Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Osteoporoza posterydowa
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 26, 2005 11:20 am    Temat postu: Osteoporoza posterydowa Odpowiedz z cytatem

Po bardzo niepokojących postach dotyczących problemu osteoporozy, zrobiłam skrótową kompilację podstawowych informacji dotyczących osteoporozy posteroidowej czyli wtórnej bądź jatrogennej (polekowej).
Dołączyłam odsyłacze do stron najbardziej informatywnych i bogatych w dane o koniecznych badaniach, profilaktyce, leczeniu, itp.

Słowem - nie bagatelizujcie problemu, upewnijcie się że prowadzicie prawidłową profilaktykę, domagajcie się badań densytometrycznych a w razie konieczności leczenia osteoporozy, a nie jedynie suplemantacji Ca+D...

***

Glikokortykosteroidy (GCS) mają wielokierunkowe oddziaływanie na kościec. lch nadmiar hamuje wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym poprzez blokowanie miejsc receptorowych dla 1,25 (0H)2 D w komórkach nabłonka (zmniejszają też syntezę tego metabolitu w nerkach), jak również hamują zwrotne wchłanianie wapnia w nerkach, co prowadzi czesto do hiperkalciurii i dalej kamicy nerkowej. Udowodniono również, że GCS bezpośrednio hamują proliferację i czynność osteoblastów, tworzenie kości, a więc także syntezę kolagenu i białek niekolagenowych. Aktywują także resorpcję kości, ale to ich działanie wydaje się być słabszym (aniżeli hamowanie tworzenia) mechanizmem osteoporozy; przede wszystkim powodują wzrost wydzielania PTH, do czego prowadzi hipokalcemia, ale także bezpośrednio oddziaływują na osteoklasta.

Ostatnio pojawiły się także sugestie, że u pacjentów leczonych GCS obniżone jest wydzielanie kalcytoniny, co należałoby także uwzględnić w patogenezie osteoporozy. Zasadniczą cechą morfologiczną odróżniającą osteoporozę posteroidową od inwolucyjnej, okołomenopauzalnej jest mniejsza (w tej pierwszej) utrata liczby beleczek na rzecz zmniejszenia ich grubości. Ten rodzaj zmian w kości sprzyja odwracalności zaburzeń np. po usunięciu przyczyny hiperkortyzolemii.

Osteoporoza jatrogenna (polekowa) zależy od dawki leków, czestotliwości dawek, czasu stosowania i rodzaju preparatów. Za stosunkowo bezpieczną nawet do przewlekłego stosowania (powyżej 6 miesięcy w sposób ciągły) uznano ilość nieprzekraczającą 7,5 mg prednisonu dziennie.
Jednakże bardzo często dawka ta jest przekraczana, co wynika z wysokiej skuteczności tych leków i ich szerokiego zastosowania.
Kortykosteroidy są stosowane z dobrym, czasem niezastąpionym, efektem w chorobach autoimmunoagresyjnych, układowych zapalnych chorobach tkanki łącznej i nowotworowych, a także w leczeniu astmy. Szczególne znaczenie mają w chorobach nadnerczy - do leczenia substytucyjnego, a nawet u kobiet w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, dla zapobiegania RDS u noworodka.

Badania prowadzone na szeroką skalę dotyczące metabolizmu kostnego i innych objawów niepożądanych GCS wykazały, że kortykosteroidy wziewne powodują obniżenie gęstości mineralnej kości u pacjentów z astmą.

Lekami pierwszego rzutu, stosowanymi także przy profilaktyce osteoporozy w czasie kortykosteroidoterapii, są preparaty:
• Wapnia i witaminy D, regularna suplementacja w/w lekami w odpowiednich dawkach oraz w razie potrzeby preparatami magnezu i witaminą C daje dobre efekty, wymierne densytometrycznie i biochemicznie - po 6 miesiącach.
• Kalcytonina coraz częściej jest włączana do leczenia osteoporozy posteroidowej. Bezwzględnym wskazaniem są tu złamania kręgów czy innych odcinków kośćca (przynasady) lub nawet podejrzenie złamania, które nie może być udowodnione badaniem rtg, ale sugeruje to ból np. pleców, śródstopia.

Aktualnie stosowana farmakoterapia osteoporozy to
Leki hamujące resorpcję koci:
• estrogeny
• selektywne modulatory receptorów esreogenowych (SERMs)
• bisfosfoniany
• kalcytonina
• aktywne metobolity witaminy D
• sterydy anaboliczne
Leki stymulujące tworzenie kości:
• fluor
• aktywne metobolity witaminy D
• parathormon
• sole stronu

Na podstawie:
Osteoporoza posteroidowa u dzieci
Osteoporoza fakty i perspektywy

Ważne źródła informacji:

O s t e o F o r u m
W tym portalu znajduje się bardzo duży zasób informacji, m.in. zgromadzone są one w dziale pt.
Artykuły o osteoporozie
A to tylko przykładowe tytuły z całej masy ciekawych rzeczy:
KOMPLEKSOWE LECZENIE OSTEOPOROZY
INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ DENSYTOMETRYCZNYCH
PROBLEM BÓLU W OSTEOPOROZIE
SUPLEMENTACJA WAPNIOWA W OSTEOPOROZIE I JEJ MONITOROWANIE
PROBLEMY DOTYCZĄCE SUPLEMENTACJI WITAMINĄ D
KALCYTONINA DOUSTNA - PRZEŁOM W LECZENIU
BISFOSFONIANY - PRZEŁOM W LECZENIU OSTEOPOROZY

Inne strony o osteoporozie:
http://www.osteoporoza.org/
http://osteoporoza.drukarz.net/


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Sob Wrz 16, 2006 12:43 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Asia
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 27 Lis 2003
Posty: 138
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie jestem po badaniach desymetrycznych. Od 5 lat biorę wysokie dawki sterydów, łykam Alfadiol(witD) i ostelogel lub Vitrum Calcium. Wynik badania ok, mieszcze się w normie. Ale gdy powiedziałam lekarzowi że biorę sterydy, powiedział że taka profilaktyka nie wystarczy i zalecałby lek bezpośrednio przeciwko osteropozie .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy
Właśnie jestem po rozmowie z lekarzem prowadzącym.
Densytometrie Marta miała robiona w II/05 i włączone miała suplementy : Calcium 300mg 1 raz dziennie i alfadiol 0,25ng 1 raz dziennie. Za pół roku kontrola w 08/05 i wynik bez zmian , czyli Z score (-) 3,5 dla L2-L4
Myślałam o wdrożeniu leczenia. Niestety nie , mam dalej podawać suplementy :calcium w tej samej dawce a alfadiol zwiększyc do 0,5ng raz dziennie . Tylko zwrócił uwagę abym alfadiol podawała na noc!
Uwaga lekarza była taka: nie ma złamania nie ma leczenia.
A w biopsji wyszło już nie IV stopień ale V wg WHO Sad
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 30, 2005 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłam nowy artykuł dotyczący tocznia i osteoporozy, co prawda to wstępne badania, ale zawsze...

NEW YORK (Reuters Health - 29.12.2005): Badania na niewielkiej grupie chorych wykazały że lek o nazwie Evista (raloxifene) poprawia gęstość mineralu kostnego (BMD) u kobiet chorych na toczeń i leczonych kortykosterydami. Badacze z Hong Kongu wybrali 33 kobiety z osteopenią i nieaktywnym toczniem i po okresie menopauzy. Podawali im 60 mg raloxifenu dziennie łącznie z 1200 mg wapnia, bądź wyłącznie sam preparat wapnia. Wszystkie kobiety przyjmowały także niskie dawki prednisolonu.
Po roku zaobserwowano w grupie zażywającej tylko wapń 2,6 % redukcję w BMD szyjki kości udowej oraz 3,3 % redukcje w BMD kręgosłupa . W grupie stosującej raloxifen nie zanotowano żadnych zmian w BMD.

4 pacjentki z grupy na raloxifenie i 6 osób z grupy kontrolnej doznało łagodnych i średnich zaostrzeń choroby, nie zanotowano ostrych rzutów tocznia. Ze względu na fakt iż zaostrzenia u kobiet po menopauzie są rzadkie, konieczne są znacznie szersze badania sprawdzające wpływa leku na aktywność choroby w tej grupie pacjentów.

Istotne okazało się także działanie leku na poziom cholesterolu badanych kobiet. Zaobserwowano, że raloxifen powodował wzrost „dobrego” cholesterolu HDL i obniżenie „złego” LDL, czego nie zanotowano w grupie kontrolnej. Aktualne badania sugerują dodatkowo, że lek może mieć działanie chroniące serce. By potwierdzić te wyniki konieczne są jeszcze wieloośrodkowe, randomizowane badania, z podwójnie ślepą próbą i kontrolą grupą placebo.
źródło

Dodać należy iż Raloksyfen jest przeciwwskazany u kobiet z aktywną lub przebytą chorobą zakrzepowo-zatorową żył.
Więcej o tym leku:
http://www.warman.com.pl/~osteo/serm.html
http://www.warman.com.pl/~osteo/lilly.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mella
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 996

PostWysłany: Pią Gru 30, 2005 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martek, i alfadiol i wapno podaje się na noc, lepiej się wchłania.

Cytat:
Osteoporoza jatrogenna (polekowa) zależy od dawki leków, czestotliwości dawek, czasu stosowania i rodzaju preparatów. Za stosunkowo bezpieczną nawet do przewlekłego stosowania (powyżej 6 miesięcy w sposób ciągły) uznano ilość nieprzekraczającą 7,5 mg prednisonu dziennie.

Ostatnio lekarz powiedział mi, że już nie uważa się żadnych dawek sterydów za bezpieczne, bo wszystkie szkodzą (ja przyjmuję 4 mg Medrolu). Dowiedziałam się też, że czym innym jest osteoporoza ogólna, właśnie mierzy się ją przy pomocy densytometri biodra lub kręgosłupa, a co innego miejscowa, tak jak u mnie w stopach i dłoniach. Trochę mi rozjaśnił.

Ostatnio przed gabinetem dowiedziałam się, że bardzo dobrze jest jeść mielone skorupki jaj, o tym też wcześniej słyszałam. Spróbuję, tylko muszę kupić jajka na wsi.
_________________
"Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach przed własną słabością."
Jan Paweł II
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Gru 30, 2005 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skorupki z jaj musza byc umyte i dobrze wysuszone w piekarniku .póżniej zmielone w elektrycznym młynku do kawy .......ma zostać z nich pył .najlepiej zjadać je dodając lyżeczkę skorupek....(lub pól).....do jogurtu serka....czy kefiru.
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agatka03
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 3264
Skąd: z Polski jestem...:)

PostWysłany: Pią Gru 30, 2005 1:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O,nie! Skorupki jaj! Tylko nie to! Po kolejnym badaniu gęstosci kosci i szokujacym wyniku,moja druga połówka /pewnie lepsza,hi,hi/ wyszorowal,ugotowal,wysuszył i zmielił mi to paskudztwo... Niestety,nie moglam TEGO nawet z twarożkiem...Br...A jak cuchnie...Zdecydowanie wole tabletki..Ale na 100% to jest skuteczne,poleca w swojej ksiązce tę metodę pan Tombak.Zresztą jego książki i porady są interesujace,nie powiem.Ale skorupki-nie dla mnie... Embarassed
_________________
..."W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu..." (Vivian Green)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sob Gru 31, 2005 1:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mellu Very Happy alfadiol łykamy na noc. Wczesniej lekarz nam nie powiedział a juz od roku Marta łyka to paskudztwo.
Skorupki zmielone też zjadała (starałam sie dodac do każdej potrawy). Polecam jeszcze zimne nóżki, mozna też kupować np. są gotowe batony drobiowe w galarecie, czy ozory w galarecie. Na słodko galaretki lub żelki
Smaczego Surprised
Martusi nic nie pomogło Sad może w przyszłym roku cos drgnie i będzie lepiej).
Acha i jeszcze duuuużo ruchu na świeżym powietrzu to też pomaga. Spacery, jazda na rowerze a teraz zabawy na śniegu albo z dzieckiem albo z pupilkiem
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Nie Sty 01, 2006 11:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

martek napisał:

Uwaga lekarza była taka: nie ma złamania nie ma leczenia.


Leczenie jest właśnie po to, aby nie dopuścic do złamań Exclamation Shocked
Jak są złamania, to znaczy że osteoporoza już zbiera swoje plony Shocked Martek może coś jeszcze innego tu zadecydowało?... Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Pon Sty 02, 2006 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie Agnieszko , dokładnie o to chodziło.
Powiedział też , że taki jest standard na zachodzie Wink
Martusia ma zmniejszone sterydy a zwiększony alfadiol - 2 kapsulki na noc Evil or Very Mad
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne znalezisko sieciowe o leczeniu osteoporozy - no raczej perspektywicznie niż w tej chwili, ale zawsze...

###

Antybiotyk produkowany przez grzyby pomoże leczyć osteoporozę
PAP/Reuters / 2006-03-08

Antybiotyk produkowany przez grzyby z rodzaju Streptomyces zapobiega utracie tkanki kostnej i może pomóc w leczeniu osteoporozy - poinformowali badacze z Japonii na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Osteoporoza polega na stopniowym zaniku tkanki kostnej. W wyniku choroby kości stają się kruche, bardziej niż normalnie podatne na złamania i zwyrodnienia.

Na osteoporozę cierpią głównie ludzie po 60 roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni. Jest to związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w starszym wieku, np. spadkiem produkcji estrogenów u kobiet po menopauzie. Estrogeny regulują bowiem wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego.

Rozwój osteoporozy jest jednak związany nie tylko z zaburzeniami w przyswajaniu wapnia, ale też z nadczynnością komórek, które niszczą tkankę kostną - tzw. osteoklastów. Normalnie, absorpcja kości przez osteoklasty pozwala na odnowę i przebudowę tkanki kostnej, umożliwia też jej naprawę. Ale gdy proces zaczyna wyraźnie przeważać nad syntezą, rozwijają się różne choroby, w tym osteoporoza.

Dlatego w leczeniu tego schorzenia stosuje się powszechnie związki hamujące nadmierną resorpcję kości przez osteoklasty. Są to bifosfoniany. Jednak przyjmując te leki chorzy muszą się stosować do pewnych restrykcyjnych zasad - powinni je zażywać na pusty żołądek, przez jakiś czas pozostawać w pozycji pionowej i nie jeść. Poza tym ostatnie badania wykazały, że jeden z bifosfonianów - alendronat nie tylko powstrzymuje resorpcję kości, ale hamuje też procesy jej odbudowy.

Naukowcy poszukują więc nowych związków, które można by zastosować w leczeniu osteoporozy. Prowadzący takie poszukiwania badacze z kilku ośrodków naukowych w Japonii natknęli się na mały antybiotyk - reweromycynę A produkowany przez grzyby z rodzaju Streptomyces.

Badania prowadzone na myszach ze sztucznie wywołaną menopauzą, jak również na komórkach hodowanych in vitro, wykazały, że reweromycyna A pobudza samobójczą śmierć (tzw. apoptozę) osteoklastów i w ten sposób hamuje resorpcję tkanki kostnej.

Zdaniem autorów najnowszej pracy, wyniki te wskazują, że reweromycyna A może pomóc w leczeniu schorzeń, którym towarzyszy nadmierna utrata masy kostnej.

Ponieważ związek działa bardzo specyficznie i nie zaburza funkcji osteoblastów, tj. komórek kościotwórczych czy komórek, z których wywodzą się osteoklasty, nie powinien, zdaniem naukowców, powodować wielu niepożądanych skutków ubocznych u pacjentów.
źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Duzo tutaj nadzieji ........antybiotyk jest ......oby badania kliniczne potwierdziły przypuszczenia naukowców......wtedy zaczna sie badania na ludziach....
byc moze za jakis czas osteoporoza przestanie straszyc....oby Exclamation
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Pon Cze 12, 2006 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem właśnie po badaniu desymetrycznym i wyszło, że mam osteopenię. Badanie było to robione z nadgarstka a słyszałam, że wlasnie tego typu badanie nie odzwierciedla faktycznego stanu rzeczy i że lepiej robić je z biodra bądź z kregosłupa. Czy faktycznie?
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Cze 12, 2006 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałam z ręki , z palćów dloni z kręgosłupa... wszędzie wyszedł mniej wiecej taki sam wynik.
ale prawdopodobnie jednak z talerza biodrowego jest to badanie najbardziej dokładne, moze z kręgosłupa także....
jak widać w moim przypadku wychodzi jednakowo... miałam je robione w przeciagu roku , w szpitalu , na takich aparatach jakimi dysponowali ....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agatka03
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 3264
Skąd: z Polski jestem...:)

PostWysłany: Pon Cze 12, 2006 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Mam badania gestości kości robione regularnie,co roku,początkowo z ręki,teraz od dwóch lat z kości biodrowej - wyniki sa podobne i niestety choroba jest bardzo zaawansowana,jak u 90 letniej staruszki....
Ale co tam,tym akurat sie nie przejmuję,póki nic nie boli,odpukać...
Pozdrawiam serdecznie... Smile
_________________
..."W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu..." (Vivian Green)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group