Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwne zmiany u 3 latka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MariuszS
Junior
Junior


Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 2

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2011 10:57 am    Temat postu: Dziwne zmiany u 3 latka Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry

U mojego 3 letniego syna jakiś czas temu w górnej części uda na jednej nodze od strony brzucha pojawiły się dziwne zmiany skórne.Skóra jest nierówna - wygląda to jak jakiś zaawansowany cellulit, pod skórą są jakieś liczne nierówności. Barwa skóry się nie zmieniła. Dziecko od urodzenia miało problemy ze skórą. Podejrzewano u niego AZS, gdyż często miał suchą skóre i wypryski na rączkach nogach i twarzy. Nawilżaliśmy to i miejscowo stosowaliśmy maści sterydowe i na buzi nie ma żadnych zmian i już nie wraca a na rączkach i łydkach zdarza się dalej zwłaszcza zimą. Najbardziej martwi nas ta nierówna skóra. Lekarze niewiedzą co to może być. Podejrzewają twardzinę, ale dalecy są od wydawania takich wniosków bez badań. Mówią, że trzeba pobrać próbki tkanek ale dziecko jest małe i jest to problematyczne. Dzisiaj zrobię zdjęcia tej nóżki, mogę je Państwu przedstawić. Proszę o radę dotyczącą jakiś dobrych lekarzy znających problem i rokowań.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2011 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spokojnie ,wydaje mi się ,ze nie są to zmiany twardzinowe:

Cytat:
W postaci skórnej jest charakterystyczne występowanie stwardniałych dobrze odgraniczonych ognisk barwy porcelanowej bądź woskowobiałej. Jeśli taka postać twardziny obejmie skórę głowy, to wygląd pacjenta może przypominać bliznę po cięciu szablą.


u dzieci natomiast najczęstszym typem twardziny jest akrosklerodermia,manifestująca się w 80% przypadków nstp.objawami:

- zaburzenia naczynioruchowe - objaw Raynauda (napadowe blednięcie i sinienie, niekiedy z obrzękiem rąk, rzadziej stóp) poprzedza przez miesiące, a nawet lata wystąpienie stwardnień.
- zmiany skórne odsiebnych części kończyn i twarzy
- faza obrzęku stwardniałego: skóra napięta, błyszcząca, zimna, "za ciasna" nie daje ująć się w fałd, palce stwardniałe (sclerodactylia)
- faza zaniku: zaburzenia troficzne, naparstkowe blizny na opuszkach, niekiedy trudno gojące się owrzodzenia, ścieńczenie i skrócenie palców (acroosteoliza), przykurcze i szponowaty układ palców, twarz o upośledzonej mimice, wygładzenie fałdu nosowo-wargowego, zanik skrzydełek nosa i czerwieni warg z bruzdowanie;

czy u twojego dziecka zauważyłeś którykolwiek objaw?
dlaczego piszesz,,że est problem z pobraniem wycinka skóry -w jakim sensie twój syn jest problematyczny? Wink

badania laboratoryjne powinny uwzględnić OB, CRP, proteinogram, badanie morfologiczne krwi, badanie moczu z analizą osadu oraz badania pod kątem obecności czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciwjądrowych, zwłaszcza antycentromerowych, anty Scl-70, przeciwko RNA polimerazie I i III-aczkolwiek ujemny wynik panelu ANA nie jest jednoznaczny z wykluczeniem choroby,tutaj kluczowy jest wynik pobranego wycinka skóry ;

skąd jesteście tak w ogóle(?)-pytam pod kątem ew.doradztwa ws.specjalistycznego ośrodka (synem powinien zająć się doświadczony dermatolog);
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
MariuszS
Junior
Junior


Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sob Wrz 03, 2011 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Objawów wymienionych nie zauważyłem. Jesteśmy z Zabrza. Wygląda ta nóżka podobnie do tej na zdjęciu po prawej na samym dole:
http://salerno.uni-muenster.de/data/bl/content/s/sklerode0003.htm

Tylko że zmiany są mniejsze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sob Wrz 03, 2011 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj -za info nie ma co dziękować-taka moja "robota" Wink
co do polecanych ośrodków,tudzież specjalistów-z tym jest trudniej u dzieci-jedyne ,co mogę zasugerować ,opierając się na wiedzy forumowej,to Instytut Reumatologii w W-wie,posiadający Klinikę i Poliklinikę Reumatologii Wieku Rozwojowego(tel.(22) 844-87-74 ) oraz

Klinikę Dermatologii
ul. Francuska 20/24
40-027 Katowice

W szczególności:
Panią prof Ligię Brzezińska-Wcisło
jeden z niewielu specjalistów z tej dziedziny,bo naprawdę nie każdy dermatolog zna się na zmianach skórnych twardzinowych;

pozdrawiam serdecznie -daj znać jak wam poszło ,bo sprawę oczywiście trzeba wyjaśnić i życzę wam ,aby to nie było to paskudztwo Wink
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

Nie chcę broń boże zasiać jakieś niepokoju u Ciebie, ale podczas pobytu z moją córką w Instytucie Reumatologii w Warszawie, była dwójka dzieci ze zmianami na udach. To były takie grudki podskórne i twarde. U dzieci stwierdzono od razu twardzinę ograniczoną. Mam kontakt z mamą jednego z chłopca, u którego tak się objawiła choroba. Włączono mu leczenie, wymaga częstych wizyt ale jest już poprawa.

Nie chcę diagnozować, ale wydaje mi się, ze może to być włąśnie twardzina ograniczona.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group