Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapalenie jelita grubego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasia1975
Gość





PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 1:12 pm    Temat postu: Zapalenie jelita grubego Odpowiedz z cytatem

Czesc Wszystkim Motylkom,
mama toczen ukladowy z zespolem Sjoegrena. Od jakiegos czasu meczyly mnie bole w lewej stronie podbrzusza - po badaniu kolonoskopowym okazalo sie, ze mam zapalenie jelita grubego na odcinku esiczo-odbytniczym i wstepujacym. Oczywiscie otrzymalam lek przeciwzapalny Sulfasalazin EN. Z ulotki przeczytalam, ze to jakis strasznie powazny lek (ulotka miala chyba z 1 metr dlugosci). Biore regularnie sterydy (8 mg i 4 mg co drugi dzien). Czy ktos z Was, uklony skladam zwlaszcza w strone Nenya-i ktos miala takie zapalenie???? Wiecie cos o tych tabletkach???? Bede wcdzieczna jesli podzielicie sie ze mna wiedza Laughing

Kasia
Powrót do góry
agatka03
Gość





PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj! wreszcie ktoś z Sjogrenem!!! Napisz proszę jakie masz objawy,jak sobie radzisz.Będę bardzo wdzięczna,bo już kiedyś pisałam o tej chorobie,ale jak dotąd pozostało to bez echa.Zawsze to miło wiedzieć,że nie jest się samym w tych bilesnych i uciążliwych choróbskach.Pozdrawiam serdecznie.Agatka
Powrót do góry
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biore Sulfasalazimum juz od 5 lat. ......wlasciwie to jego odpowiednik zagraniczny Pentasa...jest to mesalazinum.Nie boj sie tego leku jest pomocny .Bez niego nie moglabym za bardzo funkcjonowac.
Nie boli mnie brzuch i jest w miare dobrze.Na skutek zajecia jelit przez toczen mam wyciete polowe jelita grubego i polowe cienkiego.Wiec to troche co innego , ale leki te same.Nie przejmuj sie bedzie dobrze , wazne ze zdiagnozowano bol i zaczeto leczyc
Glowa do gory ...trzymaj sie Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hę, poczułam się wywołana do tablicy więc się zgłaszam!
ano owszem - u mnie wszystko (badania histopatologiczne wycinków, obraz makroskopowy, objawy) wskazują że to colitis ulcerosa czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego (zresztą na całej jego długości)

jeśli nie da się jednoznacznie powiedzieć że to colitis to mówi się o nieswoistym zapaleniu jelita grubego a sulfasalazyna jest w skutecznym lekiem jeśli chodzi o jelito grube, bo właśnie tam zaczyna być rozkładana i działa z całą swoją "mocą" na jego ścianki.
lek jak lek, oczywiście kolejne paskudztwo ratujące życie ale niosące zagrożenia i skutki uboczne...
nie wnikaj szczegołówo w ulotkę, jesteś pod kontrolą lekarza więc w razie dziwnych objawów (np.pokrzywka, wysypka) zgłoś się do niego jak najszybciej.
nic poważniejszego nie powinno się dziać, u mnie jest ok, lekarz zdecydował się na sulfasalazyne mimo kiepskiej kondycji mojej wątroby i na razie wszystko jest w porządku, trzeba pamiętać jedynie o kwasie foliowym i ... czekać na poprawę! nie działa tak błyskawicznie jak encorton, ale ja już obseruję pozytywne rezultaty (po 4 tygodniach stosowania).

Pentasa (mesalazyna) nie jest bezpośrednim odpowiednikiem sulfasalazyny, choć to ta sama rodzina - niesteroidowe leki przeciwzapalne (5-ASA).

dokładne informacje o lekach i wiele więcej ciekawych wieści znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniem Jelita:

http://nzj.iimcb.gov.pl/5-ASA.htm

Polecam też forum o tej tematyce:
http://mitglied.lycos.de/amk025/phpBB2/index.php wiele ciekawych działów (o lekach, suplementach, dietach, itp.)

a propos diety to jeszcze jeden link:
http://www.borgis.pl/czytelnia/nm_gastro/05.php Żywienie w patogenezie i leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit

pozdrawiam i mam nadzieję, że znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na stronach które podsunęłam, jeśli nie - to pytaj śmiało Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group