Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Yerba mate.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 5:15 pm    Temat postu: Yerba mate. Odpowiedz z cytatem

Piję yerbatę od ponad tygodnia i jak na razie zauważyłam tylko tyle, że moje sny stały się bardziej kolorowe i wyraziste Wink

Mimo podobno znacznie większej ilości kofeiny, nie odczuwam pobudzenia, zasypiam bez problemu i śpię długo. I nauka nie idzie mi ani szybciej, ani łatwiej.

Co do smaku - po kilku dniach picia yerbaty nie odczuwa się goryczy, ale wyczuwa się smakowe niuanse - więc nie należy się szybko zniechęcać.

Ktoś z Was jeszcze pije yerbatę, która na szczęście nie jest herbatą?
Na razie wypróbowałam Mate z guaraną, Mate miodową i Mate IQ.
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj ja pijam Wink

juz dugie lata w sumie Wink nawet mam specjalistyczzne naczynka do tego Wink uwielbiam !! zwykle czysta pije to jest zielona herbata z dodatkami Wink
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Specjalistycznego naczynka nie mam, ale mam specjalistyczną bombille, czyścik i termometr Wink

Nie obiło Ci się o uszy, czy yerba mate nie jest przypadkiem przeciwwskazana w SLE?

Zaczęłam pić mate, gdyż nie powinnam pić zielonej herbaty jakiejkolwiek, ponieważ nasila ona anemię z niedoboru żelaza a ja z żelazem i anemią mam ciągle problem.
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Ziarenko
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 2042

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hatifnat napisał:

Zaczęłam pić mate, gdyż nie powinnam pić zielonej herbaty jakiejkolwiek, ponieważ nasila ona anemię z niedoboru żelaza a ja z żelazem i anemią mam ciągle problem.


Czyli jeśli przyczyna anemii leży poza niedoborem żelaza, to picie zielonej herbaty jest irrelewantne dla tejże anemii?
_________________

rozjaśnia się we mnie
wyjaśnia jaśniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ziarenko napisał:

Czyli jeśli przyczyna anemii leży poza niedoborem żelaza, to picie zielonej herbaty jest irrelewantne dla tejże anemii?


Jeśli masz prawidłowy poziom żelaza i ferrytyny mimo picia zielonej herbaty często i w dużych ilościach, wynikałoby z tego, że picie zielonej herbaty nie wpływa na te parametry i jesteś wyjątkowa w naszej populacji Wink
Ale tez picie zielonej herbaty z pewnością nie pomaga w utrzymaniu dobrych wyników morfologii (RBC, Hb, MCV, MCH).

Podobno Polacy nie są stworzeni do picia zielonej herbaty i właśnie u Polaków herbata ta szczególnie niekorzystanie działa na metabolizm żelaza a tym samym na produkcję hemoglobiny.

Ponieważ zaś suplementacja żelazem w chorobach tkanki łącznej jest niewskazana (żelazo ma mieć moc wywołania zaostrzenia), dlatego wolałam zrezygnować z picia zielonej herbaty.
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
aniaa
Junior
Junior


Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 9

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hatifnat napisał:
Cytat:
Ale tez picie zielonej herbaty z pewnością nie pomaga w utrzymaniu dobrych wyników morfologii (RBC, Hb, MCV, MCH).

Podobno Polacy nie są stworzeni do picia zielonej herbaty i właśnie u Polaków herbata ta szczególnie niekorzystanie działa na metabolizm żelaza a tym samym na produkcję hemoglobiny.

Czy dotyczy to także białej herbaty?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety biała herbata również utrudnia wchłanianie żelaza.

(Uwielbiam białą herbatę, najlepiej z płatkami róży)
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm wiecie co... szczerze powiedziawszy nigdy nie zwracalam uwagi na takie rzeczy nie zastanawialam sie czy mi wolno czy nie wolno pic jakiejs herbaty Wink byc moze nie dokuczalo mi nic takiego, ale nie wiem czy bym tak zrezygnowala... zwlaszcza z tej Wink
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja piję yerba mate od kilku dobrych lat Smile
przeróżne rodzaje

gdy przesadzę z dzienną dawką, to potrafi nieźle pobudzić i spowodować bardzo częste wypróżnianie się
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kinga napisał:
potrafi nieźle pobudzić i spowodować bardzo częste wypróżnianie się

miedzy innymi dlatego jej nie piję
Wink
chociaz lubię
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
potrafi nieźle pobudzić i spowodować bardzo częste wypróżnianie się


nie wiedzialam Shocked mi sie jakos nie zdarza Wink ale fakt to jedyne co mnie pobudza Wink i smak dobry Wink
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sylvia
Junior
Junior


Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 6
Skąd: Świerklany - Kraków

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja też nigdy się nie zastanawiałam nad tym czy mogę pić herbatę, prędzej moja mama gdzieś wyczytywała co mogę a czego nie - ja uwielbiam zieloną herbatę liściastą z dodatkami, mam specjalne bombille i inne przyrządy, ale szczerze - jeszcze nie użyłam, choć skuszę się niebawem Smile
Ja stosuję teorię taką - jeśli mój organizm dobrze czuje się po tym co zjem i wypiję, to tym go karmię i poję Smile poza tym do momentu kiedy wyniki są ok, i nic nie wskazuje na to by miało picie czegoś szkodzić - to myślę, że nie musimy sobie odmawiać Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeśli mój organizm dobrze czuje się po tym co zjem i wypiję, to tym go karmię i poję

Sylvia w 100 % popieram Wink
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zolwik323
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 92
Skąd: Wawa

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2012 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Ja tez ostatnio wróciłem do popijania yerba mate. Wcześniej miałem problemy w bardzo wysokim pulsem 100-120 i chwile wystąpienia skojarzyłem w zaczeciem picia zioła. Przestałem więc na jakiś czas. Teraz od jakiś 2 tygodni wróciłem i jak na razie z pulsem jest u mnie dobrze (ok. 70).
Do tego popijam też zieloną herbatkę liściastą, czasami pokrzywkę, melisę i dziką różę. Zwykłą czarną praktycznie porzuciłem.
Nie jest tego dużo, bo pijam głównie w pracy. W domu to już tylko woda mineralna i sok jabłkowy.

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,8301921,Zielona_herbata___pic_czy_nie_.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
reval
Junior
Junior


Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 1

PostWysłany: Pon Mar 25, 2013 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też kiedyś piłem dużo mate, fajnie pobudza. Niedawno się dowiedziałem, że może być szkodliwa - warto poczytać trochę o tym.
_________________
leasing samochodów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group