Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Metotreksat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Czw Cze 23, 2016 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odzew dziewczyny
Ewela nie wiem jak dokładnie to opisać postaram się ; amnezja chwilowa tak określił to medyk nie chodzi tu o zapominanie o codziennych sprawach typu kupno czegoś, oddzwonienie, o miejscu którym położyło się jakąś rzecz bo to normalne
Ja miałam sytuacje, w których np nie wiedziałam do czego służy zegarek gdzie się zakłada jak , lub jak się otwiera masło co to jest szok czyli jak człek ze średniowiecza który dostał zegarek
Jak brałam metex 25 mg ok. jak podnieśli do 30 mg właśnie cyrk, w ulotce mam coś o splątaniu ale to raczej nie to choć sama nie wiem- może
W ogóle metex nie dla mnie trochę ale cisną ostro na niego nawet jak miałam próby wątrobowe ok. 800 norma 33
Wiem u mnie norma ale dr cisnęła jako ,że w USA dają go również jak aza nie działa na autoimmunologiczne zap wątroby a i crohn jest rewelacyjnie utrzymany na smyczy.
Jeżeli to się będzie nadal powtarzać mówiono o mikroudarach nawet ale bez przesady
Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Czw Cze 23, 2016 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lauro, ja wlasnie mam podobnie. Dziwne bo nie wpadlam na to, ze to moze byc od mtx.
Jak nalac wody do czajnika? Jak wlaczyc pralke? Itp.

Dodatkowo ostatnio zastanawialam sie ile kawalkow ryby jest w opakowaniu. Ja myslalam, ze 3. Tak, dla mnie bylo napisane. Ogladalam parokrotnie, wielokrotnie. Okazalo sie, ze na pudelku byla "2"... a ja wiedzialam, ze "2" to "3"...

Spytaj lekarza ja tez pogadam z moim.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Czw Cze 23, 2016 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelka hm jeżeli też masz takie dziwne akcje to faktycznie ...
właśnie nie są to typowe chwile zapomnienia one są wręcz przerażające
widziałaś na ulotce hasło splątanie .. to może być to
ale jaja Wink
ps chciało by się zażartować czy wiesz kim jestem ? Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Cze 23, 2016 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Madzia ja mam mikroudary od dawna. Wychodzą w rezonansie głowy.
Czemu stawiacie na mtx? przecież to równie dobrze może być uszkodzenie mózgu przez chorobę .
Ja w sumie wiem do czego służy zegarek, ale już miejsce portfela w/g mnie było w zamrażalniku, miesce przechowywania perfum to pralka , a ubrania można prać w piekarniku , no przecież można !

nie wiedziałam gdzie jestem stojąc na srodku hali targowej nie wiedziałam po co tu jestem i dlaczego . Patrząc na wędliny nie miałam pojęcia co się z nimi robi.
Póżniej brałam endoxan we wlewach wtedy 10 x po 1000 - pomogło .Mikroudary zostały ale reszta wróciła na miejsce .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Nie Lip 10, 2016 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kochani dosyć pilne pytanie...
Dzisiaj, właściwie lada moment muszę wziąć MTX w formie podskórnej, metex konkretnie.
Zmieniono mi z doustnego metotabu 2x7,5mg na metex 1x15mg.
Pytanie brzmi: czy (o ile ktoś to stosował/stosuje) działanie tej jednej dawki podskórnej jest silniejsze/słabsze niż ta podzielona doustna?

Na godzinę po łyknięciu metotabu zaczynało mnie rozkładać.
Rozbicie, niemoc, bóle stawów, mięśni, kości, senność itp trwały po kilka godzin.
W zależności od stażu przyjmowania leku.
Początki były zdecydowanie najtrudniejsze.
Potem jakiś czas przerwy przed drugą tabletką i od nowa.
Nie wiem teraz czego się mogę spodziewać skoro po 7,5mg dzieją się takie akcje, tylko to doustnie.
A co może się dziać po 15mg podskórnie?
Ktoś coś skrobnie na uspokojenie moich obaw? 😃
Powrót do góry
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Nie Lip 10, 2016 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja biorę metex ale 30 mg nigdy nie brałam mniejszej dawki 15 mg ani doustnie ale z tego co wiem działanie jest takie jak leku w tabletce a forma podania jest poprostu mniej uciążliwa dla ukł pokarmowego
podobnie jak innych leków podawanych w formie penów.
Poza tym wszystko to samo. Jeżeli Ciebie lek powalał pewnie będzie jak dawniej ale żoładek złapie oddech Wink
Mnie też powala lek na łopatki ale jednak mam inną dawkę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
renia79
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2519
Skąd: wszechświat

PostWysłany: Pon Lip 11, 2016 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

biore aktualnie 25, wcześniej 20 w iniekcjach, lzej dla zoładka, a dykomfort po obu -piguła zastrzyk - taki sam
_________________
Płakałam, bo nie miałam butów...
dopóki nie zobaczyłam człowieka bez stóp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Lip 11, 2016 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paulinko, ja tez skrobne. Wink

Lek ten wprowadza sie stopniowo, zaczynajac od niskiej dawki-taka taktyka. Wink
Dawka lecznicza, docelowa waha sie od 20 do 30mg - mniejsza nie ma skutku terapeutycznego.
Sposob podania leku to tylko mozliwosc lepszego dopasowania formy do konkretnego pacjenta (podobno w zastrzyku jest mniej uciazluwe dla żołądka).

Teraz najwazniejsze.
Skutki uboczne powinny, z czasem, sie zmniejszac, lagodzic swa forme.
Nie wiem ile czasu juz biorę ten lek ale jest znaczna poprawa w tym aspekcie. Naprawdę wyraźna!
Tak wiec glowa do gory, zaciskamy zabki i do przodu! Very Happy

Trzymam kciuki abys szybko odczula pozytywne dzialanie leku. Very Happy
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Pon Lip 11, 2016 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje Wam za wiadomości Smile
Wzięłam jednak tabletki.
Nie zrobię sobie sama Confused
Na następny tydzień postaram się o zlecenie do ambulatorium.
Pierwszy raz nowy lek, mój mąż też się nie odważy.
Potem już pójdzie.
Powrót do góry
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pon Lip 11, 2016 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

paulina podaje się go bardzo prosto bo podskórnie więc nie ma ryzyka na necie nawet są filmiki Wink w gabinecie zabiegowym pokażą i potem jedziesz sama Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pepermint
Junior
Junior


Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 8

PostWysłany: Czw Lis 10, 2016 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałam początkową diagnozę RZS i od kwietnia biorę metotreksat. Początkowo 7,5mg w tabletkach (zmniejszenie bólu stawów i mięśni), wzrost dawki do 15mg (jeszcze lepsze wyniki). Tylko po tych tabletkach nie mogłam jeść, bolał mnie żołądek, byłam jak naćpana. Dwa dni do mnie nic nie docierało. Potem lekarka wycofała mi metotreksat by sprawdzić reakcję. I ból potworny powrócił po dwóch tygodniach. Przeszłam na Ebetrexat czyli metotreksat w zastrzyku, dawka10mg bo lepiej jest wchłaniany. Bóle znów się zmniejszyły. Teraz gdy mam już diagnozę toczeń, dołączono jeszcze Arechin. Niestety bóle nadal są uciążliwe i zastanawiam się nad zwiększeniem dawki, bo szkoda żołądka niszczyć przeciwbólowym lekami. Zobaczymy co powie lekarz. Przy RZS dawka dopuszczalna to nawet 30mg więc jest jeszcze zapas. A choroby te mają przecież to samo podłoże.
Największa wada u mnie stosowania metotreksatu to leukopenia, ewidentna przy braniu leku a wycofująca się po jego odstawieniu.
Pozdrawiam
Pepermint
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Czw Lis 10, 2016 11:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pepermint, u mnie lekarze powtarzaja, ze dawka terapeutyczna powinna sie wahac od 20 do 30mg - przyjmowanie mniejszej nie pomoze.
Mialam podobne objawy na poczatku brania leku ale lekarz powiedzial, ze z czasem powinny ustapic. Faktycznie tez sie tak stalo. Troche to trwalo ale juz duzo lepiej znosze ten lek.
Jestes pod kontrola wiec spadek bialych krwinek zostanie wychwycony na czas.
Porozmawiaj z lekarzem o dawce, skoro sie bierze leki, to po to aby pomagaly, nie? Wink
Na dzialanie Arechinu musisz poczekac- trwa to od 3 do 6 msc.

Daj znac co i jak.
Pozdrawiam. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pepermint
Junior
Junior


Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 8

PostWysłany: Sob Lis 26, 2016 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś byłam u mojego lekarza i zostawił leki w obecnej formie (Ebetrexat i arechin) bo jak piszesz na działanie Arechinu trzeba jeszcze poczekać, a dopiero później myśleć nad modyfikacją dawki.
Ogólnie bardzo mnie uspokoił swoim podejściem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sro Gru 28, 2016 7:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam drobne pytanko.
Czy ktoś z racji stosowania 30 mg mtx miał problem z krwotokami z nosa? od dłuższego czas mam porządne krwawienia. Ostatnio prof mój był świadkiem że kapie jakbym została pobita i zaraz miałam przyżeganie naczyń krwionośnych ale jakoś średnio pomaga Twisted Evil Twisted Evil
chodzi o naprawdę duże praktycznie codzienne krwawienia. Niedługo tampony do nosa będę używać Rolling Eyes
2 lekarzy laryngologów twierdzi że za dużo mtx, inni że to kwestia dwóch sterydów doustnych bo jak mówią jest to kretyństwo konieczne Laughing
Stąd pytanko bo żal coś zmieniać ..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
katarzynadudek7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 2293

PostWysłany: Sro Gru 28, 2016 9:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie brałam mtx a leciało mi ciurkiem kilka razy dziennie, potrafiło chlustać na odległość przez wiele lat. Pomógł dopiero solupred.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 7 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group