Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

In vitro a toczeń
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Wto Lip 18, 2006 5:32 pm    Temat postu: In vitro a toczeń Odpowiedz z cytatem

Witam,

czy ktos może udzielic mi informacji lub podać link na temat zabiegu in vitor przy toczniu.

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 19, 2006 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przykro mi, ale nie znalazłam nic w sieci, ale problemy z zajściem w ciąże przy aktywnym toczniu mogą mieć miejsce, tak mi się przynajmniej wydaje, szczególnie kiedy dochodzi jeszcze zespół antyfosfolipidowy, chociaż może raczej nie z zajściem ile z utrzymaniem ciąży...
w każdym razie najlepiej szukać pomocy u specjalistów ginekologii, którzy prowadzą ciąże pacjentek z toczniem
takich można było kiedyś znaleźć za pośrednictwem IR, wklejam stosowny komunkat:
Cytat:
Klinika Chorób Tkanki Łącznej Instytutu Reumatologii
informuje, o nawiązaniu współpracy
z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie
w zakresie opieki nad kobietami w ciąży, chorymi na układowe choroby tkanki łącznej (w tym na toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów)

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt:
z dr Marzeną Olesińską
lub
dr Ewą Więsik-Szewczyk
tel. (22) 844 57 26
e-mail: ciazatru.ir@poczta.onet.pl

nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale może przynajmniej pomogą szukać właściwego ośrodka...

PS. zmieniłam hasło wyszukiwania i pod "in vitro fertilization in SLE" jest znacznie lepiej, tzn. więcej wyników, niestety tylko po angielsku i raczej mało optymistyczne...
proponuje przykładowe:
Chances of Successful IVF With Elevated Antinuclear, AntiOvarian and Antiphospholipid Antibodies

Use of Fertility Drugs in Patients With Systemic Autoimmunity

Ovulation induction and in vitro fertilization in systemic lupus erythematosus and antiphospholipid syndrome

Importance of planning ovulation induction therapy in systemic lupus erythematosus and antiphospholipid syndrome

daj znać czy chcesz więcej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Sro Lip 19, 2006 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Nenya, spróbuję poczytać może znajdę coś ciekawego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 19, 2006 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

możesz znaleść dość sporo, spróbuj przeczesać google pod:
IVF in lupus, in vitro in SLE, fertilization, conception in lupus, i różne inne kombinacje tych haseł.
ja najczęściej natykałam się na opisy badań sprawdzających ryzyko terapii hormonalnej u kobiet z toczniem, bo jak wiadomo owulację przy in vitro trzeba wywołać sztucznie przez podanie odpowiednich hormonów, a to może być ryzkowne dla toczniowców, bo może skończyć się rzutem choroby, itd.

po polsku nic nie znalazłam, tylko opisy procedur w poszczególnych klinikach, ale to masz już pewnie rozpracowane...
powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Czw Lip 20, 2006 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc Nenya, nic nie mam rozpracowane, nie mogę zajśc w ciąże a reumatolog podejrzewa chorobę tkanki łącznej i jak mówi to może być toczeń ale nie musi. Z wyjątkiem zmeczenia, niedoczynnosci tarczycy, ANA, częstego oddawania moczu, okresowego puchnięcia rąk i nóg oraz czasami występujących bólach stawowych innych objawów nie mam. A może te objawy sa wystarczające, nie wiem ten reumatolog ponoć dobry, w kązdym razie jest konsultantem krajowym, ale jak narazie stwierdził, ze nie ma konieczności głębszych badań. Ale ponieważ myslę o in vitro, będę musiała wykluczyć lub potwierdzić tego tocznia. No i bede nalegac na bartdziej specjalistyczne badania.


pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 20, 2006 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

słusznie, trzeba znaleśc przyczynę, tu jest cała gama potencjalnych odpowiedzi, nie koniecznie od razu choroba tkanki łącznej czy tez choroba autoimmunologiczna, tu jest spis i krótkie wyjaśnienie poszczególnych wariantów:
Przyczyny niepłodności kobiecej

co do badań specjalistycznych w kierunku tocznia, to oprócz ANA powinnaś koniecznie oznaczyć antykoagulant toczniowy LA i przeciwciała antykardiolipinowe aCL, czyli ustalić czy nie masz zespołu antyfosfolipidowego - bo to główny i najpoważniejszy problem kobiet z toczniem, które planują ciąże.
Cytat:
Biochemicznymi wykładnikami pierwotnego zespołu antyfosfolipidowego są dwa pozytywne testy wykonane w odstępie przynajmniej 6 tyg. dla antykoagulanta tocznia lub przeciwciał antykardiolipinowych w zakresie IgG i/lub IgM obecnych w średnich lub wysokich mianach. Za średnie miana przyjęto powyżej 20 jednostek GPL lub MPL, natomiast miana powyżej 80 jednostek GPL lub MPL uznawane są za wysokie.


ale przede wszystki zaintrygowała mnie twoja niedoczynnośc tarczycy, merra to jest choroba Hashimoto? miałaś badane pciała tarczycowe TPO ATG? może warto poszukać w tym kierunku?
zaburzenia pracy tarczycy mają wpływ na płodność, kilka istotnych zdań znajdziesz tu:
TARCZYCA odpowiada za 30% przyczyn niepłodności
Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy w okresie rozrodczym – istotny problem dla kobiety i jej dziecka

generalnie jak już szukasz w necie różnych informacji to może warto zajrzeć na forum STARANIA
tam są całe działy poświęcone poszczególnym problemom, w tym tarczycy, in vitro, itd. a przede wszystkim są eksperci, więc jest z kim pogadać! polecam.
trzymaj się
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Czw Lip 20, 2006 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki Nenya,

Jestem ci głęboko wdzięczna za zainteresowanie moim probelem. Jesli chodzi o Hashimoto to anty-TPO mam w normie (12.4), natomiast anty-TG- 188 czyli duzo ponad normę. Biorę Euthyrox 25mg (1 i 1/2 tabl) i endokrynolog stara się obniżyc TSH (ostatni wynik- poniżej 2.0), poza tym do tej pory brałam encorton 10mg, ale od następnego cyklu będę brała tylko od 16-26 dnia cyklu zgodnie z zaleceniami immunologa. P.antykardiolipinowe mam w normie a antykoagulant toczniowy z pewnoscia oznaczę jak najszybciej.

dzięki

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 20, 2006 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no problem, nie wiem jakie są kryteria diagnostryczne Hashimoto, ale a-TG na pewno jakoś mogą mącić ci w organizmie, a znasz już forum Hashimotek na GW, tam jest sporo dziewczyn, a ostatnio dość często piszą o ciąży, może one coś doradzą, bo na pewno wiedzą znacznie więcej o przeciwciałach i skutkach Euthyrox'u niż ja...
jeśli nie trafiłaś tam jeszcze to znajdziesz je tu:
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=24776

pozdrawiam

PS. tam właśnie już kilka razy czytałam o za wysokim poziomie prolaktyny, co uniemożliwia zajście w ciązę, a jest jakos skojarzone z tarczycą Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Czw Lip 20, 2006 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki Nenya, "Starania" to bardzo przystępne forum, znalazłam wiele ciekkawych informacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Tatiana
Junior
Junior


Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 7
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam! pytaj o co chcesz.W 2002 roku przeszlam 3-krotnie zabieg in vitro w klinice AB-Ovo w Lublinie.Moim aniołem strózem był profesor Putowski,super specjalista.Bał się u mnie czynić cokolwiek bardzo,no ale nie mial innego wyjścia,bo powiedzialam,że i tak mu nie dam spokoju.To tak w wielkim skrócie.I tak w wieku 36 lat,zostalam najszczęsliwszą mamą pod słońcem.Zaczęliśmy się starać o dziecko zaraz po slubie miałam wtedy 20 lat,więc rachunek jest prosty,ile nam to zajęłoSmile.Na ile będę mogła to ci pomogę,więc pytaj śmiało.Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj,
To wspaniale, że zostałaś matką po tak długim czasie. Rozumiem, że masz stwierdzonego TOCZNIA. U mnie z tym toczniem to trochę dziwna sprawa i tak naprawdę stwierdziłam, że to niemozliwe żebym go miała. W 2006 roku dr P. uparcie twierdził, że mam tocznia na podstawie leukopenii, przeciwcial tarczycowych i ANA, leczył mnie encortonem. Sama zrobiłam czynnik reumatologiczny (wynik ujemny), leukopenię podleczyłam wit.B6, antykoagulant toczniowy (ujemny), nogdy nie miałam również zadnego rumienia na twarzy. Chociaż mam Hashimoto i ANA uważam że za wcześnie zdiagnozowal u mnie tego tocznia nie dając skierowania na zadne badania. Ostatecznie przestałam być jego pacjentką, dzisiaj encortonu nie biorę no i o dziecko w dalszym ciągu się staram. Ale głowna przyczyna to wlasnie stan zapalny tarczycy no i ANA (też rozważam IVF). Jak ty zostałaś zdiagnozowana w kierunku tocznia. A jak z Hashimoto? Czy w ciązy brałas leki?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Tatiana
Junior
Junior


Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 7
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj,tak mam stwierdzonego tocznia,na podstawie wielu objawów,oraz potwierdzone badaniem przeciwciał ANA,RO-ss,i jakies tam jeszcze cuda...przeciwciala wykonywane mialam w "nadziei"w Warszawie ,ponieważmoja lekarka stwierdzila,że stamtąd sa najbardzie wiarygodne.Wiesz teraz po latach jestem pewna,że to toczeń nie pozwalał mi zajść w ciąże.Po drugim ivf.profesor zadecydowal,że przed nastepną próbą będę otzrymywała gammaglobuliny,no i trzeci ivf-bingo!Całą ciążę przyjmowalam encorton 16mg,nawiasem mówiąc mialam genialną panią profesor,która prowadzial moją ciążę.Wszystko bylo dopilnowane,a trudne ciąże uwielbia!A jeżeli chodzi o Hashimoto to ekhm Embarassed co to jest?czy to jakiś znany karateka? Very Happy A tak poważnie to tarczycy nigdy nie mailam badanej,dopiero teraz moja lekarka prowadząca zasugerowala mi zbadanie tarczycy.Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
merra
Kadet
Kadet


Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Sro Maj 09, 2007 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wlasnie, ja tez ANA robiłam w W-ie-ostatni wynik- 1:320 ( ile u ciebie?, przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENa/sm, RNp , Ro,...... u mnie nie wykryto ( a czy ty je mialas?). Możesz poweidzec jakie inne badania wykonywałaś, jest to dla mnie bardzo wazne. A cóz to za genialna pani profesor, która prowadziła twoją ciązę? Wiesz jestem co jestem wdzięczna, że sie odezwałaś, bo nawet jesli nie mam tego tocznia, to mimo wszystko cos jest ze mną nie w porządku. Hashimoto to stan zapalny tarczycy, często występuje przy toczniu. Piszesz o objawach, mozesz napisać jakie miałaś? Muszę powiedzieć, ze jestes bardzo odwazna ze zdiagnozowanym toczniem 3x podchodzilas do IVF i jeszcze przez całą ciązę brałas encorton-to naprawdę niesamowite, a czy dzidziuś jest zdrowy? Sorry, ze tyle pytań naraz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Maj 09, 2007 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

merra większoścchorych bierze sterydy w ciązy, wiec to u nas nic nowego, , myslę że ze jak trafisz na odpowiedniego ginekologa to masz szanse ,zrealizowac swoej marzenia ale wynikami kolezanek nie mozna sie sugerowac, kazdy organizm jest inny, wiec tutaj porownania nic nie daja , nawet przy identycznych wynikach kazdy reaguje inaczej, wyjasnij z lekarzami stan zdrowia i wtedy rozmawiaj z lekarzem przyszłym macierzynstwie,
bo takie nie wiadomo toczen jest , czy go nie ma to juz ryzyko ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 09, 2007 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no, mnie też encorton w ciąży nie wydaje się niczym niezwykłym, to raczej powszechna praktyka, równie często dochodzi coś na "rozrzedzenie krwi" typu heparyna i np. imuran, który też uważa się za bezpieczny, jeśli już jest taka konieczność.

rozumiem potrzebę "porównywania" się do kogoś, szukania punktów wspólnych i jakiegos odniesienia, ale szczerze mówiąc oprócz nawiązania kontaktu i podnoszeniu się na duchu, nie wiem jakie konkretne informacje można z tego wynieśc...
merre, ani czynnik reumatologczny, ani antykoagulat, tym bardziej "motyl" nie są kryteriami diagnostycznymi dla tocznia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group