Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przeciwciała
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Wto Paź 08, 2013 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy oznaczajac ANA Immunoblot bede miała oznaczenie anty dsDNA i anty Sm?Bo tak czytam i czytam i juz nie wiem?


u mnie były oznaczone


maglia powiedz proszę u Ciebie robiono badanie ANA rozszerzone? A jeśli tak to jakie wyszły ''podciała"?

Przeglądnęłam Twój wątek, ale chyba nie pisałaś nic na ten temat...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Pią Paź 11, 2013 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy mogę wkleić, ale bardzo ciekawy artykuł na temat przeciwciał przeciwjądrowych

http://faculty.washington.edu/andchien/PDFs/autoantibodies.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dokładnie o wszystkich przeciwciałach

http://www.diarect.com/productsoverview/antigens/autoantigen.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolinaaa
Junior
Junior


Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 27

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kochani, mam pytanie, czytam,czytam,ale jakoś nie bardzo rozumiem... miałam wykonany kompleksowy ANA2, podano tylko, że metodą IIF stwierdzono przeciwciała przeciwjądrowe, typ świecenia ziarnisty, miano 1:320. Przeciwciał ENA nie stwierdzono. Myślałam, że zostaną wymienione poszczególne 'rodzaje' przeciwciał, ale nic takiego nie napisano. Chciałam zapytać, czy jeśli ANA jest ogólnie dodatni, a nie wykryto przeciwciał ENA, to oznacza automatycznie, że obecne są u mnie dsDNA?

pozdrawiam...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz dodatnie ANA
nie wykryto przeciwciał ENA

Cytat:
Próbki wykazujące pozytywne wyniku testu na przeciwciał ANA często zawierają rozpuszczalne antygeny skierowane przeciw jądrom komórkowym (ENA). Należą do nich: SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70.

http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957

Cytat:
to oznacza automatycznie, że obecne są u mnie dsDNA

nie, to nie oznacza

gdzie robiłaś badania?
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.



Ostatnio zmieniony przez kinga dnia Czw Kwi 17, 2014 6:07 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chciałam zapytać, czy jeśli ANA jest ogólnie dodatni, a nie wykryto przeciwciał ENA, to oznacza automatycznie, że obecne są u mnie dsDNA?



NIE , nie małas robionych ds DNA więc nie wiesz jakie są, przeciwciała rządzą się swoimi prawami , nie ma nic automatycznie.
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolinaaa
Junior
Junior


Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 27

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

badanie było wykonane w prywatnym dużym laboratorium we Wrocławiu. rozumiem, dziękuję za odpowiedzi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ri
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 251

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 9:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

Ja także mam pytanie dot. przeciwciał. Trochę poczytałam, ale nie do końca rozumiem. Być może będziecie w stanie mi pomóc.

Ok. rok temu miałam badane przeciwciała. Laboratorium napisało:

ANA2 - dodatni (wartość referencyjna miano <1:100).
Stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:1000 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą Elisa nie stwierdzono obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, Scl-70, Jo-1). Interpretacja wyników badania uzależniona jest od całosci obrazu klinicznego pacjenta.



Dziś odebrałam świeży wynik ANA 2, gdzie napisano:


W badanej surowicy WYKRYTO przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) o typie świecenia ziarnistym i mianie 160.
Badania wykonano pośrednią metodą immunofluorescencji /IF/ na przełyku małpy, świnki morskiej i komórkach HEp-2.
W metodzie immunodyfizji wobec ekstraktów grasicy NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (Sm, RNP, La/SS-B, PM-Scl, Scl-70, Jo1, Ku, Mi-2, Ro/SS-A, rybosomalnych, fibrylarynowych, RNA-polimerazie I).



Jak rozumiem powinna się cieszyć, że jest niższe miano niż rok temu? Smile Czy na obniżenie miana mogło mieć wpływ to, że przez ok. miesiąc brałam leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (m.in Movalis) w związku z zapaleniem w nadgarstku? Różnica w mianach jest spora. Najbardziej zastanawia mnie dlaczego nie ma oznaczenia jakie to są konkretnie przeciwciała. Czy to znaczy, że nie można oznaczyć, czy może są inne rodzaje których laboratorium nie sprawdza? To dobrze czy źle, że nie mogą podać jakie? Wink Jestem ciut przestraszonym laikiem w temacie chorób tkanki łącznej. Nie krzyczcie jeśli jest to kolejne pytanie z tej samej serii, ale nie nie dobiłam się do postów, które rozwiałyby moje wątpliwości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba jednak niezbyt dokładnie przeczytałaś o przeciwciałach bo odpowiedz na Twoje pytania jest tu
Cytat:
Miano wskazuje jak wiele razy technik laboratorium musiał rozcieńczyć próbkę, by otrzymać roztwór wolny od przeciwciał przeciwjądrowych, na przykład, miano 1:640 pokazuje większą koncentrację przeciwciał niż miano 1:320 albo 1:160.
* Widoczna znaczna różnica między mianami może wprowadzać w błąd, ponieważ każde rozcieńczenie podwaja ilość badanego roztworu, więc oczywiste jest, że miana rosną gwałtownie (między 1:160 a 1:320 jest tylko jedno rozcieńczenie a wyższy wynik nie musi bezpośrednio świadczyć o większej aktywności choroby).
* Miano ANA waha się w trakcie przebiegu choroby i może bądź nie obrazować aktywność chorobową. Dlatego nie zawsze jest możliwe stwierdzenie jak aktywny i ciężki przebieg tocznia ma dana osoba.


branie leków przeciwbolowych nie ma wpływu na poziom przeciwciał .
o to dlaczego nie masz podanego konkretnego typu przeciwwcial musisz dopytać w labolatorium
Być może tego nie robą, albo po prostu nie masz ich teraz.
Przeciwciała się zmieniają w trakcie choroby .
Możliwe że po prostu coś się dzieje , ale w niewielkim stopnu , tak że nie mozna tego oznaczyć
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ri
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 251

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko, dziękuję za odpowiedź. Czytałam ten fragment, ale chyba głupia jestem bo nie zrozumiałam Rolling Eyes Ja zrozumiałam tak, że czym niższa liczba tym lepiej, bo właśnie niższa koncentracja przeciwciał teoretycznie jest bardziej korzystna (choć był też fragment o tym, że tak naprawdę może nie mieć to żadnego znaczenia bo dużo zależy od samopoczucie i stanu danej osoby). Możliwe zatem, że przez rok przeciwciała spadły tak mocno same z siebie? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 12:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiscie że jest to możliwe
aktywnośc choroby waha się , a więc i przeciwciała także rosną i maleją
a ich liczba zawsze się podwaja np 1:160, następne jest juz 1:320, kolejne1:640 itd ..
czyli jak widzisz nie jest to wzrost lub spadek bardzo drastyczny, między 1:160 , a tym co miałaś
Przeciwciała interpretuje się w stosunku do całości , czyli stanu zdrowia ogólnego . Jesli jest dobrze to nawet wysoki ich poziom nie ma az takiego dużego znaczenia.
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:

Przeciwciała interpretuje się w stosunku do całości , czyli stanu zdrowia ogólnego . Jesli jest dobrze to nawet wysoki ich poziom nie ma az takiego dużego znaczenia.
Dokładnie . Ja jestem tego dobrym przykładem u mnie przeciwciała w mianie 1;10000 są a moje samopoczucie i resztę badań są w miarę Ok. Więc ni jak moje przeciwciała mają się do tego jak się czuję !

Ps. Dla mnie przeciwciała to zawsze czarna magia Rolling Eyes
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ri
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 251

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 1:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziewczyny, dziękuję! Teraz rozumiem Smile Zastanawiał mnie ten spadek, bo niestety nie mogę powiedzieć bym czuła się lepiej w stosunku do ubiegłego roku, choć do wielu przypadłości zdążyłam się już przyzwyczaić i pogodzić z ich towarzystwem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grasien
Junior
Junior


Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 21
Skąd: Pomorskie

PostWysłany: Czw Maj 29, 2014 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie do osób , którym "wyszły"w immunoblocie p/ciała PCNA.Albo osób które wiedzą coś na temat tych p/ciał. Mi właśnie wyszły ,ale mój lekarz nie jest w stanie mi nic powiedzieć .Powiedział tylko że pierwszy raz się z takimi p/ciałami spotyka i że występują w toczniu(cały czas jestem w trakcie diagnozowania).Nie wie jaką pełnią rolę i czego dotyczą.Nie wie jakie mają znaczenie diagnostyczne!Może czyjś lekarz ma bardziej rozległą wiedzę i powiedział coś więcej i bardziej sensownego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Czw Maj 29, 2014 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pierwszej stronie masz to:
Przewciwciała ANCA - przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych.
Reagują z laktoferryną i mieloperoksydazą.
Obecność ich wskazuje na możliwość wystąpienia zmian zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych, chorobach zapalnych naczyń (vasculitis np. leukocytoklastyczne zapalenie naczyń skóry, plamicę Henocha-Schönleina, krioglobulinowe zapalenie naczyń, zapalenie małych naczyń, ziarniniakowatość Wegenera, zespół Churg-Straussa, chorobę Kawasaki, guzkowe zapalenie tętnic oraz wielkokomórkowe zapalenie tętnic i chorobę Takayasu)

Wyróżniamy:
cANCA
pANCA
aANCA

i to :

Znaczenie kliniczne ANCA
Przeciwciała przeciw cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych zyskały istotną pozycję w diagnostyce serologicznej zapaleń naczyń. Dotychczasowe postępowanie diagnostyczne w tych zespołach chorobowych opierało się głównie na ocenie objawów klinicznych i biopsji narządu, w którym toczył się proces zapalny. Obecnie uważa się, że ANCA – zarówno C-ANCA, jak i P-ANCA – pełnią istotną rolę w potwierdzeniu rozpoznania układowych postaci zapalenia naczyń, są także markerem w rozpoznaniu ziarniniaka Wegenera. Wykazano, że obecne są u 65% chorych z nieaktywną i 95–99% chorych z aktywną postacią tej choroby. Ich miano koreluje z aktywnością procesu zapalnego, a także z odpowiedzią na zastosowane leczenie. Nawrót ziarniniaka Wegenera przejawia się zwiększeniem miana ANCA, szczególnie podklasy IgG3. Średni czas, który upływa między wzrostem miana przeciwciał a pojawieniem się objawów klinicznych, wynosi 7 tyg. Miano ANCA u osób z ziarniniakiem Wegenera radykalnie obniża się po transplantacji nerek. Chorzy, u których stwierdza się PR3-ANCA, często mają zajęte górne drogi oddechowe oraz okołonaczyniowe nacieki w obrębie zajętego narządu. Natomiast MPO-ANCA pojawiają się najczęściej u osób w podeszłym wieku z zajęciem obwodowego układu nerwowego, płuc i nerek. Śmiertelność chorych na mikroskopową postać guzkowego zapalenia tętnic była wyższa wtedy, gdy stwierdzano C-ANCA, niż w przypadkach, w których obecne były P-ANCA. Wykazano także, że obecność C-ANCA wiąże się ze złym rokowaniem co do czynności nerek. Z punktu klinicznego istotne jest odróżnianie mikroskopowego guzkowego zapalenia tętnic od klasycznej postaci tej choroby. Obserwacje wskazują, że miano P-ANCA zwiększa się wtedy, gdy dochodzi do wznowy choroby, jednak stwierdza się to u 50% chorych. Natomiast w przypadku MPA ANCA obecne są u ok. 50–75% chorych, a w zajęciu ośrodkowego układu nerwowego procesem zapalnym o typie vasculitis u 50–70%. Swoistość C-ANCA dla ziarniniaka Wegenera wynosi 95%, a p-ANCA dla MPA 80–90%.
U chorych na mukowiscydozę ANCA reagują swoiście z c-końcowym fragmentem BPI, który jest niezbędny do opsonizacji. Autoprzeciwciała te mają także zdolność hamowania opsonizacji. Wykazano ponadto ujemną korelację pomiędzy mianem BPI-ANCA a czynnością płuc. Być może w przyszłości dzięki leczeniu prowadzącemu do zahamowania produkcji BPI-ANCA będzie można zmniejszyć nasilenie objawów klinicznych mukowiscydozy.


poczytaj... Very Happy

Pozdrawiam.
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następny
Strona 7 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group