Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witam
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Nie Cze 04, 2017 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Wylądowałam u reumatologa z podejrzeniem RZS (przyczyną wizyty u reumatologa były dodatni RF, bóle stawów i ogólne "rozbicie" organizmu plus ciągły stan podgorączkowy, leukocyty poniżej normy), anty ccp wyszły negatywnie.

Podpowiedziano mi zrobienie ANA, 1 wyszła dodatnia, więc poszerzyłam o ANA2. I otrzymałam taki wynik:
"Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) na komórkach Hep-2 STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych i/lub przeciwcytoplazmatycznych dających na komórkach Hep-2 obraz świecenia homogenny w mianie 1:320, ziarnisty w mianie 1:10000 i cytoplazmatyczny w mianie 1:320. METODĄ EUROLINE ( Panel ANA-3) STWIERDZONO OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ:anty-SSA, anty-Ro-52, anty-dsDNA, anty-HI, anty-NUC Przeciwciała przeciwjądrowe typu SS-A (Ro) najczęściej występują w zespole Sjögrena( 40-80% przypadków) poza tym w układowym toczniu trzewnym ( 30-40%) i pierwotnej żółciowej marskości wątroby( 20%), czasami również w autoimmunologicznym zapaleniu wątroby. Przeciwciała przeciwko SS-A z częstością blisko 100% stwierdzane w toczniu noworodkowym. Przenikają przez łożysko do płodu i wywołują reakcje zapalne oraz mogą spowodować wrodzony blok serca u noworodka. Przeciwciała przeciw ds-DNA występują wyłącznie w przebiegu Systemic Lupus erythematosus w zależności od metody diagnostycznej i aktywności choroby z częstością od 40% do 90% wszystkich przypadków. Z powodu specyficzności dużego stopnia, obecność p/c ds-DNA jest jednym z najważniejszych kryteriów diagnostycznych tej choroby. Ponadto u osób zdrowych, u których wykryto p/c ds-DNA w ciągu pięciu lat w 85% może rozwinąć się układowy toczeń trzewny. Przeciwciała przeciwko nukleosomom są wykrywane w surowicy pacjentów z Systemic lapus erythematosus SLE. Wykazują swoistość wobec SLE bliską 100%. Przeciwciała przeciwko jednej lub więcej frakcji histonów bądź przeciwko kompleksowi H2A-H2B są stale wykrywane (95%) w toczniu indukowanym lekami (Procainamid, Hydralazyna i inne). Poza tym występują u 30%-70% pacjentów z toczniem bez genezy jatrogennej, a także u 15%-50% pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów KOMENTARZ KLINICZNY: Uzyskane wyniki należy interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego pacjenta"
Czy powinnam się martwić? Zupełnie nie rozumiem tego co czytam w wyniku (może to i dobrze). Wizytę u reumatologa mam w piątek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejZ
Junior
Junior


Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 23

PostWysłany: Pon Cze 05, 2017 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że się rozwijasz Smile. Do tego wyniku ana3 masz dołączoną taką grafikę ze słupkami od - do +++ im dłuższy słupek tym bardziej coś z listy występuje z wyjątkiem ostatniego słupka kontrolnego, który ma być długi. Z tego co piszesz to masz tam festiwal słupków. Ja miałem tylko przy NUC, a dsDNA wyszło w innym badaniu (ilościowym) Tak jak napisałaś póki co lepiej nie rozumieć i poczekać do piątku. Trzymam kciuki!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Wto Cze 06, 2017 6:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest dokładnie tak jak mówisz, festiwal Smile

SSA natywne intens 122 klasa +++
Ro-52 rekpmbinant intens 116 klasa +++
dsDNA intens 58 klasa ++
Nukleosomy intens 52 klasa ++
Histony intens 71 klasa ++

Chyba nie jest za dobrze...

AndrzejZ napisał:
Widzę, że się rozwijasz Smile. Do tego wyniku ana3 masz dołączoną taką grafikę ze słupkami od - do +++ im dłuższy słupek tym bardziej coś z listy występuje z wyjątkiem ostatniego słupka kontrolnego, który ma być długi. Z tego co piszesz to masz tam festiwal słupków. Ja miałem tylko przy NUC, a dsDNA wyszło w innym badaniu (ilościowym) Tak jak napisałaś póki co lepiej nie rozumieć i poczekać do piątku. Trzymam kciuki!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Cze 06, 2017 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oby do piątku coraz bliżej już.
Wydzieliłam Twój pot byś miała swój wątek. Tak tutaj robimy możesz tu pisać do woli o czym tylko chcesz.

Witaj.

Cóż tak jak napisał Andrzej, ale ważne by ustawiono Ci właściwe leczenie i wszystko wróci do normy a zamartwiać nie ma się czym z chorobą można normalnie żyć .
Głowa do góry i daj znać jak poszło, i co wydumał reumatolog. Pozdrawiam.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Wto Cze 06, 2017 7:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agnieszka29 napisał:
oby do piątku coraz bliżej już.
Wydzieliłam Twój pot byś miała swój wątek. Tak tutaj robimy możesz tu pisać do woli o czym tylko chcesz.

Witaj.

Cóż tak jak napisał Andrzej, ale ważne by ustawiono Ci właściwe leczenie i wszystko wróci do normy a zamartwiać nie ma się czym z chorobą można normalnie żyć .
Głowa do góry i daj znać jak poszło, i co wydumał reumatolog. Pozdrawiam.

Bardzo dziękuję. A tak patrząc na moje wyniki...czego mogę się spodziewać?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Cze 07, 2017 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natali nie chcę gdybać bo lekarzem nie jestem i przeciwciała zawsze były dla mnie magią Rolling Eyes Ale widać że coś się wykluło wszystkie wyniki plus ogólny stan zdrowia zapewne lekarz zbierze to do kupy i będzie wiedział co i jak. Daj znać co lekarz powiedział. Trzymaj się.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Nie Cze 11, 2017 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i jest toczeń + sjogren. Dostałam metypred 4 mg rano i arechin wieczorem. W ciągu miesiąca - dwóch mam się pojawić z ponowną morfologią, ob, crp i kreatyniną. Niestety bardzo mało się dowiedziałam w trakcie wizyty, a szkoda... Dobrze, że jest forum
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Nie Cze 11, 2017 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natali ważne że szybko się Tobą zajęli masz ustawione leczenie i ani się nie obejrzysz dobre samopoczucie wróci i życzę szybkiej remisji.
Masz niewielką dawkę więc choroba jest na wodzy i trzymają ją i pokarz to rządzi.

Głowa do góry i trzymaj się ciepło.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Nie Cze 11, 2017 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agnieszka29 napisał:
Natali ważne że szybko się Tobą zajęli masz ustawione leczenie i ani się nie obejrzysz dobre samopoczucie wróci i życzę szybkiej remisji.
Masz niewielką dawkę więc choroba jest na wodzy i trzymają ją i pokarz to rządzi.

Głowa do góry i trzymaj się ciepło.


Bardzo dziękuję za miłe słowa! To zawsze daje dodatkową energię do walki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejZ
Junior
Junior


Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 23

PostWysłany: Nie Cze 11, 2017 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy w klubie, z arechinem trzeba uważać bo często ubocznie niszczy wzrok, jak będziesz następnym razem u lekarza zapytaj o plaquenil - działa podobnie a jest bezpieczniejszy. Tak czy siak systematycznie kontroluj się u okulisty. Pozdrowienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum

Co do arechiny to spokojnie dużo osob straszy, brałam 2 lata i oczy całe, wszsytko zależy od organizmu.

Działaj, ważne ze "wykryte" i lekarz wdązył leczenie.
_________________
Płakałam, bo nie miałam butów...
dopóki nie zobaczyłam człowieka bez stóp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taką mam właśnie nadzieję, że arechin wcale nie jest aż taki ryzykowny. Trochę mnie dzisiaj męczą mdłości, ale często tak mam na początku brania leków (nawet gripex itp), więc się na razie tym nie przejmuję.
21 czerwca mam reumatologa na fundusz (teraz byłam prywatnie), jestem bardzo ciekawa czy potwierdzi diagnozę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natali to daj znać jak po wizycie i informuj jak się czujesz.Co do diagnozy lepiej wiedzieć co jest i leczyć niż żyć w niepewności, bo niektórzy borykają się z diagnozą latami bo wyniki mało co pokazują mimo iż samopoczucie jest okropne u innych na odwrót.
Czasem tak mamy na początku brania leków też źle się czułam jak przeszłam z encortonu na metypred a miałam długą przerwę w braniu leków prawie dwa lata.
Oby wszystko szybko wróciło do normy.W razie jak długo będzir to trwało poinformuj lekarza. Pozdrawiam i daj znać Smile
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Cze 21, 2017 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AndrzejZ napisał:
Witamy w klubie, z arechinem trzeba uważać bo często ubocznie niszczy wzrok, jak będziesz następnym razem u lekarza zapytaj o plaquenil - działa podobnie a jest bezpieczniejszy. Tak czy siak systematycznie kontroluj się u okulisty. Pozdrowienia.


Jezeli chodzi o oczy, to na oba te leki trzeba uwazac. Kontrole okulistyczne obowiazkowo.

Witam cieplutko na forum. Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
natalie1988
Junior
Junior


Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 12

PostWysłany: Sro Cze 21, 2017 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i jestem po kolejnej wizycie, tym razem u innego reumatologa. W gabinecie spędziłam...godzinę. Trudno uwierzyć, ale była to wizyta na NFZ Smile mam zwiększony metypred do 3x4mg, arechin na razie zostaje. Z gabinetu wyszlam ze stosem skierowań na krew, mocz, rtg pluc, usg jamy brzusznej oraz do okulisty. Jestem bardzo zadowolona z wizyty, Pan doktor zajął się mną bardzo rzeczowo, dużo tłumaczył i chętnie odpowiadał na pytania . Ogólnie po wakacjach planuje mnie wsadzić do szpitala na reumatologię na pełną diagnostykę, ale to się jeszcze zobaczy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group