Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co robicie? Kim jesteście?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Co robicie? Kim jesteście?
Jestem Uczniem.
7%
 7%  [ 19 ]
Jestem Studentem.
13%
 13%  [ 32 ]
Pracuję.
54%
 54%  [ 135 ]
Jestem Rencistą/Emerytem.
14%
 14%  [ 35 ]
Jestem Bezrobotny.
10%
 10%  [ 25 ]
Wszystkich Głosów : 246

Autor Wiadomość
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eh no ja to pokonczylam studia - dwa fakultety ekonomiczne - pracowalam w banku - obecnie jestem na rencie i nie pracuje -- byl okres ze zajmowalam sie domem i mezem ehheh no ale coz wyszlo jak wyszlo i teraz moja rodzina zajmuje sie mna Sad
tyak wiec reasumujac - fajnie bylo pracowac - miec swoja rodzine - zajmowac sie mezem domem i wszystkim --- a teraz.......... hmm wegetacja Sad -- zero wszystkiego - zero aspiracji na zycie - zero marzen

kim jestem? --- zombim na rencie

Pozdrawiam
slodka
_________________
Kochaj i szalej i nie pytaj co dalej Wink)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slodka_istota napisał:
kim jestem? --- zombim na rencie


oj slodka nie gadaj pierdol Bicz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiadając na pytania:
Klasyko masz rację pracuję w bibliotece publicznej, a więc reprezentuję zbiory w formacie danych bibliograficznych i pracuję w programie Patron2.
Robercie pracuję w małej bibliotece i są to głównie opisy książkowe beletrystyczne, popularnonaukowe czasami również audiowizualne.
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelina napisał:
...czasami również audiowizualne.


Super! Dokumentacja audiowizualna jest pewną specyficzną, obok kartografii, geodezji i fotografii - formą dokumentacji. Także tu jest pole do "popisu". Trochę się tym zajmowałem, ale przede wszystkim kartografią i dokumentacją fotograficzną. Zapewne to również "przepuszczasz" przez format opisu bibliograficznego? Nie sądzę, że biblioteki pokuszą się o szczegółowy typowo archiwistyczny opis. To dwa różne światy. Mimo to, ciekawa sprawa. Ja obecnie pracuję nad artykułem nt. formatów opisu archiwaliów, głównie MARC21, EAD, "APPM" (zmodyfikowany), zatem co nieco zahaczę o biblioteki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robert napisał:

Nie sądzę, że biblioteki pokuszą się o szczegółowy typowo archiwistyczny opis.

nie wiem jaki jest opis archiwistyczny, ale zapewniam Cie Robercie, ze opis sporzadzany przez bibliotekarzy jest jak najbardziej szczegolowy Smile
Wiele bibliotek przy sporzadzaniu charakterystyk wyszukiwawczych dokumentow wykorzystuje format MARC (BN, US, 21). Jest to normatyw zapisu danych bibliograficznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klasyka, MARC (i podobne) stanowią tzw. opis formalny (techniczny), oparty na hasłach (kartoteka haseł formalnych - rekordy dla haseł osobowych, korporatywnych, tytułów ujednoliconych dzieł i serii; oraz kartoteka języka haseł przedmiotowych i inne). Tu owszem powinien być szczegółowy i jest - z punktu widzenia POTRZEB BIBLIOTECZNYCH. Mnie chodzi w tym przypadku o kwestie stricte merytoryczne, tzn. zawartość treściową (możliwie jak najgłębsza, ale konkretna) czyli to, co powinno występować w przypadku opisu materiałów achiwalnych, w tym dokumentacji np. audiowizualnej czy kartograficznej. To jest punkt widzenia archiwisty. Wink Celem MARC jest odnalezienie książki, artykułu czy innej pozycji, aby następnie móz to odnaleźć w magazynie. MARC posiada dość sztywną strukturę i raczej nie pozwala na opis wszystkich wydawnictw w taki sposób, aby oddać ich najważniejsze cechy. Wciąż jest rozbudowywany. MARC21 w wersji bibliotecznej przystosowany na potrzeby archiwaliów jest zbyt "wąski" jeśli chodzi o głębię opisu. Oparto na nim m.in. ISAD (G), "APPM" Hensena. Niestety biblioteki, które przechowują archiwalia nie rezygnują z opisu bibliograficznego. Rozmawiałem niedawno ze Stevenem Hensenem z SAA w Stanach. MARC jest zatem wciąż modyfikowany. Kiedy dwa lata temu pisałem o sposobach opisu archiwaliów w krajach anglosaskich wszystko wydawało się "stabilne". Dziś pojawiły się dość istotne zmiany. Oj duużoo by tu pisać. Wink

PS. USMARC w 1998 roku, jako samodzielny system nie występuje. Został zsynchronizowany z CAN/MARC (wersja kanadyjska) do "postaci" MARC21, dla wyeliminowania różnic w podobnych do siebie (!) formatach. Idea się nie zmieniła oczywiście.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 1:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alez ja o tym wszystkim wiem. Opisy: formalny i rzeczowy sa rownie wazne, ale roznica w sporzadzaniu moze wynikac jedynie z potrzeb danej biblioteki. Jesli uwazasz, ze mozna odnalezc dana pozycje sporzadzajac niewlasciwy opis rzeczowy, to nie mam ani ochoty, ani czasu na to, by probowac Ci wytlumaczyc, ze tak wlasnie nie jest. Biblioteki publiczne, lokalne moga wykonywac artykuly przedmiotowe malo szczegolowe, ale naukowe z pewnoscia tak nie postepuja. Chodzi mi tylko o to, by nie umniejszac zadania bibliotek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klasyka napisał:
alez ja o tym wszystkim wiem. Opisy: formalny i rzeczowy sa rownie wazne, ale roznica w sporzadzaniu moze wynikac jedynie z potrzeb danej biblioteki. Jesli uwazasz, ze mozna odnalezc dana pozycje sporzadzajac niewlasciwy opis rzeczowy, to nie mam ani ochoty, ani czasu na to, by probowac Ci wytlumaczyc, ze tak wlasnie nie jest. Biblioteki publiczne, lokalne moga wykonywac artykuly przedmiotowe malo szczegolowe, ale naukowe z pewnoscia tak nie postepuja. Chodzi mi tylko o to, by nie umniejszac zadania bibliotek.


Ależ my się chyba nie rozumiemy... przeczytaj raz jeszcze mojego posta proszę. Nie powiedziałem, że można odnaleźć daną pozycję wg niewłaściwego opisu rzeczowego (i wcale tak nie uważam - przez myśl mi nawet to nie przeszło), ani też nie umniejszam roli bibliotek Exclamation Biblioteki pełnią przecież zupełnie inną funkcję niż archiwa (!), choć są pewne wyjątki. Mi chodzi o sam format opisu. MARC jest formatem SZCZEGÓŁOWYM w zakresie stricte bibliotecznym. Do archiwaliów w swojej pierwotnej postaci w ogóle się nie nadaje i o tym właśnie mówiłem. Poza tym chciałem porównać ogólnie formaty stosowane przez biblioteki z jednej strony, z drugiej - przez archiwa. S. Hensen jest jednym z autorów formatu opisu, więc moje źródła informacyjne chcąc nie chcąc muszą być wiarygodne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz racje, nie rozumiemy sie.
ja mowie o czyms zupelnie innym niz Ty. Po prostu przyczepilam sie do zdania: "nie sadze, ze biblioteki pokusza sie o szczegolowy, typowo archwistyczny opis. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klasyka napisał:
masz racje, nie rozumiemy sie.
ja mowie o czyms zupelnie innym niz Ty. Po prostu przyczepilam sie do zdania: "nie sadze, ze biblioteki pokusza sie o szczegolowy, typowo archwiwistyczny opis. "


Oczywiście, że nie, bo opis stosowany przes archiwa różni się ZDECYDOWANIE od sformalizowanego opisu bibliotecznego. Archiwa stawiają na treść i słowa-klucze z danej jednostki archiwalnej (teczki czy pojedynczego dokumentu). Treści nie znajdziesz przecież w formacie MARC! Podstawowe minusy tego formatu (dla zastosowania w celu opisu archiwaliów), to: sztywna struktura danych, która wprawdzie daje możliwość łatwej wymiany danych między bibliotekami, ale powoduje trudności z wykonaniem opisu niektórych elementów wydawnictw specjalnych; po drugie - pochodzenie biblioteczne - duży nacisk kładzie na opis cech formalnych, mniejszy właśnie na opis treści (lub wcale); konkretne (fizyczne) wydanie dzieła jako podstawowy rekord w systemie oraz trudności ze zdefiniowaniem wielopoziomowej organizacji dokumentacji.


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Wto Lut 28, 2006 2:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej, może jednak założycie sobie specjalistyczny wątek o archiwach i sprawach zawodowych (łącznie z papierem i co tam wam jeszcze zakwitnie), bo dyskutujecie o bardzo wąskim zagadnieniu (znów), w nie całkiem do tego najlepszym miejscu Confused
co wy na to?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya, nam się znowu sytuacja wymknęła spod kontroli Wink , ale pomyślimy nad tym. Mam nadzieje, że Klasyka na to pójdzie Very Happy Pozdrawiam obie Panie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no właśnie widzę, nie żeby mi się to nigdy nie zdarzyło Laughing ,
ale ponieważ raczej niewiele osób do was dołączy i będzie mogło zabrać głos oprócz was specjalistów, to całkiem poważnie radzę założyć stałe miejsce na fachową wymianę myśli i doświadczeń, co za problem?


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Wto Lut 28, 2006 2:21 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bede oponowala za osobnym miejscem, w kupie razniej przeciez, postaram sie zachowac wieksza dyscypline na forum 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia
Gość





PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skonczylam w grudniu studia (obrona mgr) , pracuje od 5,5 roku w biurze ... i zaczynam rozgladac sie za nowa praca po trochu Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Następny
Strona 3 z 19

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group