Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Posterydowa martwica główki kości udowej (i nie tylko)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam o martwicy kości udowej, która niestety i mnie dotyczy i stwierdzam, że warto dodać coś na ten temat, o czym pare miesięcy powiedziała mi moja lekarka. Najprawdopodobniej za martwicę kości są odpowiedzialne jakieś przeciwciała, wytwarzane w toczniu przez nasz system immunologiczny. Są pod tym kątem prowadzone badania, ale p. doktor mówiła, że to bardzo prawdopodobne- jednym słowem wszystko na to wskazuje. Czy któś już o tym słyszał?
Napiszcie co w ogóle o tym myślicie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiulka, dotarłam tylko do króciutkich streszczeń wyników badań i taportów na ten temat, jest tam mowa o potencjalnej roli przeciwciał antyfosfolipidowych i w wogóle o zespole ASP w rozwoju martwicy kości, nie wiem czy twoja p. doktor właśnie te przeciwciała miała na myśli...
w kazdym razie tam faktycznie nie ma mowy o posterydowej martwicy.
Risk factors for avascular necrosis of bone in patients with systemic lupus erythematosus: Is there a role for antiphospholipid antibodies?

Avascular Necrosis of Bone Associated With Primary Antiphospholipid Syndrome: Case Report and Literature Review
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Wto Sty 09, 2007 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć!
No więc od razu powiem, że o swojej chorobie (tj. toczeń) niewiele moge powiedziec fachowymi słowami. Zresztą nigdy nie bylo mi to potrzebne. Jednym słowem do Nenyi i jej ogromnej wiedzy (że o chęciach juz nie wspomnę) mi daleko. To powiem tak jak to wszystkim nieuswiadomionym tłumaczę Smile
Z tego, co mi wspomniana lekarka mówiła martwica kości może być powodowana przeciwciałami, które wykryto u duzej liczby pacjentów z ta chorobą. Nie są to na razie pewne inf. bo badania pod tym kątem dopiero prowadzone są. Ja rozumiem to tak, że są konkretne p/ciała "atakujące" nerki, wątrobę, stawy, itp. I odkryto też takie, które (najprawopodobniej) "niszczą" kości, powodując obszary martwicy(ja na opisie MRI mam "zawały kostne po sterydoterapii?"- to podobno to samo)
Tylko przy nazych schorzeniach sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że ciężko bedzie, a juz na pewno sporo czasu upłynie zeby dowiedziec sie czy ta martwica jest skutkiem ubocznym leczenia czy skutkiem choroby Sad . Tak więc nie pozostaje nam nic innego jak czekać....

A jeśli o leczenie chodzi to w moim przypadku lekarz ortopeda zaproponował leczene za pomocą artroskopu kilkoma medodami. Mój problem polega na tym, że martwic jest umiejscowiona tuż przy bardzo unerwionej chrząstce, co daje duże dolegliwości bólowe (w drugim kolanie martwica jest znacznie wieksza, a nic mnie nie boli, bo jest umiejscowiona "w środku" kości) W internecie, na str. sport-kliniki (gdzie za pare tyg. mam wizytę- 200zł o zgrozo) znalazłam te metody ładnie napisane, jednak całe przedsięwzięcie dotyczyc bedzie kości, a nie chrząstki:

Tradycyjnym sposobem chirurgicznego leczenia chorej chrząstki są techniki reparacyjne :

- debridement, który polega na mechanicznym usunięciu czynników drażniących w postaci oddzielających się fragmentów chorej chrząstki (shaving) i usuwanie wyrośli kostnych (osteofitów) - cheilotomia. Nowa chrząstka może powstać jeśli debridement nie jest zbyt głęboki i pozostawia się warstwę korową kości.
- nawiercanie warstwy podchrzęstnej kości obnażonej z chrząstki. Niewielkie otwory wywiercone w warstwie podchrzęstnej oraz abrazja (zranienie) kości stymulując samoistną naprawę względnie dużych ubytków chrząstki stawowej
- spongiolizacja, czyli wycinanie zniszczonej chrząstki z pozostawieniem odsłoniętej warstwy podchrzęstnej
- abrazja polega na mechanicznym usunięciu górnego pokładu warstwy podchrzęstnej kości w celu odsłonięcia naczyń krwionośnych i wytworzenia dobroczynnego skrzepu
- mikrozłamania.

Stare i uświęcone tradycją sposoby leczenia przedwcześnie zużytych stawów nie satysfakcjonuje młodych pacjentów, którzy oczekują szybkiego powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Osoby młode i aktywne fizycznie powinny być kwalifikowane do procedur regeneracyjnych. Obecnie najczęściej stosowanymi zarówno w obrębie stawu kolanowego jak i stawu skokowego, biodrowego i ramiennego to metoda autogennych przeszczepów chrzęstno-kostnych (OATS) i plastyka mozaikowa. W wybranych przypadkach stosuje się przeszczepy płatów okostnej z komórkami szpiku lub hodowlami chondrocytów.

Artroskopowe leczenie ubytków chrząstki stawowej metodą mikrozłamań.

Do mikrozłamań kwalifikuje się pacjentów z rozległymi ubytkami powierzchni chrzęstnych, przekraczających możliwość zaopatrzenia sposobem przeszczepów chrzęstno-kostnych i pacjentów u których ubytki chrząstki zlokalizowane są w miejscach trudno dostępnych, jak na przykład w bruździe międzykłykciowej kości udowej.
Zabieg rozpoczyna artroskopowa inspekcja stawu. Na początku wykonuje się wszystkie inne konieczne zabiegi wewnątrzstawowe poza rekonstrukcją więzadeł krzyżowych. Następnie po zidentyfikowaniu ubytku chrząstki pełnej grubości oczyszcza się uszkodzenie do warstwy podchrzęstnej bez odsłaniania kości. Za pomocą szydła kostnego wykonuje się liczne otwory- mikrozłamania w odsłoniętej niszy (3-4 otwory na 1 cm2) na głębokość 4 mm, aby spowodować wydzielanie się kropelek tłuszczu i krwi. Powodzenie zabiegu uzależnione jest od wytworzenia dobrego skrzepu, który stanowi właściwe środowisko dla wzrostu nowej chrząstki włóknistej.

Artroskopowe leczenie ubytków chrząstki stawowej za pomocą autogennych przeszczepów chrzęstno-kostnych sposobem OATS.

Optymalne do leczenia tą metodą są zmiany chrzęstne pełnej grubości do 20 mm średnicy mieszczące się na powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej (zdarzają się często u pacjentów po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego).
Przy użyciu zestawu narzędzi składających się z cylindrycznych dłut pobiera się przeszczepy z nieobciążanej powierzchni kłykci kości udowej lub dołu międzykłykciowego w trakcie jego plastyki. Pobrany przeszczep musi być pokryty zdrową chrząstką nie noszącą cech przebytego urazu lub zmian zwyrodnieniowych. Po wycięciu zmiany chorobowej chrząstki również za pomocą cylindrycznego dłuta, wprowadza się wcześniej pobrany przeszczep. Miejsca po pobraniu przeszczepów ulegają wygajaniu w ciągu około 12 tygodni. Wygojenie ubytku pokrytego przeszczepem następuje w 6-8 tygodniu za pomocą chrząstki szklistej.

Leczenie dużych ubytków chrząstki w obrębie kłykci kości udowej i stawu rzepkowo-udowego przeszczepami płatów okostnowych i komórek szpiku.

Metoda pozwala na pokrywanie dużych ubytków chrząstki i uzyskanie w procesie gojenia tkanki zbliżonej budową do pierwotnej chrząstki szklisto-podobnej. Ma zastosowanie gdy powierzchnia ubytku przekracza 10 cm2 oraz zlokalizowana jest na rzepce oraz powierzchni rzepkowej kości udowej.
Zabieg operacyjny musi być wykonany na otwartym stawie kolanowym po stronie ubytku chrzęstnego. Zniszczoną chrząstkę usuwa się w całości. Z osobnego cięcia pobiera się płat okostnej z przyśrodkowej strony kości piszczelowej i przyszywa w miejsce ubytku chrząstki szwami. Obwód płata wymaga uszczelnienia klejem tkankowym. Poprzez nakłucie talerza kości biodrowej pobiera się strzykawką szpik kostny i podaje pod płat okostnowy.
Metodą stwarzającą najlepsze warunki wygojenia ubytku chrząstki stawowej są przeszczepy hodowanych pozaustrojowo komórek chrząstki. Obecnie dostępne laboratorium znajduje się w Niemczech. Koszt hodowli ok.14 000 DM. Próby hodowli chondrocytów w Polsce nie umożliwiają jeszcze zastosowania klinicznego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 09, 2007 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za info, jeśli to nie kopłot to edytuj swój i post i dodaj żródło z którego pochodzą te wiadomości, czyli po prostu wklej link, ok?

co do działania przeciwciał - to zbyt złożona sprawa by z pewnością i bezpośrdnio wiązać poszczególny typ pciał z nadym narządem, przynajmniej nie w toczniu...
to w końcu kompleksy immunologiczne, a nie określone pciało są w dużej mierze odpowiedzialne za uszkodzenia nerek, kłębuszki nerkowe są "zatykane" tymi śmieciami, tak samo jak odkładają się one w skórze toczniowców, tak ja przynajmniej rozumiem problem - nie muszą istnieć specyficzne pciła przeciwnerkowe, czy skierowane przeciw tkance kostnej, by dokonywały się potęzne zniszczenia...

ale niewątpliwie jest jeszcze od cholery pciał i jeszcze więcej niezbadanych mechanizmów ich działania, więc generalnie wszystko jest możliwe. zresztą jak pisałam wyżej to wcale nie muszą być nowo odkryte pciała, antykardiolipidowe są przecież znane od lat, teraz odkrywane są ich nowe działania...

natomiast twój opis MRI "zawały kostne po sterydoterapii" jednoznacznie stwierdzają związek ze sterydami, a więc są sutkiem ubocznym leczenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Wto Sty 09, 2007 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacje z mojego poprzedniego postu znalazłam na srtonie prywatnej sport-kliniki w Żorach, gdzie podobno leczą takie (i inne) przypadki. Podobno zabiegi są także refundowane przez NFZ (bardziej odległe ternminy)
Co do lekarzy i konkretów na ten temat napisze po wizycie(albo najlepiej po całym zabiegu). Z tego, co słyszałam jest najlepsza w okolicy (śląsk)
http://www.sport-klinika.pl/
A jeśli o konkretnie mój przypadek chodzi to sprawa nie jest jednoznaczna- tzn. nikt nie wie skąd to sie wzięło (niepożądane działanie czy choroba). Po prostu ortopedom sie wydaje, że jak sterydy od 6 lat biorę to martwica jest skutkiem ich brania Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 11:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiulka u mnie też nie ma jadnoznacznej diagnozy skąd martwica Confused wiem tylko, że co każde RTG biodra ubytek i "rozwalenie" kości jest większe Confused
z tego co wyczytałam masz martwicę w kolanie-czy oprócz
Cytat:
leczenia za pomocą artroskopu kilkoma medodami.
lekarz zaproponował Ci jakieś środki farmakologiczne-typu glukozamina itp? mi to wciska na okrągło jeden ortopeda, ale chyba bym na tym zbankrutowała-z resztą słyszałam o tych środkach wiele sprzecznych opinii
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

one nie pomagają, szkoda kasy na te tabletki, one są po prostu modne ,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kingo! W sumie to lekarz najchetniej od razu zrobiłby ten zabieg czy operacje (jak zwał tak zwał) i byłby problem z głowy. Ale fizycznie to niemożliwe ( moje egzaminy na studiach, zapisy na zabieg itp)
Pare tyg. temu zaczęło boleć, spuchło i lekarz żadnego jako tako leczenia farmakologicznego nie polecił (tylko przeciwbólowe i przeciwzapalne tabsy). Iokłady z lodu . No opuchlizna niby schodziła ale ból nie bardzo... Sad Ktoś mi polecił kiedyś lek o nazwie OSSOPAN. To wyciąg z chrząstki cielęcej czy jakoś tak... Kosztuje 30 tabl ok 20zł (na recepte) No bo teoretyczne w moim przypadku pomóc powinno ze względu na umiejscowienie mattwicy przy chrząstce. No i od tygodnia biore i ossopan (4-5 razy dziennie) i okłady z lodu robie i wszystko prawie całkowicie minęło, tzn. czuje, że sie znacznie pewniej (kolano jakby mocniejsze jest Rolling Eyes - nic nie przeskakuje, nie zgrzyta...) nawet bez przeciwbólowych mogę sie obejść Smile - biore tylko żeby sie zabezpieczyć- żeby przed egzaminem z bólu sie nie skręcać. Nie wiem czy w Twoim przypadku może pomóc, bo to właśnie od umiejscowienia może zależeć...
A Tobie co lekarze proponują? I w którym miejscu to paskudztwo masz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam martwice główki kości udowej - stawy biodrowe do operacji - oba -endoprotezy, ale ze względu na młody wiek (niecałe 23 latka) nie chcą mnie jeszcze operować-czekają aż drugie biodro bardziej się rozwali i chodzić nie będę mogła. Poruszam się z kulą, inaczej byłoby źle Laughing tabletki przeciwbólowe biorę w ostateczności, bo po nich się spi Confused a na co dzień oszczędzam się i żyję w miarę normalnie Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 282
Skąd: woj.śląskie

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kinga! Rozumiem że umiejscowiona tez przy chrząstce jest? tak? Może warto ten ossopan wypróbować?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kinga jak rozumiem czekaja do tego aby zniszczyc jak na razie w miarę zdrowy staw, to niepojete, przeciez chodząc o kuli mimo woli wiekszy nacisk kladzie sie na noge zdrowa, nie mozana wymienic jednej nogi, i byloby w porzadku , i tak za pewne w zyciu bedziesz miała jeszcze jedna endoprotezę, bo one nie sa az tak trwałe zeby starczylo ci do konca zycia, ile zaoszczędzisz ? 2 lata pózniej to juz potrzebne bedą dwie nowe endoprotezy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika lekarze chcą mi zrobić dwa biodra za jednym razem-mniej komplikacji twierdzą Confused Laughing a niby te najlepsze protezy wytrzymują nawet 20-30 lat (tak mi w Warszawie powiedzieli) Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nawet gdyby 30 lat to i tak jeszcze jedna operacja bedzie cia czekac, z tego co wiem nie robi sie raczej dwóch na raz a po jednej ? nie wiem ?tak jest w szpitalu w Piekarach słynnym z tego typu operacji i bardzo dobrym
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem, że trzeba będzie robić reoperację-i niby dlatego chcą tą pierwszą opóźnić jak się tylko da
a o operacji dwóch bioderek za jednym zamachem zadecydował krajowy konsultant do spraw ortopedii. Z jednej strony dobrze, że raz pokroją, z drugiej-jakoś nie wyobrażam sobie rehabilitacji dwóch kończyn...chodzić nie da rady Rolling Eyes hehehe co będzie to będzie Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasiu mi też wmawiali lekarze na początku, że te bóle to od tocznia i już, ale bolało za bardzo i tylko w jedym biodrze, ból się nasilał...nikt mi nie chciał dać skierowania na RTG i sama sobie zrobiłam. Na pierwszych zdjeciach nie było nic widac zbyt, więc znajomy ortopeda dał skierowanie na MRI i się potwierdziła martwica Confused

pomęcz lekarza o RTG stawów biodrowych, a jak Ci nie da to dla pewności zrób sobie sama (u mnie kosztuje/kosztowalo 14 zl)
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 2 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group