Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Metotreksat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mania
Junior
Junior


Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 26
Skąd: Puławy

PostWysłany: Wto Mar 08, 2005 2:36 pm    Temat postu: Metotreksat Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie. Czy ktoś stosował Metotreksat przy toczniu układowym. Moja żona brała Cell Cept 3x500 ale stwierdzono, że uszkadza watrobę. Zrezygnowano z Cell Ceptu i w to miejsce ma być Metotreksat (1xtydz. 15mg). Czy spotkaliście się z czymś takim, jeśli tak, to z jakim skutkiem. Obecnie żona bierze duże dawki leków: encorton 80, neoral 300, imuran 150 i coś tam jeszcze. Wiem, że jest stosowany m.in. przy RZS. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Wto Mar 08, 2005 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Very Happy
Podaję Ci adres linka, gdzie trochę znajdziesz na temat tego leku z doniesień światowych:
http://www.reumatologia.org.pl/Reuma/doniesienia.htm
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Methotrexat bywa stosowany w leczeniu tocznia, poczytałam na forum http://www.thelupussite.com wypowiedzi pacjentek i pojawiają się raczej pozytywne opinie np. zestaw methotrexat + plaquenil przyczynił się u kogoś do kilkuletniej remisji, reakcje oczywiście są b. różne - jest też mowa o znużeniu, podwyższonej temp.

Czyli klasycznie jak to w toczniu - każdy reaguje inaczej na to samo leczenie.

Ale faktycznie, jak już Monika zauważyła, leczenie wyglada na intensywne, ale nie nam oceniać czy prawidłowe bo nie wiemy przecież nic na temat zdrowia żony...

po prostu z doświadczeń i np. z moich krótkich obserwacji szpitalnych wiadomo, że wprowadzanie immunosupresantów np. imuranu ma na celu m.in. zmniejszenie dawki sterydów (takie przynajmniej słyszam od lekarza argumenty).
a tymczasem tu i cyklosporyna i imuran i methotrexat...jednocześnie.
a może źle zrozumiałyśmy, może to kolejno stosowane środki by znaleźć ten najskuteczniejszy?

w każdym razie - methotrexat jest stosowany także przy SLE, a w końcu lekarze wiedzą najlepiej - jakie dawki i czego podawać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Nenya o tak lekarze wiedza najlepiej heheh - pod warunkiem, ze sie trafi do odpowiedniego - przez wiele lat lekarze stawiali mi takie diagnozy: a to depresja, a to odmroziny na rekach, co do rumienai na twarzy mowili a to taka pani uroda, albo ze roznego rodzaje alergie (gdy wogole nie jestem alergikiem heeh), a to mnei po prostu przewialo itd. mozna by tego wymieniac i wymieniac - ale z przykroscia musze stwierdzic, ze do dzis dnia jest wiele lekarzy (glownie starszego pokolenia) ktorzynie maja pojecia o toczniu - juz sie z tym spotkalam pare razy - zenada.

Tak wiec jak sie trafi do odpowiedniego, ktory zna sie na rzeczy i na bierzaco sie szkoli w tej kwestii - to wowczas owszem najlepiej stosowac sie do jego wskazan ---- tylko ze jeszcze jest zbyt wiele niewiadomych i pytan bez odpowiedzi odnosnie tocznia -- moze doczekamy sie rozwiazania tych problemow - no oby Wink

Pozdrawiam
slodka:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to klasyka! (bez obrazy dla koleżanki klasyki Wink )

u mnie też:
spuchnięte stopy - niewygodne buty pani ma
rumienie na nogach - po depilacji!
itp., itd.
ale to głównie lekarze pierwszego kontaktu, trzeba przyznać że jak juz udało mi się dostać do specjalisty reumatologa, dermatologa czy hepatologa - to było z górki, naprawdę wiedzieli co robią.

dlatego do specjalistów mam zaufanie, a lekarz pierwszego kontaktu w przychodni służy tylko do wypisywania recept.

wracając do tematu - znlazłam w starych postach kogoś na methatrexacie, może się więc odezwie i wtedy będą wieści z pierwszej ręki!

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marzanka
Junior
Junior


Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 25
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie jestem tu od niedawna ale jesli komus to pomoze to chetnie podziele sie swoim doswiadczem.Otoz bylam leczona (w SLE) Methatrexatem przez 3 miesiace w dawkach 3-dniowych (sobota,niedziela,poniedzialek) a w srode kwas foliowy.Dodatkowo przyjmowalam 20mg encortonu.Po tej tzw.lekkiej chemii czulam sie swietnie.W lutym 2004r. trafilam do szpitala w Poznaniu( szpital im Degi) i tam od razu cofnieto mi Methatrexat ,stwierdzajac ,iz jest mi niepotrzebny
( niestety mam wrazenie ,ze padlam ofiara sporu kompetencyjnego klinik a raczej moze szkol leczenia .Jestem z Bydgoszczy).
Po dwoch miesiacach znowu rozbuchala sie moja choroba i do dzisiaj walcze z jej opanowaniem.Teraz moj lekarz przygotowuje mnie do ponownej kuracji Methotrexatem ewentualnie nowym lekiem o nazwie Azatioprin, ktorego chyba jeszcze w Polsce nie ma. Pamietajac owczesne, dobre samopoczucie po kuracji ,chetnie sie jej poddam ponownie.
_________________
Marzanka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Azatioprin...to nazwa Imuranu...lek immunosupersyjny.......jest lekiem bezplatnym..od wielu lat stosowanym .Azthioprina.....jest bezplatna......wystarczy ze lekarz napisze ci P na recepcie .......biore go juz od paru lat.Kiedys bralam Imuran.ale zamienilam go na jego odpowiednik wlasnie Azathioprine......
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marzanka
Junior
Junior


Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 25
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią Mar 11, 2005 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko,dziekuje ci bardzo za wskazowki.Lekarz potwierdzil to o czym piszesz .Dzisiaj rano dowiedzialam sie ,ze lek ten jest równiez stosowany u nas .Dziekuje ci jeszcze raz!Trzymaj sie dzielnie i nie daj sie chorobie!Smile
_________________
Marzanka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asia
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 27 Lis 2003
Posty: 138
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Mar 11, 2005 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakies 3 lata temu brałam Azioptryne przez ok rok, w moim przypadku nie zadziałał, ale Tobie zycze powodzenia. Wiadomo na każdego działa co innego.Miałam ją połączoną z Encortonem 30mg, Endoxanem i jeszcze trzema pulsami z solu medrolu w między czasie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Mar 11, 2005 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

biore azathiopryne juz od 8 lat...niestety kazda proba odstawienia i sa jakies komplikacje.....moge ja ewentualnie zmniejszyc .....przy tym mam Metypred..24 mg....Cykle z endoksanu i pulsy Solumedrolu...
Kazdy organizmreaguje inaczej wiec moze akurat tobie pomoze tym bardziej ze chyba jest jednym z mniej szkodliwych lekow z immunosupresji...
Zdrowka zycze Very Happy
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mania
Junior
Junior


Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 26
Skąd: Puławy

PostWysłany: Sob Mar 12, 2005 11:31 am    Temat postu: Methotreksat Odpowiedz z cytatem

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Może uzupełnię, żona bierze te wszystkie leki razem (o których pisałem na początku). Jej stan jest ciężki, brak siły, bóle stawów i mięśni, do tego wyniki nie najlepsze. Wczoraj dostała pulsa z Solu Mendrolu, ma ich być trzy po 1g, ostatnio brała pulsy w styczniu, dwa razy po 0,5g. Może to stłumi ból, doda trochę siły i pozwoli w miarę "normalnie" żyć. Pozdrawiam. Henryk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Mar 12, 2005 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brak sil .bole miesni i zel wyniki t nasz staly program ......nie przejmuj sie tak.Trzeba powoli robic tylko ta na ile sa sily.....i chodzic chodzic .chodzic..chocby bolalo jak naokropniej....Taki stan to jest u nas norma......troszeczke wiary w swoje sily i autosugesti.....powtarzac.nie jest zle tak dlugo az sie w to uwierzy,.Ja tak zyje i nawet mi to wychodzi Solu medrol dostaje w pusach 3raz 500 co miesiac ...ale stanowczao zby jest chyba faszerowana sterydami.....moze postaraj sie porozmawiac z lekarzami zmniejszyc .chociaz powoli...wtedy bedzie lepiej...
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Mar 13, 2005 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzymajcie się oboje,
tak jak rozmawialiśmy, jeśli czujecie że konsultacje z innym specjalistą wniosą coś nowego, to próbujcie - to na pewno nie zaszkodzi, a może po prostu da pewność że leczenie jest prawidłowe i po prostu trzeba czekać na efekty...

pozdrawiam
i czekamy na wieści!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasia25
Super senior
Super senior


Dołączył: 19 Gru 2003
Posty: 83
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Imuran na mnie nie podziałał, podobnie jak u Asi. W tej chwili jestem od sierpnia na cell cepcie i jest rewelacyjnie - zeszłam do 6 mg. metypredu (co do tej pory było niemożliwością).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
joanna72
Kadet
Kadet


Dołączył: 16 Sty 2004
Posty: 37

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[trafilam do szpitala w Poznaniu( szpital im Degi) i tam od razu cofnieto mi Methatrexat ,stwierdzajac ,iz jest mi niepotrzebny
( niestety mam wrazenie ,ze padlam ofiara sporu kompetencyjnego klinik a raczej moze szkol leczenia .Jestem z Bydgoszczy).
No właśnie Marzanka, ja się leczę w Poznaniu na Przybyszewskiego na nefrologii, ale byłam też na konsultacii u reumatologa z szpitala Degi - konkretnie u ordynatora, i on mi chciał zredukowac metyptred o połowę i zapisał leki na stawy, które są wg neforloga (mój nefrolog za głowę się złapał)są zabójcze dla nerek. Jest ostry spór o leczenie toczniowców w Pozananiu i to mnie załamuje, bo przecież każdy przypadek powinni rozpatrywać indywidualnie, a nie pacjentów traktować szablonowo i leczyc tym, na co obowiązuje moda w danym szpitalu. Nie potrafię tego zrozumieć.
Aska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group