Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Witam cieplutko wszystkich Jolka
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jolka35
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 34

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 8:25 pm    Temat postu: Witam cieplutko wszystkich Jolka Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich miło jest to mój pierwszy post.Od wczoraj bardzo dużo przeczytałam...Jeszcze nie potrafie poruszać się po forum jak profesjonalista ale się poucze Smile
Mam na imnie Jola i mam 35 lat jestem jak to określili lekarze trudnym przypadkiem ale po koleji...Przepraszam że post będzie troche długi ale chce opisać w mniare żetelnie co i jak....
Trochę o mnie :mnieszkam w okolicach Iławy województwo warmińsko-mazurskie.Jestem mamą trzech córek ,nie pracuje....Byłam dzieckiem chorowitym..w wieku 15 lat przeszłam rumnień guzowaty i mniałam śladowe komórki LE,w 96roku zachorowałam na węzły chłonne byłam z podejrzeniem ziarniaka -wykluczony,mam wrzody rzołądka,często mam kłopoty ze sprawami kobiecymi...mniałam epizody tz kłopoty z chodzeniem...2 razy zapalenie bioder ,mam wade nerek...i mam łuszczyce no to tyle

Teraz to naprawde w skrócie opisze...
Trafiłam do Elbląga na reumatologie z podejrzeniem łuszczycy stawowej.Mniałam wykonane wiele badań...i tak to wygląda:test W .Rossa jest dodatni ,proteinogram jest lekko podwyższony,w moczu mam niewielkie zmiany,morfologia spada mi cały czas..białko specyficzne-składowa dopełniaczaC4 mam0.31 a norma jest do 0.4,w wycinku skórnym wyszło-stwierdza się włoknienie i skąpe nacieki limfocytarne.po tkt brzucha jestem z podejrzeniem nadczynności jajników i ten ostatni wynikANA-HEP-2 dodatni,mniano przeciwciał-320 ,typ świecenia-ENA azcentacja w rejonie chromatyczny.Czytałam wiele ale nie znalazłam co to oznacza i prosze bardzo o pomoc.....
Moje objawy to:po zapaleniu bioder kłopoty z chodzeniem bolą mnie mnięśnie i wszystkie łączenia,mam spuchnięte lewe udo a prawa noga od kolana do kostki,mam kłopoty ze wstaniem rano z łóżka,czym dłużej chodze tym jest gorzej..
Naprawde jet to w bardzo wielkim skrócie opisane...
Bardzo dziękuje za opinnie i sugestie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam Cię bardzo serdecznie Razz
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam również!

Jolka - interpretacja wyników całościowo i dopasowanie do objawów to oczywiście temat dla lekarza. O przeciwciałach znajdziesz informacje tutaj: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957 W pierwszym poście. Cóż to za typ świecenia to Ci nie powiem, bo nic podobnego nie znajduję... tak masz napisane? W każdym razie sposób świecenia bywa pomocny w rozpoznaniu z którą z chorób autoimmunologicznych mamy do czynienia. Mówiąc najogólniej. To raz.

Jak piszesz chorujesz na łuszczycę. Hmm, trafiłaś na forum poświecone chorobom tkanki łącznej. Smile Łuszczyca to przewlekłe schorzenie dermatologiczne, w której co prawda także odgrywają rolę czynniki immunologiczne ale generalnie przebieg jest inny. Nie wyganiamy, jeśli zechcesz - zostań. Nawet zachęcam. Wink Chociaż u nas raczej niewiele informacji odnośnie łuszczycy.
Możesz z ciekawości zajrzeć jeszcze na forum łuszczycowe: http://luszczyca.org.pl/forum/ oraz http://luszczyca.info
Ale - dolegliwości typu bóle mięśni, czy stawów plus włóknienie i nacieki limfocytarne mogą też mieć np. związek z zaburzeniem czynności tarczycy -> Zespół przypominający zapalenie wielomięśniowe lub też z przebiegiem choroby (łuszcz. zapalenie stawów). Nie ośmielę się jednak niczego sugerować. To jest tylko to, co znalazłem na forum. Jak pisałem, całość do kupy musi zebrać lekarz i radzę umówić się na wizytę. Po co się męczyć, a widoczne w wynikach włóknienie i nacieki - cyt. za Moniką: powinny budzić obawy.
Mam nadzieję, że jesteś pod stałą kontrolą lekarza. To ważne. Chorób auto nie można lekceważyć, ale też warto nie stresować się. To tylko nasila objawy, a tych jak widzę i tak masz sporo.
Trzymaj się i powodzenia życzę!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
basiula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 4309
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Cie bardzo ciepło... Very Happy
_________________
,,Nie poświęcaj siebie, ty jesteś wszystkim co posiadasz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jolka35
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 34

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miło mi że zostałam przywitana Smile
Odpowiadam na pytania:właśnie tak mam napisane typ świecenia....
Jak pisałam okroiłam moją opowieść bardzo ale:taki stan trwa od roku było to moje trzecie zachorowanie na zapalenie bioder,pozostało uczucie ocierania i wgniatania się kości ,w styczniu spuchło mi po nocy lewe udo..z czasem doszły inne łączenia Sad jestem dziwnym przypadkiem większość lekarzy mnie potraktowała ...nie wiem jak to napisać...tylko Elbląg potraktował mnie poważnie i naprawde się starali ...leżałam tam 3 tygodnie...zostałam przebadana dokładnie...mam skierowanie do Warszawy na spartańską-podejrzenie układowej (coś tam nie mogę rozczytać) tkanki łącznej-trudności diagnostyczne, ale tam się dostać to jest bardzo trudno .Jak wyszłam to zadzwoniłam mam dzwonić w połowie listopada aby umówić się na termin Sad Jeżeli chodzi o tarczyce to jest ok,forum łuszczycy znam Wink Jeżeli są pytania odpowiem chętnie,licze po cichu że ktoś mi podpowie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy przypadek zaiste... Wink Szczerze powiedziawszy to nie bardzo wiem co Ci podpowiedzieć poza tym, że musisz jednak znaleźć jakiegoś stałego lekarza - być może reumatologa. Lekarza, z którym będziesz mieć kontakt w miarę na bieżąco. Polecam namiary: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=853 Wiem, końcówka roku, jest ciężko z terminami, ale to ważne.
Bóle stawów, mięśni, stany zapalne i podobne objawy występują w przypadku różnych chorób, np. przy twardzinie, toczniu, łuszczycy chociażby... i wielu in. Podobnie jak przeciwciała ANA. Coś podejrzewają, czyli wygląda na to iż jesteś na dobrej drodze do pełnej diagnozy. My tutaj możemy sobie jedynie gdybać przy takich w sumie ogólnych informacjach. No i nie ma wśród nas lekarza, co podkreślam.
Co mielibyśmy Ci jeszcze podpowiedzieć? Na pytania nie mam pomysłu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
małgorzatka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 1249
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 12:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Smile
Skąd Jesteś? Elbląg-Warszawa, spora odległość... miałaś robiony wycinek skórno-mięśniowy? a badania pod kątem Hashi?
_________________
małgorzatka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gabi
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 11 Lip 2007
Posty: 311
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Jolu Very Happy
_________________
Czas istnieje po to,żeby wszystko nie działo się jednocześnie. A.Einstein
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 9:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Jola,
dobrze, że się odezwałaś!
z tego co czytałam wynika, że pciała ANA występują w łuszczycy, więc bez dalszych szczegółowych badań ich typu nikt pewnie nic nie wymyśli, nie sposób zgadywać czy przyplątało się coś oprócz choroby podstawowej, nie spotkałam się jedank z takim opisem typu świecenia jak u ciebie Confused
najważniejsze, że jesteś w kolejce do IR na Spartańskiej, to dobra placówka i na pewno będą wiedzieli co z tobą "począć" Wink jak lezałam kilka lat temu na odziale tkanki łącznej, łóżko obok leżała pani własnie z łuszczycą stawową, więc zapewniam, że dla nich to nie pierwszyzna!
wytrzymaj jakoś, a przede wszystkim molestuj ich żeby cię przyjeli jak najszybciej.

pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 10:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Jolu powodzenia w dokładniejszym rozpoznaniu wszystkiego co ci dolega zagladaj pytaj na forum kto bedzie cos wiedzial napisze ..duzo zdrowka ..pozdrawiam.. Smile Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Jolu Exclamation Nie jesteś odosobniona, jeśli chodzi o tak zwane trudne przypadki Wink Życzę Ci pomyślnej i szybkiej diagnozy, a przede wszystkim trafionego leczenia Exclamation
_________________
Wspomnienia są jak światła i barwy - podświetlają i retuszują przykrości naszego życia.
Joseph Wittig
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jolka35
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 34

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje za opinnie i przywitanie Smile
Jeżeli chodzi o łuszczyce to mam niesamowite szczęście bo nie byłam u dermatologa od 15 lat...Mam tak mało zmian że nie ma takiej potrzeby...i oby tak pozostało do końca..Dlatego byłam z podejrzeniem łuszczycy stawowej..ale to na dzień dzisiejszy wykluczyli...
Nie byłam badana pod kątem Hashi nawet nie wiem co to za badanie -szczerze
Jak pisałam dużo szukam w internecie...już sporo wiem ale dużo nie rozumniem i nie ukrywam tego.
Ale znalazłam coś i prosze o wytłumaczenie mi ....
Nie umniem wstawiać linków więc to napisze,bo może komuś się przydać...
Wpisałam w google-preparat ENA i tam znalazłam taki temat:
RU 6-2006.gxp
Wyczytałam "gdzieś"że jest to preparat i stosuje się go w nowej metodzie określania typu świecenia-chyba dobrze pisze bo mam mętlik w glowie Wink
Bardzo prosze o przeczytanie i opinnie bo nie znalazłam jednak odpowiedzi co oznacza azcentacja....
Pozdrawiam Jola Smile


RU 6-2006.gxp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam i ja, coz pasują twoje opisy do niektorych chorob u nas, nie będe pisac jakich bo to ustalą w W- wie , ale kazdy z i nas słyszał ze jest trudnym przypadkiem Wink generalnie kazda choroba immunologiczna jest trudnym przypadkiem , u kazdego przebiega ciut inaczej
byc moze nie jest to łuszczyca a coś innego skoro jakoś dermatolog nie jest ci zbyt potrzebny wycinek skorny i nacieki limfocytane oraz niski dopelniacz i klopoty z morfolgią ,oraz nerkami być moze lekrzom podsuna inny tryb postepowania i szukania w innym kierunku, pasuje to do naszych chorob ale nie masz pełnego zestawu badan wiec trudno cos tutaj sugerowac, moze to być toczen , może to być twardzina , moze , ale my nie jestesmy lekarzami a wiec diagnozy ci raczej nie postawimy dla tocznia potrzeba dodatkowych badan , dla twardziny także a wiec dignostyka nie jest pełna i tu jest twoj problem

ja na razie zyczę cierpliwosci wiem to jest trudne , bo nie piszesz ze masz jakies leczenia a wiec nie będzie lepiej, nie jest to co prawda pocieszenie dla tego kto cierpi ale u nas czesto diagnoza trwa bardzo długo, pozostaje ci na własną reke poszukanie dermatologa lub reumatolga , niech przyjrzą sie tym wszystkim wynikom razem wzietym moze coś wywnioskują
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Jola Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jolka35 napisał:
Wpisałam w google-preparat ENA i tam znalazłam taki temat:
RU 6-2006.gxp
Wyczytałam "gdzieś"że jest to preparat i stosuje się go w nowej metodzie określania typu świecenia-chyba dobrze pisze bo mam mętlik w glowie


Wyczytałaś zapewne w streszczeniu całego artykułu:

Cytat:
Autorzy przedstawili wstępne dane dotyczące nowego sposobu kompleksowego podejścia do analizy surowic ANA-dodatnich, w których nie udało się ustalić konkretnej swoistości, polegającej na neutralizacji i usunięciu z ww. surowic preparatem ENA (pochodzenia grasiczego lub śledzionowego) przeciwciał maskujących (współzawodniczących) w teście ANA-Hep-2. Przeprowadzono następnie analizę zneutralizowanych surowic testami ELISA i Western-blott (bazujących na pełnym ekstrakcie komórek
Hep-2) w celu ustalenia swoistości autoprzeciwciał pomocniczych dyktowanych przez podstawowy typ ANA.

źródło

Szczegóły zachodzą na wiedzę stricte specjalistyczną - dla laików to czarna magia wręcz.
Nie wiem, czy przeglądałaś nasz wątek dot. przeciwciał. Tam jest pewien fragment:

Cytat:
Testy na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinny mieć charakter screeningowy (przesiewowy) u wszystkich pacjentów z podejrzeniem choroby tkanki łącznej. Testy metodą ELISSA pozwalają na szybkie stwierdzenie obecności ANA w surowicy i odrzucenie próbek z wynikami negatywnymi. Próbki z wynikami pozytywnymi należy podać immunofluorescencji pośredniej IIF (hodowla na liniach komórkowych Hep-2 lub innych materiałach np.przełyku małpy), która jest bardziej dokładna, gdyż pozwala ustalić miano przeciwciał i typ świecenia, co może pozwolić na rozróżnienie poszczególnych jednostek chorobowych. Dopiero po potwierdzeniu występowania przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinno się przystąpić do oznaczania przeciwciał ENA czyli rozpuszczalnych antygenów skierowanych przeciw jądrom komórkowym ( są to: SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70).

źródło - forum

Czyli mówiąc językiem laika - po oznaczeniu przeciwciał ANA można przystąpić do oznaczenia przeciwciał ENA. U Ciebie oznaczono ANA, a potem ENA. Odnośnie typu świecenia, który podałaś - nadal nic nie znajduję... Confused To zapewne zależy od laboratorium i metody, jaką wykonuje testy.
Typ świecenia lub wybarwienia w met. immunoperoksydazowej ANA zawęża zakres poszukiwanych autoprzeciwciał. Typy świecenia masz wyszczególnione w wątku na Forum.

Artykuł dotyczy problemu identyfikacji przeciwciał niewłączonych do kryteriów diagnostycznych w przypadku, gdy nie udaje się ustalić swoistości autoprzeciwciał markerowych w układowych chorobach tkanki łącznej. I tutaj korzystano z określonych metod, które w art. są wymienione: metodą Colorzyme z zastosowaniem komórek Hep-2 na zestawach firmy Immuno Concepts (USA); typowanie swoistości wykonywano testami paskowymi DOT-blot lub testem Western-blotting; oznaczenie przeciwciał dla natywnego DNA wykonywano testem ELISA; itd. Zastosowano sorbent (lub sorbenty), np. ekstrakty grasicze (RTE – ang. rabbit thymus extract) czy śledzionowe (BSE – ang. bovine spleen extract) bogate w określone typowe autoantygeny. RTE zawiera np. kilka podstawowych antygenów, określanych jako antygeny ENA (ang. extractible nuclear antigen), takich jak Sm, RNP, SSA i B, Scl-70, i ślady wielu innych, np. Jo-I ---> jeśli rzeczywiście interesują Cię szczegóły polecam ów artykuł w całości. Rejestracja na Termedii jest bezpłatna i można czytać do woli Wink

Z punktu widzenia pacjenta nie jest to istotne (chyba, że dla zaspokojenia własnej ciekawości). Wynik testu pomaga lekarzom w ustaleniu z czym, z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia.

Czyli: nie znalazłem nic odnośnie świecenia typu - jak podajesz - chromatyczny To może odnosić się do którejś z metod - roztwór roboczy chromogenów ---> ELISpot, ale zapis jakoś mi nie pasuje...

Sprawa druga: azcentacja, hmm, nawet słownik wyrazów obcych nie chce naprowadzić na cokolwiek... Niczego nie kojarzę. Confused Mniemam iż dobrze odczytane.

Wiesz co, pozostawiłbym to lekarzom. Masz wyniki, zatem teraz targaj reumatologów o przyspieszenie pobytu w IR. To powinien być Twój priorytet. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group