tego pierwszego i nie widziałam tam wskazań konkretnie do tocznia skórnego. W ulotce arechinu takie jest.
Czytałam też, że Plaquenil też może uszkodzić wzrok. Zastanawia mnie to "może" i co oznacza "długotrwałe branie w dużych dawkach". Ja biorę jedną tabletkę dziennie (dzisiaj wzięłam drugą) - przed końcem pierwszego opakowania mam zrobić próby wątrobowe i dopiero wtedy lekarz dermatolog zdecyduje, czy dalej go będę brać. No ale ja się najbardziej o oczy boję. Tak normalnie, to to, co się odłożyło w rogówce powinno zostać usunięte jeżeli się lek odstawi, tak? A jeżeli się będzie go dalej brało, to to odkładanie się leku w oczach może spodować nieodwracalne uszkodzenie oka?

Co do lęku przed rakiem - napisałam to raczej w kontekście, że już trochę jestem przyzwyczajona do chorób, więc mój post nie jest wołaniem "czemu ja? i co teraz?" Smile Przyznam, że jednak biorę pod uwagę, że pewne obciążenie nade mną wisi... A nikt z najbliższej rodziny, dziadków, pradziadków, sióstr/braci moich rodziców nigdy raka nie miał.

Za miesiąc mam wizytę u lekarza, więc spytam o plaquenil. Mówicie, że jest normalnie już dostępny? Czytałam kiedyś stare fora i tam jeszcze musiał być sprowadzany.

Mam taki lęk, ze jak połykam to świństwo, czuję, że niszczę sobie oczy, które służą mi do namiętnęgo czytania książek od najmłodszych lat życia. Sad Takie schizy mam....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Becia. Very Happy
Ten drugi lek jest bardziej oczyszczony i podobno ma mniej skutkow ubocznych, wystepuja rzadziej. Jesli arechin powoduje skutki uboczne, to mozna sprobowac zamienic. Zamiana, jesli organizm dobrze go znosi, nie ma sensu.
Jesli chodzi o problemy z oczami. Widzialas jaka jest dluga lista skutkow ubocznych przy zwyklych lekach na przeziębienie ? Cool Kontrola raz na pol roku i masz pewnosc, ze wszystko ok.
Tutaj mozesz poczytac:
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1048&start=0
Jest tez watek, w ktorym sa opisane prawie wszystkie nasze leki-zachecam do lektury. Smile
Pomocna bedzie nasza wyszukiwarka ( pod napisem "www.toczen.pl").

Pozdrawiam i zmykam pod pierzynke. Wink
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Becia
Junior
Junior


Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 5

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź. Smile
Tak, czytałam właśnie to samo o tym drugim leku. Nie jest tak, że jest on całkowicie łagodny, jak to niektórzy na różnych forach piszą.
Mam jednak wrażenie, że nadal wiedza na temat działań ubocznych nie jest bardzo dużą.
Jasne, wiele leków ma mnóstwo skutków ubocznych. Dla mnie jednak takie rzeczy jak : omdlenia, mdłości czy wysypka, to nie to samo co trwałe uszkodzenie wzroku.
No nic, wczoraj nie działo mi się nic. Dzisiaj na razie też się nie dzieje. Bałam się bezsenności, bo ogólnie źle sypiam z powodu nerwicy lękowej. Ale wczoraj spałam normalnie. No ale to początek, zobaczymy co dalej... 29 grudnia wizyta kontrolna, a przed nią morfologia i wtedy spytam o plaquenil.

Dzięki, że jesteście Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mieszkam za granica i przyjmuje plaquenil-w ulotce mam ta sama liste Mozliwych ( warto podkreślić, ze NieKoniecznych Wink ) skutkow ubocznych. Lykam dwa razy dziennie, od .... hmmm... 9 lat (?). Oczy ok. Moze to Cie picieszy. Very Happy
Jak biore na noc, to ciezko ze snem, niestety.
No coz, zycie. Laughing

Ide bo mi herbata z miodem wystygnie..
Pa! Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Becia
Junior
Junior


Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 5

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kochana, takie coś chciałam usłyszeć! Dziękuję Ci bardzo, naprawdę podniosłaś mnie na duchu! Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
katarzynadudek7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 2293

PostWysłany: Sro Lis 30, 2016 11:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Smile

Witaj na forum Smile

Tak jak pisały dziewczyny, każdy inaczej może tolerować leki. Ja biorę plaquenil 400 na noc od 6 lat bez przerwy i w przeciwieństwie do Eweli śpię jak dziecko Very Happy
Moja mama ma toczeń z przewagą "opcji" skórnej i od czasu gdy bierze plaquenil stan włosów i skóry bardzo się poprawił. Nigdy nie musiała przyjmować sterydów.

Piszesz, że trapi Cię też inna przypadłość - nerwicę lękową. Tu trzymam kciuki aby Twoje myśli nie skupiały się zbytnio na ulotkach leków bo można się dobrze nakręcić. Dla pocieszenia, biorę i brałam różne wynalazki a zapalenia wątroby dorobiłam się zwykłym fervexem Wink

Ale to chyba wszystko przychodzi z czasem. Dobrze jest skupić się na fajnym życiu, ciekawych książkach a nie na chorobie Wink Zapraszamy do działu czytających do podzielenia się swoimi doświadczeniami czytelniczymi bo jest nas tam sporo Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 9:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj cieplutko na forum myślę że dziewczyny już wystarczająco Cię uspokoiły. Mi pozostaje życzyć Ci zdrówka i dużo sił oraz cierpliwości bo jest potrzebna nam,Dużo optymizmu a wszystko będzie dobrze. Choroba to nie wyrok można ją ujarzmić i cieszyć się życiem. Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć Becia Smile

nie ma co aż tak bać się arechinu; ja już go biorę od.... kilku lat i jest ok Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum.
Też brałam Arechin (2 lata) i oczy ok.
A ulotek dogłębnie nie czytaj Wink
_________________
Płakałam, bo nie miałam butów...
dopóki nie zobaczyłam człowieka bez stóp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Becia
Junior
Junior


Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 5

PostWysłany: Pią Gru 02, 2016 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Wam, dziewczyny za serdeczność i wsparcie. Bardzo mi to potrzebne.
Zaczęłam więc myśleć pozytywnie i wyglądać pozytywnych zmian: nie wiem, czy mogę liczyć na odrost brwi po 11 latach? No i czy włosy się poprawią... Ale przynajmniej jest na co czekać... no bo skoro już to łykam... Smile

Co do grupy czytelniczej, to możecie podpowiedzieć, jak ją znaleźć?
A inne posty na przeróżne tematy (nei tylko arechin) już przeglądam od jakiegoś czasu. W sumie od wielu lat, kiedy ktoś wspominał słowo TOCZEŃ, w googlach wyskakiwało mi to forum i jakoś tak przeczuwałam, że prędzej, czy później tu trafię.

Dzisiaj w nocy kilka razy się obudziłam i jestem strasznie zmęczona, ale nie sądzę, że to przez arechin.
Życzę Wam miłego dnia, mimo pogody. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Liluu
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 2463
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pią Gru 02, 2016 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj u nas Smile

Ja biorę Plaquenil, nie narzekam, póki co ze wzrokiem żadnych problemów, a biorę już go jakiś czas Smile

Co do książek zajrzyj tutaj: http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=5390

a na kawkę zapraszamy tu: http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=5935
_________________
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Wisława Szymborska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pią Gru 02, 2016 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Becia jak wiadomo w grupie raźniej Lilu już zaprosiła Cię do nas na kawkę.
A co snu to ja od jakiegoś czasu też coś mam przerwy nocne w spaniu Rolling Eyes a nie biorę takiego leku cóż na sen ma wiele czynników. Nawet zdrowi ludzie narzekają na brak snu.

Głowa do góry i zapraszam na ploteczki:)
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group