Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co "sfalszuje"wyniki?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 11:05 am    Temat postu: Co "sfalszuje"wyniki? Odpowiedz z cytatem

Jak robilam kiedys badania to powiedzilei ze musze byc w zupelnosci zdrowa i nie brac lekow zadnych.
Wiec jak bede robila sobie badania na przeciwciala to nie moge byc przeziebiona itp. i nie moge brac zadnych lekow ?!
Jesli mam katar to tez nie powinnam isc na badania?!
Ile czasu musi minac od przeziebienia czy kataru, itp.?
jesli ktos z was wie to prosze o odpowiedz!

PS. Sorki jesli zadaje gupie pytania, ale nie wiem po prostu. Sad
A wiekszosc z was dziweczynek i chlopcow wiem, ze sie zna na takich rzeczach.

_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..


Ostatnio zmieniony przez Niu_Nia113 dnia Pon Mar 07, 2005 3:07 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy, jakie badania się wykonuje. Ale w przypadku przeciwciał nie ma to znaczenia! Ja miałam stan podgorączkowy, zmiany na skórze i robili mi różne badania, przeciwciała też. Moja koleżanka ze szpitalnej sali Była w o wiele poważniejszym stanie i robili jej jeszcze więcej badań niż mnie! Przykładowym badaniem, które robi się przed wprowadzeniem leczenia może być antybiogram, czyli jaki rodzaj bakterii masz przykładowo w gardle i na jakie leki są te bakterie wrażliwe. Ale badanie wykonuje się przecież w czasie choroby. Na pewno leki trochę mogą zaburzyć wyniki, ale z tego co czytałam już na forum, to podobno poziom przeciwciał nie zawsze wiąże się z Twoim samopoczuciem i aktualnym stanem zdrowia. Także spokojnie możesz sobie robić badania tym bardziej w czasie zaostrzenia. Pozdrawiam dominika Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem ze przy zaostrzeniu lepiej jest robic przeciwciala.
Tylko zastanawialam sie czy katar, kaszel ma jakies znaczenie.
Dzieki Dominiczko ! :*

_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pewnie chodziło o badania przeciwciał (jakich?) w celu postawienia diagnozy (a nie stwierdzenia zaostrzenia), żeby diagnoza była wiarygodna poziom przeciwciał nie powinien być sztucznie zaburzony - ale wydaje mi się że tu chodzi raczej o sterydy i immunosupresanty które obniżają poziom np. pANA, przeziębienie, stany zapalne (np. gardła, zębów) - wpłynąć mogą choćby na wartość OB.

choć pewnie bepieczniej żebyś się na wszelki wypadek wykurowała i spokojnie czekała na wyniki badań, wiedząc że będą prawdziwe...
zwłaszcza jeśli robisz je na własny koszt, a najlepiej zapytaj w pracowni, która będzie wykonywać badania - czy możesz się zgłosić z przeziębieniem.

pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie mozesz zglosic sie przeziebiona czy nawet chora ....wyniki mozna zawsze zweryfikowac.....Prz badaniach immunologicznych wplyw moga miec sterydy ale teraz jak dobrze pamietamich nie bierzesz.. Przy badaniach u alergologa nie powinno sie przyjmowac dwa tyg. wczesniej wapna i lekow antyhistaminowych...ale to tez nie dotyczy ciebie..Natomiast antybiogram robi sie przy posiewach ...wtedy nie powinno sie brac antybiotykow...ale to tez nie bedzie chyba zaden problem..Spokojnie idz do lekarza jak jestes przeziebiona .powiedz to ......
...mysle ze bedzie dobrze.....to znaczy zrobisz badania i zaczna cie leczyc...wtedy poczujesz sie lepiej i wszystko bedzie ok... Very Happy
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Nie Mar 06, 2005 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

:***


_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
kasia25
Super senior
Super senior


Dołączył: 19 Gru 2003
Posty: 83
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 07, 2005 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zgłupiałam... i jak tu wierzyć badaniom - robionym taką samą metodą w dwóch różnych ośrodkach - w Instytucie Reumatologii - wyniki ppj. wyszedł 320, zaś 10 dni wcześniej robiłam na Transplantologii i wyszło ppj. 5120... trochę przestałam wierzyć w te badania. Bo aż nie chce mi się wierzyć, że możliwa jest aż tak duża rozbieność...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pon Mar 07, 2005 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to się zdarza. znam przypadek, że w jednym laboratorium stwierdzono cytomegalię a w drugim wyszedł wynik negatywny Confused trzeba wtedy dla bezpieczeństwa powtorzyć badanie jeszcze raz. za wytlumaczenie mam jedynie błąd ludzki przy dużych rozbieżnościach, może pomyłka probówek Question dodanie jednego zera do wyniku Question bo jeśli chodzi o małe rozbieżności to wynika raczej z różnego rodzaju aparatury w laboratoriach. zreszta trzeba by spytac analityka. pozdrowionko d.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Pon Mar 07, 2005 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie chce nowego posta zakladac, wiec spytam tutaj:

Wiem ze jak wyjdzie mi wynik dodatni = jestem chora
ale jesli teraz wyjdzie mi minus?!

Znaczy to ze jestem zdrowa i po prostu lekarze pomylili sie w diagnozie??!!

_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 07, 2005 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale czego wynik dodatni?
tylko przeciwciał przeciwjądrowych?

żeby postawić diagnoze tocznia musisz spełniać 4 z 11 kryteriów, (poczytaj jak złożona jest diagnostyka, jeden wynik negatywny to zamało by mówić o pomyłce lekarzy:
http://free.of.pl/z/zzsk/art/reum-art-1/Art6.htm )
pozytywny wynik ANA jest tylko jednym z nich, w dodatku można mieć tocznia z negatywnymi ANA (czyli przy niewykryciu przeciwciał przeciwjądrowych - ok. 5 % przypadków)

co ciekawsze nawet pozytywny wynik ANA nie świadczy o toczniu - może występować u osób zdrowych, bądź chorych na jedną z chorób autoimmunologicznych, polecam wątek o ana:

http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=616&highlight=testy+ana

noi pamietaj o innych przeciwciałach, które są bardziej specyficzne przy toczniu anty-DNA, anty-Smith
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Pon Mar 07, 2005 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


jak pisalam w innym TOPIKU
http://www.psychika.pl/forum/viewtopic.php?t=789

""wiec skonczyly sie wizyty,
czasem tylko nerki cos pobolewaly... to trwalo do 2005 roku gdzies prawie, teraz nerki pobolewaja mnie tak co 2 miechy, do szkoly jak ide to mnie za reke prowadza bo nic nie widze, za bardzo razi, nie mam sily chodzic zalozyc noge na noge, czuje sie jakby mi uda skamienialy, bola mnie kosci i stawy. ""

Takie mialam badania kiedys:

http://seniorita113.w.interia.pl/stronka/wyniki1.JPG
http://seniorita113.w.interia.pl/stronka/wyniki2.JPG

_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 08, 2005 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyniki badań immunologicznych to podstawa przy diagnostyce chorób autoimmunologicznych, przy czym zmieniają się bardzo - raz są wysokie miana raz niskie, czasami pewnie zdarzają się wyniki negatywne...a najśmieszniejsze że trudno tu o korelacje do samopoczucia!

jak wiesz dodatkowo zażywanie np. sterydów zaburza wyniki.

oznaczono ci cały panel przeciwciał - nie tylko w celu ropoznania tocznia, tam są też pciała charakterystyczne dla innych chorób z tej rodziny np. dla twardziny - wtedy były negatywne

natomiast postawienie diagnozy na podstawie samych badań immunologicznych jest niemożliwe - konieczne są inne badania np.krwi, moczu, czasami wycinki skórno-mięśniowe, itp.

dlatego diagnostyka w tych chorobach jest koszmarna - długotrwała i kosztowna (gdzies czytałam, że nawet na zach. średnio może to trwać ok. 7 lat!!!)

dlatego, naprawdę najlepszym wyjściem jest znalezienie dobrego specjalisty który będzie wszystko koordynował i interpretował napływające wyniki, albo po prostu położenie się do szpitala.

nie zostaje ci nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i przebrnąć przez ten trudny okres! wszyscy mieliśmy tu podobne przejścia i "pokręcone' drogi do diagnozy...
zaopatrz się w środki doraźne łagodzace dolegliwości - przeciwbólowe maści, proszki, i trzymaj się!

dużo zależy od doswiadczenia lekarzy - czasami udaję się diagnozę postawic sprawnie i szybko - czego ci zyczę, bo im szybciej zaczniesz odpowiednie leczenie tym szybciej poczujesz ulgę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Niu_Nia113
Kadet
Kadet


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 37

PostWysłany: Wto Mar 08, 2005 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz!

PS. Wyslalam ci mailika
_________________
.: so i take out a blade,
.: & run it along my warm white skin..
.: wishin for the strength to push it deeper in,
.: im 2 weak..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group