Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nieokreślone układowe zajęcie tkanki łącznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agaed
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 5

PostWysłany: Sob Lip 15, 2017 7:26 pm    Temat postu: Nieokreślone układowe zajęcie tkanki łącznej Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,
mam wątpliwości co do postawionej mi przez lekarza diagnozy, może ktoś z Państwa będzie mógł mi coś doradzić.
Mam 36 lat, dwa lata temu zablokowało mi się kolano, coś mi kliknęło i nie mogłam go wyprostować ( u mnie w rodzinie wszystkie kobiety, poczynając od mojej prababci mają duże problemy z kolanami). W rezonansie wyszło niewielkie pęknięcie łąkotki, diagnoza - chondromalacja rzepki.
Przy tej okazji ortopeda zlecił mi wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał ANA.
Wynik: w typie świecenia ziarnistym miano 1/160, cytoplazmatycznym 1/320, ANA 3 przeciwciała Ro-52 (+++).
Ponieważ nie miałam żadnych innych objawów poza kolanem, reumatolog stwierdził, możliwy w przyszłości Zespół Sjögrena i zalecił powtórzenie badania krwi za pół roku.

Powtórzyłam badanie, po prawie dwóch latach, w czasie których zaczęłam mieć problemy z kręgosłupem. Na rezonansie wyszły dwie uwypukliny.

Wynik, dokłądnie ten sam, czyli ANA 3 Ro-52 (+++) miano 320, i jak poprzednio NIE ma obecności innych przeciwciał: nRNP, SS-A, SS-B itp.

Wczoraj inny reumatolog postawił diagnozę: nieokreślone układowe zajęcie tkanki łącznej.

Oczywiście zaczęłam przeszukiwać internet w poszukiwaniu jakiś informacji na ten temat. I nie rozumiem kilku rzeczy:
1. przeciwciała Ro-52 wskazują na tocznia lub Zespół Sjögrena, natomiast przy nieokreślonym układowym zajęciu tkanki łącznej przeciwciała to RNP, którego nie mam.
2. Wszystkie inne wyniki krwi mam w normie, poza problemami z kolanem i kręgosłupem nie mam żadnych innych objawów wymienionych przy tej chorobie.

Szczerze mówiąc przeraziłam się tą diagnozą, a jeszcze bardziej po przeczytaniu informacji na temat tej choroby. Ponieważ wizytę u innego reumatologa mam dopiero za 2 tyg, może ktoś z Państwa ma jakieś doświadczenia z tą chorobą i mógłby mi coś podpowiedzieć.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Nie Lip 16, 2017 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.

Nie wiem co poradzić może spisz wszystkie pytania do lekarza( ja z wrażenienia zawsze połowy zapomnę) na kartce, może warto zrobić więcej badań,aczkolwiek dodatni wynik coś sugeruje, dlatego diagnoza nieokreślone zajęcie tk. łącznej.
Przerażać się nie ma co bo da się żyć z chorobą a w necie trzeba brać informacje z przymrużeniem oka.
Ja choruję na Mieszaną układową chorobę tkanki łącznej ponad 25 lat i daję radę i staram się żyć jak każdy inny.

Pozdrawiam serdecznie daj znać co powiedział lekarz.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AsiaSu
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Sty 2017
Posty: 94

PostWysłany: Nie Lip 16, 2017 9:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej agaed,
moim zdaniem nie masz diagnozy. Ja rowniez mam na razie nieokroslona chorobe tkanki lacznej, na dokladniejsza diagnoze czasem trzeba pare lat poczekac, ale bedziesz co jakis czas kontrolowana i pod obserwacja, w jakim kierunku choroba idzie, a moze sie zatrzyma, czego Ci serdecznie zycze Very Happy
Poszukaj w wyszukiwarce, na temat ten choroby, przeciwciala moga byc a nie musza, czasami wystepuja u ludzi zdrowych, sa scisle okreslone kryteria do postawienia dokladnej diagnozy, u Ciebie lekarz stwierdzil poczatek choroby. Tez dobrze, bo bedziesz pod kontrola, cierpliwosci i zdrowka zycze Very Happy
_________________
Czary mary ucho krowy, fix und fertig bede zdrowy!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agaed
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 5

PostWysłany: Nie Lip 16, 2017 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi! Pozostaje mi cierpliwie czekać na wizytę i próbować się uspokoić, bo od samego czytania o tej chorobie zaczynam mieć kolejne objawy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Nie Lip 16, 2017 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam nieokreslone ukladowe zajecie tkanki lacznej z tym,ze przeciwcial praktycznie nie mam.Zmiany w morfologii,obrzmienie, bol stawow i miesni, suchosc w jamie ustnej i zespol suchego oka,nadzerki w jamie ustnej i nosie.To by bylo tyle.Pierwsza diagnoza byla jako nieokreslona choroba tkanki lacznej.Niestety droga do diagnozy czasami bywa dluga i potrzeba cierpliwosci a kazdy przypadek inny.
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Czw Lip 20, 2017 8:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam cieplutko na forum. Very Happy

Zajrzyj do naszego watku o książkach- wybierz sobie lepsza lekture. Wink

Daj znac po wizycie. Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agaed
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 5

PostWysłany: Pią Lip 21, 2017 9:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej ewela.t. Ja na razie w ogóle nie wiem o co chodzi Smile ale wygląda na to, że muszę się zainteresować tym tematem poważniej. W tej chwili szukam jakiegoś specjalisty na Śląsku, bo tamten lekarz do którego miałam iść, to prywatnie, a wygląda na to, że po jednej wizycie i tak nie będzie nic wiadomo Smile
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, opowiem co dalej jak się tylko czegoś dowiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agaed
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 5

PostWysłany: Sro Sie 30, 2017 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello, tak Wam tylko chciałam dać znać, że poszłam w końcu do prof. Hrycka, przemiły pan, który mi powiedział, żebym w ogóle się tym nie zajmowała skoro nie mam (prawie) żadnych objawów...w sumie jak się nad tym zastanawiam to dalej w sumie nic nie wiem :/ ale przynajmniej jestem spokojniejsza.

A z ciekawostek, to jak wchodziłam do gabinetu, prof. zobaczył, że mam tatuaż od razu zapytał czy mam przeciwciała- bo według niego ma to związek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
doktorowa
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 164

PostWysłany: Sob Wrz 16, 2017 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

meguchna napisał:
Ja mam nieokreslone ukladowe zajecie tkanki lacznej z tym,ze przeciwcial praktycznie nie mam.


U mnie jest właśnie na odwrót. Mam nieokreślone układowe zajęcie tkanki łącznej, dodatnie przeciwciała ANA2 oraz ANA3, natomiast nie mam typowych objawów, które by jednoznacznie wskazywały na jakąś chorobę. Owszem, dokuczają mi różne objawy, ale nic nie układa się w logiczną całość.

Chciałabym Was o coś spytać, bo może ktoś też ma taki problem. A mianowicie- na paznokciach pojawiają mi się takie ciemnobrunatne, wręcz czarne pionowe kreseczki, są malutkie, lecz dostrzegalne, wyglądają jak takie drzazgi. Co to może być? Dodam, że nie doznałam żadnego urazu, alergii też mi nie wykryto.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group