Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O wpływie wegetarianizmu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Gru 21, 2006 10:10 pm    Temat postu: O wpływie wegetarianizmu Odpowiedz z cytatem

Chciałam zapytać czy ktoś kiedyś próbował diety wegańskiej - tzn. żadnych produktów zwierzęcych, tylko i wyłącznie pokarm pochodzenia roślinego w bardzo różnorodnych formach.
Miałam okazję być weganinem przez sześć lat. Czułam się wtedy doskonale, rewelacyjna forma, w zasadzie żadnych dolegliwości ze strony stawów (z tymi mam problemy od zawsze). Wegetarianką jestem od lat 15 i zawsze dobrze mi z tym było. Zastanawiam się natomiast jak to wszystko może się mieć do chorób układowych, bo po przeczytaniu pierwszego tematu trudno uznać wegetarianizm za najlepsze rozwiązanie, a już weganizm to właściwie skrajność Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 21, 2006 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, sam nigdy nie zrozumiem wegetarian czy weganów... Mięso (czyli naturalne źródło wysokowartościowego białka, którego znaczenia dla organizmu nie muszę chyba podkreślać) jest dla mnie jednym ze składników odżywiania... Niemniej każdy postepuje wg własnej woli. Czasem jednak warto przemyśleć pewne sprawy. Był u nas wzmiankowany problem weganizmu. Ja się na dietach nie wyznaję (bo i specjalnie nie uznaję takowych), ale poczytać możesz np. tutaj:

Przestrzeganie diety
Puchnięcie
Wegetarianizm a nasze choroby

Jak zwykle przeważyć musi zdrowy rozsądek, kontakt z lekarzem i dyscyplina, jeśli chodzi o proces leczenia. Nie warto się opierać. Na zdrowie! Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pią Gru 22, 2006 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ani, moja pani dr mówi, że dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu i walce z toczniem. Powiedziała mi już na początku mojej choroby, że NIE ZALECA się wtedy żadnych dietowych ekscesów. Trzeba jeść dużo ryb (szczególnie tych tłustych, bo zawierają kwasy Omega 3), bardzo cenne jest białko zawarte w mięsie. Dodatkowo trzeba używać oliwy z oliwek (nawet wypijać ok. 2 łyżek dziennie), jeść dużo owoców i warzyw, ograniczyć pieczywo. To bardzo pomaga, czego jestem żywym przykładem.

Co do weganizmu, to jedną wegankę znam... Niby czuje się dobrze, przyzwyczaiła się, ale ja się dziwię, że ona jeszcze funkcjonuje... No cóż, ludzie są różni, organizmy też mają różne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sob Gru 23, 2006 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzecz w tym, że ja jestem już wegetarianką, z weganizmu zrezygnowałam, bo miałam czasami ochotę na łososia (którego po prostu uwielbiam), albo jajeczniczkę z pieczarkami i szczypiorkiem Laughing Natomiast typowego mięsa nie lubię i odkąd pamiętam nigdy nie lubiłam i ten mój wegetarianizm wynika tylko i wyłącznie właśnie z tego.
Co do weganizmu, to rzecz ma się bardzo ciekawie. Kiedy uprawiałam wyczynowo karate miałam duże problemy zdrowotne, wiązały się one z przyjmowaniem ogromnych ilości hormonów, zwłaszcza estrogenów. Wszystko to trwało około czterech lat i żadne leki nie chciały pomóc. W końcu zdecydowałam się na zastosowanie rygorystycznej diety wegańskiej. I o dziwo po pół roku organizm zaczął wracać do normy, a do tej pory wszystko się ustabilizowało. Lekarze byli zdumieni, a ja szczęśliwa. Do tej pory nie mogę odżałować tej ilości chemii, którą być może nie potrzebnie we mnie wpakowano.
Piszę o tym, bo jestem ciekawa czy ktoś miał podobne pozytywne doświadczenia, a może wręcz przeciwnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Sob Gru 23, 2006 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli nie lubisz mięsa, to jasne, nie musisz go jeść. Łososia jedz i to ile wlezie. Jest najcenniejszą skarbnicą tych jakże ważnych dla nas kwasów Omega 3. Ogólnie trzeba jeść dużo ryb. Jajka też są jak najbardziej wskazane Very Happy Ja do tego pochłaniam jeszcze oliwę z oliwek i jest super Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Gru 23, 2006 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mięso mozna jeśc na rózne sposoby, w tym ukryte Wink moi chłopcy nie lubią mięsa, więc jedzą je dodane do warzyw na patelnię w sosie do spaghetii , , w krokietach, myslę że w ten sposób mięso jest bardziej jadalne, Wink , dostają to co powinni ale jakby ukryte, to nie musi byc kawał mięcha na talerzu z sosem i ziemniakami, ja natomiast lubię mięsko gotowane, pieczone w folii , czyli tez troche inaczej niz tradycyjne,
to zajmuje troche czasu ale warto, a ryby jedz koniecznie,
mięso wystarczy jeśc ze 2 razy w tygodniu i najlepiej białe, jest zdrowsze
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najzdrowsza podobno wołowina a ona jest czerwona , drobiowe czyli białe też
, wieprzowe ma słabe notowania
wiadomo najlepsze są ryby , lubie włąsnie taki na parze, albo pieczone w folii z odrobiną zieleniny
a jajeczniczka tylko Wink z pomidorami i szczypiorkiem
organizm sam powie czego potrzebuje
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
tomtom
Junior
Junior


Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 23

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat w tym temacie czuję się dość kompetentny - było nie było od wielu lat jestem adminem największych portali wegetariańskich w kraju.

Główny problem z dietą wegetariańską bądź wegańską jest taki, że jest ona współcześnie bardzo uboga w kwasy omega 3, a jednocześnie bogata w omega 6, co wręcz sprzyja chorobom układowym. Zanim ludzie wynaleźli margarynę i fastfoody było inaczej. Ale obecnie - doświadczenia wykazały, że wegetarianie mają nawet gorszy stosunek omega 3 do omega 6 niż mięsożercy (pomimo tego, że mięso zawiera olbrzymie ilości omega 6). Jeśli ktoś chce się w wegetarianizm bawić, niech o tym pamięta,

Druga rzecz, podstawa regulująca właściwą pracę układu immunologicznego to witamina D. Na diecie wegańskiej nie ma jej praktycznie w ogóle, do tego w naszej szerokości geograficznej słońce przebija się przez atmosferę z odpowiednią do jej syntezy w skórze długością fali jedynie przez chyba 2 miesiące w roku. Póki jeszcze ludzie nie chodzili tak poubierani to nie było aż tak drastycznym problemem ale teraz - owszem, dzieci wegańskie jeśli rodzice nie zadbają o co trzeba mogą nawet nabawić się krzywicy.

Reszta "problemów" z wegetarianizmem bądź weganizmem nie jest chyba tak istotna z punktu widzenia schorzeń układowych.

ps. organizm sam powie czego potrzebuje? kurcze, a ja głupi palenie rzuciłem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sam to powiedziałeś........ Wink

nie zaliczaj do tego nałogów
bo twój organizm do nich przyzwyczaiłeś
pewne rzeczy wymuszasz tak jak pizza z colą
taki posiłek to szczyt lenistwa i braku wartości odżywczych
więc kto jak kto ale ty sam próbujesz nam ustalać sposób żywienia?
a przyznajesz się do takich rzeczy ?
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
tomtom
Junior
Junior


Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 23

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiesz, Religa opowiadał o szkodliwości palenia ćmiąc fajkę na oczach telewidzów. Obecnie umiera na raka.

Co innego wiedza, co innego chęć jej wykorzystania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ten pan nie jest moim idolem , podobna sytuacja z tobą- żałujesz że rzuciłeś palenie?
przejrzałam z uwagą te fora które proponowałeś
temat stary jak życie , nie jest mi obcy
najlepiej spodobało mi się jedno zdanie :
okręt mój płynie dalej.... gdzieś tam
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
tomtom
Junior
Junior


Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 23

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2008 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, w zasadzie moje problemy ze zdrowiem zaczęły się wraz z rzuceniem palenia (czy może wtedy przestałem zwalać je na fajki), ale nie żałuję Very Happy Pan Religa w sumie powinien przed śmiercią odpowiedzieć za wszystkich ludzi którzy umarli, bo nie sprywatyzował opieki zdrowotnej, przez co niektórzy "nie doczekali się" zabiegu. A na nowe mercedesy w NFZ kasa była. Na błyskawiczne leczenie Religi również.

ps

http://www.youtube.com/watch?v=_AZgOQ9GgLk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group