Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Immunoglobuliny RhD i HCV (?)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 08, 2005 9:52 pm    Temat postu: Immunoglobuliny RhD i HCV (?) Odpowiedz z cytatem

Mam pewne informacje, a właściwie takie swoiste ogłoszenie tyle że nie bardzo tematycznie pasujące do naszego forum…
Otóż chodzi o sprawę zakażenia wirusem HCV kobiet przyjmujących domięśniowo gammaglobuliny anty-D (immunoglobuliny anty RhD 50 i 150) w latach 1991-1995. Preparat ten wytwarzany jest z osocza krwi i podawany ciężarnym kobietom u których stwierdzono konflikt serologiczny. Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV Prometeusze wbrew oficjalnemu stanowisku Min. Zdrowia, twierdzi że istnieje dokumentacja potwierdzająca fakt zakażeń HCV i od dawna szuka kobiet zarażonych tą drogą (z marnym skutkiem).
Ponieważ uczestniczę w Liście Dyskusyjnej Prometeuszy, stąd wiem o sprawie, i pomyślałam że dam wam znać o tym problemie. Większość z nas to starzy i regularni klienci szpitali, poza tym mamy wielu „szpitalnych” znajomych, być może ktoś z was lub z tych znajomych słyszał lub zna kogoś kogo ta sprawa dotknęła bezpośrednio. Albo kogoś kto wie więcej na ten temat.
Toczniowcy też zresztą chorują na HCV, sama leżałam z dziewczyną zarażoną kiedyś prawdopodobnie w trakcie hospitalizacji wiele lat temu. Z tego co się dowiedziałam skażone osocze przeznaczone było wówczas tylko do produkcji immunoglobulin RhD, a nie do stosowanych przy terapii tocznia dożylnych immunoglobulin (IVIG), więc tu nie ma powodu do niepokoju, no i wszędzie można znaleźć zapewnienia że te preparaty są bezpieczne i wytwarzane z osocza zdrowych i przebadanych dawców.
W każdym razie jeśli coś wiecie, kogoś znacie – dajcie znać, Promteusze są zainteresowani.
http://www.prometeusze.pl/

A tu jeszcze oficjalne stanowisko dot. tej głośnej swego czasu sprawy, wykluczające całkowicie możliwość zakażenia HCV przez wspomnianą partię immunoglobulin RhD.
http://www.hcv.pl/shownews.php?nid=114
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przyznaje, ze afera dotyczaca HCV zmacila moj spokoj, ponadto proby watrobowe wyszly mi nie najlepszej jakosci wiec zaczynalam srogo cierpiec, ale zrobilam sobie badanie i wyszlo... ujemne. Uffffff
dla swietego spokoju proponuje wszystkim zrobic badanie na obecnosc HCV we krwi, od razu zaczelam lepiej sypiac Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest problem ...w klinice w ligocie przy przyjeciu robi sie wszystkim pacjentom badania na HCV.i wiem ze sporo osob ma dodatnie ...ale niektorzy sami nie wiedza .albo domyslaja sie tylko skad sie to wzielo ....
Najczesciej jest on skutkiem przebytych zabiegow i takze zabiegow stomatologicznych .ale nikt jakos z szpital;ami nie walczy .........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bo to nie jest łatwo udowodnić gdzie i kiedy nastąpiło zakażenie wirusem, chyba że jest się np. stale monitorowanym krwiodawcą.
sprawa jest poważna, aktualna kampania informacyjna ma zwiększyć świadomośc problemu i przy okazji uczulić ludzi na podstawowe zasady bezpieczeństwa w placówkach medycznych - jako starzy bywalcy czasami już pewnie nawet nie zwracamy uwagi czy siostra przy pobraniu krwi zakłada nowe rękawiczki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racje .nie zwracamy uwagi a pielegniarki czesto sa nosicielami wirusa .....wiem bo pare kolezanek zarazilo sie od pacjenta ...a w przychodniach .lepiej nie mowic....Jak kiedys zwocilam uwage pielegniarce w przychodni .czy nie maja rekawiczek .to sie wsciekla ..i dostalo mi sie za to ze jestem niupowazniona zwracac jej uwage .a potem drugi raz ...ze nie mam zyl ........i skad ona ma pobrac krew.?.poczekalam spokojnie az skonczy .i poszlam do kierownika przychodni ........Nie wiem chyba bylam zlosliwa.?a moze tylko ostrozna ..
Od tego czasu jak mnie widza .to obchodza sie ze mna jak z jajkiem i przynajmniej przy mnie zakladaja rekawiczki .dobre i to Crying or Very sad
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy
Nigdy nie udowodni sie , gdzie nastąpiło zarażenie wirusem.Czy w szpitalu, czy w przychodni czy u dentysty? Personel tam pracujacy nie ma nawyku zakładania rękawiczek nie mowiąc juz o zmienianiu.
Nie raz byłam tego świadkiem a gdy zwróci się uwage to... lepiej nie mówić. Nieraz krew sie lała przy popbieraniu a pani pielęgniarka oczywiście bez rękawiczek. Natomiast u dentysty w klinice, wszyscy studenci w rękawiczkach a p.doktor nie zakłada rękawiczek.
Ostatnio był na ten temat program:"Pod napięciem". Wynika z tego , że osoby zarażone i to nie z własnej winy, nie są zaliczani do chorych na chorobę przewlekłą co skutkuje drogim leczeniem. Puentą tego programu była wizyta reporterki w kilku przychodniach z u ukryta kamerą. Samo życie.
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogladalam....tak jest w wiekszosci przychodni .w klinice troche lepiej .moze do idealu brakuje .ale generalnie od paru lat zwracja wieksza uwage ,na rekawiczki ,,,,tym bardziej ze wiele pielegniarek po okresowych badaniach dostalo taki sam wyrok.HCV dodatni........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 19, 2005 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rękawiczki to jeszcze pryszcz, choć może dawać pewien sygnał o warunkach sanitarnych w całej placówce, skoro nie wymaga się przestrzegania zasad od personelu, to cholera wie co się dzieje z narzędziami i przyrządami medycznymi, czy w ogóle w placówce jest autoklaw do sterylizacji Laughing
z tego co zauważyłam to szpitale jeszcze jakoś się trzymają zasady że każdy pacjent i każdy pobrany od niego materiał to potencjalne źródło wszelkich możliwych wirusów i środki ostrożności dotyczą wszystkich bez wyjątku, ale już w małych przychodniach publicznych... Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Lis 19, 2005 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem ze klinice jest autoklaw .jest dobrze wypozazona sterylizacja .poniwewaz jest to super oddzial chirurgii jamy brzusznej ....do ktorego pacjenci wala drzwiami i oknami .wiec oni dbaja o renome .i przu okazji korzystaja inni .widzi sie to w czystosci na oddzialach .i bardzo dbaja o brak o zakazen wewnatrzszpiatalnych...ale w przychodnia ....to czasami przekracza nasze wyobrazenia ..........chociaz sie troche poprawilo od jakiegos czasu .jeszce wiele im jednak brakuje
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sEsZeLa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Paź 2005
Posty: 292
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Lis 19, 2005 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a u mnie w szpitalu bywa i tak że pielęgniarki muszą korzystać kilkakrotnie (o ile nie kilkanaście razy) z jednorazowych rękawiczek. A wszystko z braku kasy. I gdzie ta nasza kasa ze składek trafia Question
Napewno nie tam gdzie trzeba.
_________________
tym dam radę chorobie, że nic z niej sobie nie robię Very Happy [J.I.S]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group