Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomóżcie - brak diagnozy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Wto Gru 04, 2007 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja chyba miałam szczęście, że trafiłam na lekarzy, któży podchodzili do sprawy "holistycznie" i raczej wyznawali teorię, że wiele różnych objawów może mieć jedno, poważne żródło i trzeba wykluczyć różne możliwości. Czasam coś, co wydaje nam się nieistotne i niezwiązane z tematem, może być ważne i na odwrót. Ja np. długo i dokładnie opowiadałam pani reumatolog o wadach postawy w dzieciństwie, skręconych kostkach itd. a dostałam "ochrzan" za to, że nie wspomniałam, że chorowałam na depresję (wydało się przy pytaniu jakie leki ostatnio zażywałam). Zgadzam się jednak, że zasypywanie lekarza mnóstwem różnorodnych objawów mija się z celem. Będę brutalnie szczera, taki lekarz od razu, w myślach, wkłada nas do przegródki "hipochondria" i może przeoczyć coś naprawdę ważnego. Lepiej skupić się na jednym lub kilku naszym zdaniem najpoważniejszych i najbardziej uciążliwych objawach. Wiem coś o tym, bo moi przyszli teściowie są lekarzami i zwrócili mi na to uwagę.

Ostatnio zmieniony przez Sugar dnia Wto Gru 04, 2007 11:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
encorton
Junior
Junior


Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 5

PostWysłany: Wto Gru 04, 2007 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasia0312 napisał:
..choć niektóre objawy, które "wykluczasz" wydają mi się ważne..

Być może mają jakiś związek z ewentualną chorobą. Ale lepiej nie zasypywać nimi lekarza na początku. Na wszystko przyjdzie czas.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Gru 04, 2007 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

encorton napisał:
Będac u lekarza, nie opisuj tych wszystkich objawow, ktore masz. Przynajmniej polowa bierze się z nerwicy i to zamydla lekarzom oczy na poważniejsze dolegliwości. Lepiej podac trzy sensowne objawy niz całą rzeszę nic nie znaczących.

a skąd możesz wiedzieć, że akurat te objawy są nieznaczące?
3 objawy spośród całego mnóstwa? lekarz sam osądzi co ważne, a co mniej

a tak poza tym, to kim jesteś encorton?
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia0312
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 152

PostWysłany: Wto Gru 04, 2007 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałam trochę miej szczęścia, bo zanim trfiłam na reumatologię byłam wilekrotnie hospitalizowana i operowana na przeróżnych oddziałach.Nikt wcześniej nie wpadł, by połączyć to wszystko razem(poza moją siostrą, ktorej nie chcialam sluchać)..Co ciekawe to rzadko chodzilam do lekarza, bo i tak mi nie pomagał, tylko lądowałam w szpitalu już w ostrych stanach.
..za to na reumatologii,gdy na nią trafiłam diagnozę postawiono ekspresowo- pierwszego dnia stwierdzono toczeń i podano mi pulsy.z tym,że wyniki na przeciwciała miałam już zrobione wcześniej ambulatoryjnie.Zrobiono mi tyle badań,że w całym wcześniejszym życiu tyle nie miałam- ale one tylko potwierdziły wstępną diagnozę.
...ale zanim to nastąpilo to czasami sama zastanawiałam się co ze mną nie tak, czy to może jakaś hipochondria- no wiecie wszystko boli-ciągle boli, wieczne gorączki,siły nie ma, jeść nie można, bo boli, byle co jakieś wysypki, skaleczenia się nie goją, owrzodzenia na nodze,słoneczko szkodzi itd...i można byłoby wyliczać jeszcze długo...czasami
zastanawiałam się czy ja sobie tego wszystkiego nie wymyślam, bo
wszyscy dookoła żyją jakoś normalnie, tylko mi ciągle coś dolega( i wstydziłam się tego i ukrywalam swoje zle samopoczucie)...a niektóre objawy według mnie niby nieważne ,a okazały się kryterium do postawienia diagnozy...Co ciekawsze to moja siostra jest lekarzem i od jakiegoś czasu mówiła mi coś o podejrzeniu choroby tkanki łacznej(mówila,że to nienormalne,zeby u tak mlodej osoby wysiadało tyle rzeczy), ale ja nie chcialam o niczym słyszeć i jeszcze ja napadlam,żeby mi nowych chorób na siłę nie wyszukiwała..
A przeciwciała zrobiłam, bo bardzo mi dokuczal Raynould i mialam mieć zabieg laparoskopowy i trzeba bylo określić czy jest to oddzielna przypadłość czy dodatek do jakiegoś choróbska...Ale i tak zaciągnęła mnie na nie siostra..i wyszły bardzo wysokie miana... zaniosła wyniki do pani profesor Majdan w Lublinie, a pani doktor kazała natychmiast przyjść na oddział...oczywiście zanim poszlam to minął miesiąc, bo mialam zaplanowane inne sprawy.........i tak oto witajcie Motylki..
I teraz mimo wszystko jest lepiej, bo przynajmniej wiem co mi jest i gdzie szukać pomocy...także współczuję wszystkim niezdiagnozowanym....
encorton..ja uważam,ze jeśli lekarz slucha naprawdę pacjenta to nie zbagatelizuje takiej ilości objawow,a jeśli sam sobie nie umie poradzić to powinien odesłać do innego specjalisty.W praktyce jest trochę inaczej..
Nie rozumiem na co czekac ...to trzeba by zacząć chodzić regularnie za kazdym razem z inna dolegliwościa.


Ostatnio zmieniony przez kasia0312 dnia Sro Gru 05, 2007 12:13 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kinga napisał:
(..) 3 objawy spośród całego mnóstwa? lekarz sam osądzi co ważne, a co mniej(...)

Właśnie o to chodzi, że aż tyle różnych objawów może mu zaciemnić obraz, w końcu lekarz też jest tylko człowiekiem. Kiedy wpadniesz do szufladki "hipochondryk" trudno się z niej wydostać, wtedy właśnie delikatnie sugerują, że może przyczyną objawów jest nerwica i żeby w przyszłości spojrzeć na swoje dolegliwości z większym dystansem, zanim zaczniemy zawracać głowę. Proszę mnie dobrze zrozumieć: Nikomu nie imputuję hipochondrii, po prostu wiem, jak to działa.
Co do objawów wyszczególnionych przez encortona, nie kwestionuję, że zapewne są one przykre i uciążliwe, ale patrząc z zewnątrz, w takiej ilości faktycznie mogą wydać się błache, lub naciągane (nie mówię, że takie są, mówię, jak to według mnie wygląda), podczas gdy, gdyby rozpatrywać je osobno, możnaby pewnie znaleźć logiczną przyczynę.
Zresztą skoro "test na tężyczkę dodatni", to chyba to będzie przyczyna drżenia mięśni, drętwienia kończyn, duszności, opuchnięcia powiek i problemów z widzeniem. Jeśli chodzi o te problemy z połykaniem i uczucie "guli w gardle", jeżeli dobrze to rozumiem, to zbadałabym migdały, a w dalszej kolejności tarczycę. Nie doszukiwałabym się na siłę tocznia, czy twardzicy, jeżeli lekarz takiej ewentualności nie zasugerował. Po co się tak martwić? A już zwłaszcza nie wspominałabym o takiej "autodiagnozie" lekarzowi, oni bardzo źle znoszą to, że ktoś "włazi im w kompetencje". Najpierw trzeba wyeliminować inne przyczyny. Choć oczywiście, z drugiej strony, test na przeciwciała napewno by nie zaszkodził.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ja nie mówię, że na siłę czegoś się doszukiwać
chodzi o to, że dla lekarza dany objaw ma jakieś znaczenie i nie powinno się zatajać - mówię o prawdziwych, nie urojonych objawach
czasem jeden objaw może "natchnąć" lekarza i go oświeci

nie jestem zwolenniczką zatajania przed lekarzem, tego co się dzieje z naszym organizmem
wiem, że takie zachowanie może być czasem zgubne dla nas
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia0312
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 152

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie niepokoi mnie to,że trzeba czasem "paść"żeby zostać zdiagnozowanym, bo jak ma sie niewystarczająco mocne objawy i jeszcze jak się przy tym dobrze wygląda to gotowy hipochondryk.

Ostatnio zmieniony przez kasia0312 dnia Sro Gru 05, 2007 12:23 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja Cię rozumiem Kinga, ale naprawdę, lepiej ograniczyć się do tych kilku najważniejszych, niż ni stąd ni z owąd wpaść do lekarza i zasypać go dolegliwościami. Co on sobie ma pomyśleć? Najprawdopodobniej pomyśli, że nie masz co robić, tylko całymi dniami wyszukujesz gdzie cie boli, a gdzie strzyka. Naprawdę. Nie mówię, żeby zatajać, tylko przeprowadzić jakąś rozsądną selekcję. Jeżeli lekarz zacznie coś podejrzewać, to zapyta o inne objawy. Wiem to z doświadczenia jak i z bezpośrednich relacji znajomych lekarzy, na temat tego jak się nie zachowywać, jeżeli chcesz być poważnie potraktowana/y.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie niepokoi też to,że się trzeba włóczyć od lekarza do lekarza i mieć przygotowaną całą wypowiedź- rzeka - wywiad na temat swego zdrowia i samopoczucia.
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kasia0312
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 152

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taak...też "kocham "pytanie...a jak to się u pani zaczęło?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie co, pomyślałabym, że to co mnie spotkało, to może nie tyle szczęście, co może prywatna służba zdrowia, ale wczoraj byłam u swojego lekarza studenckiego, przestudiowawszy moje wyniki umówił mnie z urologiem z NFZ na dzisiaj. Przyjęła mnie miła i uśmiechnięta pani doktor, która wypytała, jakie mam objawy, dokładnie objaśniła mi, co oznaczają moje wyniki i co mi może dolegać, jak mam w takim razie postępować, a nawet na czym polega zabieg usunięcia migdałów, który mam mieć zrobiony i jak długo się jest po tym w szpitalu, zrobiła mi usg, zapewniła, żeby się nie martwić i kazała wrócić już po zabiegu, z nowymi wynikami. Czy mam sądzić, że to cud?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasia0312
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 152

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 12:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja na swojego reumatologa nie moge narzekac, bo zna mnie od postawienia diagnozy także nie muszę mu wiele mówic ..i to mnie cieszy,ale też nie kwestionuje jak coś powiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
a_o_wroc
Junior
Junior


Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 7
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiula, a jak ty masz diagnoze?

mnie czekaja jeszcze wizyty u zakaźnika, kardiologa, endokrynologa... i jesli nic nie znajda, to chyba u psychiatry...
_________________
Dopóki walczymy, jesteśmy zwycięzcami...
Aneta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eh! Wycieczka po wszystkich możliwych specjalistach - skądś to znam... Confused Nie martw się a_o_, jeżli coś jest, to napewno w końcu to znajdą. Lekarze nie są aż tacy źli, w większości wiedzą co robią. Zresztą, o ile dobrze zrozumiałam, to już znaleźli wadę serca i tężyczkę. Pewnie to są przyczyny wielu twoich problemów, mam nadzieję, że nic więcej poważnego. Z trojga złego, już chyba lepiej mieć nerwicę, niż toczeń, albo twardzicę. Sad Trzymam kciuki, żeby wszystko się wyjaśniło.
Ps.: Nabawilam się obsesji na tym punkcie, ale każ zbadać sobie migdałki. Powiedz koniecznie swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu o tych problemach z przełykaniem i uczuciu, że coś Ci przeszkadza w gardle i że masz często stany zapalne w ustach i prosisz, żeby Ci obejrzał gardło. Albo spróbuj "wydębić" skierowanie do laryngologa. Ostatnio lekarze mi powiedzieli, że jak się ma chore migdałki, to mogą być tzw. "ogniskiem siewnym" i dawać wiele różnych objawów w calym organizmie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Gru 05, 2007 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a_o_wroc kiedyś jak leżałam na reumatologii we wrocku, to poznałam dziewczynę, która ok roku leżała w różnych szpitalach, wszyscy zastanawiali się co jej jest, robili przeróżne dostępne badania, męczyli ją
objawów miała całą masę
w końcu poszła do prof Szechińskiego i w czasie jednej wizyty postawił prawidłową diagnozę
kilka miesięcy leczenia i jak nowa jest
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group