Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Posterydowa martwica główki kości udowej (i nie tylko)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Sty 29, 2010 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narcyzia idź do lekarza rodzinnego/internisty.
Powiedz, co i jak. Powinien dać skierowanie na RTG i do specjalisty. Nie wkręcaj sobie, że to martwica, bo trzeba na spokojnie do tego podejść. Przyczyn bólu może być bardzo wiele.
Daj znać po wizycie. Razz Very Happy Razz
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Sob Sty 30, 2010 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narcyzia, dla tzw "spokojności" nawet jeśli nic nie wyjdzie w RTG zawalcz o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. To chyba najdokładniejsze badania, które mogą wykluczyć martwicę. A nawet jeśli to nie panikuj u mnie po kapoplastyce minęło 1,5 roku i NIC MNIE NIE BOLI, ruchomość wróciła - gdyby nie moje lenistwo to wyćwiczyłabym pewnie na 100%

Trzymaj się.
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Sob Sty 30, 2010 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narcyzia lekarz rodzinny ma obecnie bardzo ograniczone mozliwości diagnostyczne ale może dac Ci skierowanie do ortopedy bo myśle że ten specjalista bardziej Ci pomoze a przede wszystkim on jest władny wyadac skierowanie na tomografie rezonans czy nawet głupie RTG co już nie moze rodzinny powodzenia
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Lut 09, 2010 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i troszkę nowości

Martwica u osób z toczniem i zespołem antyfosfolipidowym-opis dwóch przypadków
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zdzisława
Junior
Junior


Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 9
Skąd: Kraków/Moczydło

PostWysłany: Sro Cze 16, 2010 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martwicę główki miałam w wieku 44 lat, ale ortopedzi radzili czekać, więc czekałam - z bólem, o dwóch kulach, z popieprzonym życiem osobistym, bo kto chce kulawą babę!? Ale się sprężyłam i zdecydowałam na edoprotezę. To już 5 lat bez bólu, kul i dyskomfortu. Kto może - niech się decyduje na operację.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen WP Kontakt
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Kwi 30, 2014 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bóle stawu biodrowego mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn, a ich występowanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do konkretnej grupy wiekowej czy też płci, mimo, że pewne grupy schorzeń powodujące bóle biodra mogą być częstsze u jednej z płci lub w pewnych grupach wiekowych.Dolegliwości ze strony biodra, zwłaszcza te, występujące na tle choroby zwyrodnieniowej stawu, mogą przez wiele lat być łagodne, mimo postępującego procesu chorobowego, prowadzącego w sposób ostateczny do zniszczenia stawu i w konsekwencji konieczności wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

PRZYCZYNY BÓLÓW BIODRA

Można dokonać podziału przyczyn dolegliwości ze strony biodra na 3 podstawowe grupy.

PRZYCZYNY STAWOWE BÓLÓW BIODRA

Choroba zwyrodnieniowa stawu jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólów biodra, obok zapalenia kaletek krętarzowych, u młodych osób. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety. Częsta jest u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat, ale również często występuje w przedziale wiekowym od 50 do 60 lat. Predysponują do niej: złuszczenie nasady bliższej kości udowej, wrodzone zwichnięcie, choroba Perthesa, dysplazja panewki, różnica w długości kończyn, duże obciążenie kończyny. Może się pojawić u sportowców trenujących podnoszenie ciężarów. Występować może charakterystyczny ból w pachwinie, promieniujący wzdłuż uda, po przyśrodkowej stronie, aż do kolana oraz lekkie utykanie, zwłaszcza po wstaniu. Utrudnione jest funkcjonowanie chorego; chory ma trudności z poruszaniem się, spaniem, ból występuje nawet w spoczynku. Niestety wtedy już jedyną alternatywą przynoszącą ulgę i poprawę funkcjonowania pacjenta jest protezoplastyka.
Jałowa martwica kości, zwłaszcza u alkoholików, u osób nadużywających sterydy lub u chorych z anemią sierpowatokrwinkową.
Zapalenie stawu, staw może być zajęty przez reumatoidalne zapalenie stawów, a także w wyniku septycznego zapalenia stawu lub ZZSK.

PRZYCZYNY OKOŁOSTAWOWE BÓLÓW BIODRA

Zapalenie kaletek okołokrętarzowych - częściej zapadają na tę chorobę kobiety niż mężczyźni, zwłaszcza uprawiające lekkoatletykę, sprzyjają temu również częste urazy; zapaleniu kaletek towarzyszy rozlany ból czasem o charakterze piekącym, występujący na bocznej powierzchni uda, nasilający się w czasie poruszania kończyną oraz w nocy i wygasający w spoczynku. Poza tym, okolica nad krętarzem jest tkliwa.
Zapalenie ścięgna lub ścięgien mięśni przywodzicieli uda
Ucisk na nerw skórny boczny uda - wywołuje zaburzenia czucia i parestezje
Złamanie szyjki kości udowej - bardzo poważne powikłanie, towarzyszące często osteoporozie u osób starszych
Choroba Pageta - choroba, w wyniku której zostaje zaburzona architektonika kości, czemu towarzyszyć może występowanie złamań patologicznych.Przerzuty nowotworowe do kości, np. rak gruczołu krokowego.

BÓL RZUTOWANY BIODRA

Przyczyna tkwiąca w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupaPrzyczyna tkwiąca w narządach jamy brzusznej

LOKALIZACJA BÓLÓW BIODRA

Ból biodra może mieć różne umiejscowienie i objawy towarzyszące w postaci zaburzeń ruchomości stawu, zaburzeń chodu itp. Każda informacja o lokalizacji i charakterze bólu jest ważna, gdyż może wskazać gdzie leży prawdopodobna przyczyna dolegliwości.
Ból zlokalizowany w okolicy pachwiny, promieniujący po przedniej i przyśrodkowej powierzchni uda do kolana (czasami mylnie sugerujący zajęcie procesem chorobowym kolana) może wskazywać na zapalenie stawu lub chorobę zwyrodnieniową, ale też może wynikać z objęcia procesem zapalnym kaletek maziowych, ścięgien lub też powstawać może z powodu istniejącej przepukliny.
Ból zaś zlokalizowany w bocznej okolicy biodra, nad krętarzem, może wskazywać na zapalenie kaletek okołokrętarzowych, rzadziej zapalenie stawu lub chorobę zwyrodnieniową. Może też być wynikiem zajęcia przez proces chorobowy kręgosłupa.
Natomiast, ból umiejscowiony w okolicy pośladków najczęściej wynika z choroby kręgosłupa, przyczyną mogą być też zmiany zapalne kaletki kulszowej lub też stan zapalny stawu krzyżowo-biodrowego w przebiegu ZZSK (w badaniu okolica nad stawem jest tkliwa).

DIAGNOSTYKA BÓLÓW BIODRA

Pierwszym krokiem w ocenie stanu stawu biodrowego jest badanie fizykalne oraz zmierzenie, czy obie kończyny są równe. Stan, w którym obie kończyny nie są równe może usposabiać do różnych schorzeń biodra. W większości badanie fizykalne wystarcza do zdiagnozowania przyczyn bólów, aczkolwiek w pewnych sytuacjach potrzebne mogą być też badania dodatkowe, zwłaszcza w celu diagnozowania przyczyn ograniczenia ruchomości w stawie i ewentualnej oceny stopnia zmian zwyrodnieniowych.Nieraz, gdy przebieg choroby jest ciężki i nie reaguje ona na leczenie, wskazana może być scyntygrafia stawów. Prócz tego, zleca się czasami badania krwi lub w szczególnych sytuacjach aspirację wysięku stawowego.Pierwszym objawem sugerującym zmiany w stawie biodrowym, jest ograniczenie rotacji wewnętrznej stawu - sugerować może ono chorobę zwyrodnieniową stawu lub jego stan zapalny. Prócz tego, badać powinno się zarówno brzuch i kręgosłup - ze względu na wspomniane wyżej istnienie bólów rzutowanych, zwłaszcza u kobiet, u których bóle biodra mogą wynikać z chociażby takich stanów jak bolesne miesiączkowanie.

LECZENIE BÓLÓW BIODRA

Leczenie głównie obejmuje odciążenie kończyny dolnej i stawu biodrowego (odpowiednie obuwie, w przypadku nierównej długości kończyn konieczne może być używanie obuwia ortopedycznego; poza tym chodzenie o lasce - w celu odciążenia zdrowej kończyny; zmniejszenie wagi ciała) oraz odpoczynek. Prócz tego, wskazane są ćwiczenia i ruch stawu. Częste ćwiczenia w odciążeniu mogą poprawić wydolność stawu i zmniejszyć dolegliwości bólowe.W celu złagodzenia bólu, stosować można niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol. Pomocna może być również fizykoterapia i ultradźwięki oraz magnetronic. Korzystne są też wstrzyknięcia miejscowe steroidów. W przypadku, gdy już jednak doszło do ograniczenia ruchomości stawu lub gdy ból powoduje znaczne trudności w poruszaniu się i funkcjonowaniu, jedynym, ale i ostatecznym wyjściem może być protezoplastyka.

Zrodlo: Tadeusz Markowski
Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Strona 10 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group