Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy jesteś meteoropatą?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Sie 05, 2006 6:51 pm    Temat postu: Czy jesteś meteoropatą? Odpowiedz z cytatem

Niniejszym zakładam ten wątek z nadzieją, iż uda się sprowokować Was do dyskusji. Jeśli macie oczywiście ochotę Wink Niemniej problem sam w sobie jest ciekawy. Już parę razy przewinęły się nam tutaj informacje o wpływie pogody na samopoczucie, czy też sezonowe nasilenia chorób, np:
Meteo
Leczenie rzs i nie tylko
Sezonowe zaosrzenia

OK, na początek definicja:

Meteopatia (meteoro- + -patia) - patologiczna reakcja organizmu człowieka na działanie czynników meteorologicznych, uzależniona od jego wrażliwości indywidualnej; chorobotwórcze działanie zmian pogody na organizm.


CZY JESTEŚ METEOROPATĄ

Trudno jest spotkać osobę całkowicie niewrażliwą na zmiany pogody. Są jednak tacy, którzy nie odczuwają przejścia frontów atmosferycznych, zmiany siły wiatru i nagłych wahań temperatury. Tylko pozazdrościć, bo większość ma wówczas duże kłopoty z samopoczuciem. Miesiące zimowe z krótkimi dniami, często pozbawione zupełnie światła słonecznego, są szczególnie trudne.

Biometeorolodzy meteoropatą nazywają osobę, która w trakcie zmiany pogody skarży się na złe samopoczucie, pogorszenie nastroju, zmniejszenie sprawności fizycznej i psychofizycznej, a także nasilenie objawów istniejących chorób przewlekłych. Osoby takie powinny skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować swoje objawy i ewentualnie rozpocząć odpowiednią kurację. Czasem zmiana stylu życia pozwala znacznie zmniejszyć dolegliwości. Z obserwacji wynika, że tego typu skłonności meteorologiczne obserwuje się u pacjentów po operacjach, a także u osób:

- poddawanych długotrwałemu stresowi,
- przeciążonych pracą,
- starzejących się,
- prowadzących niehigieniczny tryb życia.

Różne instytuty meteorologiczne przeprowadzają wieloletnie obserwacje wpływu zjawisk atmosferycznych na różne dolegliwości. I tak źródła niemieckie podają statystyczne zależności między poszczególnymi chorobami i objawami a zjawiskami atmosferycznymi. Stwierdzono, że masy zimnego powietrza mają wpływ na największą ilość chorób i nasilają dolegliwości związane z migreną, cukrzycą, chorobami układu krążenia, depresją, skłonnością do samobójstw, nasileniem infekcji i skłonnością do wypadków. Zimny wyż ma z kolei najmniejszy wpływ na nasze samopoczucie. Pogody niżowe z wiejącymi wiatrami potęgują bóle reumatyczne, podwyższone ciśnienie krwi i objawy związane z astmą oskrzelową.

Osobom z chorobami stawów pochmurne, deszczowe dni przynoszą ogromny ból. Najgorsze są bóle przed deszczem, kiedy ciężkie chmury wiszą tuż nad ziemią. W tym też czasie pacjenci ze skłonnościami do alergii skarżą się na opuchnięte powieki, swędzenie oczu i katar sienny.

Wiele osób bardzo źle znosi dłużej trwający brak promieniowania słonecznego. Powoduje to depresję. Takich ludzi też nazywamy meteoropatami. Tęsknią oni za wiosną, a próby leczenia zabiegami świetlnymi przyniosły wspaniałe rezultaty. Ciepła i słoneczna pogoda jest korzystna dla naszego samopoczucia. Sprawia, że mamy dobry humor. Czujemy się silniejsi, bardziej opanowani, odporni na stresy i przeciwności losu. Jesteśmy pozytywniej nastawieni do świata, a także bardziej wydolni seksualnie. Objawy wielu chorób, takich jak reumatyzm i choroba wieńcowa, ulegają złagodzeniu. Wraz z wydłużeniem dnia maleje ilość pacjentów cierpiących na depresję. Zdecydowanie lepiej jest, gdy przy słonecznej pogodzie niebo przykrywają pojedyncze obłoczki dające wytchnienie i ochraniające nas przed przegrzaniem.

W naszej szerokości geograficznej taka wymarzona pogoda zdarza się jednak niezmiernie rzadko. Włosi, którzy spędzają w Polsce dłuższy czas, z radością wracają do swojego kraju. Nie mogą znieść naszych wahań ciśnienia i ciągłej huśtawki pogody. Dolegliwości spowodowane zmianami pogody są coraz poważniej traktowane przez lekarzy. Niezmiernie istotne są wszelkie zaburzenia emocjonalne, które stają się przyczyną nadmiernego rozdrażnienia, depresji, lęków, wzmożonej senności. Podczas przemieszczania się frontów powinno się ograniczać zabiegi chirurgiczne, gdyż może mieć to wpływ zarówno na pacjenta jak i lekarza operującego.

Z badań przeprowadzonych w Polsce badań, wynika, że aż 70% kobiet i połowa mężczyzn jest wrażliwa na zmiany pogody i liczby te ciągle rosną. Uczeni próbują dzielić meteoropatów na różne typy w zależności od reakcji na różne zmiany atmosferyczne.

Typem W określa się tych, którzy odczuwają dolegliwości fizyczne i psychiczne w czasie przechodzenia frontu ciepłego. Ta grupa dobrze się czuje w klimacie chłodnym, w niskich nawet temperaturach i przy dużym wietrze. Ludzie tego typu chętnie przebywają w górach.

Osoba kochająca ciepło to typ K, który dotkliwie odczuwa zimno, a przemieszczanie się frontu chłodnego zwiększa odczuwanie różnych objawów. Za to w gorące dni te osoby czują się wyśmienicie.

Typ G jest typem mieszanym, najliczniej reprezentowanym, który reaguje na wszystkie zmiany i przemieszczania frontów atmosferycznych. Osoby te cierpią, gdy dochodzi do nagłych zmian ciśnienia i temperatury.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jak pogoda może wpływać na organizm człowieka i dlaczego wtedy cierpimy. Podejrzewają, że za dolegliwości te odpowiada tak zwany stres pogodowy. Powoduje on zakłócenia w gospodarce hormonalnej całego organizmu. Informacje o niesprzyjającej pogodzie z receptorów docierają do mózgu . Tam są analizowane. Jeżeli boimy się jakiegoś zjawiska atmosferycznego (mgły, silnego wiatru lub burzy) czy też po prostu mamy dosyć kolejnego dżdżystego, szarego dnia, to przeżywamy stres. W takiej sytuacji, organizm produkuje zwiększone ilości adrenaliny. Pod jej wpływem wzrasta tętno i ciśnienie krwi, mięśnie się napinają, niektóre naczynia krwionośne się rozszerzają, a inne kurczą. Adrenalina działa pobudzająco na nasz organizm. Nic zatem dziwnego, że osoby wrażliwe nie mogą zasnąć w dni, kiedy przemieszczają się fronty atmosferyczne i wieje halny.

Naukowcy właśnie stresem pogodowym tłumaczą fakt, że tak różnorodne zjawiska atmosferyczne mogą przyczyniać się do powstawania podobnych objawów. Hipoteza ta nie wyjaśnia wszystkich aspektów meteoropatii. Choć uczeni wiedzą, jakie są zależności między pogodą a dolegliwościami, to nie do końca potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje i jak temu skutecznie zaradzić.

Źródło


Jeśli chodzi o mnie, to jestem wyjątkiem (chyba Confused ). Przynajmniej tak oznajmiła pewna pani dermatolog, którą kiedyś "zastępczo" odwiedzałem. Świetnie się czuję gdy jest pochmurno i pada, ciśnienie atmosferyczne jest niskie, natomiast temperatura oscyluje w granicach 15-20 stopni. Być może jest to swoista równowaga, bo mam raczej podwyższone ciśnienie Rolling Eyes Nie wiem. Ale tak jest. Very Happy To jest właśnie pogoda sprzyjająca twórczości. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Sob Sie 05, 2006 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo ciekawy artukol. dzieki wielkie. zawsze dobrze cos wiecej wiedziec.

razem z mama nalezymy do grupy G. reagujemy na kazda zmiane pogody. najczesciej bolami stawow ale i takze ogolnie zle sie czujemy. chociaz moze troszenke bardzo do grupy K ale naprawde nie wiele.
najgorzej bylo przez ostathnie pare dni. w jeden dzien 38 stopni a w nastepny deszcz i 15 stopni. to jest koszmar wtedy.
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyczuwam kazdą zmianę pogody juz z wyprzedzeniem , wiem kiedy spadnie deszcz bo 2 dni wczesniej nie umiem się podnieść z łozka, boli jak diabli i wtedy lepiej schodzić mi z drogi, jestem rozrdazniona i niespokojna, jak granat z odbezpieczoną zawleczką , wybucham bez powodu , najlepiej wtedy zejść mi z drogi Wink
reaguję tez na wiatry migreną a na zmianę wilgotności dusznościami,
i pomysleć że gdyby nie zmiany w frontach atmmosferycznych zyłoby mi się o wiele lepiej , zresztą w moim otoczeniu większość odczuwa zmiany w pogodzie .
wydaje mi się że z roku na rok przybywa osób reagujących na zmiany warunków atomosferycznych ,a takze kumulują się dolegliwości .
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Br.Okropnie znoszę wszelkie zmiany pogody.Bardzo mnie wszystko boli przed deszczem i nawet jak już pada.Znacznie lepiej się czuję jak juz pogoda się ustabilizuje i to w zasadzie nie ma znaczenia na jaką ale preferuję słoneczko i ciepło.Przerażeniem napełnia mnie nadchodząca jesień.Znów ból,tabletki i ciepły koc.Jestem z natury bardzo aktywna i każdy przymusowy odpoczynek bardzo mnie męczy i drażni.Pocieszam się tylko że będzie lepiej i z rezygnacją łykam piguły przeciwbólowe.
Lidka
_________________
"uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj"

"Nie chodzi o to że mamy zbyt mało czasu, ale że zbyt dużo go tracimy"
Seneka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no może nie okropnie, ale przy każdym silnym wietrze - pęka mi głowa Sad to się kwalifikuje do meteopactwa? Wink
dziękibogu nie mieszkam w górach, bo chyba bym przy halnym długo nie pociągnęła Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie czesto rodzinka pyta czy bedzie padać a jak widza poowijane rece bandażami to odrazu sie krzywia i mówią zas bedzie padac ... Confused
Na zmiane pogody bolą mnie stawy tak jak teraz dlatego nielubie jesieni zaczesto zmienia sie aura.. a i podobnie jak nenya przy wietrze peka mi głowa... Rolling Eyes
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
aimee
Junior
Junior


Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 6

PostWysłany: Pią Cze 30, 2017 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwole sobie odpowiedziec w tym watku, choc nie jestem zdiagnozowana Wink
Jestem straszna meteoropatka. Reaguje bolem stawow, a nawet calego ciala, i oslabieniem, na kazda zmiane pogody. Ostatnie dni gdy ciagle zbiera sie na burze sa dla mnie meczarnia. Confused
Chyba najgorzej pod tym wzgledem czuje sie w miesiacach wiosennych i, zwlaszcza, letnich.
_________________
"Animals run no risk of going to hell. They are there already." Victor Hugo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AsiaSu
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Sty 2017
Posty: 94

PostWysłany: Sob Lip 01, 2017 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najgorszy jest wiatr !
Pewnie kojarzycie dialog kabaretu Ani mru mru Very Happy
Dla mnie tez najgorszy jest wiatr, wtedy jestem nerwowa i nadpobudliwa, nie moge spac, lapie depreche a w nocy boje sie Shocked mowie tu o wietrze typu halny, o porzadnej wichurze Very Happy
Dzis u nas wieje przyzwoicie i jest bardzo przyjemna pogoda Wink
_________________
Czary mary ucho krowy, fix und fertig bede zdrowy!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group