Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

10 sposobów walki z toczniem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 4:36 pm    Temat postu: 10 sposobów walki z toczniem Odpowiedz z cytatem

Znalazłam taki sobie artykulik, więc go trochę okroiłam i zamieszczam.
ciekawe czy stosujecie te metody, albo co w ogóle o nich sądzicie?

Ostrzegam, że to nie są wskazania lekarskie i nie trzeba ich natychmiast wdrażać! to po prostu zbiór porad zebranych przez kogoś.


DZIESIĘĆ SPOSOBÓW NA WALKĘ Z TOCZNIEM

Robin Wald
Advanced Medicine of Mt. Kisco
213 Main Street
Mount Kisco, NY
phone: 914-241-7030
http://www.garynull.com/Documents/TenWaysToBeatLupusNaturally.htm


Zdrowa dieta i zdrowy tryb życia, suplementy i pozytywne nastawienie oraz inne bezpieczne metody "alternatywne" mogą umożliwić ci redukcje przyjmowanych leków, uwolnić cię od niektórych medykamentów i poprawić jakość życia (ostrzeżenie: skonsultuj się z lekarzem zanim zażyjesz jakiś specyfik, obniżysz dawkę leków lub postanowisz odstawić zalecone lekarstwa!).

1. Dieta

Zaopatrz się w świeże owoce, warzywa, nasiona, orzechy - produkty bogate w błonnik, pełnoziarniste i z niską zawartością tłuszczu.Dieta wysokotłuszczowa zwiększa możliwość komplikacji związanych z toczniem, a zbyt duża ilość białek zwierzęcych może nadmiernie obciążać nerki. By chronić nerki ogranicz również spożycie soli, pij duże ilości wody, ogranicz napoje kofeinowe i gazowane. Ogranicz słodycze.

2. Witamina E i Antyutleniacze

400 do 800 I.U. na dzień witaminy E chroni przed wysokim poziomem cholesterolu i chorobami serca, normalizuje prace układu immunologicznego (limfocytów B i T), i ma działanie przeciwzapalne. Badania na myszach wykazały, że witamina E redukuje poziom przeciwciał antyDNA, proteinurię, powiększenie śledziony i węzłów chłonnych
Inne antyutleniacze chroniące przed uszkodzeniami tkanek zawierają selen, beta-karoten, witaminę C, koenzym Q10. Badania wykazały, że pacjenci z toczniem i rzs'em mają obniżone poziomy witaminy E i beta-karotenu w porównaniu ze zdrowymi ludźmi. Problemy dermatologiczne i stawowe związane są także z obniżoną zawartością witaminy C i selenu. Koenzym Q10 zwiększa produkcję energii i chroni tkankę serca. Dawki: witamina C 1-3 g/d, selen 200 ug /d; beta - karoten 10,000 - 25,000 I. U./d); koenzym Q10 30 mg/dzień.

3. Zdrowe Tłuszcze


Za zdrowe tłuszcze uważa się te zawarte w: łososiu, tuńczyku, makreli, pstrągu, oleju lnianym, orzechach włoskich, rodzynkach i oliwie z oliwek. Czyli produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Są to naturalne środki przeciwzapalne dzięki produkcji substancji hormonopodobnej zwanej PG3 prostaglandyną. Badacze twierdzą, że suplementacja EPA/DHA (olej z ryby), GLA i/lub olej z nasion lnu może prowadzić do klinicznej remisji tocznia i zmniejszenia miana przeciwciał antyDNA oaz przeciwciał antykardiolipinowych.

4. Naturalne środki przeciwzapalne.

Środki te dają takie same korzyści jak niesterydowe leki przeciwzapalne NSAID, ale bez ich efektów ubocznych. Oprócz wspomnianej witaminy E i kwasów tłuszczowych omega 3, podobne właściwości ma np. przyprawa tamaryszek, zawierające substancje o nazwie kurkuma o działaniu przeciwzapalnym, bromelain jest enzymem roślinnym z ananasa, który wspomaga trawienie i zmniejsza stany zapalne (dawka: 500 mg z każdym posiłkiem). Siarczan glukozaminy pomaga zmniejszyć bóle stawów i stany zapalne przez regenerację chrząstki i tkanki łącznej (dawka: 500 - 2,000 mg/d).

5. Inne suplementy żywieniowe

Ważna jest troska o stan kości (zwłaszcza przy steroidoterapii). Sugerowana dzienna dawka to 1000 mg wapnia i 400 I. U. witaminy D. Witamina B-kompleks (10-100 mg każdej witaminy B) podwyższa poziomy energii, chranią normalną produkcję składników krwi i zmniejsza ryzyko udaru i choroby serca. Kwas foliowy, witamina B12 i B6 zapobiegają nadmiernej produkcji homocysteiny, substancji chemicznej, której poziom jest zawyżony u 51% pacjentów ze SLE i poważnie zwiększa ryzyko udaru.

6. Zioła.

Pewne leki ziołowe mogą być korzystne dla pacjentów z toczniem inne zaś bardzo szkodliwe. Mniszek lekarski i pietruszka wspomagają pracę nerek, pokrzywy są bogatym źródłem żelaza a Pau D'Arco może przynieść ulgę w bólu. Pewne chińskie leki ziołowe mają działanie immunosupresyjne i zmniejszają symptomy kliniczne zapalenia stawów, nerek, łagodzą wysypki. Lecz są i takie jak echinacea, goldenseal czy balboa które mogą wywołać zaostrzenie choroby; ginseng i lukrecja podnoszą ciśnienie krwi. Dlatego przed zastosowaniem ziół lub mieszanek ziołowych koniecznie skonsultuj się z doświadczonym zielarzem lub praktykiem naturalnej medycyny chińskiej znającym się na mechanizmach tocznia!

7. Umysł/Ciało/Stres/Energia

Nastawienie do życia, optymizm, wiara mają ogromne znaczenie dla samopoczucia i procesu zdrowienia. Pacjenci z toczniem narażeni na stres mają się zwykle gorzej. Modlitwa, medytacja, joga, masaż, akupunktura, homeopatia, chi gong, taichi , Reiki, to praktyki, które mogą pomóc. Ważna jest też wiara w skuteczność wybranej metody czy terapii.

8. Relax!

Zapewnij sobie dużo snu i odpoczynku bez poczucia winy. Twój organizm potrzebuje odpowiedniej dawki spokoju i relaksu. Zarówno w trakcie zaostrzeń jak i w remisji.

9. Ćwiczenia.

Umiarkowanie intensywne (nie przesadź!) ćwiczenia i aktywność pozwalają na wzmocnienie mięśni, pracy serca, regulują metabolizm, pozwalają zachować odpowiednią wagę, obniżają ciśnienie krwi i podnoszą nastój.

10. Wsparcie, ktrego potrzebujesz

Życie z toczniem jest uciążliwe i stresujące samo w sobie, a im lepiej sobie z nim radzisz tym lepiej się czujesz. Dlatego rozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, by mieć wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz być superwoman - włącz do codziennych obowiązków swoich bliskich - dzieci, męża, rodzeństwo. Znajdź grupę wsparcia, rozmowa z ludźmi przechodzącymi przez to co ty i rozumiejącymi twoje problemy jest bardzo pomocne.

Komplementarne terapie nie mają za zadania wyleczyć tocznia, ale mogą zmniejszyć twoją zależność od silnych leków. Dr. Benjamin radzi: spróbuj jednej metody na raz, obserwuj czy przynosi korzyści, potem wypróbuj kolejne. Miej odwagę mówić głośno o swoich potrzebach i domagać się opieki jaka ci się należy. Znajdź lekarza, który będzie cię wspierał w twoich poszukiwaniach i wyborach metod konwencjonalnych i alternatywnych, które mogą ci pomóc. Takiego który da ci nadzieję i optymizm na który zasługujesz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm no ciekawe to wszystko ale najbardziej to spodobal mi sie fragmant; "Miej odwagę mówić głośno o swoich potrzebach i domagać się opieki jaka ci się należy" - a wiec ja mowie, ze mi jest potrzebny calodobowy masarzysta Smile)

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej słodka, a od czego mężuś Rolling Eyes
przeszkol go w masażu i niech chłopak zasłuży na obiad! Rechot
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 10:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nenuys tylko, ze on niereformowalny w tej kwestii jest heheeheh
nie no kurcze nanus zeby mi tyak na obiad sobie procentowal?? Smile eeeeeeeee wole zdecydowanie inny sposob eheheh np Od tylca Twisted Evil

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie! Oj! Mi też masażyk by się przydał Laughing Tym bardziej teraz, jestem taka spięta i zestresowana brrrrrrr mam egzaminki
Pozdrowionka
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nareszcie przeczytalam uwaznie 10 rad......Mysle ze jak trafi na nie osoba niedoswiadczona...to ma recepte......na to aby szybko sie pozbierac i w miare dobrze funkcjonowac.Niestey ja musialam sie tego uczyc.....metoda prob i bledow.
Wlasciwie to zgadzam sie z tym w 95%......i i tak jest bardzo , bardzo
duzo....Tylko jednego nie potrafie do tej pory ........nie umiem o tym rozmawiac.....zawsze mam wrazenie ze kogos zanudzam.......lub ze sie skarze i narzekam.
Reszte przyjmuje to co moge .......wapno z wit D.......wit..E
kwasy omega3.....
Do tego dochodzilam powoli i stopniowo......
gdybym miala taki spis jak zaczelam chorowac........pomarzyc...
Niby wiedzialam dosyc sporo ......od madrej pani doktor........ale to wszystko byla kropla w morzu...Jak kazala mi prowadzic kanapowy tryb zycia......to smiac mi sie chcialo.....teraz widze ze dojrzalam i do takiego stylu zycia.Cos .....za cos.....
Nie ukrywam ze tez dzieki Wam wszystkim .....przed ktorymi moge sie wygadac czuje sie lepiej........prawdziwa baba.......jak nie ponarzeka to jej nie przejdzie Very Happy
To by bylo na tyle...........trzymajcie sie tych zasad......i konsultujcie co chcecie dolozyc z lekarzami .....a bedziemy wszyscy zdrowsi
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zastanawiałam się przez kilka dni czy to tłumaczyć, czy nie, bo trochę mi nie leżało - zwłaszcza o ziołach, no i podane dawki, bo nie mam pojęcia czy to na pewno nie zaszkodzi, a nie mam jak tego zweryfikować.

ale pomyślałam, że przynajmniej będzie wiadomo o co podpytać lekarza.
jeśli oczywiście jest to taki typ o jakim mówią na końcu Laughing i nie wywali nas z gabinetu za zbytnie wnikanie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze mozna probowac .a nuz trafi sie na dobry dzien i lekarz wyslucha i.zrozumie.Moj rodzinny tez ma takie blyski buczy, buczy ale jak sie o cos zapytac to wytłumaczy, Nie wazne ze najczesciej juz wiekszość wiem ale nie wychylam sie w koncu dojdzie do tego na czym mi zalezalo.Dowiem się i wtedy podziękuję.
Rzadko chodze do rodzinnego .......ale trzeba mu przyznać .ze wiedzę ma wielką i wytlumaczy. Tylko nie trzeba sie bać -pytac ...pytac..i jeszcze raz pytac....Nie wymądrzać ..sie nie żądac-Łatwiej dojdziemy do porozumienia pytaniem i prośbą niz innymi metodami.
Co do ziół......no ja nie bardzo ziola.....cześć mi szkodzi .....jestem uczulona na pyłki...ale herbatke z pokrzywy na ......krew.....owszem Wink


Ostatnio zmieniony przez Monika B dnia Nie Maj 11, 2014 9:35 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sro Cze 08, 2005 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

10 madrych rad. Nowicjusze maja podane jak na tacy. Confused
Ale dużo zależy też od lekarza prowadzącego i od nas samych . Początki były bardzo trudne, nie było dobrego lekarza prowadzacego. Nikt nic nam nie tłumaczył, nie wyjaśniał i nie było żadnego wsaria. (teraz tez nie ma Sad) .
Po sześciu latach okazało sie , że stosujemy 10 przykazań:
1.dieta-tak , najpierw wysokobialkowa (bardzo długo), teraz z ograniczeniem soli kuchennej, tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych. A ostatnie zalecenie-spożywanie dużych ilości sokow z owoców i warzyw a szczególnie pomidorów.
2.Wit.E i antyutleniacze- NIE
3.zdrowe tłuszcze-TAK szczególnie ryby!!
4.Naturalne-TAK m.in.olej z wiesiołka bardzo długo przyjmuje a wcześniej trienyl
5.Inne-TAK :Wapń i wit.D -niestety osteoporoza
6.Zioła-NIE , choć w sezonie czasami podaje pietruszkę
7.Umysł/ciało/stres/energia-TAK , moje pozytywne nastawienie dziala budujaco na moje dziecko, pomaga modlitwa i wiara że bedzie lepiej. Choć bywały często doły i trudno było dziecku przestawic sie na pozytywne myslenie gdy długie miesiące nic innego nie widzialo tylko szpital i ból.
8.RElax- pół/na pół ciagle za mało snu , nie moge namówic na chociażby godzinn a drzemke wciagu dnia
9.cwiczenia-TAK : wreszcie lato (choc troszke zimno) więc rower poszedł w ruch. Gorzej zima . Ale niestety nie możemy pochwalic sie np. pobytem w pięknym kurorcie uzdrowiskowym czy sanatoryjnym. (dzieci w Polsce z ta jednostka chorobowa się nie rehabilituje w sanatoriach Crying or Very sad )
10.Wsparcie - NIE!!!!! Najważniejszą osoba jest Mama i moje dziecko ma wspacie u mnie zawsze .Ale otoczenie - (szkoła, rodzina, znajomi ) raczej nie chce słuchac. Chyba delikatnie to ujęłam.
Tak to wyglada w wydaniu tocznia u dziecka.
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz
Junior
Junior


Dołączył: 24 Cze 2004
Posty: 20
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Nie Cze 19, 2005 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm ... ciekawe nawet ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pon Cze 20, 2005 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no dziekuje jednak przydaje się czasem takie forum gdzie mozna cos ciekawego poczytać i dobrze ze nie jest się samemu z problemami pozdrawiam
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Cze 22, 2005 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i tu sie sprawdza przyslowie ---- dobre rady zawsze w cenie Smile

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Cze 22, 2005 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz racje istotka dobre rady to skarb:)SmileSmile
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Cze 22, 2005 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ba heheeh Korba
ale i tak zawsze tych dobrych rad jest zdecydowanie za malo i jakos zadko potrafimy je wykorzystac Smile - jednak czlowiek to poniekad ulomne stworzenie --- bo wiedzac co dobre i korzystne to i tak robi na odwrot Baby

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group