Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Metotreksat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sro Gru 28, 2016 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki Kasiu, właśnie non stop mam morze czerwone nawet budzę się z czerwoną poduszką i wstyd mi na ulicy.
Kwestia leków to propozycje lekarskie Confused przyżeganie nic nie działa
dziękuję za nazwę Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
katarzynadudek7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 2293

PostWysłany: Sro Gru 28, 2016 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji polecam emofix Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pią Gru 30, 2016 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasiu, pięknie dziękuję Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czczk
Junior
Junior


Dołączył: 28 Lis 2016
Posty: 6

PostWysłany: Pią Sty 13, 2017 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam pytanie, czy u kogoś z Was metotreksat wywołal jakieś problemy z sercem, np. zaburzenia rytmu serca? I czy były one trwałe, czy przemijające? I jeszcze chciałam zapytać, jak to jest z wypadaniem włosów, czy one faktycznie odrastają po zakończeniu kuracji? Czy możliwe, żeby po 1 dawce 10 mg doustnie wypadło ich bardzo duzo i już nie odrosly? Bardzo proszę o odpowiedź, później napiszę, co mnie spotkało.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pon Sty 16, 2017 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
biorę mtx ale 35 mg w zastrzykach i nie zauważyłam by włosy po tym leku mi poleciały - raczej wcześniej na początku choroby.
Serce też miałam już problemy sterydowe mtx natomiast chyba ich nie nasilił ale z tego co wiem w ulotce jest ninfo na ten temat i są to objawy przemijające. Jednak jeżeli widzisz znaczne pogorszenie musisz to skonsultować z lekarzem prowadzącym, może trzeba wykonać badania elektrolitowe - one tez zaburzają rytm lub coś z tym lekiem zrobić. Lepiej dmuchać na zimne i konsultować. Pozdrawiam ciepło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nika_
Junior
Junior


Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 5

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czczk, jeżeli masz wrażenie, że wypada Ci dużo włosów to zbierz je i policz, bo może się okazać, że tylko przez stres widzisz tego więcej, a tak naprawdę jest ich tyle samo. Dziennie ludziom wypada koło 100 włosów. Smile

U nas nie było problemów z wypadającymi (bardzo) włosami jeszcze, a dawka mtx większa doustnie, no ale dopiero miesiąc leczenia za nami.

Jest w skutkach ubocznych informacja o wypadaniu włosów, ale może skonsultuj się z lekarzem - MOŻE w sytuacji gdy źle reagujesz zaleci Ci inne leczenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czczk
Junior
Junior


Dołączył: 28 Lis 2016
Posty: 6

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Co do włosów, to wypadało ich sporo więcej niż zwykle, podczas mycia cale 'kępki'. Zaczęły wypadać ok. 2 tygodnie od pierwszej dawki, teraz już (mam wrażenie) proces się zatrzymał. Ja mam z natury cienkie i liche włosy, dlatego przerzedzenie jest lekko zauważalne (ale bez dramatu)- gdybym miała tak gęste jak większość kobiet, to nie byłoby w ogóle widoczne. No, ale to była tylko jedna dawka...
Za to po myciu (zwłaszcza rano) występują zaczerwienienia na twarzy w obrębie czoła, nosa i policzków... nigdy czegoś takiego nie było. Nie miałam nigdy cery "naczynkowej", trądziku różowatego itp.
Hitem są jednak zaburzenia rytmu serca pod postacią tachykardii. Nie wiem, czy spowodował ją sam lek (jego toksyczne działanie, choć nie jest to lek stricte kardiotoksyczny), czy wskutek immunosupresji doszło do wirusowego zapalenia mięśnia sercowego.
Napiszcie mi proszę jeszcze jedną rzecz. Jeśli występują u Was dreszcze i poty, uczucie zimna po tym leku - to kiedy się zwykle pojawiają - od razu po zażyciu czy po kilku dniach? Jak szybko ustępują? I kiedy zwykle obserwujecie efekt immunosupresyjny, "lapanie" infekcji - dopiero po tygodniu, jak sugerują w ulotce, czy może już wcześniej?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czczk to są pytania które powinnaś zdać we własnym wątku, problemy dotyczą Ciebie bezpośrednio i wszystkie powinnaś zadać u " siebie"
jesli nie wiesz gdzie to to daję link http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?p=253886&highlight=#253886 . łatwiej zajrzeć do siebie i wygodniej . Nie trzeba w przyszłości szukac po całym forum Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czczk
Junior
Junior


Dołączył: 28 Lis 2016
Posty: 6

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:
czczk to są pytania które powinnaś zdać we własnym wątku, problemy dotyczą Ciebie bezpośrednio i wszystkie powinnaś zadać u " siebie"
jesli nie wiesz gdzie to to daję link http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?p=253886&highlight=#253886 . łatwiej zajrzeć do siebie i wygodniej . Nie trzeba w przyszłości szukac po całym forum Wink


Pozwolę się nie zgodzić Wink Wszystkie moje pytania dotyczą wyłącznie metotreksatu, a to jest właśnie wątek poświęcony temu lekowi. A jeśli ktoś będzie w przyszłości szukał informacji o działaniach niepożądanych, to z pewnością prędzej znajdzie je tutaj, niż w czyimś wątku powitalnym.

Nie mówiąc już o tym, że mtx jest o wiele rzadziej stosowany w kolagenozach niż inne leki, więc szansa, że do mojego powitalnego wątku zajrzy akurat osoba zażywająca go, jest znikoma.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mtx obecnie jest stosowany bardzo często , nie wiem czy nie częściej niż inne immunosupresanty . Szczegolnie u osób ktore mają zaatakowane stawy .

Tydzien bierzesz czyli wzięlaś raz tak ? skutki uboczne mogą nie wystąpić wcale lub wystąpić wszystkie naraz .To zależy od organizmu danego człowieka oraz dawki jaką się przyjmuje . Zależy to także od postaci leku , mtx w zastykach jest gorzej tolerowany przez organizm ze względu na nudności.

Na forum jest sporo osób które ten lek przyjmują . Sama brałam go kiedyś . Jednak moja wątroba go nie tolerowała .
o skutkach ubocznych jest sporo w ulotce a jak się inni czują wpisują najczęściej u siebie .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czczk
Junior
Junior


Dołączył: 28 Lis 2016
Posty: 6

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wzięłam jedną dawkę (10 mg) ok. 6 tygodni temu, odstawiłam lek, ale do tej pory odczuwam skutki uboczne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ankanow62
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2012
Posty: 2773
Skąd: RP

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 3:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Malo prawdopodobne ale nie jestesmy twoim lek prowadzacym ,mam nadzieje ze konsultowalas to z nim i dostalas cos w zamian....
_________________
Animus aeger semper errat
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli skutki uboczne nie sa powazne, to trzeba sie zastanowic co jest wazniejsze (np. wlosy czy zdrowie)
10 mg, to malo, za malo. Nie jest to dawka terapeutyczna.
Mam nadzieje, ze o odstawieniu zdecydowal lekarz.

Jezeli chodzi o zaburzenia rytmu serca, to przyczyn moze byc duzo.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..


Ostatnio zmieniony przez ewela.t dnia Sob Lut 11, 2017 10:54 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
myślę, że dziewczyny wyjaśniły wszystko, też jestem za konsultacją lekarską.
Dawka naprawdę niska ale kto wie co tam się dzieje. Konsultuj z lekarzem coś na pewno poradzicie.

Dziewczyny biorąc 9 lat azathioprine miałam badanie thioguaniny na podstawie której konsyluim lek. stwierdziło, że lek na mnie nie działa, stąd zmana na mtx i tak już prawie rok ale czy ktoś biorąc mtx tez miał takowe badanie?
wiem, że badanie dostępne jest tylko w kilku szpitalach w Polsce ja tez miałam je robione podczas pobytu i tak się zastanawiam czy wam też jest proponowane? no i jak się ma co do mtx ale chyba nijak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Wto Lut 14, 2017 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biorąc jedną dawkę mtx nie sądzę żebyś odczuwała go do dziś, szczególnie ze mineło już pare tygodni.
10mg to bardzo mało, po prostu od tego się zaczyna zeby stopniowo podnosić dawkę.
Lek jest stosowany często tak jak któraś napisała , jak zaatakuje stawy.( i nie tylko)

dziwi mnie tylko że odstawiłaś lek, po jednej dawce, bo po jednej nic nie mozna powiedziec, a włosy również nie sądzę zeby wychodziły z z tego powodu. Wydaje mi się że przyczyna u Ciebie leży głebiej.

Sama biorę mtx 2 lata z 3 miesięczną przerwą, dostając lek na swoją chorobę, nie uczę się na pamięc skutków ubocznych ,, żeby potem doszukiwać się ich w swoim ciele, bądź zachowaniu.
Szczególnie że są leki, jest nim również mtx, że trzeba przeczekać np nudności, które w wiekszości przypadków po dłuzszym stosowaniu mijają, ewentualnie są mniej upierdliwe.
_________________
Płakałam, bo nie miałam butów...
dopóki nie zobaczyłam człowieka bez stóp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strona 8 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group