Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przeszczep komórek macierzystych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sro Lut 02, 2005 10:10 pm    Temat postu: Przeszczep komórek macierzystych Odpowiedz z cytatem

witam Very Happy
wklejam ciekawy artykul:
Z kraju; 2005-02-01 ["Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska"]

Odbudować zniszczone tkanki i narządy

W Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce separator, czyli urządzenie służące do pozyskiwania komórek macierzystych ze szpiku kostnego.

Najnowocześniejszy w Polsce separator, czyli urządzenie do pozyskiwania komórek macierzystych ze szpiku kostnego ma od wczoraj Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu. Dzięki temu chorych będzie można leczyć najnowszymi metodami - pisze "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska".

"Komórki macierzyste mają tę właściwość, że nie są jeszcze wyspecjalizowane i mogą się przekształcić w dowolną tkankę. Ponad rok temu, współpracując z prof. Wojciechem Witkiewiczem, wszczepiliśmy je 10 chorym z krytyczną niedokrwistością nóg. Komórki odbudowały naczynia krwionośne i dzięki temu ci ludzie uniknęli amputacji" - cieszy się prof. Andrzej Lange.

Dolnośląskie Centrum, kierowane przez prof. Andrzeja Langego, zajmuje się badaniami komórek macierzystych i ich wykorzystaniem w leczeniu.

Komórki macierzyste można pozyskiwać z embrionów i od osób dorosłych. "Ten pierwszy sposób jest dla mnie nie do zaakceptowania z etycznego punktu widzenia, dlatego nasze badania koncentrują się na pozyskiwaniu ich od dorosłych" - opowiada prof. Lange.

"Z kości biodrowej pobiera się szpik, a potem w separatorze wyodrębnia się z niego komórki macierzyste, które potem wszczepiane są w chore miejsca" - wyjaśnia.

Dzięki nowemu separatorowi komórki macierzyste będą izolowane dokładniej i bezpieczniej dla pacjenta. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, we Wrocławiu będzie je można wszczepiać osobom po zawałach serca i tym z chorobami wątroby albo trzustki - pisze "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska".

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uruchomiono natomiast najnowocześniejszy tomograf komputerowy na świecie - jedyny taki w Polsce i Europie Środkowowschodniej.

Urządzenie to w 20 sekund może pokazać w trzech wymiarach całe wnętrze człowieka, jakby przecinając je na plasterki grubości ok. 0,5 milimetra i w tzw. czwartym wymiarze pokazuje np. poruszające się serce.

Pozwala ono bezboleśnie zajrzeć do wnętrza naczyń krwionośnych. Wkrótce w wielu przypadkach będzie można zastąpić tym badaniem klasyczną koronarografię, podczas której, aby ocenić przepływ krwi w tętnicach, trzeba wstrzyknąć kontrast. Urządzenie to pokazuje niewidoczne dla żadnej innej aparatury zmiany w płucach, w jelitach - np. najwcześniejsze stadium nowotworu.

"Na razie będą z niego korzystać tylko pacjenci naszego szpitala oraz tych szpitali, które podpiszą z nami umowę. Chodzi o prawidłowe wskazania do badań. Ale chcemy ten tomograf eksploatować bez ograniczeń. Możemy robić po kilkadziesiąt badań dziennie" - informuje dr Mieczysław Pasowicz, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II i kierownik Ośrodka Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc.

Szpital zamierza przekonać dyrekcję NFZ, by za badanie z wykorzystaniem tego najnowocześniejszego aparatu - o niewiarygodnych wręcz możliwościach i dokładności - Fundusz płacił jednak więcej niż za badanie tomografem starego typu. Obecna wycena takiej tomografii nie odpowiada bowiem kosztom badania.

Szpital zapłacił za ten tomograf ok. 2,5 mln złotych. To połowa rynkowej ceny (szpital zaoszczędził oddając w rozliczeniu swój stary tomograf).
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lut 04, 2005 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co opisalas brzmi jak bajka.......
moze doczekamy tego ze i my bedziemy mogli skorzystac z takiej diagnostyki oraz terapii ......jakos jestem do tego sceptycznie nastawiona
.......wazne jednak aby wiedziec ze cos takiego istnieje i mozna sprobowac......wazne ze jest jakies swiatelko i to daje nadzieje......
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2007 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odgrzebałam stary wątek, bo trafiłam na ciekawe informacje, otóż trafiały się już wzmianki o procedurze przeszczepu autogenicznego w twardzinie oraz w toczniu:
Ryzykowna terapia twardziny oraz Innowacyjna terapia dla twardziny
Przeszczep szpiku u toczniowca

a teraz mamy identyczne doniesienie o zastosowaniu tej terapii w cukrzycy typu I, a więc odmianie autoimmunologicznej, niby bezpośrednio nas to nie dotyczy, ale warto się zapoznać, bo mechanizm działania jest taki sam (prosty opis procedury i skutków), a więc rosną nadzieje na taki rodzaj terapii dla innych autoagresiarzy Smile
zawsze to jakaś alternatywa...

polecam:

Przeszczep autogeniczny pomoże cukrzykom?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2007 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za podrzucenie artykułu. Ciekawa sprawa, no i zawsze to jakiś kierunek badań. Wprawdzie medycyna błyskawicznie robi postępy, ale od niepamiętnych czasów (starożytność, jak wiadomo) na nasze przypadłości skutecznego leku nie wynaleziono. Trudno też powiedzieć jak daleko jest jednym i drugim do innych chorób współwystępujących, bo i niedokrwistość Addisona-Biermera albo Hashimoto. Pewne cechy "wspólne" są. Zresztą u twardzinowców obserwowano problemy z glukozą, ale to już zachodzi na inny nieco dział.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group