Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Posterydowa martwica główki kości udowej (i nie tylko)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 9:09 am    Temat postu: Posterydowa martwica główki kości udowej (i nie tylko) Odpowiedz z cytatem

Dawno nic tu nowego nie przybyło, więc odrabiam zaległości.

Bardzo wczesny rozwój posteroidowej martwicy główki kości udowej (ONF) u pacjentów z toczniem.

Nagasawa K, Tada Y, Koarada S, Horiuchi T, Tsukamoto H, Murai K, Ueda, Yoshizawa S, Ohta A.
Department of Internal Medicine, Saga Medical School, Saga, Japan. nagasak@post.saga-med.ac.jp


Zbadano 45 nowo zdiagnozowanych pacjentów ze SLE i leczonych prednizolonem w dawce 40 mg/d i więcej. By wykryć bezobjawowy ONF użyto badań rezeonansem magnetycznym po 3 miesiącach od rozpoczęcia steroidoterapii, badania rezonansowe zaplananowano na 1 w roku, a badania radiograficzne po 5 latach. Z 45 pacjentów, 15 czyli 33 % cierpiało na bezobjawową martwicę główki kośi udowej a u 5 (11%) rozwinęła się postać pełnoobjawowa. Istotne jest, że rezonans magnetyczny wykrył bezobjawowy ONF bardzo wcześnie, bo już po 3 miesiącach u 14 pacjentó (93%). Warto zauważyć, że terapia pulsami 1000 mg/d metyloprednizolonu była wykonywana znacznie częciej w grupie chorych ze stwierdzoną martwicą (13 z 15, czyli 87% badanych) w porównaniu do grupy nie cierpiącej na martwicę (11 z 30 czyli 37 % pacjentów).
Duże dawki kortykosteroidów powodowały podniesienie poziomu całkowitego cholesterolu i albumin w surowicy pacjentów. Stopnień wzrostu tych parametrów w ciągu 1-3 miesięcy był większy u chorych cierpiących na ONF. Podsumowując martwica główki kości udowej roziwja się szybko u 1/3 pacjentów z toczniem leczonych duzymi dawkami kortykosteroidów, a terapia pulsami może być znaczącym czynnikiem ryzyka. Nagły wzrost poziomu cholesterolu i/lub wrażliwość na steroidy wydaje się być powiązana z wystąpieniem ONF.
źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

boszzzzzz - strach czytac - ale posieszyc ja sie moge tym, ze ze wzgledu na wysoki cholesterol lekarka zdecydowala sie na zmniejszenie dawki sterydow - tyle ze teraz mam nawrot wsyzstkiego - badania juz zrobilam teraz tylko czekam na wyniki i w piatek w oparciu o podstawowwe badania ma prowadzaca zmienic mi leczenie ale tak by nei zwiekszac sterydow - no zobaczymy co i jak z tego wyjdzie - w piatek sie okaze.
Szkoda tylko, ze na wyniki lupusa i przeciwciala bede czekac jeszcze z ponad miesiac.

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może dorzucą ci plaquenil, albo odrobinę immunosupresanta jakiegoś - a dzięki temu sterydy zostaną po staremu, albo i dadzą się jeszcze zmniejszyć.

najwidoczniej masz chwilowe zaostrzenie - tak to cholerstwo niestety działa, raz z górki raz pod górkę.
wytrzymaj. uspokoi się na pewno. cierpliwości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak jestem na pulsach so;u medlolu to trojglicerydy sa oszalamiajace.......
a po czasie same spadaja.Gorzej ze ogromne dawki sterydow bralam wiele.....wiele razy.....
Teraz stoje w jednym miejscu ze sterydami ...wiec trojglicerydy tez grzecznie stoja w miejscu.
Gorzej ze od jakiegos czasu bola mnie biodra.....tu bedzie problem.......
no .......zobaczymy.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tym artykule to chodziło chyba o to że MRI czyli rezonans magnetyczny jest b. dobrym narzędziem do wykrywania zmian nawet bezobjawowych, w dodatku duży nacisk położono na "podantość" czy też wrażliwośc na sterydy- bo nie u wszystkich zmiany postrydowe się rozwijają (u co 3 osoby), i nie u wszystkich tak szybko...

więc może nie ma się czago bać, choć pewnie warto by to sprawdzić, bo jednak komplkacje się zdarzają - kinga np. wie najlepiej...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rezonans jest bardzo dokladnym urzadzeniem do badania wszelkich zmian ...nawet najmniejsze zmiany rejestruje........tomograf jest mniej dokladny......Niestety w dlaszym ciagu badanie rezonansen jest przeszlo dwokrotnie drozsze .....wiec automatycznie mamy do niego mniejszy dostep......
Monika

Teraz dostaje sie specjalne zatyczki......tak ze nie slychac tego szumu i trzaskow...az bylam zdziwiona.....bo bylam przygotowana..na cos gorszego......wiec jest troche lepiej.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy bole kosci biodrowych powinny byc symetryczne, czy niekoniecznie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyyyba nie muszą być symetryczne, ale nie jestem pewna.
w każdym razie, kinga z tego zrozumiałam ma zmiany niesymetryczne, jedna strona w lepszym stanie niż druga.
ale czy to reguła?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zaobserwowałam w szpitalu w Ustroniu ludzie mieli wszczepianą jedną endoprotezę /nie wiem przy jakich schorzeniach/.z tego co mówiła mi Pani doktor w toczniu zaatakowane są pojedyncze stawy i nie ma tu symetri.Wszystko to wydaje mi się dziwne. ale przecież może to być wyjątek.Trzymaj się .Pozdrawiam
Lidka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Cze 17, 2005 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem bole stawow i zmiany w stawach w toczniu najczesciej bywaja ......jednostronne.....to znaczy zawsze bardziej zaarakowana jest jedna strona ciala.....tak ze i w stawach biodrowych wystepuje to podobnie......stad sa te endoprotezy jednego biodra.....
Z czasem , gdy choroba sie poglebia...atakuje juz obie strony.....ale nie musi tak byc.
Slodka.......bylam na rezonansie 2 tygodnie temu ..i sama bylam zdziwiona......jak wreczono mi zatyczki do uszu .....nasaczone czyms.....jakims zelem czy ....czyms podobnym.....w ten sposob dopasowywuja sie do uszu .......wiec i hasas jest minimalny i jakby drzenia wydaja sie wtedy mniejsze.Mialam rezonans wiele razy ......to zdarzylo sie po raz pierwszy ........wiec to chyba jaka nowosc ku wygodzie pacjenta....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 17, 2005 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klasyka chyba nie pytała o zmiany w stawach z powodu toznia, tylko raczej o komplikacje posterydowe z kośćmi?
mi się wydaje że to loteria, i może wystąpić dowolna kombinacja, prawe biodro, lewe biodro, oba biodra na raz...
ale nie sprawdziłam tego nigdzie, więc się mogę mylić
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Lis 06, 2006 10:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem, że to stary post, ale napiszę kilka słów, może ktoś kiedyś będzie czegoś czukał na ten temat
sterydy biorę od lipca 2000, a w kwietniu 2004 zaczęło mnie strasznie boleć biodro - o tak z dnia na dzień. Wszyscy lekarze twierdzili, że to bóle stawów od tocznia. W lipcu 2004 juz nie mogłam chodzić sama i kupiłam sobie kule z którymi do dziś chodzę.
Monika B napisał:
Rezonans jest bardzo dokladnym urzadzeniem do badania wszelkich zmian ...nawet najmniejsze zmiany rejestruje........
w końcu trafiłam do znajomego ortopedy, który mi załatwił skierowanie na rezonans, który wykazał martwicę. Lewe biodro mam bardziej zniszczone i boli. Rezonans też wykazał pocżtki martwicy w prawym biodrze, choc nie odczuwam żadnych dolegliwości.
Na operację wstawienia endoprotez muszę czekać, bo nie chcą mnie operowac ze względu na młody wiek, tocznia i sterydów - boją się, że dojdzie do zakażenia kości.
no i pozostało czekanie, ale jestem dobrej myśli Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.



Ostatnio zmieniony przez kinga dnia Pon Lis 06, 2006 1:15 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 06, 2006 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ważne czy stary czy nie. Wkład się liczy... Tylko szkoda, że z autopsji. W internecie jest b. dużo informacji o problemie w ogóle. Temat dotyczy powikłań posterydowych i tocznia. Jak się coś znajdzie konkretnego to się wklei. Znam podobny przypadek, jednak tu nie chcą operować, bo występują poważne problemy dermatologiczne i trudno gojące się rany plus długotrwałe leczenie. Dziwne, bo człowieka wypisano ze szpitala... w stanie dobrym. Rolling Eyes Niestety chyba będziesz musiała wytrzymać. Ja również jestem dobrej myśli. Smile

Jakby coś, poszukiwania informacji ruszą pełną parą Wink Jak zwykle.

Pozdrawiam Dolny Śląsk! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Lis 06, 2006 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczerze mówiąc żaden lekarz na 100% nie potwierdził, że to jest martwica posterydowa Rolling Eyes mówią, że to "martwica o mieszanej etiologii u osoby z toczniem układowym i steroidoterapią" - jak ładnie to brzmi Wink lepiej niż "martwica posterydowa" Laughing
a np. osteopoerozy nie mam - żadnego ubytku masy kostnej - robię co roku badanie gęstości kości Very Happy
ale na każdego inaczej leki działają
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 06, 2006 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na wszelki wypadek, wklejam jeszcze raz link do stronki o biodrach, endoprotezach, itp.
gdzieś go tu juz podawałam, bo w przeszłości mieliśmy kilka króciutkich wątków o tym problemie:
www.forumbioderko.pl
www.fundacjabioderko.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 1 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group