Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

testy na ANA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zuzanna łossan
Junior
Junior


Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 3
Skąd: warszawa

PostWysłany: Czw Lis 11, 2004 6:46 pm    Temat postu: testy na ANA Odpowiedz z cytatem

Proszę o informację!
Czy przeciwciała ANA wychodzą zawsze ,czy tylko w okresie zaostrzenia choroby? Czy ich poziom jest stały ,czy się zmienia? Jak często trzeba robić badania?
Zuzia
_________________
zuzia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

temat o przeciwciałach przeciwjądrowych wraca jak bumerang i dlatego jeszcze raz, niezmordowanie, pozwolę sobie przypomnieć o opcji "szukaj" wówczas można zajrzeć do kilku starych wątków na ten temat, z tego co widzę, brak odzewu na ten post, to po prostu "zmęczenie materiałem" starych użytkowników forum...

Poziom pciał ANA oznaczony powinien być w trakcie diagnozy, świadczyć może o jednej z wielu chorób autoimmunologicznych, niekoniecznie o toczniu (nie jest to test potwierdzający wystepowanie tocznia! konieczne są inne badania dodatkowe).
Poziom pciał zmienia się w trakcie przebiegu choroby, nie jest stały. Jego wrost jednak nie musi kolerować się z zaostrzeniem, wiele z nas przy wzroście poziomu ANA nie odczuwa żadnych zmian w samopoczuciu i ogólnej kondycji. Słowem wahania przeciwciał ANA nie są raczej wskaźnikiem aktywności choroby, dlatego wydaje mi się że nie ma sensu częste ich oznaczanie. Wystarczy wiedzieć ile ich było w trakcie diagnozy i jaki typ.

stare wątki:
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=558&highlight=ana
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=483&highlight=ana
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=369&highlight=ana
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=733&highlight=ana

pozdro


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Czw Lut 24, 2005 3:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby podsumować w końcu ten temat i ułatwić życie osobom niechętnym w samodzielnych poszukiwaniach (dużo można znaleźć na stonach fundacji np.), postanowiłam przetłumaczyć zbiór podstawowych informacji o ANA dostępnych na stronach dla pacjentów z SLE, za usterki i wpadki w terminologii medycznej przy translacji przepraszam:


Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA występuje prawie u wszystkich chorych na SLE (97 %) i jest najwrażliwszą aktualnie dostępną metodą diagnostyczną, ponieważ potwierdza diagnozę SLE jeśli towarzyszą mu inne kliniczne objawy: zmiany skórne, bóle mięśni, stawów, zapalenie opłucnej, anormalne wyniki krwi, choroba nerek, etc.

Jednakże, pozytywny wynik ANA, sam w sobie, nie dowodzi występowanie tocznia, ponieważ przeciwciała te obecne są także w:

1. innych chorobach tkanki łącznej:
* skleroderma
* Syndrom Sjogrena
* rzs
2. u osób zażywających leki zawierające:
* procainamide
* hydralazine
* isoniazid
* chlorpromazine
* amizepin,acebutolol,sulffonamidy
3. wirusowe:
* HCV
* mononukleoza
* trąd
* malaria
4. choroby skóry:
* łuszczyca
* pęcherzyca
* liszaj płaski
5. choroby płuc: pierwotne nadciśnienie płucne, azbestoza, idiopatyczne
zwłóknienie płuc
6. choroby wątroby: pierwotna marskość żółciowa, poalkoholowe zap.
7. choroby krwi: niedokrwistość autoimmunohemolityczna, samoistna
plamica małopłytkowa
8. inne choroby autoimmunologiczne:
* cukrzyca1
* zapalne choroby jelit: CU, L-C
* zapalenia tarczycy: Gravesa-Basedowa, Hashimoto
* stwardnienie rozsiane
9. nowotwory: chłoniaki, białaczki, guzy lite-nerek, płuc, jajnika,
czerniak
10. 30-40 % krewnych pierwszego stopnia ludzi chorych na tocznia
(rodzeństwo, rodzice i dzieci).
11. 5% zdrowych: kobiety, ciąża, po przeszczepach


Słabo pozytywny wynik ANA
Wynik może być słabo pozytywny nawet u około 20 % zdrowych ludzi. U niewielu z nich rozwiną się objawy tocznia, ale większość nigdy nie zachoruje. Szanse na pozytywny wynik ANA rosną wraz z wiekiem.

Negatywny wynik ANA
Jest silnym dowodem przeciwko toczniowi jako przyczynie choroby, chociaż są bardzo rzadkie przypadki, gdzie SLE występuje bez wykrytych przeciwciał ANA zdarzyć się tak może u osób z przeciwciałami antyfosfolipidowymi albo anty Ro (SSA)

Miano ANA i typ świecenia

* miano wskazuje jak wiele razy technik laboratorium musiał rozcieńczyć próbkę, by otrzymać roztwór wolny od przeciwciał przeciwjądrowych, na przykład, miano 1:640 pokazuje większą koncentrację przeciwciał niż miano 1:320 albo 1:160.
* Widoczna znaczna różnica między mianami może wprowadzać w błąd, ponieważ każde rozcieńczenie podwaja ilość badanego roztworu, więc oczywiste jest, że miana rosną gwałtownie (między 1:160 a 1:320 jest tylko jedno rozcieńczenie a wyższy wynik nie musi bezpośrednio świadczyć o większej aktywności choroby).
* Miano ANA waha się w trakcie przebiegu choroby i może bądź nie obrazować aktywność chorobową. Dlatego nie zawsze jest możliwe stwierdzenie jak aktywny i ciężki przebieg tocznia ma dana osoba.
* Miano 1:80 albo niższy zwykle jest uważane za wynik negatywny.
* różne laboratoria mogą interpretować inne poziomy przeciwciał jako pozytywne, więc nie należy porównywać wyników z różnych pracowni.
* Sposób świecenia przeciwciał ANA może czasami być pomocny w określeniu, która z chorób autoimmunologicznych jest przyczyną dolegliwości i jaki sposób leczenia jest odpowiedni. Typ przeciwciał ANA jest obserwowany pod mikroskopem. Technik ogląda specjalnie przygotowany preparat, który pokazuje, w jaki sposób przeciwciała atakują jądro komórkowe. Przeciwciała atakują pewne obszary jądra, prezentując cztery określone wzory.
- typ homogenny występuje w wielu chorobach tkanki łącznej oraz u osób zażywających niektóre leki (przeciw arytmii, przeciwpadaczkowe albo nadciśnieniowe). Jest on również najczęstszym wzorem rozpoznawanym u osób zdrowych z wykrytymi przeciwciałami ANA
- typ plamisty występuje u chorych na SLE i innych chorobach tkanki łącznej
- typ brzeżny jest typowy prawie wyłącznie dla SLE
- typ jąderkowy wykrywany jest najczęściej u chorych na twardzinę

Ponieważ test ANA może być pozytywny w tak różnych chorobach, wyniki ANA musza być interpretowane w świetle historii choroby, oraz objawów klinicznych występujących u pacjenta. Dlatego pozytywny wynik badań sam w sobie nigdy nie jest wystarczający do diagnozy tocznia. Z drugiej strony, negatywny wynik ANA nie wyklucza SLE.

Jeśli test wyszedł pozytywnie u osoby, która nie czuje się dobrze i ma inne symptomy albo objawy tocznia, lekarz prawdopodobnie będzie chciał przeprowadzić dalsze badania dla potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Jeśli ANA jest pozytywny u osoby, która czuje się dobrze i nie ma żadnych innych objawów choroby, to może zostać zignorowany. W razie wątpliwości, sytuację rozjaśnić powinna konsultacja z reumatologiem.

Pacjent z pozytywnym wynikiem przeciwciał ANA może być badany dalej, w celu określenia, który antygen w jądrze jest odpowiedzialny za pozytywną wynik ANA. Rozpoznanie, który antygen jest odpowiedzialny za pozytywny wynik ANA może czasami być pomocny w określeniu dokładnej diagnozy. Na przykład, przeciwciała antyDNA są podstawowymi przeciwciałami wykrywanymi w SLE. Poziom tych przeciwciał we krwi może być przydatny dla lekarza w ocenieniu przyszłego przebiegu choroby, zwłaszcza u pacjentów z zaatakowanymi nerkami. Przeciwciała przeciwhistonowe mogą być bardzo pomocne w określaniu, czy pacjent cierpi na tocznia indukowanego lekami. Przeciwciała te mogą zostać wykryte także w klasycznym SLE. Przeciwciała do antygenu Sm są wykrywane wyłącznie w toczniu, a ich obecność pomaga potwierdzić ostateczną diagnozę. Przeciwciała do RNP są wykrywane w wielu chorobach tkanki łącznej. Kiedy ich obecność występuje w bardzo wysokich mianach, mogą świadczyć o mieszanej chorobie tkanki łącznej z cechami SLE, zapalenia wielomięśniowego i twardziny. Przeciwciała do SS - są wykrywane zarówno w zespole Sjogrena jak i w SLE a czasami są związane z toczniem noworodków.

Badania szacujące aktywność choroby.

Aktywność choroby koreluje się ze wzrostem:

* CRP (C - reaktywne białko)
* ESR, albo tempo osiadania erytrocytów (OB?)
* przeciwciała Anty DNA
* próby wątrobowe i parametry pracy nerek (AST, ALT, kreatynina, itp.)
* CPK (enzym mięśni)
* Białko w moczu

Aktywność choroby koreluje się ze spadkiem:

* morfologii (białe ciałka krwi, hemoglobina, płytki)
* dopełniacza
* Albumin w surowicy

[źródła: http://www.uklupus.co.uk/ana.html, http://www.lupus.org/education/brochures/labtests.html ]

tabela z typami świecenia przeciwciał ANA charakterystycznymi dla danej choroby i zalecane dalsze testy zależnie od stwierdzonego rodzaju przeciwciał przeciwjądrowych:
http://www.labcorp.com/datasets/labcorp/html/chapter/mono/se018500.htm


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Nie Wrz 11, 2005 10:32 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zuzanna łossan
Junior
Junior


Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 3
Skąd: warszawa

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 4:33 pm    Temat postu: Dzięki za informację! Odpowiedz z cytatem

Nenya!
Bardzo dziękuję za informację, pozostaje mi znalezienie dobrego reumatologa dziecięcego, co niestety nie jest takie proste.
Zuzia
_________________
zuzia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Próbowałas już dostać się do Instytutu Reumatologii na Spartańskiej 1 w W-wie, tam mają oddział dziecięcy i z tego co wiem w przychodni przyszpitalnej przyjmują reumatolodzy prowadzący przypadki schorzeń reumatologicznych wieku dziecięcego, chyba lepszych fachowców nie znajdziesz w stolicy...

powodzenia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gość
Gość





PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 7:24 pm    Temat postu: Nenya!!! Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy pijesz mleko ,czy nie i tak jesteś WIELKA...............
Powrót do góry
zuzanna łossan
Junior
Junior


Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 3
Skąd: warszawa

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 10:30 pm    Temat postu: Spartańska! Odpowiedz z cytatem

Dzięki Nenya!

Próbowałam na Spartańskiej , nie ma miejsc ( w poradni ) do końca roku , nie ma też podobno fundacji. Na oddział niestety nie było nam dane , zaostrzenie objawów choroby u mojego dziecka miało miejsce kilka tygodni temu ( bóle oczu ,bóle nóg , bóle brzucha) a wielki finał nastąpił w zeszłym tygodniu ( oprócz wspomnianych objawów : wysokie OB,spadło CRP- wcześniej wysokie ,niższe płytki , gorączka , wysypka grudkowata,normalna morfologia). O możliwości ,że to toczeń lub inna choroba autoimmunologiczna dowiedziałam się już po ustąpieniu objawów.
Może ktoś wie gdzie jeszcze przyjmują lekarze ze Spartańskiej?
Udało mi się namierzyć reumatologa dziecięcego tylko w spółdzielni na Waliców ( prof.Denisiewicz).
Nenya przepraszam ,że sama nie poszukałam informacji ale komputer to dla mnie czarna magia ,raczkuję w tej dziedzinie.
Zuzia
_________________
zuzia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rany, o rany, niepotrzebnie przejmujesz się moimi pojękiwaniami o wyszukiwaniu info w sieci, to raczej do wszystkich tych którzy wolą "na skróty" wystukać pytanie zamiast przejrzeć chociaż stronę na której się właśnie znajdują Rolling Eyes To nie ma nic wspólnego z nowicjuszami w sieci! Dla nich tylko życzliwość Very Happy

dopóki nie trafi mnie syndrom wypalenia, to będę pomagać jak potrafię, choć ostatnio np. wątki w ilościach 6 jednakowych jeden pod drugim lekko mnie obezwładniają...

Wracając do tematu!

Że ze Spartańską może być krucho to należałao się spodziewać, limity już koło września były podobno na wyczerpaniu, szkoda gadać.
Przejrzyj jeszcze wątek o lekarzach stamtąd, może uda ci się jakiegoś znaleźć w prywatnych przychodniach w stolicy (w którymś poście podałam link do przychodni z reumatologami)
Trzymaj się!
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=515&highlight=spartanskiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
aneta74
Junior
Junior


Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 2

PostWysłany: Sro Lip 06, 2005 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zuzanno ten watek zalozylas dawno temu a ja dopiero dzisiaj trafilam na to forum.
Jezeli nadal szukasz dobrego reumatologa to moge Ci polecic pania ordynator z Instytutu Reumatologii na Spartanskiej, prof.Sadowska-Chwalinska.Lecze sie u niej prywatnie.

Jezeli jestes zainteresowana albo inni forumowicze to moge podac namiary.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya !! bardzo Ci dziękuje !! te informacje są dla mnie bardzo ważne. mam przeciwciała ANA o mianie 1:320 i typie świecenia drobnoplamkowatym. pciał antyDNA nie stwierdzono u mnie - czy to dobrze czy źle ? tylko że to badanie miałam robione jakieś 2 lata temu ... teraz spada liczba leukocytów, hemoglobina i do tej pory miałam OB max 5 (zwykle 3-4) a od kilku tygodni mam 12 i jestem bardzo zdziwiona tym wynikiem bo to jest 3x większy niż zwykle. poza tym mam problemy z ciśnieniem - rozkurczowe (czyli dolne) mam za wysokie i biore leki od niedawna. heh dużo by jeszcze pisać ... ale cieszę się że moge na Was liczyć bo wiem że wszyscy rozumieją co to znaczy pozdrawiam Smile
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ej spokonie, OB 12 to bardzo przyzwoity wynik, ja miewałam 52-79, a czasami bywa i 3-cyfrowe - wtedy jest powód do niepokoju.
leukopenia i anemia to przy toczniu też nic dziwnego, zdarza się. pojawia się i znika. na odbudowe hemoglobiny, przy założeniu że przy okazji brakuje ci też żelaza są proste metody - trzeba wzbogacić dietę w produkty zawierające żelazo i wit. B12
zalecenia dietetyczne przy...
Odżywianie - dieta i toczeń

im mniej różnych przeciwciał krąży ci we krwi tym lepiej, więc nie tęsknij za anty dsDNA, czy za anty-Ro. więcej o przeciwciałach poczytasz w:
Przeciwciała - mini przewodnik

a i wysokociśnieniowców ci u nas dostatek Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie zaniepokoilo dopiero ob....jak mialam 87.....wczesniej nie..wiem ze mozna miec okolo 20 i nie jest to jeszce zaden powod do niepokoju .......
.a naprawde sie przestraszylam gdy pojawilo sie OB.128....no to juz sie zszokowalam ........byly obawy .i od razu wyjasnie ze nie kade 3 cyfroweOB ....jest objawem raka bo to nieprawda........
A hemoglobina .ja jeste do 10 to jeszce moze .byc .wystarczy odpowiednie odzywianie i ewentualnie kwas foliowy
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2005 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja to o dziwo mamzawsze male ob znaczy w normie - jak mam 12 to jest to maz jakie mam
w sumie to troch dziwne co nie - skor tyle ognisk zapalnych w organizmie

w poniedzialek ide do mojej i beda pewnei wyniki przeciwcial - no ciekawa jestem co i jak sie okaze - znajac ja to pewnei znow mi nie powie jakie wyniki tylkolakami pomanipuluje no i opierdzieli mnie znow za opalenizne - tradycja -- i ciekawe jak odniesie sie do tego mego chudniecia --no obaczymy Smile
w poniedialesk zdam relacje Smile

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group