Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WAPŃ i inne ważne dla nas pierwiastki itp.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Kwi 14, 2009 7:19 pm    Temat postu: WAPŃ i inne ważne dla nas pierwiastki itp. Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rola wapnia w organizmie człowieka
Cóż w tym wapnie jest takiego wyjątkowego. Po co właściwie organizmowi potrzebny jest wapń? Ginekolog powiedziałby, że do wytwarzania estrogenów, kardiolog, że do pracy serca, neurolog- do procesów pobudzania i hamowania mózgu. O wapniu mówić można długo.


Główną jednak rolę odgrywa wapń,gdy współdziała z komórkami mięśniowymi. To właśnie wapń zmusza mięśnie do kurczenia się i rozkurczania.
Uczestniczy w tym procesie 1% wapnia zawartego we krwi. Życie nasze w dużym stopniu zawdzięczamy działaniu wapnia, ponieważ wszystko w naszym organizmie oparte jest na kurczeniu i rozkurczaniu -mięśnie, serce, jelita, oczy itd. Miliardy jonów wapnia wchodzą do komórek i wychodzą z nich, a my dzięki temu żyjemy. Jeden procent Ca we krwi to bardzo mało, dlatego organizm magazynuje go w kościach, zębach, paznokciach, włosach. Niedobór wapnia w kościach odczuwamy najszybciej, bo gdy brakuje wapnia we krwi, organizm pobiera go z kości. Organizm bardzo o to dba. Jak się to odbywa? Wapń dostarczamy organizmowi głównie z pożywieniem, lecz okazuje się, że wapń pochodzący z roślin nie jest w naszym organizmie przyswajany. Lepiej przyswajany jest wapń pochodzenia zwierzęcego, a są to chrząstki, kości i produkty mleczne. Kości to np. rosół, chrząstki-galareta, produkty mleczne-tłusty twaróg robiony w domu.
Jak to się odbywa u nas? Nie jemy tych produktów codziennie. A czy bolą nas ręce nogi lub kręgosłup? Oczywiście prawie każdy z nas to odczuwa. Oddychamy, ruszamy się, rozmawiamy, i robimy to bardzo aktywnie, serce pracuje nieustannie. Organizm pobiera wapń z kości. Kości zaczynają „krzyczeć”, że im brakuje wapnia, a my zaczynamy odczuwać bóle w stawach, kręgosłupie itd. Z bólami kręgosłupa zwracamy się do neurologa, który zaleca nam preparaty na tkankę nerwową, a kości bolą nadal. Po prostu należy uzupełnić brak wapnia w organizmie, ponieważ kości są systemem koloidalnym, który „klejony” jest wapniem. Kiedy zaczyna go brakować nasza galareta zaczyna się rozpadać. Młody człowiek fruwa, a stary ledwo się unosi tak nie musi być.!!!

Kamienie w nerkach powstają m.in. z powodu niedoboru wapnia i magnezu w organizmie.
Dlaczego tak się dzieje, że kiedy brakuje wapnia z magnezem to powstają kamienie? Otóż wapń nieprzyswajalny przekształca się w kamienie w nerkach, w woreczku żółciowym i na ścianach naczyń krwionośnych. Organizm tworzy zapasy wapnia w tym wypadku „złego „ wapnia, niezbędnego przede wszystkim dla kości. Magnez jest konieczny do przyswajania wapnia w organizmie.
Okazuje się, że wapń bierze udział w tworzeniu arteriosklerotycznych blaszek. Z tego wynika, że jeżeli wapnia przyswajalnego jest pod dostatkiem to możemy mówić o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

W 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła konkurs na najlepszy preparat wapniowy. Okazuje się, że te preparaty, które były wtedy na rynku (gilerofosfat, calcim, glukonat calcim i in.) nie były przyswajane przez organizm człowieka, tzn. wapń nie wchłaniał się do kości, ponieważ wapń w tych preparatach był w postaci cząsteczek, które zatrzymywały się w nerkach tworząc kamienie.

Wapń w przyrodzie występuje w postaci jonów. Kiedy dostaje się do organizmu (jelito cienkie), przekształca się w postać cząsteczkową(wapno-sól nierozpuszczalna).
Taka cząsteczka nie może wejść do komórki, ponieważ przez pory komórek może dostać się tylko jon. Wcześniej uważano, że aby rozczepić tą cząsteczkę, wystarczy wyłącznie fosfor i witamina D. Później specjaliści doszli do wniosku, że to nie wszystko, ponieważ zapadalność na osteoporozę narasta w katastrofalnym tempie. Domowy twaróg w którym jest dobre wapno możemy kupić na rynku, tylko pytanie co to za twaróg, jeżeli mleko jest pasteryzowane.
Wiele osób, uważa, że rosół to woda, galaretę codziennie jadają tylko Chińczycy- dlatego konieczne jest doskonalenie preparatów wapniowych.

Wapń zajmuje 5 miejsce pośród wszystkich pierwiastków wchodzących w skład naszego organizmu, jest go około 2,5 kg ( 99% w kościach i 1% w tkankach miękkich oraz krwi ).

Wapń reguluje bardzo wiele procesów zachodzących w organizmie:

* Reguluje ph krwi ,co ma decydujący wpływ na nasze zdrowie

* reguluje krzepliwość krwi, zmniejsza kruchość naczyń, zwiększa ich przepuszczalność,

* zmniejsza reakcje alergiczne,

* niezbędne jest przy normalnej pracy mięśnia sercowego,

* kontroluje kurczenie i rozkurczanie mięśni,

* reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych,

* wspomaga działanie wielu bardzo ważnych enzymów,

* dobrze działa na płodność i donoszenie ciąży,

* pomaga w wyprowadzeniu z organizmu metali ciężkich,

* jest podstawowym składnikiem kości, zębów i paznokci, wzmacnia włosy,

* zapobiega osteoporozie,

* obniża ciśnienie krwi,

* jest mocnym antyutleniaczem i antystreserem.


Niedobór wapnia objawia się następującymi symptomami:

* zaburzeniami w rozwoju dziecka (późne ząbkowanie i chodzenie, nadmierna potliwość, deformacje kości, wczesna próchnica, nadmierna płaczliwość w nocy.

* skrzywieniem kręgosłupa i kończyn dolnych,

* skłonnością do alergii i wysypek,

* złą krzepliwością krwi (częste krwotoki, siniaki),

* skurczami mięśni i padaczką,

* bezsennością, zawrotami głowy, osłabieniem pamięci, szybkim męczeniem się,

* bólami pleców, nóg, stawów oraz drętwieniem kończyn,

* osteoporozą i skłonnością do złamań,

* częstymi zaparciami,


Dzienne zapotrzebowanie na wapń to 800 - 1500 mg. Gdy dostajemy go mniej niż 500 mg zachodzi ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wapń jest pierwiastkiem bardzo aktywnym i nie występuje w formie jonizowanej, tylko w różnych związkach chemicznych, dlatego ciężko przyswaja się w organizmie, poza tym napoje gazowane, kawa, cukry i węglowodany obniżają jego przyswajanie. Tylko 20-30% wapnia zawartego w żywności może być przyswojone przez organizm.

http://www.we-dwoje.pl/rola;wapnia;w;organizmie;czlowieka,artykul,2229.html




Cytat:
WROGOWIE TWOICH KOŚCI

Kofeina
Przeprowadzone badania naukowe wskazują na zwiększone ryzyko złamań kości u osób wypijających 2 filiżanki kawy bądź 4 szklanki herbaty dziennie. Wykazano, że nadmierne spożycie kofeiny powoduje zmniejszenie masy kostnej, szczególnie u kobiet, u których dzienne spożycie wapnia jest niższe od zalecanego. Fakt ten ma praktyczne znaczenie, gdyż przeciętne spożycie wapnia u kobiet w Polsce odpowiada tylko ok. 40-50% zapotrzebowania, a konsumpcja kawy i herbaty jest wysoka.

Alkohol
W przewlekłym alkoholizmie zwykle występuje niski poziom wapnia w surowicy. Jest to zjawisko wtórne do niedożywienia, oraz uszkodzenia wątroby i trzustki. Alkohol wzmaga też wydalanie wapnia w moczu, ale mechanizm tego działania nie jest do końca poznany. Prawdopodobnie alkohol bezpośrednio oddziałuje na komórki budujące kość (osteoblasty) i hamuje ich funkcję.

Palenie tytoniu
W wielu badaniach epidemiologicznych stwierdzono, że palenie tytoniu stanowi czynnik ryzyka osteoporozy. Zanotowano wyraźny związek pomiędzy paleniem tytoniu a częstością złamań kręgów, kości przedramienia i biodra. Dokładny mechanizm tej zależności nie jest poznany. Przypuszcza się, że palenie może bezpośrednio hamować czynność komórek kościotwórczych. Kadm zawarty w dymie tytoniowym (narażenie palacza na ten składnik jest trzy razy wyższe niż niepalącego) upośledza gospodarkę wapniową. U kobiet największe znaczenie przypisuje się wpływowi palenia tytoniu na metabolizm estrogenów, co redukuje możliwość ich ochronnego oddziaływania na tkankę kostną.

Napoje typu cola, zupy w proszku
Zawierają znaczne ilości fosforanów, których nadmiar może powodować ujemne skutki zdrowotne. Potwierdziły to badania wskazujące na niekorzystny wpływ spożywania nadmiernej ilości fosforanów na stężenia i metabolizm witaminy D - regulatora gospodarki wapniowej. Nadmierne spożycie produktów bogatych w fosforany wyzwala w organizmie zmiany hormonalne prowadzące do aktywacji procesów niszczenia kości (kościogubnych). Może powodować to w konsekwencji zmniejszenie masy kostnej.
cały artykuł:
http://www.zdrowie.med.pl/osteo/osteo_7.html


przykładowa zawartość wapnia w produktach spożywczych

Cytat:
Produkt Miara Zawartość wapnia
mleko szklanka - 250 ml 300 mg
jogurt kubek - 150 g 255 mg
biały ser porcja - 100 g 65 mg
ser ementaler plasterek - 30 g 260 mg
ser gouda plasterek - 30 g 210 mg
ser tylżycki plasterek - 30 g 145 mg
sardynki (z ośćmi) puszka - 150 g 630 mg
chleb kromka - 50 g 11 mg
ziemniaki porcja - 300 g 24 mg
mięso kotlet - 100 g 13 mg


Produkty szczególnie bogate w wapń :

* mleko pełne w proszku; kefir i maślanki-z tego najlepiej się przyswaja;
* mleko zagęszczone niesłodzone;
* sery dojrzewające podpuszczkowe: tylżycki, gouda, trapistów;
* sery topione, camembert;
* ser twarogowo-owczy - bryndza;
* szprot i sardynki w olej lub wędzone-spożywane razem z kręgosłupem; łosoś, makrela, halibut, sardynka;
* czekolada mleczna;
* soja, fasola, groch, bób; brokuły, kapusta; słonecznik, wszystkie orzechy, mak, nasiona, migdały
* znaczne ilości chudego mleka;
* duża ilość wapnia może być zawarta w wodzie wodociągowej lub studziennej (" twardej").

tu jeszcze interesujący artykuł:
http://www.osteoforum.org.pl/mm8_2004_14.html
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.



Ostatnio zmieniony przez kinga dnia Sro Kwi 15, 2009 10:01 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Kwi 15, 2009 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

c.d. Very Happy

Dzienne zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3
Grupa wiekowa; Wapń (mg); Witamina D3 (j.m.)
Dzieci: 800 - 1200; 400
Młodzież: 1200; 400
Dorośli: 1000; 200
Kobiety w ciąży i karmiące: 1200 - 1500; 400
Kobiety po menopauzie: 1500; 400
Osoby po 65 roku życia: 1200 - 1500; 400

aby wapń się dobrze przyswajał potrzebna jest:
Wit. D - słoneczna witamina - niezbędna dla rozwoju i wzrostu szkieletu oraz utrzymania prawidłowego jego stanu przez całe życie, odgrywa decydującą rolę w procesie przyswajania i wykorzystywania wapnia.

* zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach - przy braku spada do 15-20%
* zmniejsza wydalanie wapnia przez nerki
* zwiększa mineralizację kości
* brak zwiększa wydzielanie PTH i resorpcję kości (PTH - hormon-parathormon produkowany przez przytarczyce regulujący metabolizm kości)

Zapotrzebowanie: dorośli 5µg dziennie

Główne źródła:

* ryby (makrela, śledzie, sardynki)
* tran
* jaja
* margaryny (dodawana), masło
* wzbogacone płatki śniadaniowe
* ze źródeł pokarmowych pochodzi ok. 20%
* głównie powstaje w skórze pod wpływem promieni UV
* w zimie nasłonecznienie niewystarczające
* niedobory zimą dotyczą 70% dziewcząt i ok. 50% kobiet
* stosowana w leczeniu osteoporozy jako suplementy z wapniem
* w nadmiarze (ponad 100µg dziennie) toksyczna


WROGOWIE:
mocna kawa, herbata, sól, jedzenie fast food, alkohol, warzywa bogate w szczawiany (szczaw, szpinak, rzodkiewka, buraki)
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Pon Lut 06, 2012 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bor
Główne zastosowania:
 osteoporoza,  złamania,  ogólnie stan układu szkieletowego,
 menopauza,  zapalenie stawów i kości,  reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze zapalenie stawów.
Hormony żeńskieBadania naukowe wskazują, że suplementacja borem znacząco wpływa na aktywność estrogenu. W pewnej próbie klinicznej
z udziałem kobiet w wieku pomenopauzalnym przyjmujących
3 mg boru dziennie stwier­dzono istotny wzrost 17 beta estradiolu
– najbardziej aktywnej postaci estrogenu. Obecnie brak badań
na temat wpływu suplementacji boru na symptomy menopauzy,
ale dostępne dowody wskazują na korzystny jej wpływ na poziom
wapnia w organizmie.
Szkielet i gęstość kościNajwięcej korzyści z suplementacji borem odnosi
najpraw­dopodobniej układ szkieletowy. Jak wspomniano powyżej suplementacja borem znacząco zwiększa aktywność estrogenu,
co więcej niż prawdopodob­nie wywiera pozytywny wpływ na gęstość kości u kobiet. Szczególnie istotne dla stanu kości są dane wykazujące zmniejszenie wydalania wapnia o 44% u kobiet
w wieku pomenopauzalnym przyjmujących 3 mg boru dziennie. Oprócz wpływu na estrogen naukowcy sugerują, że bor
może być potrzebny do przekształcania przez nerki
25-cholekalcyferolu w najbardziej aktywną postać witaminy D
(1,25 dwuhydroksycholekalcyferol). Ta postać witaminy D
jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelitach.
StawyNie ustalono jeszcze na pewno sposobu działania, ale w dwóch badaniach wskazano, że suplementacja borem ma korzystny wpływ na stawy osób z chorobami kości, reumatoidalnym zapaleniem stawów i młodzieńczymi postaciami zapalenia stawów. Wyniki
obu badań wykazały wymierną poprawę u dużej większości
osób przyjmujących dodatkowe ilości boru.
Powszechne źródła pokarmowe
 zielone warzywa liściaste,  owoce,  produkty pełnoziarniste,
 orzechy.
Możliwe objawy niedoboru:
 osteoporoza,  niedobór estrogenu,  nadmierne wydalanie
wapnia i magnezu,  niedobór testosteronu,  pogorszenie funkcji umysłowych.
Suplementacja
Typowe dawki suplementacyjne wynoszą 1-9 mg dziennie. Chociaż można przyjmować bor oddzielnie jednak najlepsze rezultaty,
ze względu na efekt działania w organizmie, przynosi zażywanie
boru wraz z wapniem i magnezem.
Należy wybierać preparaty standaryzowane.
Piśmiennictwo:
1. Meacham S et al, Amercian Journal of Clinical Nutrition, 61,1995, pp 341-345.
2. Lore F et al, Horm Metabol Res, 16,1984, p 58.
3. Travers R et al, Journal of Nutritional Medicine, 1, 1990,
pp 127-132.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nulka
Kadet
Kadet


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 33

PostWysłany: Sro Mar 28, 2012 8:31 am    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

a czy osoby przyjmujące sterydy (10 mg) powinny zażywać więcej wapnia niż te 800 - 1500 mg dziennie? czy taka dawka wystarczy by nie mieć niedoboru tego pierwiastka?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne badanie potwierdza zwiększone ryzyko chorób naczyniowo-sercowych w przypadku stosowania suplementów wapnia. Najnowsze doniesienia naukowców z National Cancer Institute z Maryland opublikowano na łamach wydania on-line JAMA Internal-Medicine.

W badaniu przeanalizowano dane 388 229 pacjentów, kobiet i mężczyzn w wieku od 50 do 71 lat. Uczestnicy rekrutowani byli w sześciu krajach oraz dwóch dużych amerykańskich miastach na przełomie 1995 i 1996 roku.

U mężczyzn poddanych analizie wykazano powiązanie między większą śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia a przyjmowaniem suplementów diety zawierających wapń. Uczestnicy badania kontrolowani byli przez średnio 12 lat. W tym czasie z powodów chorób naczyniowo-sercowych odnotowano 3874 zgony w grupie kobiet oraz 7904 zgony w grupie mężczyzn. Z czego przyjmowanie suplementów wapnia deklarowało 51 proc. kobiet i 71 proc. mężczyzn.

Badacze wykryli, że u osób przyjmujących ponad 1000 mg wapnia dziennie ryzyko zgony z przyczyn kardiologicznych było blisko 20 proc. wyższe. Zaznaczyli również, że w dalszych badaniach warto zastanowić się nad przyczynami różnic w śmiertelności pomiędzy poszczególnymi płciami.

Badania związane z wpływem suplementów diety zawierających wapń na ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych przeprowadzali również naukowcy z Uniwersytetu w Auckland na Nowej Zelandii oraz University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii i amerykańskiej Dartmouth Medical School. Ich wyniki opublikowano w kwietniu 2011 roku na łamach British Medical Journal. O badaniu tym pisaliśmy na łamach www.pulsmedycyny.pl.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
folka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 1458

PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Produkty szczególnie bogate w wapń :

* mleko pełne w proszku; kefir i maślanki-z tego najlepiej się przyswaja;
* mleko zagęszczone niesłodzone;
* sery dojrzewające podpuszczkowe: tylżycki, gouda, trapistów;
* sery topione, camembert;
* ser twarogowo-owczy - bryndza;
* szprot i sardynki w olej lub wędzone-spożywane razem z kręgosłupem; łosoś, makrela, halibut, sardynka;
* czekolada mleczna;
* soja, fasola, groch, bób; brokuły, kapusta; słonecznik, wszystkie orzechy, mak, nasiona, migdały
* znaczne ilości chudego mleka;
* duża ilość wapnia może być zawarta w wodzie wodociągowej lub studziennej (" twardej").



Ach, ja to dopiero dziś przeczytałam... mam jeszcze jeden powód, zeby nie odmawiać sobie czekolady mlecznej Smile i zagryzać migdałami Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sie 24, 2013 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

folka,
może zagryzaj jeszcze czekoladą gorzką np. 90% (na zmianę z mleczną), jest tam dużo dobrze przyswajalnego magnezu, którego jest mało w mlecznej
chociaż ja osobiście nie znoszę gorzkiej, preferuję mleczną i białą
Very Happy
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Wrz 20, 2013 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do poczytania - między innymi nienabiałowe źródła wapnia
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szopen
Junior
Junior


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1

PostWysłany: Sro Wrz 25, 2013 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kupuję wapń z witaminą d3 w tabletkach musujących za bodajże 3zł
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Smenek
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 25 Wrz 2013
Posty: 105

PostWysłany: Pon Wrz 30, 2013 2:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie wiem czy nie przesadzam z tym wapniem jak ma też złe strony, ale codziennie tabletka vitrum osteo tam jest chyba 800mg i do tego jedna na miesiąc tabletka bon vivy - rok temu podczas badania miałem stwierdzoną osteopenię i dlatego się zabezpieczam. Oprócz tego rybki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
denim85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 487

PostWysłany: Pon Wrz 30, 2013 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak bierzeż bonvive to wapń jest ci potrzebny ja przy osteniulu brałam 2 dziennie ale jak jest pożiom we krwi za wysoki to robiłam z wapniem przerwe
_________________
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej na miotle!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Lut 22, 2014 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na ostatniej wizycie u reumatologa, Pani Dr powiedziała, że wg najnowszych badań i wytycznych osoby z toczniem (i nie tylko) powinny przyjmować dużo większe dawki witaminy D3

Zaleciła przyjmować od X do IV preparat Vitrum D3 forte
a w pozostałych miesiącach Vitrum D3

a do tego przez cały rok Calperos
w szczególności osoby łykające sterydy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Lut 22, 2014 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sama biorę D3 zimą podwójnie , od listopada do konca marca
czyli biorę dobrze Wink
czasem jest to np tran ( tańszy ) ale zimą więcej
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aiwka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 4048

PostWysłany: Sob Lut 22, 2014 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobno jakoś niedawno zmieniły sie normy na większe. Filipowi tez lekarka dołożyła vit d
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sob Lut 22, 2014 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie kazano brać wapń z d3 i magnezem 2 razy dziennie.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group