Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Metotreksat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

17,5 to niestety ogromna dawka.
Ja przy 17 byłam ledwo żywa Sad
Mi trochę pomagało picie ogromnych ilości wody, żeby przepłukać to dziadostwo i "zagryzanie" czymś o mocnym smaku typu ogórek kiszony Laughing Niestety pomagało tylko trochę.
A nie możesz poprosić dr o zmianę mtx a coś innego?
Mi zmniejszyli drastyczne dawkę po moich skargach, że ledwo żyję. Było mi niedobrze już dzień przed mtx bo mój organizm już wiedział co się szykuje jutro.. koszmar.
Trzymam kciuki!
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko do bardziej doświadczonych i mądrzejszych Wink

Sądzicie, że 2,5 mg MTX to dawka, która ma w ogóle jakiś wpływ na leczenie?
Biorę MTX od początku leczenia razem z encortonem. Obecnie 25mg ent. i 2,5mg mtx. Dodatkowo jeszcze wlewy z immunoglobulin.
No i chce odstawić to paskudztwo MTX. Nie wiem jakie spustoszenia wywołało już w moim organizmie ale boję się dalszych ewentualnych efektów po 4 latach brania. Wiem, że z wątrobą wszystko OK bo enzymy mam badane na bierząco. Chciałabym zajść w ciąże, nie dziś nie jutro ale za jakiś czas na pewno. Boję się też, że mtx może doprowadzić do niepłodności.
Przeczesuje forum i internet w poszukiwaniu odpowiedzi jaki faktyczny wpływ ma dawka 2,5mg przy leczeniu DM ale nie znalazłam odpowiedzi na moje watpliwości Rolling Eyes
Wiem, że najwięcej mi powie mój lekarz Wink Ale wybieram się na kontrolę najwcześniej za miesiąc a wątpliwości targają mną co raz większe ..
Help Wink
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karii poczekaj na kinę i innych mądrych
ja nie biorę mtx wiec nie wiem ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asona
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 162
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karii rozumiem,że te 2,5 mg to bierzesz co tydzien?Myślę, że dawka 2,5 mg jest bardzo mała, a z tego co się orientuję do wystapienia znaczących skutków ubocznych potrzeba trochę większej dawki.Ja jestem na Mtx praktycznie prawie 2 lata, początkowo 15 mg raz w tygodniu doustnie,a od prawie 1,5 roku na Mtx, ale w zastrzykach podskórnych. Do tego od pół roku Cell cept. Mój lekarz juz od jakiegos czasu chce mi to odstawić, bo przeliczał dawkę kumulacyjną i wyszło,że na dłuższy czas powinnam zrobić przerwę.Niestety nie jest to takie proste, bo przy wydłużaniu odstępu między dawkami powracają dolegliwości, obecnie od 1,5 m-ca mam zaostrzenie. Też sie zastanawiam co dalej, teraz na początku wrzesnia jade do mojego dr, zobaczymy co wymyśli.
Ja bym chyba spróbowała odstawić to świństwo, tym bardziej,że to tak mała dawka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, to 2,5 mg to dawka raz na tydzień.
Początkowo przyjmowałam 17 mg a potem ze zmianami raz więcej raz mniej. Ostatecznie od dłuższego czasu jestem na 2,5mg. Moja doktor zmniejszyła dawkę bo na większej byłam ledwo żywa (mdłości itp).
Od czasu obniżenia dawki do tej minimalnej 2,5mg nic mi się nie pogorszyło. Szczerze mówiąc to zastanawiam się czy MTX w ogóle na mnie wpływa bo po dość drastycznym zmniejszeniu dawki nie odczułam żadnej rożnicy (sterydy pozostały na dotychczasowym poziomie). Poza tym, że nie czułam już mdłości Wink
Dzięki za odpowiedźAsona Daj znać co twój lekarz powie.
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 7:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rany Karii. Współczuję złego samopoczucia i jestem przerażona. Nie wiem jaką dawkę chce zaproponować lekarka Tysi, ale jaka by nie była to cholerne świństwo! A jeszcze problemy z niepłodnością. To jakiś koszmar!
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawka 2,5mg jest tak minimalna,że raczej nie powinna mieć znaczącego wpływu. Tym bardziej,że myślisz o ciąży a z tym trzeba poczekać minimum 6 miesięcy (a lepiej więcej) po odstawieniu MTX. Wiadomo,że decyzje o odstawieniu musi podjąć lekarz ale wydaje mi się,że nie powinno z tym być problemu. Zawsze można na chwilę podwyższyć ciut sterydy na chwilę żeby wyrównać. Taka dawka mała nie powinna wywołać niepłodności ale żeby mieć pewność że nie zaszkodzi na płód to trzeba odczekać po odstawieniu (mtx dosyć mocno się kumuluje w organiźmie).
Ja obecnie jestem na dawce 20 mg podskórnie i jest to trochę mało dla mnie (ale więcej nie można) bo często stawy mnie bolą a jeszcze biorę 10mg/6mg metypredu i arechin ale w połowie września kontrola więc może jakaś modyfikacja leczenia będzie. Ja zazwyczaj dobrze znoszę MTX podskórnie ale w tamtym tygodniu miałam mega odlot nie wiedząc czemu-mdłości utrzymujące się 3 dni pomimo brania atossy,osłabienie,zawroty głowy-brr masakra a jutro już kolejna dawka-mam nadzieję,że będzie lepiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kina moja ulubiona farmaceutko! Smile
Dzięki za rozświetlenie mroków Smile
Czyli moje myśli, że z zejściem z 2,5 mg nie powinno byc problemu były słuszne Wink
Skoro raczej mtx nie ma większego znaczenia w moim leczeniu to nie widzę sensu faszerowania się taką chemią. Tym bardziej, że ostatnio czuję się wręcz nafaszerowana chemią..
Nie wyobrażam sobie dawki 20mg! Chyba już w ogole bym po ścianach chodziła. Podziwiam! Słyszałam, że podskórne nie dają aż tylu efektów ubocznych ale tak czy inaczej przeraża mnie Twoja dawka.
Z tą ciążą to myśli nie wcześniejsze niż za 1,5 - 2 lata.. no ale jednak są Wink

No to na najbliższej wizycie czeka mnie poważna rozmowa z moją dr Wink
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szarlotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 639
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja brałam mtx jakieś 8 lat i zaczęlam od 15mg.... kiedy dobrze się czułam zaczęłam pomalutku schodzić i kiedy doszłam do 7,5 mg mtx bo czulam sie bardzo dobrze- to moja p dr stwierdziła, ze "jak masz brać 7,5 to nie bierz wcale..." zachęciło mnie to do starania się o dziecko- ze starania nici:( a po 2latach przerwy w mtx miałam taki rzut choroby, o którym nie chce mi się gadać... teraz biorę 20mg
i to prawda, że mtx może powodować bezpłodność-- taka informacja jest przecież w ulotce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy już receptę. Martynka dostała dawkę 10 mg. Wydaje mi się dużo. Jak myślicie?
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biorąc pod uwagę moje doświadczenia to sporo.
Daj znać jak mała zareaguje.
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Nie Wrz 23, 2012 7:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
Wczoraj poszła pierwsza dawka. Nie wiem czy to od leku czy zbieg okoliczności ale całą noc Martynke bolał brzuch. Nie spałyśmy prawie wcale. Do tego popuściła w nocy co jest bardzo dziwne, ponieważ nie zdażało jej sie to nigdy. Tym bardziej, ze nawet nie poczuła. Obudziła się dopiero jak poczuła mokrą piżamkę. Czy to może być od leku, czy zwykły zbieg okoliczności?
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Wrz 23, 2012 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelino - jak na dziecko 10 mg to dużo. Sam biorę 20 mg/tydz., ale to inny przypadek. Z drugiej strony każdy lek na początku może powodować różne objawy przejściowe.

Myślę, że sensownie będzie poczekać na reakcję na drugą-trzecią porcję i jeśli bóle brzucha będą się powtarzać, to warto skonsultować z lekarzem podział tej dawki na rano i wieczór. Sam tak biorę MTX, bo inaczej łaziłbym struty ze dwa dni po każdej porcji.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Nie Wrz 23, 2012 8:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz moja córcia ma podzielone na dwie dawki. Bierze rano 5mg i wieczorem 5 mg. Jeżeli to się powtórzy za tydzień to zadzwonię do lekarki. Może trzeba będzie podzielić lek na dwa dni.
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Wrz 23, 2012 8:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musiałem nie doczytać. Tak czy inaczej warto skonsultować, czy nie rozciągnąć jeszcze bardziej tej dawki.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 3 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group