Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

aspiryna + ciąża + oczywiście toczeń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
edika
Gość





PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 11:31 am    Temat postu: aspiryna + ciąża + oczywiście toczeń Odpowiedz z cytatem

Witam
Choruję od 5 lat na toczeń trzewny układowy (z objawami w postaci białkomoczu dobowego na poziomie 0,3 g/24h). Od 4 lat choroba jest w remisji, przyjmuję 7,5 mg encortonu dziennie. Udało mi się zajść w ciążę. Teraz mam małe kłopoty. Jestem w 6 tygodniu. Przez 5 tygodni wszystko było OK. Przed ciążą przeciwciała ANA homogenne i obwodowe były 160 , ds.-DNA na poziomie 0.W piątym tygodniu ciąży byłam u ginekologa. Lekarz powiedział, że u pacjentek z toczniem stosują w ciąży profilaktycznie pół tabletki aspiryny (250mg) jako środek, który ma wzmocnić przeciwzapalne działanie enkortonu, aby przeciwciała się nie uaktywniały przeciwko płodowi. Dodatkowo stosowane są zastrzyki , ale nie pamiętam z jakiego leku. Ja na razie dostałam zalecenie stosowania aspiryny 250mg /24h.
Chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat, szczególnie w kontekście poniższych informacji.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale w czwartek wzięłam pierwszą dawkę tej aspiryny , a w piątek wieczorem wystąpiło lekkie zabarwienie śluzu na brązowo, lekarz zalecił leżenie do poniedziałku i konsultację . W poniedziałek rano wydzielina już miała kolor bardziej czerwony niż brązowy. USG wskazało, że następuje liniowe odklejanie się kosmówki i stąd te krwawienie. Dostałam Duphaston 10 mg 2 razy dziennie i zalecenie leżenia i aspirynę nadal.
No i leżę , wydzielina zmieniła kolor znowu na brązowy i jest jej raczej trochę , niewiele chyba. Lekarz kazał dalej przyjmować aspirynę, ale ja cały czas się zastanawiam czy rzeczywiści to tylko zbieg okoliczności, że plamienie pojawiło się na drugą dobę od wzięcia pierwszej dawki aspiryny. Czy Waszym zdaniem aspiryna może mieć wpływ na moje kłopoty ? Czy to tylko zbieg okoliczności ? Może ktoś wie coś na temat stosowania aspiryny w ciąży w toczniu ?
Bardzo proszę o czyjąś opinię.
Z pozdrowieniami
Edyta.
Powrót do góry
gość
Gość





PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przykro mi, że Cię straszę, ale z doświadczenia wiem, że NIE WOLNO STOSOWAĆ ASPIRYNY W 1 TRYMESTRZE CIĄŻY, BO POWODUJE USZKODZENIE PŁODU. Chyba, że w toczniu (z nieznanych mi powodów) istnieje taka konieczność! Ale (ku pocieszeniu) słyszałam o ciążach nawet na metotrexacie, który nie uszkodził dziecka. Powodzenia! Będzie dobrze! Dbaj o siebie i nie denerwuj się niepotrzebnie, ale proszę, skonsultuj się jeszcze z innym ginekologiem, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u "Toczniówki" Smile
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edika, spokojnie.
aspiryna i heparyna to podstawowe leczenie ciężarnych pacjentek z toczniem i zespołem antyfosfolipidowym.
dzięki niemu masz większe szanse donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

poczytaj o ciąży, toczniu i zespole antyfosfolipidowym:

http://czytelnia.esculap.pl/nm_reumatologia/08.html
Ryzyko niepowodzeń położniczych u pacjentek z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych. Leczenie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży - doświadczenia własne
http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryArchiwalne/22/10.html Zespół antyfosfolipidowy w ciąży
http://czytelnia.esculap.pl/pnm/2002/04/04.html Zespół antyfosfolipidowy

Jeszcze stare wątki o ciąży:
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=21&highlight=ciaza
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=527&highlight=ciaza
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=374&highlight=ciazy
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=167&highlight=ciazy


pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Czw Lut 24, 2005 3:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
laleczka
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 19 Lis 2003
Posty: 108
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jeszcze ja slowko z pracy na temat ciazy w toczniu:
"niesterydowe leki zapalne są powszechnie stosowane w chorobach reumatycznych, a kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest jednym z najczęściej na świecie stosowanych leków w ciąży. U ciężarnych stosujących w przeszłosci aspirynę w bardzo dużych dawkach (powyżej 3 g na dobe przez conajmniej 6 miesięcy ciąży), stwierdzono wydłużenie czasu trwania ciąży i porodu oraz zwiększoną utrate krwi w czasie porodu.... stosowanie aspiryny w dużych dawkach w okresie okołoporodowym może zwiekszyc ryzyko krwawien dokomorowych, zwłaszcza u wczesniaków. opisanych powikłan nie stwierdza się przy stosowaniu małych dawek (80mg/d) - jako profilaktyki powikłań zakrzepowych. w dużych, prospektywnych badaniach, w ktorych analizie podano m. in. czynność nerek, parametry krzepnięcia krwi i drożność przewodu tętniczego nie wykazano różnic pomiędzy noworodkami matek leczonych i nieleczonych małymi dawkami aspiryny."
to tyle o tym leku znalazłam- tak czy inaczej wizyta u ginekologa cie nie minie. pozdrawiam Ciebie i Maleństwo!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
edika
Gość





PostWysłany: Nie Gru 19, 2004 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Podniosły mnie bardzo na duchu.
Powrót do góry
gość
Gość





PostWysłany: Pon Gru 20, 2004 4:39 pm    Temat postu: pytanie Odpowiedz z cytatem

Mam Pytanie: Czy jeżeli ma się tocznia to można zajść w ciążę?!!??
Powrót do góry
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Gru 20, 2004 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gościu chyba nie śledzisz żadnych postów! no pewnie,że można mieć dzidziusia,jeżeli się na to zdecydujesz... oczywiście wszystko zależy od Twojego przebiegu choroby itd.Przeczytaj posty, któłre się ukazały na ten temat tu na forum.
Pozdrawiam angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group