Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Osteoporoza posterydowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejna ciekawostka:

Cytrusy na osteoporozę

Badacze z Centrum Ulepszania Warzyw i Owoców Texas A&M University zaobserwowali, że regularnie pite soki pomarańczowy i grejpfrutowy zapobiegają u szczurów laboratoryjnych osteoporozie. Jest to o tyle ważne, że do tej pory uważano ją za nieuniknioną chorobę starości (Elsevier’s Nutrition).

To cicha [a przez to podstępna — przyp. red.] przypadłość jesieni życia. Jeśli jednak potrafilibyśmy zachować silne kości, bylibyśmy w stanie jej zapobiegać — zauważa dyrektor placówki dr Bhimu Patil.

Gryzonie dostawały świeże soki cytrusowe, pomarańczowy lub grejpfrutowy, każdego ranka. Aby zmienić pH (zneutralizować kwasy), dodawano do nich dwuwęglanu sodu.

Naukowcy podkreślają, że zwierzęta chętnie chłeptały podawane im płyny. Co więcej, w danym okresie wypiły więcej soków niż badający je ludzie.

Po testach z wykorzystaniem soków przeprowadzono eksperymenty z pulpami z pomarańczy i grejpfrutów. Wyników na razie nie opublikowano, ale ponoć zaobserwowano podobne zwiększenie gęstości kości.
źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artykuł:

Jean-Yves Reginster MD PhD
Department of Public Health, Epidemiology and Health Economics, CHU Sart Tilman University of Liege Bone and Cartilage Metabolism Research Unit CHU Centre-Ville, Policliniques L. BRULL, Liege, Belgia

Leczenie osteoporozy - jakie mamy możliwości

http://tip.org.pl/pamw/issue/article/69.html

oraz do pobrania w pdf: Osteoporoza posteroidowa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektórych powinno chyba zainteresować...


Przewodnik Lekarza 9/2007

autorzy: Janusz E. Badurski, Edward Czerwiński, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Witold Tłustochowicz,

cały artykuł: Wskazania do leczenia osób z wysokim ryzykiem złamania kości – logika stanowiska wobec osteoporozy Anno 2007 Światowej Organizacji Zdrowia

Cytat:
Wieloprzyczynowy charakter osteoporozy i wielorakość zmian w kościach nie umożliwia jej rozpoznania w myśl jednolitych kryteriów. Pierwszoplanowym obowiązkiem jest ocena 10-letniego, indywidualnego zagrożenia złamaniem (RB-10), uwzględniającego niezależne i samowystarczające czynniki ryzyka. Należą do nich zaawansowany wiek, uprzednio przebyte złamanie, złamania biodra u rodziców, niski BMI, niska masa kostna, leczenie glikokortykosteroidami, reumatoidalne zapalenie stawów, nikotynizm i nadużywanie alkoholu. RB-10 jest iloczynem ryzyka populacyjnego (RP-10) i liczby ryzyka względnego (RW) indywidualnych niezależnych i samowystarczających czynników ryzyka (RB-10 badanego pacjenta = RP-10 × jego RW). Według Johnella RB-10 poniżej 8% nie wymaga interwencji, powyżej 14% uzasadnia leczenie bez względu na wysokość BMD. RB-10 pomiędzy 8 a 14% jest wskazaniem do badania BMD precyzującego zagrożenie. Celem leczenia jest zmniejszenie zagrożenia złamaniem. W przypadku BMD o T-score powyżej –2,0 tylko niektóre leki wykazują skuteczność, jedyną możliwością redukcji zagrożenia jest wtedy eliminacja czynników ryzyka – tych, na które mamy potencjalny wpływ.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 31, 2007 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden Wink

Reumatologia 2007; 45, 6: 374–381

autorzy: Piotr Leszczyński, Paweł Hrycaj, Stefan Mackiewicz

cały artykuł: Arrow Osteoporoza śródzapalna i poglikokortykosteroidowa – hierarchia leków
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 10, 2008 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden artykuł:

Arrow Glikortykosteroidy i ryzyko złamań kości

Dr hab. med. Piotr Głuszko
Zakład Reumatologii CM UJ Kraków


(...)

Wskazówki diagnostyczne

Wywiad i badanie lekarskie są jak w każdym innym przypadku podstawą działań diagnostycznych. Dobrze, jeśli czynności te pomogą w ustaleniu możliwie wszystkich czynników ryzyka złamań (RW) u pacjenta (np. dokonane złamanie bliższej nasady k. udowej u matki, niska podaż wapnia w diecie, palenie papierosów itd.).

Rozpoznawanie dokonanych złamań kostnych przeprowadza się zwykle za pomocą zdjęć rentgenowskich (Sambrook P.N.). Podejrzenie złamań kręgów może nasuwać obniżanie się wzrostu chorego ( >2 cm) w trakcie leczenia GKS.

Wielu autorów (Boling E.P. , Sambrook P.N.) zaleca pomiar BMD techniką DXA (absorpcjometria promieniowania rentgenowskiego o dwóch różnych energiach) przed rozpoczęciem leczenia lub już w czasie jego trwania, a wartości T-score < -1,5 SD uznaje za wskazujące na istotny wzrost ryzyka złamań. Niektórzy (Devogelaer J.P. i wsp.) już wartość T-sore – 1 SD uznają za próg interwencji terapeutycznej. Miejscem pomiaru jest tu zazwyczaj kręgosłup lędźwiowy. Pomiar BMD techniką DXA jest przydatny nie tylko w ocenie ryzyka złamań, ale powtarzany co 6 –12 miesięcy pozwala na monitorowanie ew. utraty masy kostnej w czasie leczenia GKS, daje także możliwość oceny skuteczności leczenia osteoporozy (Sambrook P.N.), zwłaszcza bisfosfonianami.

Inne techniki, a także pomiar markerów obrotu kostnego w diagnostyce osteoporozy indukowanej GKS nie są obecnie rekomendowane.

Sam wynik pomiaru densytometrycznego nie może być jednak uznany za jedyny wskaźnik decydujący o zastosowaniu farmakoterapii. Jeśli chory ma już dokonane złamanie niskoenergetyczne, czy pozostawimy go bez leczenia, uzależniając decyzję od wykonania densytometrii?

The American Association of Clinical Endocrinologists zaleca w przypadkach osteoporoz wtórnych wykonywanie oznaczeń w surowicy stężenia jonów wapnia, fosforanów, jonów sodu i potasu, kreatyniny, glukozy, podstawowych „enzymów wątrobowych”, stężenia w surowicy hormonów płciowych, 25- hydroksy witaminy D (25- OH D), hormonu tyreotropowego (TSH), dokonania pomiaru utraty wapnia z moczem, stężenia parathormonu w surowicy, pomiar dobowego wydalania kortyzolu z moczem i oczywiście innych, jeśli istnieją ku temu wskazania.

Kogo więc leczyć? Kiedy leczyć?

Coraz powszechniej przyjmuje się, że 20% ryzyko złamania w perspektywie 10-letniej stanowić powinno próg interwencji terapeutycznej. Na to ryzyko bezwzględne składają się różne czynniki (RW), do których należy także przewlekła terapia GKS. Ponieważ ryzyko złamań narasta wraz ze wzrostem dawki prednizonu i czasem jego stosowania, w USA na przykład rekomenduje się podejmowanie działań prewencyjnych, diagnostycznych i ewentualnie terapeutycznych u osób, u których prednizon lub jego równoważnik podawany będzie, lub już jest stosowany, w dawce dziennej >5 mg przez okres >3 miesięcy (ACR Ad Hoc Committee… 2001). Niektóre organizacje, np. Narodowy Instytut Zdrowia USA (NIH 2001), zalecają, by podejmowanie działań prewencyjnych było rozważane indywidualnie już u pacjentów leczonych dawką <5 mg prednizonu. Inni, np. Belgian Bone Club (Devogelaer J.P. i wsp.) lub Sambrook z Australii za dawkę wymagającą podjęcia prewencji lub interwencji terapeutycznej przyjmują 7,5 mg prednizonu dziennie. Podobną dawkę przyjęła też grupa niemiecka (DVO-Guideline), z tym jednak, że za „niebezpieczny” czas podawania prednizonu przyjęto tu czas leczenia >6 miesięcy. Praktycznie wszyscy wskazują na znaczenie współistnienia innych czynników ryzyka, takich jak dokonane złamania, menopauza, niską podaż wapnia, wiek >50 lat, inne choroby itp. (Fitzpatrick L.A.).

Oprócz radiologicznego potwierdzenia dokonanych złamań za próg interwencji terapeutycznej przyjmuje się głównie w USA i Australii T- score < -1,5 SD lub nawet

– 1 SD (ACR).

Obecnie zaczyna jednak pojawiać się pogląd (Wielka Brytania, Kanada) o konieczności wdrażania prewencji farmakologicznej (zazwyczaj podawanie bisfosfonianów) od samego początku leczenia GKS, bez obowiązku wykonania pomiaru DXA, zwłaszcza u osób starszych (>65 r.ż.) lub/i z innymi czynnikami ryzyka osteoporozy. W naszych warunkach problemem jest jednak fakt, że zapis rejestracyjny np. alendronianu mówi o jego zastosowaniu w leczeniu osteoporozy, a podawanie prewencyjne leku u osoby, u której nie stwierdza się jeszcze osteoporozy, może budzić poważne kontrowersje. Poczekajmy więc na dalsze ustalenia.

Powszechnie zwraca się uwagę na konieczność wdrożenia prewencji lub leczenia osteoporozy jak najwcześniej, najlepiej jednocześnie z rozpoczęciem kuracji GKS, zgodnie z zasadą: „Nigdy nie jest zbyt wcześnie lub zbyt późno by leczyć” (Sambrook).

W warunkach polskich można zaproponować:

- Rozważenie działań diagnostycznych i prewencyjnych u osób otrzymujących prednizon (lub jego ekwiwalent ) w dawce ³5 mg/dz. przez okres >3 miesięcy, zwłaszcza jeśli istnieją inne (np. RZS, stan po menopauzie) czynniki ryzyka złamań, które należy określić i – jeśli to możliwe – ograniczać lub eliminować. Można zalecić rutynowy pomiar wzrostu pacjenta na początku i w trakcie leczenia GKS.

- U wszystkich osób, u których jest planowane lub kontynuowane leczenie prednizonem (lub jego ekwiwalentem) w dawce ³7,5 mg/dz. przez okres >3 miesięcy, zaleca się postępowanie prewencyjne i zabezpieczenie podaży wapnia (dieta/suplementacja) w ilości 1000–1500 mg/dz. oraz podawanie witaminy D 800 IU/dz. lub więcej bądź też alfakalcydolu (jeśli istnieją szczególne wskazania). Jeśli to możliwe (bo dostęp do tego badania jest ograniczony), należy dążyć do monitorowania stężenia 25 (OH) witaminy D we krwi pacjentów, starając się, by było ono utrzymywane na górnej granicy normy.
Najlepiej u wszystkich tych chorych, ale w szczególności u osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka złamań, przeprowadzać badanie DXA kręgosłupa (lub/i bliższej nasady k. udowej), najkorzystniej przed rozpoczęciem lub w początkowej fazie leczenia GKS. Zalecany jest pomiar wzrostu raz w miesiącu u wszystkich pacjentów.

- U osób przewlekle leczonych GKS (lub gdy takie leczenie zaplanowano) z dokonanym złamaniem osteoporotycznym (nawet bez wykonania pomiaru DXA) lub bez złamań, ale wskaźnikiem T- score < -1,5 SD należy wdrożyć kompleksowy (nie tylko farmakologiczny) program leczenia osteoporozy i prewencji upadków.

- U osób już leczonych z powodu osteoporozy indukowanej GKS i u osób otrzymujących dawki > 7,5 mg prednizonu /dz. (lub jego ekwiwalentu) >3 miesięcy dążyć należy do monitorowania zmian BMD badaniem DXA (w zależności od potrzeb i możliwości) co 6–12 miesięcy. Warto przypomnieć, że działanie przeciwzłamaniowe bisfosfonianów (alendronian, rizedronian) udowodniono u osób z niskimi wartościami BMD. Zalecany jest pomiar wzrostu raz w miesiącu.

- W przypadku osteoporozy indukowanej GKS istnieje potrzeba wykonania badań laboratoryjnych: pomiaru stężenia wapnia i fosforanów w surowicy, stężenia fosfatazy alkalicznej, pomiaru utraty dobowej wapnia z moczem, badania w kierunku hipogonadyzmu, oznaczenia stężenia w surowicy 25 (OH) witaminy D, niekiedy stężenia parathormonu, jonów sodu i potasu, glikemii.

Jak zapobiegać? Czym leczyć?

Ponieważ ryzyko złamań wzrasta wraz z dawką i czasem trwania kuracji GKS (van Staa i wsp.), a przerwanie leczenia GKS u części chorych skutkuje „naprawczym” przyrostem BMD (Devogelaer J.P i wsp.), najlepszym sposobem postępowania jest ograniczanie dawki GKS i czasu trwania leczenia do niezbędnego – określonego skutecznością kliniczną – minimum (Sambrook, Fitzpatrick).

Druga, trudna w praktyce, zasada to skuteczne leczenie choroby podstawowej. Pamiętać należy, że zwłaszcza u młodszych pacjentów osteoporoza posteroidowa może być odwracalna po odstawieniu GKS – czasem warto więc poczekać, monitorując BMD.

EULAR (Europejska Liga Przeciwreumatyczna) podczas Kongresu w Barcelonie w czerwcu 2007 roku ogłosiła rekomendacje dotyczące sposobu prowadzenia przewlekłej kortykoterapii w chorobach reumatycznych, zalecając:
1. udzielanie informacji i prowadzenie edukacji chorych w zakresie możliwych działań niepożądanych GKS przed rozpoczęciem leczenia;
2. ocenę stopnia aktywności choroby i indywidualnej wrażliwości chorego na działanie GKS w celu określenia dawki, rozłożenia dawkowania w ciągu doby i czasu stosowania sterydów;
3. przeprowadzenie przed wdrożeniem leczenia odpowiedniego „screeningu” i ewentualne leczenie (usunięcie) czynników ryzyka sprzyjających wystąpieniu działań niepożądanych glikokortykosteroidoterapii, leczenie współistniejących chorób, które mogą ulec pogorszeniu po podaniu GKS;
4. stosowanie możliwie małych dawek GKS w leczeniu przewlekłym, przerywanie lub odstawienie kuracji – jeśli to tylko możliwe;
5. monitorowanie (poszukiwanie) znanych objawów niepożądanych związanych z kuracją GKS;
6. profilaktykę osteoporozy w zależności od istniejących czynników ryzyka, pomiar BMD;
7. leczenie osłonowe żołądka podczas podawania GKS wraz z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi;
8. odpowiednie zabezpieczenie chorych otrzymujących przewlekle GKS w okresie okołooperacyjnym (prewencja niewydolności nadnerczy);
9. uwzględnienie ryzyka steroidoterapii w czasie ciąży tak dla zdrowia matki, jak i płodu;
10. monitorowanie i ew. ograniczanie (leczenie) opóźnienia wzrostu u dzieci otrzymujących GKS.

Preparaty wapnia i witamina D. Dość powszechnie uważa się, że łączne podawanie wapnia i witaminy D zapobiega utracie masy kostnej i może być zalecane jako wystarczające postępowanie prewencyjne u chorych leczonych dawkami prednizonu ok. 7,5 mg/dz., a także rekomendowane jako terapia dodatkowa podawana wraz z innym lekiem, np. bisfosfonianem u osób leczonych z powodu osteoprozy posteroidowej. Podawanie suplementacji samym wapniem bez witaminy D najprawdopodobniej jest niewystarczające (Boling E.P. i Sambrook P.N), a potencjalnie większa skuteczność aktywnych preparatów witaminy D pozostaje kwestią kontrowersyjną (Sambrook). Niektórzy autorzy (Fitzpatrick L.A.) zalecają monitorowanie stężenia 25-hydroksy witaminy D w surowicy w trakcie leczenia i utrzymywanie go na górnej granicy normy.

Jest zrozumiałe, że suplementacja wapniem jest uzależniona od jego podaży w diecie, stężenia we krwi i kalciurii. Amerykańskie Kolegium Reumatologiczne – ACR zaleca u wszystkich osób rozpoczynających leczenie lub już leczonych GKS w dawce ³5 mg prednizonu/dz. przez okres >3 miesięcy utrzymanie dobowej podaży wapnia (dieta/suplementacja) w granicach 1000–1500 mg oraz podawanie witaminy D w dawce 800 IU/dz. (obecnie uważa się, że dawki witaminy D powinny być większe, ale wymaga to monitorowania stężenia wapnia i 25(OH) witaminy D we krwi). Jeśli na podstawie pomiaru DXA (T-score < -1 SD) podjęta zostanie decyzja o wdrożeniu leczenia osteoporozy, np. bisfosfonianem, lub też ze względu na hipogonadyzm zastosowana będzie hormonalna terapia zastępcza, suplementacja wapnia i witaminy D powinna być kontynuowana.

Bisfosfoniany. Są one obecnie najczęściej zalecanymi lekami zarówno w prewencji farmakologicznej, jak i w leczeniu osteoporozy indukowanej GKS. Zaznaczam, że w Polsce prewencja farmakologiczna osteoporozy nie jest postępowaniem uznanym i może budzić kontrowersje, a nawet pociągać za sobą konsekwencje prawne. W badaniach klinicznych wykazywano wzrost BMD u chorych z osteoporozą posteroidową po zastosowaniu większości obecnych na rynku leków tej grupy, takich jak etidronian, alendronian, rizedronian, pamidronian (Sambrook). W świetle dotychczasowych badań wydaje się, że najlepiej w badaniach klinicznych udokumentowana została efektywność alendronianu, który w grupie kobiet po menopauzie leczonych GKS redukował liczbę złamań kręgów (Adachi J.D i wsp.). Podobny efekt przeciwzłamaniowy w zakresie kręgów udało się zaobserwować

u osób (także u mężczyzn) leczonych rizedronianem 5 mg/dz.(Reid.M. i wsp.).

W warunkach polskich, uwzględniając wskazania rejestracyjne i koszty, w leczeniu osteoporozy indukowanej GKS u kobiet po menopauzie i u mężczyzn zalecać należy alendronian w dawce 10 mg/dz. lub 70 mg/raz w tygodniu jako lek „pierwszej linii”. Użycie innych bisfosfonianów, także w formie dożylnej (np. ibandronian), rozważać można w szczególnych sytuacjach jako leczenie „drugiego rzutu”. Trudno w chwili obecnej rekomendować także prewencyjne podawanie bisfosfonianu u osób bez rozpoznanej osteoporozy.

U dzieci bisfosfoniany nie są stosowane. Nie powinno się ich także podawać u kobiet w okresie rozrodczym (Boling E.P.) (bisfosfonian zdeponowany w kościach przez wiele lat, w okresie ciąży może być uwalniany do krążenia).

Bisfosfoniany podawane są zazwyczaj łącznie z suplementacją wapnia i witaminą D.

Kalcytonina. Kalcytonina podawana w iniekcjach i w aerozolu donosowym (200 j./dz.) zmniejsza utratę masy kostnej w kręgach u osób leczonych GKS. Nie udało się jednak wykazać jej efektu przeciwzłamaniowego u tych chorych.(Abadie E.C. i wsp.). ACR wymienia ją jako lek „drugiego rzutu” w leczeniu osteoporozy indukowanej GKS.

W naszych warunkach powinno się kalcytoninę zalecać jako lek drugiego rzutu u osób, u których nie można zastosować bisfosfonianu lub bezpośrednio po świeżych złamaniach, wykorzystując jej efekt przeciwbólowy.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Dotychczas nie wykazano, by HTZ zastosowana w leczeniu osteoporozy indukowanej GKS powodowała redukcję ryzyka złamań (Devogelaer J.P. ). Niemniej w przypadkach hipogonadyzmu u kobiet przed menopauzą i krótko po menopauzie oraz u mężczyzn z obniżonym stężeniem testosteronu bywa zalecana (Sambrook, ACR Ad Hoc Committee..), albowiem przeciwdziała utracie masy kostnej i pozwala zachować masę mięśniową (Crawford B i wsp.).

Uwzględniając przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane HTZ, można rozważać jej zastosowanie zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, u których potwierdzono hipogonadyzm.

Parathormon. Rekombinowany ludzki parathormon (rhPTH 1-34) najprawdopodobniej znajdzie zastosowanie w leczeniu osteoporozy indukowanej GKS. Rekomenduje go np. Sambrook jako lek „drugiego rzutu” w zaawansowanej (T-score < -2,5 SD) osteoporozie indukowanej GKS. Można rozważać jego zastosowanie i w Polsce, w wyjątkowych, ciężkich przypadkach, jako postępowanie niestandardowe.

Leczenie niefarmakologiczne

Dość powszechnie zaleca się eliminację dodatkowych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, unieruchomienie. Rekomenduje się natomiast aktywność fizyczną, ćwiczenia gimnastyczne, odpowiednią dietę bogatą w wapń itd., choć wpływ tych działań na przebieg osteoporozy indukowanej GKS nie jest dotychczas dobrze udokumentowany.


Zapobieganie złamaniom w przebiegu przewlekłej kuracji glikokortykosteroidami musi być działaniem wielokierunkowym, indywidualnie dostosowywanym do stanu klinicznego i potrzeb poszczególnych pacjentów. Suplementacja wapnia i podawanie witaminy D powinno być zalecane u większości chorych otrzymujących GKS (przeciwwskazania pojawiają się rzadko). Leczenie farmakologiczne, polegające najczęściej na zastosowaniu alendronianu, nie może być jedynym sposobem postępowania.

Efektywne leczenie chorób podstawowych, ograniczenie steroidoterapii do niezbędnego, efektywnego klinicznie minimum, zapobieganie działaniom niepożądanym innych leków, ograniczenie lub usunięcie dodatkowych współistniejących czynników ryzyka złamań (np. zaprzestanie palenia papierosów) oraz prawidłowo prowadzona rehabilitacja są podstawą ograniczenia ryzyka złamań.

Niestety dotychczas, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, problem ten nie jest dostrzegany przez wszystkich lekarzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Czw Lut 14, 2008 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, mogę tylko powiedzieć-walka z wiatrakami. Jeśli chodzi o dzieci , ktore leczone sa przewlekle sterydami (moja córka leczona jest ponad 7lat). W tym roku kończy 12lat i jest to " ostatni dzwonek"-największy wyrzut wzrostu przypada w tym okresie. W Polsce nie mają doświadczeń w podaży hormonu wzrostu u dzieci chorych na toczeń (nadal rzadkie przypadki). Była przymiarka podania hormonu , córcia miała kilka badań wstępnych, jednak lekarz prowadzący powiedział -nie, z uwagi na nie znane skutki takiej terapii w toczniu(to było w 2006r). Temat powrócił, problem aktualny.............
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17282

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martek, czy corka znacznie roni się wzrostem od dzieci, ?
pyta bo moja siostrzenica do klasy była więcej niż o głowe nizsza od kolegow i kolezanek,i badzo drobna zaczeła rosnąc w połowie ostatniej klasy gimnazjum,
teraz ma 170 cm ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja odkąd pamiętam byłam znacznie wyższa od rówieśników- pewnie tez dlatego nikt nie mogł mnie zdiagnozowac jak miałam bóle stawowe Rolling Eyes co najmniej o głowe. jak mialam 15,5 lat zachorowałam. Encorton, Endoksan... wydawać sie mogło, sie ze ze swoimi 172 cm już nie urosnę (nawet mi na tym nie zależało) Ale doszłam do 182 cm Laughing i też jest ciężko- zwłaszcza ze długością nogawek spodnii Razz
Nic nie jest przesądzone... chciaż córka Marty miała 5 lat jak zachorowała...
_________________
"Życia nie można wybrać, ale można z niego coś zrobić" <Peter Lippert>
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jeszcze pół biedy- można podwinąć Smile
Gorzej, jak nogawka jest za krótka...

A wracając do głównego tematu- lekarze zastanawiają się nad dodaniem Kalcytoniny do listy moich leków. Ktoś z Was bierze to lekarstwo? Jakie efekty daje?
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.


Ostatnio zmieniony przez Łukasz F. dnia Czw Mar 20, 2008 10:29 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17282

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chcę tylko przypomniec tym co dyskutują ze to sa Doniesienia medyczne a wiec prosze aby w tymi podobnych tamatach nie zaczynac dyskusji nie zwiazaniej z tematem bezposrednio

to by było na tyle ostatnio widzę stałą tendencję do dyskusji w tym dziale z załozenia jest to dzał informacyjny a wiec chyba najpowaniejsze miejsce na tym forum , a zaczynamy zamieniac to z zwykła kawiarenkę , stosujmy się do Nietykiety jesli ktoś nie pamieta to dla przypomnienia tutaj
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=832

jeszcze jedno ta informacja dotyczy wszystkich , nie tylko akurat tych ktorzy pisali w tym watku
są rzeczy ktore nie wymagają kometarza , jesli już to dodajmy coś od siebie , szanujmy prace innych aby to forum mogło słuzyc nie tylko nam ale i tym ktorzy kiedyś tu wejda, w natłoku postow bez znaczenia medyczego w tym dziale się pogubią ,tak jak to już dziaje się w Poradach i Doswiadczeniach tam tez zaczyna być badzo chaotycznie
mod
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Kwi 27, 2008 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reumatologia 2/2008, 46, 2: 80-83

autorzy: Piotr Zawirski, Maria Rell-Bakalarska, Jan K. Łącki

Tekst:
Arrow Współczesne metody diagnostyki obrazowej osteoporozy w chorobach reumatycznych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 01, 2008 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lek na osteoporozę może zaburzać pracę serca

Fosamax (alendronian sodu) , lek stosowany w leczeniu osteoporozy może zwiększać ryzyko migotania przedsionków -informuje pismo "Archives of Internal Medicine".
Jak wynika z badań naukowców z Group Health Center for Health Studies oraz University of Washington, alendronian sodu zwiększa o 86 procent ryzyko migotania przedsionków, zaburzenia, które samo w sobie nie jest zbyt groźne, jednak obniża sprawność serca i w niektórych przypadkach może prowadzić do udaru mózgu. Migoczące przedsionki kurczą się w sposób chaotyczny, co utrudnia przepompowywanie krwi. Mogą się także tworzyć zakrzepy krwi, zatykające naczynia mózgowe. Migotaniu przedsionków sprzyjają między innymi choroba wieńcowa oraz podwyższone ciśnienie tętnicze

Jak zaznaczają autorzy badań, w wielu wypadkach ryzyko związane z migotaniem przedsionków jest mniejsze niż korzyść, jaką daje pacjentowi skuteczne leczenie osteoporozy. U niektórych pacjentek głównym zagrożeniem jest groźba złamań, inne chorują na serce. Dlatego każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oladudek
Junior
Junior


Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 21
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sro Kwi 01, 2009 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Biorę encorton juz od 19 lat od paru lat mam stwierdzona osteopenie.W zeszłym roku pracowałam kucnełam a jak wstawałam cos mi strzeliło w kolanie i od tego momętu boli mnie kolano.Byłam u chirurg-ortopeda dał mi Altresan,Olffen,Calcium 500,Zeel.Ból przeszedł po dwóch tygodniach ,poszłam do kontroli i powiedziała ze jak sie bedzie cos działo to mam przyjść.Jak nazłość rano obudziłam sie z bólem kolana,prawdopodobnie bede miala robione blokady ale heomapatyczne nie sterydowe bo niechce mnie faszerowc sterydami.Biore dalej te leki i kolano od dwóch tygodni mnie znowu nie boli,wiec tak tą wizyte przesówam,ale będe musiała sie wybrac do poradni osteoporozy i tam pozostac bo niestety osteoporoza prawdopodobnie mnie nie ominie.Pozdrawim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kubamr
Junior
Junior


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 26
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Sie 04, 2009 6:37 pm    Temat postu: osteoporoza posterydowa Odpowiedz z cytatem

Ja dostaje BONVIVE w zastrzykach co 3 miesiace w ramach programu leczenia osteoporozy oplacanego przez NFZ. O efektach jeszcze nie moge nic powiedziec-kuracja przewidziana jest min.na rok w zaleznosci od efektow sprawdzonych po roku brania tego leku.Przedtem bralam tyg.1 tab. Ostenilu jednak z osteopenii doszlam do osteoporozy-zobacze co bedzie dalej,wazne aby zatrzymalo sie dalsze postepowanie choroby chociazby na dluzszy czas.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Sro Sie 05, 2009 7:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kubamr ja też miałam od 2 lat Bonvivę w zastrzyku co 3 iesiące a teraz jest wstrzymana przez klinikę i nie wiem co dalej ale osteoporoza nie postępuje czyli lek działa czy Ty też mjusisz mieć podawane to lekarstwo w szpitaluu i byc tam 3 dni Question by miec za darmo bo ja inaczej nie dostanę jak nie będę przyjęta na oddział na 2 noce czyli 3 dni..
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group